Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę! Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę!

Cześć! Zapisz się na nasze podróżnicze maile.

Dołącz do czytelników Ruszaj w Drogę!

Dostaniesz plan na 10 jednodniowych wycieczek po Kaszubach. W następnych e-mailach poznasz jeszcze więcej pomysłów na bliskie wycieczki i zaprosimy Cię na nasze prezentacje o Polsce.

Piszemy maksymalnie 3 wiadomości w miesiącu. Do przeczytania!

Kasia i Maciej Marczewscy

Menu

» » »

Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży

Jedno z moich ulubionych miejsc, które zwiedziliśmy w czasie urlopu po Wschodniej Ścianie Polski oraz które koniecznie [!] trzeba zobaczyć przejeżdżając koło Białowieży i Hajnówki, to Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży.

Białowieski Park Narodowy
Sam Białowieski Park Narodowy (PBN) jest miejscem magicznym i przepięknym. W Polsce znajduje się 1/3 obszaru Puszczy Białowieskiej – pozostała część przypadła w udziale Białorusi. Ale nawet ta 1/3 to ok. 150000 ha. W 1979r. Puszcza Białowieska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako relikt ostatnich europejskich lasów naturalnych o charakterze pierwotnym.

Obszar Ochrony Ścisłej w Białowieży
Białowieski Park Narodowy
Takim reliktem jest właśnie Obszar Ochrony Ścisłej BPN, czyli miejsce, do którego wstęp możliwy jest tylko z przewodnikiem i do którego wejście prowadzi przez jedyną w swoim rodzaju bramę do lasu!

Białowieski Park Narodowy

Cechą charakterystyczną Obszaru jest to, że nie są w nim podejmowane, ani nawet dozwolone, żadne działania człowieka. Jedyną widoczną aktywnością ludzką jest wytyczona ścieżka dydaktyczna.

Kasia na ścieżce przyrodniczej

Przewodniczka opowiadała, że nawet na ścięcie zwalonego drzewa piłą elektryczną potrzebne jest pozwolenie Dyrekcji Parku. Gdyby nie fakt, że drzewo zwaliło się na ścieżkę przyrodniczą, nawet jego pocięcie nie byłoby dozwolone.

Obszar Ochrony Ścisłej BPN

Palce Nieboszczyka (grzyby)
Jedyny w puszczy miś - miś koala na drzewie :)

BPN kojarzony jest przede wszystkim z rozpowszechnionym przez pewną znaną reklamę, znanego trunku wyskokowego, zwierzęciem, do którego podobno "warto wyjść" :)

Żubr z Rezerwatu Pokazowego Żubrów

Na początku XXw. wskutek popularnych polowań wytrzebiono prawie wszystkie żyjące w puszczy na wolności żubry. W okresie międzywojennym próbowano odrestaurować stado i sprowadzono z ogrodów zoologicznych Europy osobniki, które jako pierwsze przyczyniły się do powstania hodowli.

W latach '50 na wolność wypuszczono pierwsze żubry, które urodziły się w warunkach hodowlanych. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje ok. 750 sztuk żubrów, a niektóre z nich można podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży.

Pokazowe żubry
Żubry z Białowieży
Żubr za rogiem :)

Oprócz żubrów w Rezerwacie podziwiać można z bliska także inne dzikie zwierzęta.

młody jelonek
Sarenka

A teraz Uwaga!!! KONKURS z nagrodami! Kto jako pierwszy poda prawidłowo nazwy (mogą być potoczne) dzikich zwierząt zamieszczonych na poniższych zdjęciach, otrzyma nagrodę w postaci ekskluzywnego, unikatowego zdjęcia, zrobionego w czasie jednego z naszych urlopów. Zdjęcie (format A4) oprawione jest w antyramę, a dla podpowiedzi dodam, że wszystkie zamieszczone na zdjęciach zwierzęta można spotkać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży. 

Maćku – bardzo mi przykro, ale jako że znasz już odpowiedzi, nie możesz brać udziału w konkursie:/ Pozostałym życzę powodzenia!

1.

Zagadka nr 1

2.

Zagadka nr 2

3.

Zagadka nr 3
KOLEJNA RELACJA Starszy post

7 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Pierwsze to jakaś krowa, drugie to jakiś łoś, a trzecie to jakieś knurki dzika, co się nazywają chyba warchlaki! :P. TB

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi przykro Anonimowy TB, ale nie wszystkie odpowiedzi są prawidłowe :/ dla ułatwienia podpowiem, że prawidłowe są tylko dwie z nich :) Zatem nagroda wciąż czeka na swojego zwycięzcę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam!
  Pytanie trochę podchwytliwe, więc musiałem poświęcić trochę czasu na poszukanie w sieci.Mamy teraz czasy, że po wpisaniu w Google "Żubr", wyświetla się piwo lub wódka ;)

  1.Prawdopodobnie jest to żubroń, czyli krzyżówka bydła domowego z żubrem.Świadczy o tym słabsze owłosienie i brak tak charakterystycznego garbu.
  Jeśli się mylę, to znaczy, że fotka jest wygładzona w PS-ie
  2.Młody łoś
  3.Warchlaki czyli młode dziczki.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo Sabvelso! To są oczywiście prawidłowe odpowiedzi :) Skontaktujemy się z Tobą w celu przekazania nagrody!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sabvelso, nie korzystam z PSa. Kiedyś próbowałem ale zabrakło mi cierpliwości i umiejętności :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dięki! Cieszę się! Będę do Was zaglądał, bo lubię takie nastroje a i fotki też ciekawe ;)
  ...a mi na PSa zabrakło kasy :) ale opanowałem inny program w który można wstawić dodatki PSa.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fotki fajne i znajomo wyglądające ponieważ... mam te miejsca na wyciągnięcie ręki.
  Pozdrawiam z okolic Białowieży.

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Tworzymy jedyny taki blog podróżniczy - pozytywny przewodnik po Polsce. Pokazujemy gdzie pojechać i co warto zobaczyć.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od sześciu lat #wDrodze, od trzech regularnie prowadzimy blog podróżniczy o turystyce w Polsce

OPOWIADAMY o PODRÓŻACH

Opowiadamy o polskiej turystyce, regionach i ciekawych miejscach w Polsce w audycjach radiowych i w programach telewizyjnych.

KLUB POLSKIEGO PODRÓŻNIKA

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.