Ustka i jej turystyczne atrakcje. 13 pomysłów na udany weekend nad morzem

Lubię Ustkę za to, że choć jest jednym z najpopularniejszych polskich nadmorskich uzdrowisk, to zachowała estetyczny i historyczny klimat. Spacerując jej ulicami w kierunku nabrzeża miniesz dawne mieszczańskie kamienice oraz odrestaurowane rybackie chaty w biało-brązową kratę. W drodze na molo spotkasz ustecką syrenkę, wejdziesz na latarnię morską, a potem odpoczniesz na strzeżonej nadmorskiej plaży. Gdy starczy Ci czasu, przejdziesz przez nowoczesną, ruchomą kładkę na wschodnią stronę portu, gdzie zwiedzisz poniemieckie bunkry z czasów II wojny światowej, tzw. Bunkry Blüchera. A to tylko niektóre atrakcje, które czekają na Ciebie w Ustce.

Port w Ustce

W Ustce byliśmy już kilka razy, ale zawsze chętnie tu wracamy, żeby odkrywać kolejne ciekawostki. Sprawdziliśmy też, że w mieście i okolicy da się spędzić cały weekend. Stąd warto wybrać się Czołpina na cudowne plaże i na latarnię morską, z której widać wydmy. A potem na te wydmy dotrzeć, żeby przekonać się, na czym polega magia Słowińskiego Parku Narodowego. Z tych okolic już tylko rzut beretem do tzw. „Krainy w Kratę” z jej stolicą Swołowem oraz do Kluk, gdzie w maju obchodzi się „Czarne Wesele”, przypominające tradycję kopania torfu przez Słowińców. I jak podoba Ci się taki plan na weekend?

Ustka i jej atrakcje: zaplanuj weekend nad morzem

Północno-zachodnia część województwa pomorskiego to idealny kierunek na odkrywanie Polski, zwłaszcza, jeśli nigdy tam nie byłeś. Uwielbiam takie klimaty - uzdrowiskową Ustkę, kulturowe Kluki, niesamowitą Krainę w Kratę. Jest tak blisko do morza, że każdy wieczór możesz spędzać na plaży obserwując zachody słońca. Dlatego w Ustce i okolicach zaplanowałam dla Ciebie aż trzy dni. Mam nadzieję, że będą pełne wrażeń, ciekawostek, ale i odpoczynku. Na końcu tego przewodnika zostawiłam dla Ciebie dodatkowe linki, na wypadek, gdyby tak Ci się spodobało, że chciałbyś zostać tu dłużej. A co wybrałam dla Ciebie na start? Na sympatyczny weekend w Ustce i okolicach polecam Ci takie oto atrakcje:

Weekend w Ustce i okolicach - 3 Plany wycieczek na 3 dni

W 3 dni poznasz turystyczne atrakcje Ustki, zachwycisz się Słowińskim Parkiem Narodowym i odwiedzisz Krainę w Kratę


Jak widzisz Ustka to nie tylko plaża i morze. W każdym wybranym przeze mnie miejscu czekają na Ciebie historie gotowe, aby je odkryć. Zwiedzaj i dowiaduj się więcej o Kaszubach i Słowińcach, o rybackich wioskach, o szachulcowych domach w kratę i o miastach, które mają wspólną przeszłość. Chcę, żebyś w ten weekend nie tylko wypoczął, ale dowiedział się więcej o miejscach, które zobaczysz. Zadanie będzie o wiele łatwiejsze z tym przewodnikiem.


Dzień 1. Poznaj turystyczne atrakcje Ustki

W czasach, gdy Ustka była miastem niemieckim, czyli do II wojny światowej, funkcjonowała ona przede wszystkim jako port handlowy. Ale już od początków XIX wieku jej klimat i krajobraz docenili kuracjusze, którzy zaczęli przybywać tu tłumnie na plaże i do domów zdrojowych, w których leczyli swoje dolegliwości. Polskim uzdrowiskiem Ustka jest oficjalnie od 1988 roku. Wczasowicze ukochali sobie jej piaszczyste plaże, romantyczne uliczki i stojące tu jeszcze chaty rybackie, które od 2005 roku są rewitalizowane. Co jeszcze warto zobaczyć w Ustce, gdy przyjedziesz tu odpoczywać?

1. W Centrum Informacji Turystycznej wypożycz audioprzewodnik i ruszaj na zwiedzanie

Mamy z Maćkiem taką tradycję, że odkrywanie nowych miejsc zaczynamy od informacji turystycznej. Tobie też zawsze polecamy ten system. Tu zaopatrzysz się w niezbędną wiedzę o tym, co ciekawego czeka Cię w mieście i okolicy. Miła obsługa wręczy Ci mapę lub przewodnik, a czasem - tak jak w Ustce - zaopatrzysz się także w unikatowe pamiątki.

Nas Centrum Informacji Turystycznej w Ustce przekonało przede wszystkim tym, że mogliśmy tu wypożyczyć audioprzewodnik. I o ile zwykle sceptycznie podchodzimy do takich rozwiązań, bo nagrania bywają po prostu okropnie nudne, o tyle ustecki audioprzewodnik naprawdę zdał egzamin.

W słuchawkach usłyszysz głos Kapitana Haase, który emocjonalnie opowiada ciekawe historie o napotkanych po drodze zabytkach i wydarzeniach z historii Ustki. Dodatkowo audioprzewodnik zawsze znajdzie Ci drogę, nawet jeśli go nie posłuchasz i skręcisz w prawo zamiast w lewo. Dotrzesz z nim w najciekawsze miejsca historycznej Ustki.


2. Zobacz jak odnowiono rybackie chaty w biało-brązową szachownicę

Dawno temu Ustka była rybacką wioską i do tego czasu nawiązuje tzw. "rybacka starówka", czyli najstarsze zabytkowe szachulcowe chałupy w biało-brązową kratę. Ten brązowy stelaż wypełniany był słomą i gliną, a następnie bielony. Dziś rybackie centrum odzyskuje blask dzięki rewitalizacji. Najpiękniejsze chałupy zobaczysz przy ul. Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów. Tam, gdzie się zbiegają, dotrzesz do tzw. Zaułka Kapitańskiego (dziś nosi nazwę Skweru Jana Pawła II).

W trakcie spaceru warto rozglądać się za usteckimi smakołykami. W szczególności polecam Ci usteckie lody i usteckie krówki. Te ostatnie w różnych smakach kupisz w kawiarni Cafe Mistral. A gdy zapragniesz wstąpić na pyszną herbatę lub kawę, to koniecznie wypróbuj Rzymskich Wakacji w Galerii Winiarni Herbaciarni.


3.Wejdź do Muzeum Chleba - wielkiej kapsuły czasu

Muzeum Chleba w Ustce jest jak wielka kapsuła czasu, w której skryło się ponad dwa tysiące eksponatów służących nie tylko do wypieku chleba. Najbardziej wzruszające są osobiste pamiątki – dyplomy, dokumenty czeladnicze, ale i formy do pieczenia chleba i robienia słodyczy, miesidła, drewniane łopaty, które ładowały chleb do pieca, a nawet stare lodówki działające na… lód.

Kiedyś z pasją po wystawie oprowadzał pan Eugeniusz Brzóska - piekarz i cukiernik. Odkąd starszy pan zachorował, opiekę nad muzeum przejął jego syn Adam. Bycie jednocześnie piekarzem i przewodnikiem po muzeum nie jest proste. Dlatego jeśli będziesz chciał zwiedzić muzeum, zadzwoń i umów się na wizytę: (0-59) 814-44-80.

Pan Adam z niepokojem patrzy na przyszłość piekarnictwa. Ludzi zastępują maszyny, a i chętnych do pracy w zawodzie brak. Zawód piekarza jest bardzo ciężki. Sama pamiętam, jak mój dziadek przez pewien czas pracował w piekarni. Nocą go nie było, bo pracował, a dłonie miał tak uodpornione na żar, że garnki z gotującą się zupą ściągał z kuchenki bez użycia rękawic. Jednak według pana Adama, chleb zrobiony przez maszynę nigdy nie będzie taki, jak ten wyrobiony ręką ludzką. Zawsze będzie mu brakować najważniejszego składnika – miłości.

4. Wejdź na usteckie molo i przywitaj się z ustecką Syrenką

Audioprzewodnik zaprowadzi Cię na usteckie molo. Jest betonowe i tylko z jednej strony ogrodzone kamiennym murkiem, dlatego trzeba tu bardzo uważać zwłaszcza na dzieci i w czasie silnego wiatru. Zbudowano je po wschodniej stronie rzeki Słupi.
Stolpmunde - dawna nazwa Ustki
Dawna, niemiecka nazwa Ustki to Stolpmunde - czyli dosłownie: Słupioujście, a więc ujście rzeki Słupi (Stolp to po niemiecku Słupia). Po wojnie nadano jej nazwę Ustka, co w języku kaszubskim oznacza ‚ujście‘. Rzeka Słupia przepływa przez Ustkę i wpada do morza - to właśnie przy tej rzece zbudowano Bulwar Portowy, którym dojdziesz na molo.
Na usteckim molo przycupnęła syrena. Pół-kobieta, pół-ryba przesłania ręką oczy patrząc w kierunku Dani, a w lewej ręce trzyma rybę. Od połowy jest naga, a legenda głosi, że kto pogłaska pierś syreny, temu spełni się 1,5 życzenia (wszak syrena jest tylko pół-rybą, a więc trochę za mało na pełne 3 życzenia). Jednak patrząc na pomnik przekonasz się, że turyści z upodobaniem proszą wielokrotnie o spełnienie ich życzeń, dlatego obie piersi syreny są dużo jaśniejsze, niż pozostała część pomnika.


5. Zobacz Ustkę z latarni morskiej

Zanim pójdziesz na dalszy spacer, polecam Ci wejście na latarnię morską. Z 20-metrowej wieży roztacza się świetny widok na Ustkę i na olbrzymią część wybrzeża. Gdy spojrzysz w kierunku wschodnim, zobaczysz długą, szeroką, piaszczystą plażę. Przebiega przez nią czerwony szlak pieszy, którym dojdziesz aż do Rowów. Jeśli jednak 16 km to dla Ciebie za dużo, wybierz się na 5 km spacer do Orzechowa i z powrotem.


6. Wędruj Promenadą Nadmorską

Po zejściu z molo możesz rozłożyć koc i odpoczywać na plaży albo przejść się Promenadą Nadmorską, czyli ulubionym deptakiem usteckich kuracjuszy. Spotkasz tu m.in. zrobioną z brązu postać nieżyjącej już aktorki Ireny Kwiatkowskiej, która przysiadła na ławeczce i zaprasza Cię dziś do zajęcia miejsca obok niej.


7. Przez ruchomą kładkę idź do Bunkrów Blüchera

Gdy zwiedzisz już wschodnią stronę miasta, być może będziesz mieć ochotę i czas na jeszcze jedną atrakcję. Warto wtedy wrócić na ruchomą kładkę, która w sezonie otwierana jest kilka razy w ciągu godziny, i przejść na drugą stronę. Tam, na zachodnim brzegu Słupi, zwiedzisz pozostałości niemieckich bunkrów z czasów drugiej wojny światowej - tzw. Bunkrów Blüchera.

W tych bunkrach zorganizowano ciekawą wystawę multimedialną opowiadającą o okresie drugiej wojny. Usłyszysz tam oryginalne nagrania z początków wojny, poznasz historię zatopienia niemieckiego okrętu Wilhelm Gustloff, a hologram ducha żołnierza opowie Ci o jego przeżyciach. Nie pokażę Cię niestety zdjęć ze środka. Tematyka muzeum dotyka trudnego okresu historii i obowiązuje w nim zakaz robienia zdjęć.


8. A może masz ochotę na rowerową wycieczkę?

W miejscu, gdzie kupisz bilet do Bunkrów Blüchera, w sezonie zapiszesz się też na tematyczną rowerową wycieczkę. Nie musisz mieć własnego roweru, bo możesz go tu wypożyczyć. Jedna z wycieczek organizowanych z przewodnikiem zaprowadzi Cię w las sięgający jeszcze dalej na zachód. Tam odkryjecie m.in. pozostałości 9. Baterii Artylerii Stałej, a więc fragmentów fortyfikacji zbudowanych w okresie zimnej wojny - jednej z największych w tamtych czasach inwestycji militarnych Polski Ludowej. Gorąco polecam Ci tę oraz inne rowerowe wycieczki z przewodnikiem.


Dzień 2: Odwiedź skansen w Klukach i latarnię w Czołpinie 

Między Łebą a Ustką, w Słowińskim Parku Narodowym, oprócz znanych ruchomych wydm, znajdziesz atrakcje, które zajmą Ci cały dzień. A ponieważ leżą blisko siebie, połączyłam je razem w planie zwiedzania. Na początek proponuję kulturową wycieczkę do wioski-skansenu w Klukach, a na pozostałą część dnia wyślę Cię do Czołpina. Wejdziesz tam na latarnię morską i spędzisz miłe chwile na plaży, aż do zachodu słońca. Przygotuj się do tej podróży i do piknikowego kosza zapakuj owoce, pieczywo, ser oraz termos z kawą lub herbatą. Ciesz się pogodą i wolnym weekendem!

9. Skansen - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Skansen w Klukach to dawna wieś, w której kiedyś mieszkali Słowińcy. Dziś, w Muzeum Wsi Słowińskiej, zwiedzisz tu ekspozycje w otwartych chatach i przekonasz się, jak żyli mieszkańcy. Lecz szczególnie polecam Ci to miejsce na początku maja, gdy odbywa się tu wielka impreza tzw. Czarne Wesele.

Czarne Wesele
Na tych terenach nie było lasów, więc Słowińcy z początkiem maja wykopywali torf, który suszyli przez lato, aby mieć opał na zimę. Tę ciężką pracę wykonywano razem - najpierw kopano torf u jednego gospodarza, potem u drugiego itd. Robiła to niemal cała wioska, dlatego wieczorem gospodarz, o którego pracowano, organizował kolację, którą nazywano „weselem”. W nawiązaniu do tej tradycji, co roku na początku maja, w Klukach odbywa się „Czarne Wesele”, które jest imprezą kulturalną. Zobaczysz tu wtedy jak współcześni Kaszubi kopią torf dawnymi metodami, wejdziesz do chat, spróbujesz swoich sił w praniu lub cięciu deski, zobaczysz konie w „klumpach” i weźmiesz udział w występach kaszubskich i borowiackich kapel.

10. Plaża i latarnia morska w Czołpinie

Bardzo lubimy plażę w Czołpinie, bo żeby do niej dość, trzeba zostawić auto na płatnym parkingu i iść ok. 2 km na piechotę. Ta droga skutecznie odstrasza tłumy turystów, dlatego nawet w sezonie jest tu cicho i spokojnie i można cieszyć się szeroką, piaszczystą plażą. W pobliżu jest wejście na latarnię morską. Widać stąd wydmy Słowińskiego Parku Narodowego oraz wzgórze Rowokół. To kolejne dwie propozycje na dalsze wycieczki w regionie.Dzień 3: Jedź do Krainy w Kratę, a potem do Słupska

Swołowo i Starkowo to dwie miejscowości w sercu „Krainy w Kratę”. Nazwa tej krainy wzięła się od biało-brązowych chałup o konstrukcji ryglowej, które widziałeś też w Ustce. Za stolicę Krainy w Kratę uważa się Swołowo, bo to tam zachowało się najwięcej takich domów. Przez cały rok działa tam też Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, gdzie poznasz historię regionu i jego mieszkańców. Z kolei w sezonie polecam Ci wizytę w Starkowie, gdzie zwiedzisz jedyne w Polsce Muzeum Śledzia. Wstęp do niego jest darmowy, a po wizycie koniecznie zajdź do restauracji, gdzie posmakujesz śledzia przyrządzanego na kilkanaście sposobów!

11. Zobacz Stolicę Krainy w Kratę i wejdź do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

W Swołowie przez cały rok działa muzeum, w którym częściowo multimedialne wystawy zdradzają, na czym polega tajemnica budowy domów "w kratę". Poznasz tam historię wsi i życia ich mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy osiedlali się tu po wojnie jako pierwsi osadnicy. Choć spacerując po Swołowie czujesz się jak w jednym wielkim skansenie, to większość domów jest tu prywatna. Do muzeum należy tylko kilka budynków, w tym oprócz budynków z wystawami, stara, ponad 100-letnia zagroda należąca do ostatniego przed wojną niemieckiego właściciela - Gerharda Albrechta. Zwiedzając zagrodę poczujesz się, jakbyś wszedł na podwórko gospodarza, który dosłownie wyjechał na chwilę w interesach. Warto śledzić stronę internetową muzeum i wziąć udział w organizowanych tu warsztatach lub imprezach.

12. Zobacz Zagrodę Śledziową i Muzeum Śledzia w Starkowie

Pan Maciej wymyślił sobie, że w Starkowie zrobi muzeum. Ale nie jakieś historyczne czy inne martyrologiczne. Nie. To miało być muzeum śledzia. Jedyne takie w Polsce! Na pytanie skąd taka pasja, pan Maciej odpowiedział, że po pierwsze lubi śledzie, a po drugie nie wyobraża sobie innego tematu na terenach, gdzie ryba była tak popularna i była częścią życia mieszkających tu ludzi. Dodam, że ludzie ci mieszkali właśnie w takich domach w kratę. Ile tych domów było? Naprawdę sporo. Zobaczysz to na mapie namalowanej na ścianie w jednej z izb zagrody. Całe Starkowo było kiedyś w kratę, choć dziś zostało tu już tylko kilka budynków.

UWAGA! Zagroda Śledziowa jest otwarta tylko w sezonie letnim. Będąc na miejscu koniecznie zajdź do restauracji, gdzie mama pana Macieja przygotowuje śledzie na kilkanaście sposobów. Musisz tego spróbować!


13. Wpadnij na chwilę do Słupska. A może spędzisz tu cały dzień?

Weekendową wycieczkę możesz zakończyć w Słupsku, lub przedłużyć ją o jeszcze jeden dzień, który w całości poświęcisz na zwiedzanie miasta. Atrakcji będzie aż nadto. Proponuję zacząć od wizyty w Zamku Książąt Pomorskich, wejść na wystawę prac Witkacego, z których Słupsk słynie, zajrzeć do Baszty Czarownic, zobaczyć Kościół Mariacki z krzywą wieżą i imponujący budynek poczty oraz odwiedzić informację turystyczną, gdzie zaopatrzysz się w ulotkę ze szlakiem słupskiego street artu oraz uzyskasz szczegółowe informacje jak zwiedzić słupski ratusz z wieżą widokową.

Więcej pomysłów jak spędzić cały dzień w Słupsku znajdziesz w naszym przewodniku Pomorskie Nieoczywiste - przeskocz od razu do punktów 12-18 i zaplanuj wycieczkę.


Twój plan wycieczki - Weekend w Ustce i okolicach

Uważam, że to świetny pomysł na majówkę oraz na wakacyjne weekendy. W Ustce możesz zatrzymać się nawet na cały tydzień i organizować sobie stąd pozostałe zaproponowane wycieczki. Niedaleko masz też do Słupska, który był kiedyś właścicielem Ustki, a który dziś tworzy z nią tzw. „dwumiasto” - czyli porozumienie o wzajemnej promocji. Zachęcam Cię też do odkrywania zachodniej części województwa pomorskiego z naszymi pozostałymi przewodnikami:


4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Witam ! Serdecznie dziękuję za możliwość korzystania z gotowych propozycji wakacyjnych i sobotnio - niedzielnych. Gratuluję wspaniałych lekcji turystyczno - krajobrazowych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za interesujący wpis o Ustce i nie tylko. Niedługo jadę tam po raz trzeci, ale nie wszystko zwiedziłam. Dzięki Wam nadrobię zaległości !

    OdpowiedzUsuń
  3. Super porady. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy