Mikołajki: 13 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

W wakacje 2022 chcesz odwiedzić Mikołajki na Mazurach? Podpowiem Ci turystyczne atrakcje i miejsca, które warto tu zobaczyć. Przekonasz się, że Mikołajki to nie tylko jezioro, żaglówki i plaża, choć i one znalazły się na mojej liście. Pójdziemy do Muzeum Reformacji Polskiej, na żydowski cmentarz i na wieżę widokową kościoła św. Mikołaja. Spotkasz bohatera Legendy o Królu Sielaw i odwiedzisz nową promenadę, ekomarinę i port w Mikołajkach. Ale przede wszystkim na tej wycieczce, poznając atrakcje Mikołajek, będziesz się dobrze bawić.

Kładka piesza nad jeziorem w Mikołajkach

Pokażę Ci niemal wszystkie ciekawe miejsca w Mikołajkach, dzięki czemu nie musisz już dłużej szukać informacji co zwiedzić. Przygotowałam dla Ciebie mały poradnik - jeśli chcesz zwiedzić wszystkie atrakcje Mikołajek, to zajmie Ci to cały dzień. Ten przewodnik zawiera listę TOP 13 największych atrakcji w Mikołajkach. Myślisz, że Mikołajki to miasto turystyczne? Absolutnie masz rację! Zobacz, jak spędzić tu czas.

Gdzie są Mikołajki?

Mikołajki to niewielkie miasteczko, które leży na Mazurach, w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po jednej stronie miasteczka rozciąga się długie jak kiszka Jezioro Tałty, a po drugiej - równie podłużne Jezioro Mikołajskie. To właśnie z Jeziora Mikołajskiego kursują regularne rejsy na pobliskie Jezioro Śniardwy - największe jezioro w Polsce.

Co robić w Mikołajkach?

Mikołajki, choć małe, co roku przyciągają na Mazury tysiące turystów. Wielu z nich przyjeżdża tu na żagle albo popływać łodziami po mazurskich jeziorach. 

Ale choć zdecydowanie w Mikołajkach największą atrakcją turystyczną są jeziora, to ja chcę pokazać Ci dzisiaj, co można robić w Mikołajkach poza żeglowaniem. Sam się za chwilę przekonasz, że część atrakcji, które wymieniam, to też świetny pomysł na to, co robić w Mikołajkach gdy pada.

Nie wszystkie atrakcje są popularne. O kilku z nich turyści jeszcze nie słyszeli albo do nich nie dotarli. Nie na wszystkie atrakcje Mikołajek zwracają też uwagę, przechodząc koło nich obojętnie. Tymczasem Mikołajki to bardzo ciekawe miejsce z historią. Zaraz się o tym przekonasz.

Trasa spaceru po Mikołajkach, mapa i ciekawostki

Chcesz zwiedzić Mikołajki w 1 dzień według gotowej trasy spaceru? Kup nasz przewodnik Ruszaj na Mazury. Oprócz trasy wycieczki po Mikołajkach, znajdziesz w nim 7 gotowych planów wycieczek po mazurskich miastach - m.in. po Giżycku, Mrągowie, Piszu, Kętrzynie czy Rynie, a także po ich okolicach.

Ten przewodnik opisuje wszystkie największe atrakcje na Mazurach - w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Każdą trasę narysowaliśmy na mapie i każda została przez nas osobiście sprawdzona. Dzięki tej książce poznasz też historię Mazur i przekonasz się, że Mazury to więcej niż jeziora.
Darmowy rozdział PDF
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka o Mazurach
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka, audiobook i e-book

A teraz już zapraszam Cię do poznania mojej listy atrakcji w Mikołajkach. Ciekawe, czy któraś z nich Cię zaskoczy.

Sprawdźmy, co można zwiedzić w Mikołajkach.

1. Plac Wolności w centrum miasta nazywany Rynkiem w Mikołajkach

Jedną z atrakcji Mikołajek, które turyści często nieświadomie mijają, są kamienice w centrum miasta. Ot, zwykłe kamieniczki, jedna obok drugiej, niczym szczególnym się nie wyróżniające. Ale gdybyś tylko znał historię Mazur, to uwierzyłbyś, że te kamieniczki to ciekawi świadkowie historii. Część z tych kamieniczek jest zabytkowa, co na Mazurach jest rzadkością. Bo chociaż do 1945 r. na terenie Mazur nie toczyły się działania wojenne, jako że przed wojną Mazury należały do Niemiec, to rok 1945 r. przyniósł wielkie zniszczenia dla całych Mazur, po wejściu na te tereny Armii Czerwonej.

Kamieniczki reprezentują różne style architektoniczne, a część z nich powstała już po wojnie. Najbardziej okazałym budynkiem jest obecna Villa Mazur (wcześniej Hotel Mazur). Kiedyś był to ratusz wybudowany w 1888 r. Tuż koło niego biegnie ulica Kajki, z której kiedyś Mikołajki były bardzo znane. Mówiło się ironicznie:
„Ulica Kajki, ot i całe Mikołajki”,
bo i faktycznie w tamtym czasie Mikołajki były niewielką rybacką miejscowością. Ale dziś to hasło jest już bardzo nieaktualne, o czym zaraz się przekonasz. Tak jak drugie powiedzenie:
„Mikołajki to bajki, ale Orzysz to miasto.”
Chichot losu chciał, że dziś to głównie do Mikołajek przyjeżdżają turyści. Niestety niewielu z nich wie, co warto zobaczyć w Orzyszu.


2. Król Sielaw - fontanna w Mikołajkach z rybim królem

W samym centrum stoi fontanna w Mikołajkach. To ryba w złotej koronie, powszechnie znana jako Król Sielaw. W Mikołajkach krąży legenda o Królu Sielaw. Ta legenda sprawiła, że tajemnicza ryba zamieszkała w sercu miasteczka. Żeby poznać tę legendę musisz wejść do informacji turystycznej tuż obok fontanny i poprosić o rozwikłanie tej zagadki.3. Informacja Turystyczna Mikołajki

Informacja Turystyczna to także świetne miejsce, żeby podpytać się, co jeszcze warto zobaczyć w Mikołajkach i okolicy. Dostaniesz tu mapę miasta z atrakcjami oraz podpowiedzi, gdzie warto pójść na rower i jakie trasy rowerowe przemierzyć.

My zawsze zaczynamy zwiedzanie od wizyty w informacji turystycznej. Dzięki temu często trafiamy w miejsca, których nie odkryli jeszcze inni turyści.4. Jezioro Mikołajskie i promenada z 2020 roku

Jest jeden kierunek, w którym podążają wszyscy turyści odwiedzający Mikołajki – promenada nad Jeziorem Mikołajskim. Nowa promenada w Mikołajkach powstała w 2020 r., więc jeśli od tego czasu nie było Cię w Mikołajkach, koniecznie musisz tu przyjechać w 2022 r.!

Nowa promenada to 1,5 kilometra poszerzonego nabrzeża, które łącznie z infrastrukturą – czyli restauracją, ławkami, oświetleniem, toaletami oraz metalowymi tabliczkami z najważniejszymi informacjami o mazurskich jeziorach – kosztowało 45 milionów złotych. Ta inwestycja objęła także nowe pomosty, miejsca do cumowania łodzi i inne udogodnienia dla żeglarzy. Ktoś, kto dawno tu nie był, a przyjedzie do Mikołajek w wakacje 2022, nie pozna tego miejsca.


5. Wioska żeglarska i ekomarina Mikołajki

Wzdłuż promenady toczy się turystyczne życie miasta. Przy niej rozgościła się Wioska Żeglarska oraz port, z którego w turystyczne rejsy odpływają statki. Wioska Żeglarska to obowiązkowy punkt wizyty żeglarzy przemierzających Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zatrzymują się tu na odpoczynek i żeby skorzystać z ekomariny, a wieczory spędzają na pokładach swoich łodzi lub w restauracjach, w których jedzą pstrągi i stynki, śpiewają szanty lub słuchają muzyki na żywo.

Ekomariny pełnią bardzo ważną rolę na Mazurach. Dopóki ich nie było, tysiące turystów, którzy codziennie (!) wypływali na jeziora, miało kłopot z pozbyciem się nieczystości ze swoich łodzi. Niektórzy z nich niestety zrzucali je wprost do jezior, dramatycznie je zanieczyszczając. Dlatego na Mazurach powstała cała sieć ekomarin. Teraz ich gospodarze robią wszystko, aby przekonać wszystkich mazurskich turystów pływających po jeziorach, żeby chcieli z nich korzystać.


6. Rejsy statkiem na Śniardwy

Ten, kto nie żegluje, może wybrać się w rejsy statkami z portu Mikołajki. Rejsy, zwłaszcza w sezonie, odbywają się dość często, a do wyboru jest kilka opcji - od krótszych wycieczkowych rejsów na jezioro Śniardwy, po dłuższe, całodniowe turystyczne rejsy do Rynu czy Giżycka.

Ceny rejsów statkami z portu w Mikołajkach

Przykładowy cennik rejsów w 2021 r. wyglądał tak, że do Giżycka i z powrotem można było popłynąć za 150 zł, a do Rynu i z powrotem za 85 zł. Krótsze rejsy są tańsze, a ich ceny można poznać w porcie lub na stronach internetowych żeglugi. 

Przy tej okazji warto dodać, że Mikołajki leżą na przesmyku między dwoma jeziorami: Tałty i Mikołajskim. Dlatego żeby wypłynąć na jezioro Śniardwy, największe jezioro w Polsce, trzeba najpierw przepłynąć Jezioro Mikołajskie. To nad nim przygotowano dla mieszkańców i turystów kąpielisko z plażą miejską.


7. Plaża miejska Mikołajki

Gdy zobaczysz już wszystkie atrakcje, na pewno zaciekawi Cię, gdzie jest plaża w Mikołajkach. Nie każdy wie, jak tam dotrzeć. Z promenady, specjalną kładką, trzeba przejść na drugą stronę Jeziora Mikołajskiego i tam kierować się za oznaczeniami.

Plaża miejska w Mikołajkach jest dobrze przygotowana na przyjęcie turystów. W sezonie to strzeżone kąpielisko. Bezpieczeństwo zapewniają tu także drewniane pomosty wydzielające miejsce do pływania. Kto lubi, może odpocząć na piasku, a kto chce - na trawie.

Miło spędzisz tu popołudnie i odpoczniesz od gwarnego centrum. Na wieczór możesz ponownie wrócić na promenadę i tam zjeść kolację lub poszukać restauracji w głębi miasta.8. Kładka piesza nad Jeziorem Mikołajskim

Mikołajki leżą na przesmyku między Jeziorem Mikołajskim i jeziorem Tałty. Żeby przejść z jednej części miasta do drugiej przez ten przesmyk, można to zrobić albo przejeżdżając przez most, albo przechodząc pieszą kładką nad Jeziorem Mikołajskim.

Stąd widać panoramę Mikołajek oraz statki płynące w rejs na Jezioro Śniardwy. Gdy byliśmy w Mikołajkach, kładka akurat była w remoncie, więc mamy kolejny dobry powód, aby wrócić do Mikołajek i zobaczyć tę atrakcję.9. Kościół Matki Bożej Różańcowej z pomnikiem ofiar białego szkwału

Stojący przy ulicy Kajki Kościół Matki Bożej Różańcowej choć wydaje się niepozorny, to ma ciekawą historię. Wznosi się nieco nad ulicą i żeby do niego wejść, trzeba pokonać schody, albo wjechać wjazdem dla wózków. Przed końcem wojny był siedzibą ewangelickiego Domu Ludowego, a potem remizą. Gdy do Mikołajek wkroczyła Armia Czerwona, kościół zamieniono na stajnię, a dopiero po wojnie świątynię przejęli katolicy. Stąd gdy wejdziesz do środka to stwierdzisz, że wystrój jest całkiem współczesny.

Ciekawostką przed kościołem jest kamienna tablica poświęcona ofiarom białego szkwału, który nawiedził Mazury w 2007 . Silna wichura o niespotykanej sile osiągającej 12 stopni w skali Beauforta, która uderzyła w spokojne mazurskie jeziora, zatopiła kilkadziesiąt jachtów powodując śmierć kilkunastu żeglarzy. Tablica ma przypominać o tej tragedii i uzmysławiać ludziom, że żywioł natury bywa nieokiełznany i człowiek nad nim nie panuje.10. Cmentarz żydowski w Mikołajkach

Cmentarz żydowski w Mikołajkach to jedno z tych miejsc, do którego turyści zwykle nie trafiają. Leży na uboczu miasta, przy ulicy Dybowskiej, ale bardzo łatwo do niego dotrzeć. O drogę możesz zapytać na przykład w informacji turystycznej.

Społeczność żydowska na Mazurach

Społeczność żydowska, choć nigdy nie była szczególnie liczna na Mazurach, to jednak współtworzyła mozaikę kulturową regionu. Niestety druga wojna światowa doprowadziła do zagłady tej społeczności, a w niektórych miejscowościach - jeszcze przed jej wybuchem, w czasie tzw. Nocy Kryształowej 1938 r., będącej pogromem Żydów w całych Niemczech (Mazury były w tym czasie niemieckie). To jest właśnie data ostatnich pochówków mikołajskich Żydów na cmentarzu w Mikołajkach.

Obecnie cmentarz żydowski w Mikołajkach jest największym i najlepiej zachowanym cmentarzem tej społeczności (kirkutem) na Mazurach.11. Wieża widokowa kościoła św. Mikołaja

W dobie dronów widok Mikołajek z góry nie jest czymś niezwykłym. Ale zobaczyć Mikołajki z góry na własne oczy to już nie lada atrakcja. Dlatego gorąco polecam Ci wizytę na widokowej wieży kościoła św. Mikołaja. Widać z niej całe Mikołajki, jezioro Tałty i Jezioro Mikołajskie oraz okolicę.

Jak wejść na wieżę kościoła w Mikołajkach?

Musisz się tam pojawić w okolicach południa, bo w sezonie czynna jest ona tylko kilka godzin dzienne. O aktualne godziny zapytaj w informacji turystycznej albo przeczytaj informacje na tablicy przed kościołem.

Warto przyjść tu specjalnie dla tych widoków. Szkoda tylko, że z powodu godzin otwarcia, nie zobaczysz stąd zachodu słońca nad mazurskimi jeziorami.12. Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

W Mikołajkach jest jeszcze jedna atrakcja, którą chcę Ci polecić. Dotąd docierało tu niewielu turystów, bo wiedzieli o niej tylko ci, którzy wcześniej odwiedzili informację turystyczną. Okazuje się jednak, że z sezonu na sezon Muzeum Reformacji Polskiej cieszy się coraz większą popularnością.

Ośrodek reformacji na Mazurach

Mikołajki to jeden z najważniejszych ośrodków reformacji na Mazurach. Opowie Ci o tym kustosz muzeum, którego warto zapytać o historię reformacji, o parafie ewangelickie oraz o losy tutejszej ludności, a zwłaszcza o relacje między Mazurami, Niemcami a Polakami.

W muzeum zobaczysz księgi pamiętające jeszcze XVII w.! Są to biblie, postylle, kancjonały, katechizmy i kalendarze ewangelickie – głównie z Mazur i Śląska. Oglądając je zwróć uwagę, że były wydawane także po polsku, a pisane tzw. krakowskim szryftem (czyli czcionką krakowską). Sprawdź, czy potrafisz ją odczytać.

Zaskakującym eksponatem w muzeum jest prezent podarowany przez jednego z najbardziej znanych ewangelików w Polsce. To narta Adama Małysza, czterokrotnego olimpijczyka w skokach narciarskich, zdobywcy 6 medali w mistrzostwach świata, 39 indywidualnych złotych medali mistrzostw Polski i człowieka, który 8 razy poprawiał rekord Polski w długości skoku narciarskiego. Nic dziwnego, że obowiązkowo robi sobie przy niej zdjęcie każdy fan polskiego skoczka.

A od 2021 roku muzeum wzbogaciło się o nowy eksponat - nartę, którą otrzymało od kolejnego świetnego polskiego skoczka - podarował ją muzeum Piotr Żyła.13. Kościół ewangelicki

Tuż obok Muzeum Reformacji Polskiej stoi Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy. Chociaż chyba bardziej poprawnie powinnam powiedzieć, że to Muzeum Reformacji Polskiej stoi koło kościoła ewangelickiego :D Tak czy inaczej, gdy będziesz w Mikołajkach, koniecznie zobacz tę atrakcję!

Skąd kościół ewangelicki w Mikołajkach?

Kiedyś na Mazurach były prawie same kościoły ewangelickie, bo Mazurzy byli protestantami. To nie była kwestia wyboru. Odkąd książę Albrecht Hohenzollern (pierwszy książę Prus, który był jednocześnie ostatnim Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego) przyjął dla swojego państwa religię ewangelicką, każdy jego poddany musiał być ewangelikiem, albo się z jego państwa wyprowadzić.

Dziś większość kościołów na Mazurach to parafie katolickie, a to dlatego, że po 1945 r., po wojnie, katolicy przejmowali kościoły protestanckie, czasem w bardzo dramatycznych okolicznościach. Można się domyślać jakich, biorąc pod uwagę, że w tym czasie Mazurzy byli obywatelami III Rzeszy, która rozpętała i przegrała II wojnę światową.

Wracając jednak do ewangelickiego kościoła, to jest to niezwykła świątynia. To nie tylko symbol Mikołajek widoczny jeszcze na przedwojennych pocztówkach. To zabytek architektoniczny wysokiej klasy i jeden z najpiękniejszych na Mazurach. Projektowali go uczniowie słynnego berlińskiego architekta Karla Friedriecha Schinkela. Wystarczy rzucić okiem na białe wnętrza, piękne empory i niesamowity beczkowy, kasetonowy sufit. Czegoś takiego szybko nie zobaczysz!Co jeszcze warto zobaczyć na Mazurach?

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje pomysły na to, co warto zobaczyć w Mikołajkach. Jeszcze więcej atrakcji, które warto zwiedzić w Mikołajkach i okolicy, a także dalej – na Mazurach, znajdziesz w naszym przewodniku „Ruszaj na Mazury”.

W tej książce wyznaczyliśmy 7 wycieczek, które zrobisz każdego kolejnego dnia. Z gotowym planem podróży zwiedzisz m.in. Giżycko, Ryn, Mrągowo, Pisz czy Węgorzewo. Dotrzesz do Wilczego Szańca i do Świętej Lipki oraz poznasz miejsca, gdzie dowiesz się, kim byli Mazurzy. My w książce także Ci to opowiemy. Ten przewodnik czyta się jak dobrą książkę!

Mam też wspaniałą informację - ten przewodnik to książka do czytania i do słuchania! Bo oprócz papierowej książki wydaliśmy też e-book w formacie PDF oraz audiobook o Mazurach z dodatkowymi, ekskluzywnymi poradami. A to wszystko dostaniesz w świetnym zestawie w dobrej cenie i z darmową dostawą! Każdy chciałby tak zwiedzać Mazury!


Potrzebujesz więcej pomysłów na to, co robić na Mazurach? Sprawdź te poradniki:
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy