Pogoda na Szrenicy - relacja ze szlaku do Śnieżnych Stawów

O tym, że pogoda w górach bywa kapryśna wiemy wszyscy – ja to wiem, pan to wie, pani to wie – wszyscy to wiemy. Ale pierwsze wyjście w góry w czasie naszego jesiennego urlopu w 2009r. wyglądało tak, jakbyśmy ZNOWU nie mieli niczego zobaczyć. 

Przy schronisku Hala Szrenicka

Tzn. na początku jeszcze nie było tak źle – w czasie naszego wjazdu wyciągiem krzesełkowym (jak przystało na skomercjalizowanych turystów) na Szrenicę, podziwialiśmy karkonoską roślinność w świetle skąpego przedpołudniowego słońca.

Wjazd kolejką linową na Szrenicę

Szrenica to najwyższy szczyt górski Karkonoszy w Szklarskiej Porębie (1361 m.n.p.m.), poprzecinany wieloma szlakami narciarskimi, w tym najsłynniejszymi w Polsce trasami zjazdowymi: FIS, Lolobrygidą, Śnieżynką, a dla najmłodszych – Puchatkiem [polecane oczywiście na zimowe szaleństwa]. Ze Szrenicy rozpościera się także piękna panorama Karkonoszy. (no... może pod warunkiem że jest pogoda)

Na Szrenicy

Przy schronisu PTTK Hala Szrenicka było naprawdę wspaniale! Mogliśmy nawet wystawić nasze blade ramiona na dobroczynne działanie słońca i wiatru:

Przy schronisku Hala Szrenicka

Podziwiać górską florę.

Roślinność górska

Roślinność górska

Górska roślinność

Potem niestety było już tylko gorzej...

Chwilami obawiałam się o Maćka, znikającego we mgle. Na szczęście był zaopatrzony w zapas Krówek :)

Maciek znikający we mgle

Potem we mgle zaczęły znikać, hmm.. a może właściwie  pojawiać się bardzo dziwne rzeczy:

Obiekt we mgle

Dolina we mgle

Skały we mgle

A teraz proszę uruchomić wyobraźnię i założyć, że powyższe zdjęcia przedstawiały:

1. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze "Śnieżne Kotły", które zaczynało w 1858r. jako bufet z miejscami noclegowymi, potem jako hotel górski z wieżą widokową, w czasie II wojny światowej jako ośrodek wypoczynkowy Luftwaffe, dalej schronisko górskie PTTK aby dziś pełnić rolę centrum nadawczego radia i telewizji.

Radiowo -Telewizyjne Centrum Nadawcze

2. Śnieżne Kotły – bądąca obszarem ochrony ścisłej forma skalna, o wysokości ponad 200 metrów, którą tworzą dwa kotły polodowcowe – Mały Kocioł i Wielki Kocioł, przedzielone skalną Grzędą, zawdzięczająca swoją nazwę śniegowi, który potrafi zalegać tu nawet latem (na szczęście jesienią już go nie było :).

Wielki Kocioł

3. Śnieżne Stawki – czyli dwa niewielkie zbiorniki wodne o krystalicznie czystej wodzie, leżące na dnie Wielkiego Kotła.

Śnieżne Stawki

Śnieżne Stawki

Śnieżne Stawki

Na szczęście potem było już TYLKO pochmurno,

Pochmurno...

więc do schroniska Pod Łabskim Szczytem udało nam się dotrzeć suchą stopą, a że czasem zaczęło już kropić... no cóż...

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Za to zostaliśmy wynagrodzeni w dalszej części urlopu, o czym najbardziej wytrwali czytelnicy niniejszego bloga przekonają się już niedługo :).
1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Mam pytanie - jak długo idzie się z Szrenicy górnym szlakiem do Śnieżnych Kotłów ? Dziękuje za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy