Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży

Jedno z moich ulubionych miejsc, które zwiedziliśmy w czasie urlopu po Wschodniej Ścianie Polski oraz które koniecznie [!] trzeba zobaczyć przejeżdżając koło Białowieży i Hajnówki, to Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieży.

Białowieski Park Narodowy
Sam Białowieski Park Narodowy (PBN) jest miejscem magicznym i przepięknym. W Polsce znajduje się 1/3 obszaru Puszczy Białowieskiej – pozostała część przypadła w udziale Białorusi. Ale nawet ta 1/3 to ok. 150000 ha. W 1979r. Puszcza Białowieska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako relikt ostatnich europejskich lasów naturalnych o charakterze pierwotnym.


Obszar Ochrony Ścisłej w Białowieży

Takim reliktem jest właśnie Obszar Ochrony Ścisłej BPN, czyli miejsce, do którego wstęp możliwy jest tylko z przewodnikiem i do którego wejście prowadzi przez jedyną w swoim rodzaju bramę do lasu! Cechą charakterystyczną Obszaru jest to, że nie są w nim podejmowane, ani nawet dozwolone, żadne działania człowieka. Jedyną widoczną aktywnością ludzką jest wytyczona ścieżka dydaktyczna. 

Przewodniczka opowiadała, że nawet na ścięcie zwalonego drzewa piłą elektryczną potrzebne jest pozwolenie Dyrekcji Parku. Gdyby nie fakt, że drzewo zwaliło się na ścieżkę przyrodniczą, nawet jego pocięcie nie byłoby dozwolone.

Białowieski Park NarodowyBiałowieski Park NarodowyObszar Ochrony Ścisłej w BiałowieżyObszar Ochrony Ścisłej BPNKasia na ścieżce przyrodniczejPalce Nieboszczyka (grzyby)Jedyny w puszczy miś - miś koala na drzewie :)

Jak Białowieża, to muszą być żubry!

BPN kojarzony jest przede wszystkim z rozpowszechnionym przez pewną znaną reklamę, znanego trunku wyskokowego, zwierzęciem, do którego podobno "warto wyjść" :) Na początku XXw. wskutek popularnych polowań wytrzebiono prawie wszystkie żyjące w puszczy na wolności żubry. W okresie międzywojennym próbowano odrestaurować stado i sprowadzono z ogrodów zoologicznych Europy osobniki, które jako pierwsze przyczyniły się do powstania hodowli.

W latach '50 na wolność wypuszczono pierwsze żubry, które urodziły się w warunkach hodowlanych. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje ok. 750 sztuk żubrów, a niektóre z nich można podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży.

Żubr z Rezerwatu Pokazowego ŻubrówPokazowe żubryŻubry z BiałowieżyŻubr za rogiem :)

Oprócz żubrów w Rezerwacie podziwiać można z bliska także inne dzikie zwierzęta.

młody jelonekSarenka

A teraz Uwaga!!! KONKURS z nagrodami! Kto jako pierwszy poda prawidłowo nazwy (mogą być potoczne) dzikich zwierząt zamieszczonych na poniższych zdjęciach, otrzyma nagrodę w postaci ekskluzywnego, unikatowego zdjęcia, zrobionego w czasie jednego z naszych urlopów. Zdjęcie (format A4) oprawione jest w antyramę, a dla podpowiedzi dodam, że wszystkie zamieszczone na zdjęciach zwierzęta można spotkać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży. 

Maćku – bardzo mi przykro, ale jako że znasz już odpowiedzi, nie możesz brać udziału w konkursie:/ Pozostałym życzę powodzenia!

Zagadka nr 1Zagadka nr 2Zagadka nr 3
7 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Pierwsze to jakaś krowa, drugie to jakiś łoś, a trzecie to jakieś knurki dzika, co się nazywają chyba warchlaki! :P. TB

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi przykro Anonimowy TB, ale nie wszystkie odpowiedzi są prawidłowe :/ dla ułatwienia podpowiem, że prawidłowe są tylko dwie z nich :) Zatem nagroda wciąż czeka na swojego zwycięzcę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam!
  Pytanie trochę podchwytliwe, więc musiałem poświęcić trochę czasu na poszukanie w sieci.Mamy teraz czasy, że po wpisaniu w Google "Żubr", wyświetla się piwo lub wódka ;)

  1.Prawdopodobnie jest to żubroń, czyli krzyżówka bydła domowego z żubrem.Świadczy o tym słabsze owłosienie i brak tak charakterystycznego garbu.
  Jeśli się mylę, to znaczy, że fotka jest wygładzona w PS-ie
  2.Młody łoś
  3.Warchlaki czyli młode dziczki.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo Sabvelso! To są oczywiście prawidłowe odpowiedzi :) Skontaktujemy się z Tobą w celu przekazania nagrody!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sabvelso, nie korzystam z PSa. Kiedyś próbowałem ale zabrakło mi cierpliwości i umiejętności :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dięki! Cieszę się! Będę do Was zaglądał, bo lubię takie nastroje a i fotki też ciekawe ;)
  ...a mi na PSa zabrakło kasy :) ale opanowałem inny program w który można wstawić dodatki PSa.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Fotki fajne i znajomo wyglądające ponieważ... mam te miejsca na wyciągnięcie ręki.
  Pozdrawiam z okolic Białowieży.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy