Pustynia Błędowska

Uwaga, mamy w Polsce pustynię! Naprawdę. Może nie jest to Sahara, ale nasza własna, narodowa Pustynia Błędowska, znajdująca się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Pustynia Błędowska

Podsumowując, w Polsce mamy morze, góry, lasy, jeziora, jaskinie, rzeki oraz – Pustynię! I niech ktoś mi teraz powie, że Polska to nieciekawy kraj. Pustynia, jak pustynia – widok może nieco monotonny, ale piękny w swej prostocie.


Jak głosi lokalna plotka, kręcono na niej polski film „Faraon” (ekranizacja powieści Bolesława Prusa) z Jerzym Zielnikiem w roli głównej.

Wydaje się jednak, iż było to jeszcze za czasów jej świetności.

pustynia zarasta

Co dziś można powiedzieć o pustyni? Po pierwsze, że jest to teren wojskowy, poligon, na którym odbywają się ćwiczenia, dlatego wstęp na nią jest wzbroniony (ech, dlaczego mnie to nie dziwi…). No, a po drugie, wiadomo – w Polsce nawet pustynia zarasta i jest do bardzo dobrze widoczne w naszej fotorelacji.

teren wojskowy

teren wojskowy-wstęp wzbroniony

zarastająca pustynia

Pustynia od strony miejscowości Klucze

Wskazówka praktyczna. Z naszego doświadczenia wynika, że podziwianie pustyni możliwe jest z dwóch punktów widokowych – miejscowości Klucze oraz Chechło – z tym że do Chechła trzeba przejechać jeszcze kawałek, ale stamtąd krajobraz jest zdecydowanie ciekawszy.

Pustynia od strony miejscowości Klucze

charakterystyczny punkt widokowy w miejscowości Klucze

widok pustyni od strony Chechła

widok pustyni od strony Chechła

Dodatkowo, jak podpowiada Wikipedia, Pustynia Błędowska jest rozległa na ok 40 km2, a jej obszar objęty jest programem ochrony Natura 2000.

jest pięknie...

Jeżeli nie zamierzacie na pustyni piknikować, to wycieczka nie zajmie dużo czasu, a zwiedzając Szlak Orlich Gniazd na pewno warto tak zaplanować trasę, żeby zobaczyć ten polski cud natury.
KOLEJNA RELACJA Starszy post

6 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Ja pamietam Pustynię z lat siedemdziesiatych, albo inaczej - wiem, że na niej byłam, pamiętam niewiele.
  Teraz tylko słyszałam, że zarasta, szkoda, ale nie wiedziałam, że jest własnością wojska.

  OdpowiedzUsuń
 2. My mieszkamy jakieś 30 km od pustyni i z tego co się orientuje, to całkiem niedawno mieli ją troszkę "odzielenić", by znów przypominała pustynię. Czy tak się stało, nie mam pojęcia, ale sprawdzę w niedługim czasie i wrzucę info na swój blog, gdzie zapraszam http://podrozekasi.blogspot.com/.
  Pozdrawiam,
  Kaśka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chętnie się dowiemy jaka będzie dalsza historia naszej polskiej pustyni :)

   Usuń
 3. http://fakty.interia.pl/historia/news-legenda-nie-calkiem-prawdziwej-pustyni,nId,961235

  http://lifepustyniabledowska.eu/

  Świetny blog! Klucze pozdrawiają! ;)

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.