» » »

Zamek Rabsztyn - jurajska warownia w odbudowie

Do Zamku Rabsztyn zajechaliśmy w ramach naszego zeszłorocznego rajdu po szlaku orlich gniazd. Był on naszym pierwszym Zamkiem na szlaku drugiego dnia rajdu.

Zamek Rabsztyn - pocztówka

Ten dzień miał być jednym z najbardziej intensywnych dni urlopu. Fascynacja zamkami po wizycie w Parku Miniatur Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu jeszcze u Kasi nie ustąpiła, więc udało mi się ją przekonać do master planu zwiedzenia sześciu zamków jednego dnia i do wyruszenia z samego rana, jeszcze przed przebudzeniem się Słońca [gdy to piszę, nadal nie wierzę, że na to się zgodziła i nie mam pojęcia jak mi się to udało ;) ]

W każdym razie, wyruszyliśmy z samego rana. Wrześniowy ojcowski chłód skutecznie nas orzeźwił, a herbata w termosie zapewniała nam ciepło w przemarzniętym samochodzie.


Jeszcze przed dziewiątą zajechaliśmy do Rabsztyna, na dziki parking pod wzgórzem zamkowym. Po krótkim spacerze leśną ścieżką wzdłuż wzgórza, naszym oczom ukazał się Zamek. (Zdjęcia niestety są słabej jakości - mój aparat nie radzi sobie z kiepskim oświetleniem)

ścieżka na Zamek Rabsztyn

Widokiem bardzo charakterystycznym dla Rabsztyna są dwa drewniane mosty nad zachowanymi suchymi fosami, oraz odbudowana wieża bramna. Zamkiem opiekuje się i utrzymuje go stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Właścicielem obiektu jest gmina Olkusz.

Zamek Rabsztyn - fosa

Niestety wejście na Zamek było niemożliwe z uwagi na prowadzone prace renowacyjne. Można było jedynie zwiedzić wieżę bramną i to dopiero od godziny 10tej. Nie chcieliśmy czekać całej godziny przed Zamkiem, dlatego obeszliśmy go i zrobiliśmy mu zdjęcia jedynie z zewnątrz. Widoczna na zdjęciach wieża bramna prowadzi na dziedziniec zamku dolnego, który w czasach swej świetności posiadał trzy skrzydła mieszkalne z czterdziestoma komnatami. Obecnie z Zamku dolnego zachowały się jedynie zewnętrzne ściany i fundamenty od strony dziedzińca.

Zamek Rabsztyn - prace renowacyjne

W trakcie naszej wizyty trwały prace zabezpieczające istniejących ścian zamku dolnego, w których wzmacniano otwory okienne południowej strony zamku.

Zamek Rabsztyn - prace renowacyjne

Zamek Rabsztyn - prace renowacyjne

Na skałach widocznych po prawej stronie od wieży istniał zamek górny, składający się z budynku mieszkalnego oraz czteropiętrowej wieży nadbudowanej o kolejne kondygnacje z cegieł.

Zamek Rabsztyn

Zamek, tak jak wszystkie zamki na jurze, został ograbiony i spalony przez Szwedów w 1657 roku. Wieżę zamku górnego z kolei doprowadzili do upadku poszukiwacze skarbów na przełomie XIX/XX wieku, którzy wysadzili ją w powietrze.

Imponujące rozmiary zamku i ogrom zniszczeń widoczne są dopiero na rekonstrukcji w Parku Miniatur w Ogrodzieńcu.

Zamek Rabsztyn - makieta z Parku Ogrodzieniec

Na zdjęciu widać dokładnie: istniejącą i zrekonstruowaną wieżę bramną, oraz wspomniany zamek górny na szczycie wzniesienia.

Zamek Rabsztyn - makieta z Parku Ogrodzieniec

Zamek Rabsztyn - makieta z Parku Ogrodzieniec

Dla kolejnego kontrastu zdjęcie pokazujące ile z tego pięknego zamku pozostało nam dzisiaj:

Zamek Rabsztyn dzisiaj

Aż ciężko zebrać myśli patrząc na te ruiny i porównując je z makietą.

Więcej zebranych informacji na temat zamku oraz jego wyglądu w czasach świetności można znaleźć na stronie zamki.res.pl Można tam także zobaczyć zdjęcia sprzed odbudowy wieży bramnej.

Warto także obejrzeć filmik promocyjny przedstawiający historię zamku i wiele ujęć z lotu ptaka.Zainteresowanych odsyłam także do strony Zamku Rabsztyn prowadzonej przez członków stowarzyszenia opiekującego się zamkiem https://www.rabsztyn.ilkus.pl/
KOLEJNA RELACJA Starszy post

1 komentarz :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.