Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - jak zwiedzać i co zobaczyć?

Jaskinia Niedźwiedzia to bez dwóch zdań jedna z najładniejszych jaskiń jakie zwiedziliśmy w Polsce. Wszystkie przewodniki podkreślają, że jest ona największa jaskinią w Polskich Sudetach, oraz „jedną z najcenniejszych pod względem przyrodniczym jaskiń w Polsce”. Jaskinię corocznie odwiedza 70 tysięcy turystów. Odwiedziliśmy więc ją i my.

jaskinia niedźwiedzia - ściana nacieków ze ścieżką zwiedzania

Z jednej strony zachwyciliśmy się bogactwem nacieków skalnych, wielkością komór, sal, ekspozycjami a przede wszystkim sposobem przygotowania trasy turystycznej.

Z drugiej jednak strony obruszyło nas nieco podejście przewodników i samych organizatorów.Czy warto więc przyjechać do Jaskini Niedźwiedzia?


Trochę faktów

Ciekawostką jest, że jaskinię odkryto przypadkowo w 1966 roku podczas prac w kamieniołomie. Odłupana skała odsłoniła komorę z licznymi szczątkami zwierząt.

Od tego czasu prowadzono liczne prace speleologiczne, odkrywano kolejne komory, korytarze, aby w 1983 roku wybudować pawilon i udostępnić ją dla turystów.

wejście do jaskini niedźwiedzia

I tu warto jest na chwile się zatrzymać przy tej dacie i poruszyć kontrowersyjne aspekty zwiedzania.

Zwiedzając bowiem możemy poczuć się niczym w PRLu: regulaminy, niemal wojskowy dryl przewodniczki, pędzenie po korytarzach, dodatkowe opłaty, naklejki potwierdzające wykupienie możliwości fotografowania – wszystko to złożyło się na negatywny wydźwięk zwiedzania Jaskini Niedźwiedzia.

Wróćmy do faktów

Jaskinia składa się z trzech poziomów, z których tylko środkowy poziom i 360 metrów udostępnione jest do zwiedzania. Trasę tę pokonujemy z przewodnikiem w około 45 minut.

Całkowita znana do tej pory długość korytarzy wynosi obecnie około 3.3 km !

Bardzo ciekawy opis trasy turystycznej (choć z małymi zdjęciami ) można znaleźć na oficjalnej stronie jaskini

plan zwiedzania jaskini niedźwiedzia

Trasa zwiedzania przygotowana jest naprawdę na wysokim poziomie. Wygodne wyprofilowane chodniki, schody, oświetlenie. Dzięki nim stworzona została nawet możliwość zwiedzania dla osób poruszających się na wózkach.

jaskinia niedźwiedzia - korytarze


Dodatkowych udogodnieniem jest to, że nie trzeba iść na piechotę z parkingu do pawilonu wejściowego. Zamiast 30 minutowego spaceru, specjalnie dla leniuchów w sezonie kursują bryczki i meleksy.
Prawie jak nad Morskim Okiem.

My oczywiście z nich nie skorzystaliśmy ;)

Konieczna rezerwacja

Według różnych źródeł Jaskinię odwiedza rocznie ponad 70 tys. turystów. Aby mieć pewność wejścia w danym dniu, warto jest zrobić rezerwację. Grupy 15 osobowe wpuszczane są do środka co godzinę.

Naszą rezerwację zrobiliśmy na miesiąc przed planowanym urlopem w Sudetach i musieliśmy dostosować do tego nasze plany. Ograniczyło to nieco nasze pola manewru, ale mimo wszystkich wad naprawdę było warto!

Zwiedzanie jaskini

Jaskinia Niedźwiedzia ma naprawdę piękną i bogatą szatę naciekową. Zobaczymy tutaj chyba wszystkie możliwe formy nacieków.

Nacieki kaskadowe i draperie, makarony i większe stalaktyty…

jaskinia niedźwiedzia - ciekawe nacieki
jaskinia niedźwiedzia - ciekawe nacieki

…polewy, żebra, pola ryżowe, misy martwicowe, stalagmity i stalagnaty.

jaskinia niedźwiedzia - nacieki
jaskinia niedźwiedzia - nacieki

Zdecydowanie najpiękniejsze nacieki zobaczymy w Sali Pałacowej.

jaskinia niedźwiedzia - ściana nacieków ze ścieżką zwiedzania

jaskinia niedźwiedzia - ściana nacieków ze ścieżką zwiedzania

Natknąć się można także na bardzo ciekawe, fantazyjne stalagmity. Jeden z nich pozostawimy bez komentarza.

jaskinia niedźwiedzia - ciekawy naciek bez komentarza

Niedźwiedź jaskiniowy i inne szczątki zwierząt

Największe ilości szczątków znalezionych w Jaskini Niedźwiedzia pochodzą od niedźwiedzia jaskiniowego. Znaleziono również kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni.

jaskinia niedźwiedzia - ekspozycja znalezisk

A o co tak naprawdę chodzi z tym niedźwiedziem jaskiniowym? Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie jaskini niedźwiedzie jaskiniowe były większe od znanych dzisiejszych niedźwiedzi. Dorosłe osobniki mogły osiągać wagę do 900 kg.

jaskinia niedźwiedzia - szczątki niedźwiedzia jaskiniowego

W Jaskini Radochowskiej znaleziono kilka czaszek niedźwiedzich ułożonych pod ścianami, obudowanych kamieniami i nakrytych z góry płytą skalną. Przypuszcza się, że był to rodzaj pochówków, sugerujący uprawianie przez człowieka paleolitycznego kultu niedźwiedzia.

Inni natomiast uważają, że niedźwiedzie jaskiniowe dla prahistorycznego człowieka były tylko pożądaną zdobyczą. Bez wątpienia ówczesny człowiek ulegał fascynacji tymi zwierzętami. Wzbudzały one w nim zarówno strach jak i podziw. Były dla niego niebezpiecznymi wrogami jak i cenioną zwierzyną łowną. Świadczą o tym wizerunki tego największego żyjącego kiedykolwiek niedźwiedzia, na ścianach wielu jaskiń.

Nie wiadomo więc, czy niedźwiedzie jaskiniowe oprócz bycia obiadem były także przedmiotem kultu. Jedno jest jednak pewne. Właśnie od takiego niedźwiedzia wzięła się nazwa tej jaskini.

Na koniec ciekawostka! Dalsze odkrycia w jaskini

Co ciekawe, udostępniona jest tylko niewielka część jaskini. Wiele komór jest niedostępnych, a jeszcze więcej czeka cały czas na odkrycie. Znalazłem ciekawe doniesienia o odkryciu przez grupę speleologów kolejnych sal w górnych partiach jaskini.

Po przejściu kilku zacisków i wąskich tuneli natrafiono na nieznaną wcześniej, ponad 100 metrową salę Mastodonta o wysokości 30 metrów. Dzięki przetarciu szlaku, dotarcie do niej przy użyciu sprzętu alpinistycznego trwa około 2 godzin.

Jak mówi dyrektor Jaskini, swoim pięknem i bogatą szatą naciekową dorównuje jaskiniom europejskim. Znalazłem informację, że może to być największa sala jaskiniowa w Polsce! Warte odnotowania jest także to, że w Sali znajdują się kolejne okna, czyli potencjalne kolejne kierunki eksploracji.

Dla wszystkich ciekawych w jakich warunkach pracują eksploratorzy jaskiń i jak wygląda odkryta Sala Mastodonta polecam obejrzenie filmu, który był zaprezentowany na konferencji prasowej zwołanej przez naukowców i grotołazów biorących udział w odkryciu.

Odkryte sale, korytarze i nacieki robią kolosalne wrażenie!Czy warto jest zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzia?

Jestem przekonany, że warto. Warto oczywiście przed wizytą uzbroić się w anielską cierpliwość i potraktować wymysły organizatorów i nietypowych przewodników z lekkim przymrużeniem oka.

jaskinia niedźwiedzia - pocztówka z atrakcjamiWpis ten zakończymy cytatem z oficjalnej strony jaskini, na którą tak często się powoływałem. Zgadzamy się z nim w 100%:
„Opis ten jednak nie oddaje przeżyć natury estetycznej, których doświadczamy, przemierzając spowite w mroku chodniki, rozświetlane tylko delikatnym światłem, muskającym bajkowe wytwory wody, kapiącej w jaskini nieprzerwanie od milionów lat, czasu którego nawet trudno nam sobie wyobrazić. Wielu było w jaskini niejeden już raz i ciągle do niej wracają, podziwiając siły przyrody i może trochę z dystansem patrząc na miejsce człowieka w historii naszej planety, która trwa już od ponad 4,5 miliarda lat.”
19 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Fajny fotoreportaż.Z tymi opłatami za fotografowanie to przesadzili.Na Słowacji i w Czechach nie spotkałem się z czymś podobnym.Największym zagrożeniem jest przemysł wydobywczy,który przyczynił się do całkowitego zniszczenia wielu jaskiń w Sudetach.
  "muzeum.pgi.gov.pl/lekcje_int/jaskinie/ochrona_jaskin.htm"
  Ale najpiękniejszy cud natury to Kryształowa Jaskinia Naica.
  "Naica Crystal-Mexico 1/5 youtube"
  "Into The Lost Crystal Caves(Full)youtube"
  W TV widziałem polskojęzyczną wersję.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Henryk, obejrzałem reportaż o jaskini Naica - faktycznie robi niesamowite wrażenie. Dziękuję za namiary.

   A jeśli chodzi o opłaty za fotografowanie, to niestety na Słowacji spotkaliśmy się z nimi w Demianowskiej Jaskini Wolności. Cena fotek powaliła nas na nogi i skutecznie zniechęciła do robienia zdjęć.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Wodospad Kamieńczyk!!

   Usuń
 2. Wygląda wspaniale :) Fajny fotoreportaż. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy :) na żywo wygląda to jeszcze bardziej imponująco. zachęcamy każdego, żeby przynajmnie raz wybrał się do Jaskini Niedźwiedzia :) pozdrawiam!

   Usuń
 3. Świetny reportaż! Fajnie by było zobaczyć ją kiedyś na własne oczy! pozdrawiam:)

  Mam prośbę, biorę udział w konkursie i proszę o wsparcie:http://podroz-za-2-usmiechy.blogspot.com/2013/02/niewiele-trzeba-by-pomoc.html z góry dziękuję i przepraszam za kłopot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy :) Jaskinia zdecydowanie warta zobaczenia, zwiezdenia, poznania i opisania! :)wcześniej trzeba się umówić - ale warto podjąć ten trud :)

   Usuń
 4. Niestety opłaty za fotografowanie są wkurzające.
  Jeszcze bardziej wkurzający jest zupełny zakaz robienia zdjęć...
  Tym razem spotkaliśmy sie z tym na Zamku w Łańcucie. Nie dość, że bilety drogie jak diabli to jeszcze pamiątkowej fotki pstryknąć nie można. A ja np lubię robić zdjęcia na urlopie. Nie udaję przy tym fotografa, nie latam z lustrzanką itp. Ale zdjęcie fajnie jest móc zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdjęcia warto też pokazywać - wbrew obiegowym opiniom, zdjęcia zachęcają, a nie zniechęcają do zwiedzania atrakcji, więc zakaz ich robienia lub dodatkowe opłaty są dla nas totalną abstrakcją; to tak, jakby atrakcja turystyczna sabotowała własne działania, a turyści dla niej to zło konieczne...

   Usuń
 5. Jaskinia faktycznie bardzo ładna. Czar zwiedzania jednak faktycznie zakłócają przewodnicy. Przynajmniej przewodniczka która prowadziła grupę w której byłem, była mało sympatyczna i próbowała bardzo mocno dyrygować grupą. Dopłata za robienie zdjęć (10 zł) przyjmowana jest w kasie bardzo chętnie. Problem zaczyna się po wejściu do korytarzy. Przewodniczka tak poganiała grupę, że robienie zdjęć było niezłym wyczynem. Mimo jednak wszystko warto zobaczyć tą jaskinię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak czytam ten komentarz, to odnoszę nieodparte wrażenie, że to była ta sama przewodniczka, która i nas oprowadzała :)

   Usuń
 6. W Czechach i na Słowacji płaci się słono za możliwość robienia zdjęć. Zawsze dają naklejki... Za fotografowanie słowackich jaskiń opłata rok temu wynosiła 10 euro... co przy kwocie 10 zł jest sporą różnicą, więc nie narzekałabym na ceny w Polsce. Co do podejścia samych pracowników się nie wypowiadam, ostatnio byłam tam z 10 lat temu. Za parę dni tam powrócę i skonfrontuje napotkaną mnie rzeczywistość z tą opisana tutaj. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chętnie dowiemy się, czy coś się zmieniło :) zachęcam do zostawienia tu komentarza po powrocie. pozdrawiam!

   Usuń
 7. Przepieknie to wyglada, dzieki za wyczerpujacy opis, przyda sie jak sie moze kiedys tam wybiore :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Byłem w pobliżu jaskini w zeszłym tygodniu z 10 osobową grupą. Nie mieliśmy rezerwacji, ale uprzejmy Pan z parkingu zadzwonił na górę spytać czy dadzą radę nas upchnąć. Pierwsze 8 osób weszło bez problemu z marszu, a 2 pozostałe 15 minut później. Więc te rezerwacje to nie jakiś poważny problem.
  Wejścia są co 15 minut, a nie co godzinę. Obsługa jak dla mnie profesjonalna a wojskowy dryl to chyba dobrze ze względu na liczne wycieczki szkolne.

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo drogi parking 14 zł ( ale na cały dzień !ha ha )

  OdpowiedzUsuń
 10. 15.10.2017r.Przewodnik super gość. Miły uczynny i troskliwy o grupę zwiedzajacą.Nikt nie musiał biegać za przewodnikiem. Prowadził grupę wolno, wszystko dokladnie objasniajac. Moja ocena to pięć z plusem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witamy.Mieliśmy wielką przyjemność zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej Trasa EKSTREMALNA.Przewodnik Pan Darek przeuroczy człowiek z wielką wiedzą na temat jaskini i z kondycją fizyczną której pozazdrościć może mu niejeden nastolatek jak również my sami.Sama trasa Ekstremalna bardzo ciężka ale jakże urocza i wymagająca.Ucząca pokory i zaufania do drugiego człowieka.Jak tylko czas nam pozwoli i oczywiście nasze możliwości fizyczne i psychiczne to na pewno chcemy powtórzyć tą niezapomnianą przygodę.Panie Darku Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony czas w Jaskini!!!Pozdrawiamy Gorąco i mamy nadzieję do zobaczenia!!!Agnieszka i Marcin 08.09.2017R

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy