Trasy rowerowe Kwidzyna i okolic. Ruszaj na Powiśle i odkrywaj Dolinę Dolnej Wisły!

Kwidzyn to miasto na Powiślu pięknie położone na wzgórzu w Dolinie Dolnej Wisły, która wręcz została stworzona do rowerowych wycieczek. Korzystając ze szlaków, które tędy przebiegają, ułożyliśmy własną pętlę, która zaczyna i kończy się w Kwidzynie. To propozycja idealna dla turystów takich jak my - którzy podróżują z rowerami na bagażniku auta i lubią wycieczki do 50 km. Zobacz, jak przejechać tę trasę, i jakie atrakcje czekają na Ciebie po drodze.

Trasy rowerowe Kwidzyna i okolic - Dolina Dolnej Wisły i Powiśle

Ta wycieczka pochodzi z naszego przewodnika "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn". Gdy będziesz z nim podróżować, odkryjesz prawdziwy urok Doliny Kwidzyńskiej, czy też - jak mówią niektórzy - Żuławy Kwidzyńskiej. Z każdej strony otaczać Cię będzie niezmierzona przestrzeń, a twarz owieje ożywczy wiatr. Mijając rozległe pola, stare cmentarze i punkty widokowe na wale Wisły, zakochasz się w krajobrazie Powiśla.


Na Powiślu, w Kwidzynie i okolicach, krzyżują się, lub pokrywają ze sobą różne trasy rowerowe, które wykorzystują te same drogi, ulice czy ścieżki. Do najbardziej znanych należą Międzynarodowy szlak rowerowy R1 czy Wiślana Trasa Rowerowa/EuroVelo 9. Ale przebiega tędy także regionalny Szlak Mennonitów czy szlak rowerowy Doliny Dolnej Wisły. Możesz nimi przemierzać długie kilometry jadąc wprost przed siebie. My natomiast jesteśmy zwolennikami pętli, dzięki którym można zacząć i skończyć wycieczkę w tym samym miejscu. I właśnie taką pętlę wyznaczyliśmy wokół Kwidzyna. Świetnie sprawdzi się na jednodniową wyprawę.

Oto przebieg naszej wycieczki wokół Kwidzyna

Łap gotowy plan na rower i poznawaj niezapomniane scenerie Powiśla. To propozycja idealna dla średniozaawansowanych rowerzystów. Pokonasz 53 kilometry, nie wiedząc nawet kiedy. Jeśli to dla Ciebie za dużo, na mapie pokazaliśmy Ci możliwe skróty.

Ruszaj więc w drogę, a my pokażemy Ci historyczne pamiątki regionu. W Korzeniewie dotrzesz na miejsce po dawnej przeprawie promowej. W Grabówku i Kaniczkach miniesz dwa cmentarze ewangelickie, a w Nebrowie Wielkim z wału Wisły zobaczysz Nowe leżące po drugiej stronie rzeki. Powrót do Kwidzyna, z nieco stromą końcówką, uprzyjemni Ci świetna widokowa ścieżka rowerowa, poprowadzona trasą dawnej kolei wąskotorowej. Na ścieżce będzie już z górki, więc czeka Cię naprawdę bardzo przyjemna końcówka.

Zobacz filmy z wycieczki w archiwum relacji pt. "Dolina Kwidzyńska" na Instagramie @ruszajwdroge

Mapę trasy znajdziesz w przewodniku "Ruszaj w drogę na Powiśle. Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn"

Propozycja tej wycieczki pochodzi z przewodnika "Ruszaj w drogę na Powiśle. Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn", który wydaliśmy dzięki współpracy z Miastem Kwidzynem, Sztumskim Centrum Kultury i Miastem Malbork. To darmowy przewodnik, w którym zaplanowaliśmy dla Ciebie aż 7 dni na Powiślu, w tym świetny całodniowy spacer po Kwidzynie. Ta książka to gotowy zestaw pomysłów na wycieczki piesze, rowerowe i samochodowe. Do tego mapy, ciekawostki, setki zdjęć i przydatne informacje praktyczne. Nic nie musisz robić, bo wszystko zaplanowaliśmy w nim za Ciebie. Przewodnik czeka już na Ciebie - od razu ruszysz z nim w drogę!

Wersję drukowaną przewodnika dostaniesz za darmo w informacji turystycznej na dworcu w Kwidzynie, kwidzyńskim sklepie Tabularium, informacjach turystycznych Sztumu i Malborka, oraz w najlepszych turystycznych miejscach na Pomorzu. A jeśli potrzebujesz tej książki już teraz, pobierz darmową wersję PDF na komputer i smartfona. Kliknij i pobierz Twój plan na 7 dni na Powiślu:

Darmowy przewodnik PDF17 MB

A teraz już czas ruszyć w drogę!

Budynek wodowskazu i port w Korzeniewie

Wycieczkę zacznij w Kwidzynie, na przykład z parkingu przy stawie Balaton, skąd wygodną drogą rowerową dojedziesz do oddalonego o zaledwie kilka kilometrów Korzeniewa. Zobaczysz tu miejsce po dawnej przeprawie promowej. Przez długie lata korzystali z niej mieszkańcy Kwidzyna chcący przeprawić się na drugi brzeg Wisły. Tych promowych przepraw nie wspominają jednak z sentymentem, bo wielu destabilizowała ona życie. Tak jak Pani Adriannie, która na naszym Facebooku napisała:

20 lat życia spędziłam w kolejce na prom, który zabierał 3 auta i poruszany był tylko nurtem Wisły. Rodzina męża po drugiej stronie Wisły. Jak nas nie zabrał prom, najbliższym mostem było do pokonania 100 km. I tyleż z powrotem.

Do 2013 r. kwidzynianie żyli w mieście leżącym pośrodku najdłuższego 70-kilometrowego odcinka Wisły pozbawionego mostu. Jego powstanie było jak otwarcie nowego okna na świat.

Ciekawych pamiątek w Korzeniewie jest więcej. Na wale stoi tu zielony budynek, który dziś pełni rolę katolickiej kaplicy. Kiedyś działał na jego ścianie wodowskaz, który wskazywał barkom poziom wody na Wiśle. Tuż za wałem jest port, który pełnił kiedyś ważną rolę. Kwidzyn i Powiśle aż do 1945 r. należały do Niemiec, a w okresie międzywojennym za Wisłą była już Polska. W tym miejscu biegła granica polsko-niemiecka i w porcie w Korzeniewie przeładowywano towary, od których pobierano cło. Po II wojnie światowej całe Powiśle nalazło w Polsce. Port w Korzeniewie stracił więc na znaczeniu.

Jest tu jeszcze jedna ciekawostka, przy której warto zrobić sobie zdjęcie. To znak wielkiej wody, na którym zaznaczono daty i poziom powodzi. Zarówno Żuławy jak i Powiśle to tereny od wieków zagrożone zalaniem. Stąd tyle tu kanałów i rowów odwadniających oraz wierzb będących naturalnymi pompami. Ten obelisk przypomni Ci, że znajdujesz się w krainie, której żywiołem jest woda.

Rowerowy Szlak Mennonitów

Kieruj się dalej na południe i jedź wzdłuż wałów Wisły albo po ich koronie. Od 2014 roku w Polsce można jeździć rowerem po wałach bez obawy o mandat, więc to bardzo dobra wiadomość. Biegnie tędy jeden z najbardziej znanych na Pomorzu i najciekawszych szlaków kulturowych - Rowerowy Szlak Mennonitów. Trasa naszej wycieczki częściowo pokrywa się z nim, ale w rzeczywistości jest on o wiele dłuższy i obejmuje województwo pomorskie i częściowo warmińsko-mazurskie.

Szlak Mennonitów
Został wyznaczony tak, aby pokazać Ci najciekawsze miejsca i pamiątki po menonitach. Menonici byli protestancką grupą wyznaniową, która w XVI w., uciekając ze swojej ojczystej Holandii przed prześladowaniami religijnymi, zaczęła osiedlać się na Żuławach i w Dolinie Dolnej Wisły. Do dziś zostały po nich domy, niektóre z nich są podcieniowe, domy modlitwy, czy pozostałości cmentarzy, które zobaczysz na tym kulturowym szlaku.

Przez Obory do Nowego Dworu

Dalej odbijamy w lewo i ruszamy przez pola, żeby poczuć klimat Doliny Kwidzyńskiej. To absolutnie fenomenalny region dla tych, którzy ślęcząc całymi dniami przy komputerach i nad komórkami (tak jak my :)) potrzebują spojrzeć daleko przed siebie i nacieszyć oko przestrzenią. A przestrzenie są tu, w Dolinie Dolnej Wisły, niezmierzone. To rolniczy region, bardzo płaski i wietrzny. Nie tylko pozwoli odpocząć Twoim oczom, ale przewietrzy też głowę i sprawi, że z dystansem spojrzysz na swoje życie.

Dolina Dolnej Wisły

Rozciąga się przez 120 km od Bydgoszczy do Gniewu wzdłuż obu brzegów Wisły. Na północy, na linii Nogatu, graniczy z Żuławami. Najbardziej płaski teren doliny pocięty jest kanałami melioracyjnymi, a przed powodziami zabezpieczają go wały, od wieków wpisujące się w nadwiślański krajobraz. Te wały to idealne miejsce na piknik lub kolację i sesję zdjęciową o zachodzie słońca.

Przetnij pola, żeby z oddali spojrzeć na panoramę Kwidzyna z dominująca w jego obrazie wieżą katedry i olbrzymim gdaniskiem z prowadzącym do niego 55-metrowym gankiem. Wyjedziesz wprost na wygodną drogę rowerową w Nowym Dworze, którą pojedziesz dalej na południe, dokąd poprowadzi Cię słońce. To tak wygodna droga, że wcale mnie nie dziwi, że biegną tędy:

  • Szlak Mennonicki
  • Międzynarodowy szlak rowerowy R1
  • Wiślana Trasa Rowerowa/ Eurovelo 9
  • Czarny szlak Dolina Dolnej Wisły

Międzynarodowa trasa rowerowa R1

Jest jedną z najpopularniejszych w Europie, bo prowadzi przez wspaniałe krajobrazy i najbardziej historyczne miasta na kontynencie. Zaczyna się w Londynie w Wielkiej Brytanii a kończy w Moskwie i Helsinkach (ma dwie odnogi) po drodze mijając m.in. Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Obecnie liczy ponad 5 tysięcy kilometrów. Odcinek w Polsce ma aż 675 km, z czego prawie 50 km biegnie przez powiat kwidzyński.

Z Nowego Dworu do Grabówka i ruin dawnego mostu

Za Nowym Dworem warto skręcić w drogę nr 588 i dojechać nią do końca. Tak dotrzesz do ruin mostu w Opaleniu, który kiedyś łączył tę miejscowość z Grabówkiem.

Ruiny mostu w Opaleniu

Ten most kolejowo-drogowy wybudowali Niemcy w latach 1905-1909. Miał on wspierać ważną linię kolejową Berlin-Królewiec, która łączyła dwie stolice ówczesnych Prus. W 1920 r. środkiem koryta Wisły przebiegła granica państwowa polsko-niemiecka, przy czym most w całości został przyznany Polsce. Ponieważ jednak prowadził on do Niemiec (wschodni brzeg Wisły i Powiśle były niemieckie), to nie planowano budować tu ważnej linii kolejowej, i most służył jedynie lokalnej społeczności. Potrzeby Polski były gdzie indziej, dlatego w latach 1928-29 rozebrano jego stalowe konstrukcje i do dziś służą one na moście w Toruniu (most drogowy im. Józefa Piłsudskiego) i Koninie (most drogowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).

W czasie II wojny światowej Niemcy odbudowali most stalowy i drewniany, zanim jednak skończyli prace, wysadzili w powietrze swoje dzieło wycofując się na początku 1945 r. przed Armią Czerwoną. Ta z kolei naprawiła most drewniany, ale jeszcze w tym samym roku runął on pod naporem kry i wody. Zaraz wzięto się ponownie za jego odbudowę, ale ostatecznie w 1947 r. most rozebrano w obawie, że katastrofa z wodą i lodem może się znowu powtórzyć.

$wklejka={1}

Cmentarze ewangelickie w Grabówku i Kaniczkach

Podróżując po Powiślu zorientujesz się, że sporo tu starych cmentarzy - ewangelickich i menonickich, z nagrobkami z niemieckimi nazwiskami i sentencjami. To dlatego, że przedwojenni mieszkańcy Powiśla byli w głównej mierze Niemcami, a dominującym wyznaniem był protestantyzm.

Ewangeliccy mieszkańcy regionu
Zarówno ewangelicy (luteranie) jak i menonici (patrz wyżej) były to wyznania protestanckie, przy czym w niewielkim stopniu wpływały one na poczucie przynależności państwowej. Niezależnie od wyznania, ludzie Ci byli przede wszystkim obywatelami Niemiec, więc po wojnie przez miejscową napływową ludność byli traktowani jak wrogowie. Polscy osadnicy nie tylko nie byli zainteresowani dbaniem o niemieckie cmentarze, ale były one dla nich śladami wroga, od którego doznali wielu wojennych okrucieństw.

Dopiero współczesne czasy przynoszą odbiór tych miejsc jako pomników przeszłości i części życia dawnych mieszkańców. Cmentarze te stają się kulturowo-historyczną pamiątką i elementem ciągłości regionu, dlatego coraz częściej prywatne oraz samorządowe inicjatywy obejmują nad nimi opiekę, uznając ich wartość dla zrozumienia historii Powiśla.

W trakcie tej wycieczki zobaczysz m.in. ewangelickie cmentarze w Grabówku, Kaniczkach czy Bronisławowie. Ten pierwszy znajduje się w zagajniku przy głównej drodze, i żeby dotrzeć do jedynej ocalałej na nim steli Michaela Worma, musisz jej trochę poszukać. To zadanie dla tych, którzy lubią odkrywać tajemnice, nawet gdy tkwią one ukryte głęboko w zaroślach.

Przez Nebrowo Wielkie Wiślaną Trasą Rowerową / Eurovelo 9

Dalsza droga pokieruje Cię na południe do Nebrowa Wielkiego. Ten fragment wycieczki pokrywa się z bardzo popularną Wiślaną Trasą Rowerową. Ta z kolei zlewa się z kolejnym znanym europejskim szlakiem - Eurovelo 9. To dlatego najczęściej spotkasz oba oznakowania i dwie nazwy tego odcinka.

Wiślana Trasa Rowerowa / EuroVelo 9

To planowany na ok. 1200 km szlak, który ma biec przez całą Polskę wzdłuż Wisły. Spora jego część jest już gotowa. Czekamy na resztę! WTR prowadzi przez najbardziej malownicze tereny rozciągające się po dwóch stronach największej polskiej rzeki. Biegnie m.in. przez Żuławy i Powiśle, pokazując rowerowym turystom unikatowy krajobraz delty Wisły i Doliny Dolnej Wisły. Podróżując niż zobaczysz m.in. wspaniałe zachowane domy podcieniowe, ceglane średniowieczne kościoły ze spiczastymi wieżami, menonickie i ewangelickie cmentarze oraz krzyżackie zamki. Doświadczysz tego, co w tym regionie jest najpiękniejsze - ciszy, spokoju i niesamowicie rozległych przestrzeni!

Nebrowo Wielkie - czas na przerwę

Spodoba Ci się w Nebrowie Wielkim. Bo choć to niewielka wioska, to całkiem sporo można zobaczyć. Kiedy miniesz zbudowany z cegły XVIII-wieczny kościół Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, to po lewej stronie drogi dostrzeżesz pomnik żołnierza polskiego. Kawałek dalej stoi zaś kaplica św. Wojciecha biskupa i męczennika. Ciekawych punktów jest tu więcej.

Na wale w Nebrowie Wielkim powstał punkt odpoczynku dla rowerzystów, który gorąco Ci polecam. Zobaczysz stąd świetną panoramę na Dolinę Dolnej Wisły, a po drugiej stronie rzeki miejscowość Nowe, z wieżami kościołów św. Mateusza i św. Maksymiliana Kolbe oraz pokrzyżackiego zamku.

A kolejny punkt odpoczynku znajdziesz nad jeziorem Nebrowo. Na tym miejscu postojowym są wygodne drewniane wiaty i plaża z piaskiem. Bardzo przyjemnie będzie zamoczyć zmęczone stopy w chłodnej wodzie jeziora, zjeść lunch i napić się kawy, a potem pojechać dalej i, robiąc pętlę, kierować się z powrotem na północ w stronę Kwidzyna.

Dom podcieniowy w Olszanicy

W drodze powrotnej wciąż towarzyszyć Ci będzie powiślański pejzaż i rozciągające się po obu stronach drogi, niczym rozciągnięta po horyzont płachta, przestrzenie. Jest płasko, więc zmęczysz się umiarkowanie. Przeszkodzić może Ci jedynie wiatr, który nie napotykając żadnych oporów, hula po całej dolinie niczym rozwydrzone dziecko.

Po drodze zatrzymaj się jeszcze na dawnym cmentarzu ewangelickim w Bronisławowie, a potem poszukaj domu podcieniowego w Olszanicy. Na Powiślu nie spotkasz już wielu takich domów - jeśli chcesz zobaczyć ich więcej, musisz pojechać na Żuławy.

Domy podcieniowe są charakterystyczne dla obszaru rozciągającego się wzdłuż dolnej Wisły. Ich pochodzenie wciąż pozostaje zagadkowe, a ich wielkość zdumiewająca. W najpiękniejszych tego typu domach (na przykład we wsi Marynowy na Żuławach) zobaczysz wspaniały podcień wsparty na drewnianych zdobionych kolumnach. Ten w Olszanicy jest skromniejszy, ale wciąż przypomina o tym, jak kiedyś wyglądał tutejszy krajobraz, gdy takich domów stały w regionie setki.

Szlak torem dawnej kolejki wąskotorowej w Kwidzynie

Ta wycieczka napełni Cię energią i optymizmem. Twoje oczy odpoczną, a oddech się ureguluje. Dookoła otaczać Cię będą cudowne widoki, ale najlepsze zostawiłam na koniec. Gdy wjedziesz do Kwidzyna, po pokonaniu dość stromego wzniesienia, czeka cię zapierająca dech w piersiach panorama na Dolinę Kwidzyńską oraz zamek, który zobaczysz przed sobą w oddali. A najlepsze jest to, że tę scenerię będziesz podziwiać jadąc ścieżką rowerową poprowadzoną po śladach torów dawnej wąskotorówki.

Ten 3-kilometrowy asfaltowy odcinek biegnie po nieczynnym już torowisku. Najlepszy jest fragment przez mostek zawieszony nad mieszkalną ulicą. Na starych zdjęciach z poziomu tej ulicy widziałam genialny kadr pędzącej po tym mostku kolejki, która wyglądała niczym zawieszona pomiędzy dachami domów. Dziś pędzą po nim rowery, ale nie za szybko, bo to też pieszy deptak. Ścieżka jest super i w ogóle mnie nie dziwi, że biegną tędy Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9.

Uwaga

Tydzień po wydaniu naszego przewodnika dostaliśmy informację, że w wakacje 2022 roku ten odcinek rowerowej ścieżki będzie nieczynny. Wybierając się na wycieczkę sprawdź w internecie na stronie kwidzyn.pl, czy będzie on już przejezdny w trakcie Twojej wizyty.

Trasy rowerowe Kwidzyn i okolice

Chyba nie muszę Cię dłużej przekonywać, że wycieczki rowerem po Kwidzynie i okolicach to świetny wybór. To nie przypadek, że tak wiele dróg dedykowanych jest tu rowerzystom. W naszej propozycji oraz w tym artykule wymieniłam niektóre z nich. Ale jeśli zapragniesz samodzielnie zaplanować sobie wypad, to możliwości jest o wiele więcej! Zobacz, co jeszcze masz tu do wyboru:

1. Szlak Papiernika

To ok. 50 kilometrowy niebieski szlak rowerowy, który leci na południowy wschód od Kwidzyna i kończy się w okolicach Gardei. Na południu biegnie równolegle do granic województwa pomorskiego.

2. Czarny szlak rowerowy Dolina Dolnej Wisły

To szlak biegnący po obu stronach rzeki Wisły pomiędzy Toruniem a Tczewem. Jego długość na terenie powiatu kwidzyńskiego wynosi nieco ponad 50 kilometrów i obejmuje miejscowości od Białej Góry, przez m.in. Benowo, Tralewo, Jarzębinę, Janowo, Kamionkę, miasto Kwidzyn, miejscowość Mareza, Obory, Grabówko i Wielki Wełcz. Po tej samej stronie rzeki zahacza m.in. o Grudziądz, a po drugiej - o Nowe i Świecie.

3. Rowerowe Szlaki Zamków Gotyckich

To wyznaczone na Powiślu i Żuławach trasy, które prowadzą przez krainy gotyckich zamków. Do wyboru masz kilka propozycji, a jedna z nich wiedzie właśnie przez Kwidzyn. Inne zaprowadzą Cię m.in. do Sztumu, Prabut czy w okolice Ryjewa.

Ścieżki rowerowe Kwidzyn

Warto też wspomnieć, że w sam Kwidzyn pokryty jest siecią dróg i ścieżek, którymi można spokojnie i wygodnie jeździć po mieście rowerem. Dzięki temu zaliczamy Kwidzyn do miast przyjaznych rowerzystom.

Dlatego jeśli lubisz jeździć rowerem, to zaplanuj sobie dłuższy, co najmniej kilkudniowy pobyt w Kwidzynie, i traktując miasto jako bazę, ruszaj na wycieczki szlakami, które pokazałam Ci w tym artykule. Czeka cię wiele niezapomnianych dni i emocjonujących doświadczeń w Dolinie Kwidzyńskiej i okolicy.

Czym się różni ścieżka rowerowa od trasy rowerowej?

Ścieżka rowerowa (droga dla rowerów) – to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, określona w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Droga dla rowerów jest oddzielona od jezdni konstrukcyjnie (np. krawężnikiem) lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. barierami).

Czym innym są turystyczne trasy rowerowe. Są to oznakowane szlaki rowerowe, które mogą prowadzić zarówno po drogach rowerowych w mieście, po wydzielonych, osobnych drogach dla rowerów poza miastami, jak i zwykłymi drogami publicznymi lub niepublicznymi.

Jakie są najciekawsze atrakcje w Kwidzynie?

Twoja wycieczka zaczyna się i kończy w Kwidzynie. A skoro tu jesteś, warto zwiedzić także najciekawsze atrakcje w mieście. Zaliczamy do nich zespół katedralno-zamkowy, który powstał tu w średniowieczu dla pomezańskiej kapituły katedralnej. Zachęcamy Cię gorąco do zwiedzenia i zamku i katedry, ale też do tego, aby zostać w Kwidzynie na dłużej i zobaczyć jego pozostałe atrakcje. To m.in. zabytkowe imponujące budynki z czerwonej cegły, ale też bardziej współczesne obiekty, takie jak tężnia solankowa, tor do pumptracku Arena XC czy położona tuż pod miastem Miłosna, zwana też miasteczkiem koniarzy.

Wszystkie te miejsca odwiedzisz podróżując z naszym przewodnikiem "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn". Dostaniesz go w informacji turystycznej w Kwidzynie, Malborku czy Sztumie, a wersję PDF na smartfona pobierzesz stąd:

Mam nadzieję, że spodobała Ci się ta wycieczka i że przekażesz link do tego opisu rodzinie i znajomym i wyślesz go do przyjaciół i kolegów z pracy. Choć według Map Google można ją zrobić w o wiele krótszym czasie, daj sobie na nią kilka godzin. Jedź spokojnie, zatrzymuj często, odpoczywaj długo. Niech to będzie Twój czas. Czas dla Ciebie i Twoich towarzyszy. Czas na wspólne bycie razem, śmiech, rozmowy i dobre jedzenie na świeżym powietrzu. Podaruj sobie dzień rowerowej przyjemności, a potem zaplanuj kolejne wyprawy, które pozostawią Ci cudowne wspomnienia.

Pomoże Ci w tym przewodnik "Ruszaj w drogę na Powiśle. Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn".

Ruszaj w drogę na Powiśle PDF17 MB

Obejrzyj filmową relację z tej wycieczki

Oglądała.eś już naszą filmową relację z tej wycieczki? Jeszcze nie? Sprawdź ją teraz. Znajdziesz ją na Instagramie @ruszajwdroge w archiwum relacji pt. "Dolina Kwidzyńska". Kliknij i oglądaj:

Współpraca

Ten artykuł powstał we współpracy i został sfinansowany przez Miasto Kwidzyn w ramach kampanii "Ruszaj w drogę do Kwidzyna i na Powiśle". Kampania promuje nowy, darmowy przewodnik "Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj: Malbork, Sztum, Kwidzyn", który dostaniesz w informacjach turystycznych na Pomorzu i pobierzesz za darmo w wersji elektronicznej PDF.

1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Warto uzupełnić opisy o wiadomości z aplikacji "Szlak Powiśle 1920" lub skomponować własną trasę w oparciu o tę apkę. Dostępna w sklepie play i apple na każdego androida. Mnóstwo ciekawostek i starych zdjęć z tego regionu

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy