Wieża Quistorpa

Wieżę Quistorpa, a właściwie to to co z niej zostało, odnalazłem w Szczecinie w wakacje 2008.Niesamowicie klimatyczne ruiny wieży znajdują się w Lesie Arkońskim, na najwyższym wzniesieniu, kilka minut drogi od pętli tramwajowej.

Dojazd do wieży

Dojechać do niej można bez problemu tramwajem nr 3 z centrum. Po wyjściu z tramwaju wystarczy skierować się do Lasu Arkońskiego i przez kilkanaście minut iść wzdłuż ścieżki (zdaje się, że to był szlak zielony), aż dojdzie się do zaniedbanych, szerokich leśnych schodów po prawej. Już na schodach wieża powinna być widoczna w oddali.


Z historią w tle

Znalazłem informacje, że wybudowana na początku XX wieku, przez Martina Quistorpa była jedną z największych atrakcji miasta, jednocześnie będąc reklamą materiałów budowlanych z fabryk rodziny. Wieża miała 9 kondygnacji i 45 metrów wysokości. Na parterze mieściła się kawiarnia. Znalazłem też taką oto ilustrację przedstawiającą wieżę przed wojną:Po przekazaniu jej miastu, zostały zainstalowane na niej radary i stacjonowały w niej oddziały niemieckie obrony przeciwlotniczej. W czasie II wojny światowej została zniszczona w czasie działań wojennych i jak do tej pory nie została odnowiona.

Niszczeje teraz w lesie, a jak się okazuje niewielu Szczecinian wie o jej istnieniu. A szkoda, bo można by z niej zrobić atrakcję turystyczną. Szczególnie, że pod nią znajdują się zasypane, podziemne tunele.Odnówmy wieżę Quistorpa

Projekty odnowy wieży Quistorpa pojawiają się co pewien czas, jednak żadnego z nich jeszcze nie udało się doprowadzić do końca. Ostatnim pomysłem, na który natknąłem się w Internecie była jej odbudowa zakładająca wykorzystanie dużej ilości szkła do wyższych kondygnacji i okrzyknięcie jej mianem szklanej wieży. Pomysł co najmniej dziwny ;)

Więcej zobaczyć można w nakręconym przeze mnie filmiku ze spaceru wokół wieży:Dla każdego wielbiciela opuszczonych budowli będącego w Szczecinie pozycja obowiązkowa :)
1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. http://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=205395852838485&id=100001042150174&ref=notif&notif_t=feed_comment#!/event.php?eid=151142074957259


    jestem przeciw odbudowie

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy