Toruń: atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Od kiedy mamy autostradę do Grzudziądza, Toruń stał się ciekawym celem do weekendowych wypadów we dwoje. Wybierając A1 spokojnie w 3 godziny możemy być na miejscu i cieszyć się wyjazdem. Dzięki klimatowi Toruńskiej starówki i bogatej oferty noclegowej warto jest wybrać się tam z drugą połówką.Do Torunia zawitaliśmy na wiosnę tego roku. Pensjonat mieliśmy co prawda dość daleko od centrum, bo na Bielawach, ale mając auto, szybko można było znaleźć się na starówce a i warunki były całkiem dobre, lepsze niż w niejednym hotelu w centrum.W ciągu weekendu nie za bardzo da się zapoznać z całym miastem, udało mi się jedynie zapoznać ze ścisłym centrum. Toruńska starówka jest zadbana i bardzo klimatyczna, szczególnie nocą. W okolicy sporo klimatycznych kafejek, w których można coś przekąsić, a wieczorem można się zabawić.

Tym razem w fotograficznym skrócie postaram się przedstawić piękno toruńskiej starówki i jej najsłynniejsze symbole, których nie sposób przeoczyć. Myślę, że większość zdjęć nie wymaga komentarza.

Ratusz i rynek staromiejski


Rynek staromiejski

Pomnik Kopernika
Kościół Jezuitów


Fontanna Toruńskiego flisaka z żabami
Pomnik-fontanna powstał na cześć lokalnego flisaka, który według legendy w czasie plagi żab grając na skrzypcach, wyprowadził wszystkie płazy z miasta.
Toruński flisak
Żaby toruńskiego fllisaka

Zabytkowy tramwaj na rynku
W samym centrum rynku MZK eksponuje odrestaurowany zabytkowy tramwaj.
Zabytkowy tramwaj na rynku
Klimatyczny tramwaj

Bar Miś na rynku
Legendarny już bar z zachowanym klimatem z filmu Miś, z charakterystycznym wystrojem i sztućcami na łancuchu ;)
Bar Miś na rynku

Rynek Nowomiejski
Rynek nowomiejski
Ratusz nowomiejski

Smok toruński
Na starym mieście, w rejonie przedzamcza można natknąć się na pomnik smoka, którego widziano w Toruniu wiosną 1746 roku. Dwumetrowy stwór pojawił się przy Strudze Toruńskiej i odleciał w kierunku Zamku Krzyżackiego.
Smok toruński

Pomnik psa Filusia
Spacerując po starym mieście można się natknąć także na pomnik kundelka Filusia, którego złapanie za ogonek ponoć przynosi szczęście. Filuś czeka na swojego pana, rysownika, który gdzieś na chwilę poszedł zostawiwszy parasol oparty o latarnię.
Figurka pieska

Krzywa wieża
Jedna z najstarszych baszt obronnych, jej odchylenie od pionu wynosi 140 cm.
Krzywa wieża
Krzywa wieża

Teatr Baj Pomorski
Bardzo ciekawie wyglądający budynek teatru Baj Pomorski, który specjalizuje się w przedstawieniach dla dzieci.
Teatr

Zamek Krzyżacki
Ruiny zamku krzyżackiego udostępnione są do zwiedzania i często organizowane są w nich liczne imprezy kulturalne. Zwiedzać można część naziemną, oraz podziemia, w których można zobaczyć makietę zamku i wystawy (m.in. sala strachu). Niestety z części naziemnej niewiele pozostało.
Zamek krzyżacki
Makieta zamku krzyżackiego
Podziemia zamku krzyżackiego
Podziemia zamku krzyżackiego - sala strachu
Podziemia zamku krzyżackiego - sala strachu

Toruń nocą
Warto przyjść wieczorem na starówkę. Toruń nocą wygląda bardzo atrakcyjnie.
Toruński ratusz nocą
Toruński rynek nocą
Toruński rynek nocą

Planetarium
W planetarium możemy wziąć udział w jednym z wielu dostępnych seansów dotyczących powstania wszechświata, czy podróży na kraniec układu słonecznego. Uwaga na kolejki – w weekendy, ze względu na wycieczki zorganizowane mogą być problemy z dostaniem się do środka.
Planetarium w Toruniu
Planetarium w Toruniu
Planetarium w Toruniu


Siedziba TV TRWAM ;)
Będąc w Toruniu nie da się oczywiście pominąć największej atrakcji turystycznej, czyli siedziby Telewizji TRWAM, której strzegą wysokie mury, zamknięte bramy i kamery monitoringu :)
Siedziba TV Trwam
Siedziba TV Trwam
Siedziba TV Trwam

Choć toruńska starówka jest dość spora i bardzo klimatyczna, mnie zainteresowało jego inne, specyficzne oblicze, o którym napiszę trochę później. Niewielu z nas zdaje sobie z niego sprawę i dlatego wydało mi się ono niezmiernie interesujące. Jakie to oblicze ? Nie ma nic wspólnego z piernikami, ani Kopernikiem…

4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Miło przeczytać, że odwiedzający moje miasto tak rzeczowo je później opisują na swoich stronach :) Czytam nie bez powodu, bo ciekawi mnie co turyści sądzą o słynnym (jak autor zauważył z różnych powodów...) Toruniu. Gdyby ktoś miał ochotę wpaść do Torunia choćby na krótko, zachęcam do zdecydowania się na towarzystwo kogoś kto jest w temacie (zarówno co do historii jak i aktualności kulturalnych)i wszystko opowie, będzie służył radą... Tu do odnalezienia nieźli przewodnicy: http://pracownia-turystyki-kulturowej.blogspot.com/
  A, i zapewniam, że w Toruniu można spędzić mając co oglądać więcej niż dwa dni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. veni vidi vici...kiedyś tam jeszcze wrócę:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Planuję właśnie w pierwszy weekend wiosny, w marcu, wybrać się na weekend do Torunia i pozwiedzać to piękne, zabytkowe miasto :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy