Fort Zachodni Twierdzy Świnoujście

Na Fort Zachodni natknąłem się zupełnie przypadkowo w czasie mojej wizyty w Świnoujściu i muszę przyznać, że klimat tego miejsca wydał mi się bardzo atrakcyjny. Zajmuje on dość spory obszar, na uboczu miasta, na miejscu mamy duże muzeum z licznymi eksponatami i dość dobrze zachowane mury fortu i jego pomieszczeń.

Fort Zachodni - pocztówka

Zdecydowanie jest to jeden z ciekawszych obiektów jakie do tej porty udało mi się zobaczyć i jeden z lepiej zachowanych.  Ciekawie zaaranżowane pomieszczenia dostarczyły mi wielu inspiracji do zdjęć.


Fort Zachodni Świnoujście

Szczypta historii

Fort Zachodni jest fortem pruskim wybudowanym w latach 1856-1861 i przeznaczony był do obrony portu przed nieprzyjacielskimi okrętami.

Fort Zachodni jest nazywany także Baterią Henningsen na cześć jego dowódcy, który zginął w czasie walk o Westerplatte. Na początku zbudowany w postaci niewielkiej reduty, z czasem po rozbudowie stał się ufortyfikowaną, ciężką baterią nadbrzeżną.

Fort Zachodni, Fort Anioła i Fort Gerharda, którego niestety nie udało mi się jeszcze zobaczyć stanowią trzon Twierdzy Świnoujście.

Fort Zachodni - wejście

Fort Zachodni otoczony został wałami obronnymi i fosą. Wzdłuż całego fortu ciągnie się taras artyleryjski, na którym stacjonowało 7 ciężkich dział, a w podziemiach znajdowały się kazamaty z magazynami amunicyjnymi.

Przed I wojną Światową w forcie stacjonowała bateria 4 ciężkich dział nadbrzeżnych kalibru 210 mm dozbrojona w działa polowe, karabiny maszynowe i moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono.

W okresie międzywojennym wybudowano na północnym wale ziemnym stanowiska i zainstalowano 4 działa nadbrzeżne kalibru 150 mm. W 1941 roku wzniesiono charakterystyczny 3-piętrowy betonowy bunkier dowodzenia ze stanowiskiem dalmierza, pomieszczeniami technicznymi, socjalnymi i łączności. Pod koniec 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na dwóch krańcach fortu betonowe bunkry dla stacjonujących tu później armat nadbrzeżnych kalibru 127 mm.

Uzbrojenie fortu i jego rozkład doskonale pokazuje poniższa ilustracja:

Fort Zachodni - makieta

Na początku 1945 roku fort wziął udział w ostrzeliwaniu celów lądowych oraz lotniczych, po czym jego obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywany był przez sowiecką marynarkę, a w 1962 roku został on przekazany miastu. W kolejnych latach był on wykorzystywany jako magazyn i ulegał niszczeniu i dewastacji, aż do roku 2001, kiedy to wydzierżawiony został Stowarzyszeniu Miłośników Fortyfikacji Reduta.

Po trzech latach, dzięki staraniom stowarzyszenia, w 2004 roku został on udostępniony dla zwiedzających. Dzięki Stowarzyszeniu został on kolejnym miejscem w Polsce ocalonym od zapomnienia.

Wyjątkowo klimatycznym miejscem w forcie jest widoczny od samego wejścia do fortu bunkier dowodzenia. Udało mi się nakręcić krótki film ze spaceru po bunkrze, pokazujący na końcu panoramę z górnego tarasu. Wielbicielom starszych, opuszczonych budowli powinien się spodobać jego klimat.Industrialny klimat we wnętrzu bunkra zainspirował mnie do kilku zdjęć:

Fort Zachodni - widok na schron dowodzenia
Fort Zachodni - wnętrze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - wnętrze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - wnętrze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - wnętrze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - wnętrze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - galeria schronu dowodzenia
Fort Zachodni - widok ze schronu dowodzenia
Fort Zachodni - widok ze schronu dowodzenia

 Fort Zachodni na codzień 

Fort Zachodni jest miejscem spotkań wielu stacjonujących tu niegdyś żołnierzy, których odszukują członkowie towarzystwa i organizują dla nich spotkania. Ponadto odwiedzają go autorzy książek, liczni pasjonaci militariów. Organizowane są tutaj także spotkania i zabawy dla dzieci, rajdy i zawody sportowe, kiermasze dla kolekcjonerów.

W forcie znajduje się bogato wyposażone muzeum z licznymi eksponatami z okresu wojennego, ekspozycja dotycząca Twierdzy Świnoujście obejmująca broń, mundury oraz przedmioty znalezione w forcie.

Fort Zachodni - ekspozycja w muzeum
Fort Zachodni - ekspozycja w muzeum
Fort Zachodni - ekspozycja w muzeum
Fort Zachodni - jeden z odkopanych eskponatów

Dodatkowo na galerii fortu można podziwiać i zasiąść za sterami armaty przeciwlotniczej.
Fort Zachodni - armata przeciwlotnicza
Fort Zachodni - galeria fortu

Bardzo klimatyczne są także udostępnione pomieszczenia schronów i magazynów:

Fort Zachodni - udostępnione pomieszczenia
Fort Zachodni - udostępnione pomieszczenia
Fort Zachodni - udostępnione pomieszczenia
Fort Zachodni - udostępnione pomieszczenia
Fort Zachodni - udostępnione pomieszczenia

Gdy byłem z wizytą w forcie, jeszcze sporo pomieszczeń nie było udostępnionych do zwiedzania i z tego co było widać ciągle prowadzone są w nich prace renowacyjne, które finansowane są z wpływów z biletów.

Fort Zachodni - bilet

Warto więc w czasie pobytu w Świnoujściu odwiedzić Fort Zachodni i przyczynić się do jego rozwoju. Zdecydowanie polecam wizytę w forcie wszystkim wielbicielom fortyfikacji i starych budowli.

Więcej zdjęć i informacji można zobaczyć na stronie Fortu Zachodniego
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy