Fort Anioła Twierdzy Świnoujście

Do fortu Anioła trafiłem całkiem przypadkiem, podczas mojego pobytu w Świnoujściu. Obiekt ten ujął mnie swoim wyglądem i klimatem. Jest kolejnym obiektem prowadzonym przez wspaniałych ludzi z pasją, ocalonym od zapomnienia.

Fort Anioła - pocztówka

Fort prowadzony jest przez Towarzystwo Miłośników Fortu Anioła w Świnoujściu, które sukcesywnie, począwszy od 2004 roku odrestaurowuje kolejne pomieszczenia fortu i stara się przywrócić go do dawnej świetności. Ogrom prac, jakie włożyło Towarzystwo można zobaczyć na stronie Wczoraj i dziś Fortu Anioła , gdzie można zobaczyć zdjęcia fortu sprzed i po renowacji.

Fort Anioła jest kolejnym obiektem, w którym widać niesamowitą pasję właścicieli i chęć stworzenia czegoś wyjątkowego i ocalenia tego co mamy.


Fort Anioła

Podczas rozmów z pracownikami fortu czuć tę pasję w każdej opowiadanej przez nich historii. Ideę tworzenia i rozwijania Fortu Anioła, przyświecającą Towarzystwu świetnie przedstawia film promujący ten obiekt na Youtube.Fort Anioła jest fortem wieżowym zbudowanym w latach 1854-58 pełniącym funkcję obronną lewego brzegu Świny. Wraz z Fortem Zachodnim i Fortem I stworzył umocnienia Twierdzy Świnoujście.

Twierdza Świnoujście

Jego położenie na lewym brzegu Świny, powodowało, że był on mniej narażony na natarcia i dlatego nie był on tak uzbrojony i rozbudowany jak Fort I.
Szaniec fortu otoczony był podwójną fosą oddzieloną wałami obronnymi w kształcie pięcioboku.

Fort Anioła

Bojowe właściwości fortu zapewniała artyleria na wałach, w kazamatach i na tarasie wieży, a wieża pełniła rolę obserwacyjną.

Pod koniec XIX wieku fort przebudowano dodając trawersy z remizami działowymi oraz doprowadzono linię energetyczną, telegraficzną i telefoniczną, tworząc z Fortu Anioła punkt dowodzenia. Wkrótce potem stracił on znaczenie obronne.

Przed wybuchem II wojny światowej Fort stał się stanowiskiem dowodzenia obrony przeciwlotniczej miasta, po dobudowaniu stacji radiolokacyjnej i urządzeń radarowych.

Fort Anioła Fort Anioła Fort Anioła - wieża radiolokacyjna

Fort przystosowano także do wojny chemicznej, montując gazoszczelne drzwi i pancerne pokrywy okien.
Po wojnie, w forcie stacjonowała jednostka radzieckiej radiostacji, z której do dzisiaj zachowało się wiele elementów wyposażenia.

Fort Anioła - pozostałości radzieckiej radiostacjiFort AniołaFort Anioła - wnętrze
Fort AniołaFort Anioła - wnętrze
Fort Anioła - wnętrzeFort Anioła - wnętrze

W Forcie Anioła, oprócz zwiedzania zabytkowych pomieszczeń fortu, można odwiedzić salę wikingów, stworzoną specjalnie dla młodszych turystów, w której to można każdy eksponat dotykać, podnosić i pozować z nim do zdjęć, wystawę szkła, lub wstąpić do klimatycznej kawiarni, aby napić się miodu pitnego, wina, piwa czy innych trunków mniej lub bardziej alkoholowych.

Fort Anioła - bilet

Fort Anioła aspiruje do centrum kulturalnego Świnoujścia, w jego wnętrzach miały już miejsce liczne wystawy, koncerty, wieczory poetyckie.

Oprócz standardowego zwiedzania, fort można wynająć na zajęcia na strzelnicy, ognisko, grilla, imprezę, spotkanie, konferencję, wykłady. Organizowane także są koncerty skrzypcowe w Sali kominkowej oraz pokazy tańca ognia grupy Aubrieta.

Więcej zdjęć i informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Fortu Anioła.

Będąc w Świnoujściu warto tu zajrzeć i wspomóc symbolicznie Towarzystwo :)
KOLEJNA RELACJA Starszy post

KOMENTARZE

Daj znać co myślisz :) Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.