Trasa Rowerowa Zwiniętych Torów, między Swarzewem a Krokową

Ścieżka rowerowa między Swarzewem a Krokową była największym zaskoczeniem naszej wycieczki do Jastrzębiej Góry. Potwierdza ona powiedzenie "cudze chwalicie, a swego nie znacie".

plan przebiegu ścieżki rowerowej

Na ścieżkę trafiliśmy przypadkowo, po rozmowie z właścicielką Dworku św. Antoniego. Idea tej trasy spodobała nam się na tyle, że postanowiliśmy nagiąć plany swojej podróży, aby przejechać się wzdłuż niej choć przez chwilę.

Jechaliśmy tą ścieżką zaledwie przez dwa kilometry, między Starzyńskim Dworem a Radoszewem.

przebieg ścieżki - starzyński dwórprzebieg ścieżki - radoszewo

Jazda nią, to bardzo ciekawe uczucie. Wyobraźcie sobie, że jedziecie rowerem, asfaltową drogą, która przecina pola uprawne, lasy i zabudowania. Coś niesamowitego.

ścieżka rowerowa puck - krokowa
ścieżka rowerowa puck - krokowa

Trasa rowerowa ma wybudowane skrzyżowania z drogami gruntowymi z wszystkimi znakami i progami zwalniającymi.

skrzyżowanie z polną drogą

Została ona wytyczona wzdłuż dawnego nasypu kolejowego linii Puck - Krokowa. W miejscach dawnych dworców ustawiono miejsca odpoczynku z ławami, mapkami trasy.

przystanek radoszewo

Dla jeszcze lepszego podkreślenia pochodzenia tej trasy, postawiono także tablice z nazwami dawnych przystanków kolejowych.

przystanek radoszewo

Całą trasę rowerową stworzono w 2011 roku. Liczy ona ponad 17 kilometrów. Nazywana jest także Trasą Zwiniętych Torów.

Dyskusyjne oczywiście może być dla niektórych użycie asfaltu na ścieżce. Zapewne znajdą się malkontenci zarzucający ingerencję w naturalne środowisko. Faktem jednak jest, że ścieżka prezentuje się teraz tak atrakcyjnie, że korzysta z niej wiele osób, nawet amatorów. Mijaliśmy całe rodziny z małymi dziećmi na trójkołowych rowerkach.

rodziny z dziećmi na trasie rowerowej

Ścieżka rowerowa między Swarzewem a Krokową jest świetną opcją na spędzenie ciekawego weekendu na rowerze. W drodze mijamy wiele obiektów urozmaicających naszą wyprawę, na przykład Starzyński Dwór,  Pałac w Krokowej i Kłaninie,  Starą Kuźnię w Radoszewie.

Ścieżka ta stwarza także świetne możliwości dla dwudniowej wycieczki rowerowej - z noclegiem w Krokowej, czy Żarnowcu.

Namierzyłem na Youtube nieco przydługi film z otwarcia trasy rowerowej. Warto obejrzeć :)W filmie pojawiła się bardzo ciekawa informacja. Sprzedane pozostałości torów z nasypu pokryły w całości wkład własny w realizację tej inwestycji. To jest dopiero przedsiębiorczość! :)

Na pewno wrócimy na tę trasę w następnym roku, lub jeszcze we wrześniu, jeśli dopisze weekendowa pogoda. Wszystkim oczywiście ją polecamy.

Znacie tę ścieżkę? A może udało Wam się ją już przejechać? Co koniecznie należy tam zobaczyć?
4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Rzeczywiscie,bardzo fajna trasa.Choc swoje rowerowe lata mam za soba,z checia bede polecal ta trase moim mlodszym kolegom.Pozdrawiam Padre.

  OdpowiedzUsuń
 2. gdyby ktoś znał jeszcze inne ciekawe trasy rowerowe to i nam może polecić. jeśli nie w tym, to będziemy je próbować w przyszłym roku (W końcu mam już swój rower :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Wam zrobiliśmy w czerwcu trasę Jastrzębia Góra - Karwia - Krokowa aż do Łebcza i z powrotem do Jastrzębiej. Super sprawa, przyjemna, lekka trasa. Pozdrawiamy i czekamy na więcej!
  Aga i Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetnie! :) a my dzięki Wam nabraliśmy motywacji do dalszego rowerowania, bo jakoś ostatnio zarzuciliśmy ten sport. w głowie pomysł na kolejne dwie trasy, a realizację planujemy na sierpień-wrzesień. prosimy o trzymanie kciuków :)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy