Kompleks Riese: Rzeczka - podziemna fabryka Walimia

Kontynuujemy cykl artykułów na temat najbardziej tajemniczego podziemnego miejsca w Polsce, czyli Kompleksu Riese w Górach Sowich. Po opisaniu Osówki i Włodarza czas na trzeci obiekt udostępniony do zwiedzania - Kompleks Rzeczka w Walimiu.

Podziemne fabryki Walimia pocztówka

Rzeczka jest jedną z mniejszych sztolni w kompleksie podziemnego miasta.  Wyróżnia się jednak niemal całkowicie wykończoną wartownią oraz imponujących rozmiarów halą łączącą sztolnie. Na uwagę zasługują także ostatnie inicjatywy właścicieli obiektu i najnowsze odkrycia z nim związane.

Podziemne fabryki Walimia

Podziemia znajdują się przy głównej drodze z Walimia i składają się na nie 3 równoległe, nie obudowane sztolnie, tworzące literę "E". Wejścia do sztolni są zlokalizowane tuż przyvparkingu i doskonale widoczne z okolicznego wzniesienia.

Rzeczka - wejście do kompleksu Riese
Rzeczka: plan podziemnej fabryki Walimia
Źródło: Zrzut ekranu oficjalnej strony Podziemnej Fabryki w Walimiu

Całkowita długość wyrobisk wynosi zaledwie 500 metrów. Tuż po wejściu do sztolni zostaliśmy skierowani do niemalże w całości wykończonej wartowni, w której przewodnik zapoznaje nas z historią podziemnego miasta i przeznaczeniem Riese.

Rzeczka - plany podziemnych kompleksów
Rzeczka - plany podziemnych kompleksów

Tajemnica walimskiej wartowni

Naszą uwagę zwraca pomieszczenie ze stanowiskiem strzelniczym. To właśnie tutaj, dzięki pracom prowadzonym przez Sowiogórską Grupę Poszukiwawczą udało się po trzech miesiącach dotrzeć do wnętrza komory znajdującej się nad wartownią. Przełomowych odkryć niestety nie odnotowano.

Rzeczka - punkt kontrolny z karabinem

W wartowni zgromadzono także liczne eksponaty militarne.

Rzeczka - wystawa militariów

W kompleksie znajduje się imponującej wielkości zawał, który był odgruzowywany podczas ostatniego zjazdu eksploratorów.

Rzeczka - sposób drążenia tuneli
Rzeczka - podziemne fabryki Walimia

W Rzeczce możemy także obejrzeć kolejne etapy drążenia równolegle prowadzonych korytarzy, które wysadzane tworzyły finalne korytarze z komorami technicznymi.

rzeczka - sposoby drążenia korytarzy w różnym stopniu wykończenia
Rzeczka - podziemne fabryki Walimia
Rzeczka - podziemne fabryki Walimia

Rzeczka na tle kompleksu Riese

Jak już zapewne pamiętacie oprócz Rzeczki, w ramach podziemnego miasta Riese, odnaleziono  do tej pory 5 innych kompleksów: Osówka, Włodarz, które już dzisiaj można zwiedzać z przewodnikami, Sokolec, w którym trwają prace przystosowawcze do ruchu turystycznego, oraz Soboń i Jugowice.

Wszystkie mogły tworzyć kompleks wielkiego podziemnego miasta o niewyjaśnionym jak do tej pory przeznaczeniu. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule o historii podziemnego kompleksu Riese

Rzeczka - odległości między kompleksami Riese

Najnowsze odkrycia w Rzeczce

Poza wspomnianym odgruzowaniem wartowni, podczas ostatniego V Zjazdu Eksploratorów w Walimiu odgruzowywano 3-cią sztolnię. To właśnie w trakcie tego zjazdu dowiercono się do nowo odkrytej sztolni w Soboniu, o czym informowaliśmy w artykule o najnowszych wieściach z kompleksu Riese

Zobacz tajemnice Riese na własne oczy

Zapraszamy Cię już dziś do zaplanowania urlopu w okolicach Wałbrzycha, w Górach Sowich.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat Riese, a następnie pojedź i zobacz na własne oczy potęgę tego kompleksu. Zapewniamy Cię, że tak jak my, będziesz tę wizytę wspominać przez długie miesiące, a może nawet lata?

Po zwiedzeniu Osówki, Włodarza i Rzeczki nie zapomnij o kompleksie Sokolec (sztolnia w ośrodku Harenda), o którym napiszemy już wkrótce na Ruszaj w Drogę!


Więcej na ten temat:

4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Witam!Kompleks"Rzeczka"posiada trzy poziomy.W"wartowni"są w stropie trzy wystające rury,przy zapaleniu kawałka papieru cały dym zostaje zassany w te rury,i to z ogromną siłą .Przeprowadzano eksperymenty ze świecami dymnymi.Dym był wciągany a na powierzchni się nigdzie nie ulatniał.Na zdjęciu gdzie są widoczne lutnie na tym cienkim stropie,mieliśmy materace i często w latach 50-tych tam nocowaliśmy w wakacje,było strasznie zimno.A eksperyment z tym dymem to przewodnik powinien Wam zademonstrować,zawsze to robili.W Dolinie Jonastal w Niemczech znajduje się podobny obiekt do"Riese".Prawdopodobnie przeprowadzono tam próby z bombami jądrowymi(3.03.1945 i 12.03.1945).Miał tam miejsce start rakiety A-9/A-10 zwanej"nowojorską",była uzbrojona w głowicę jądrową,próba była nie udana.Prawdopodobnie są filmy z tych eksperymentów,znajdują się na Kremlu i wiele dokumentów jest u Amerykanów.Ale kanclerz Merkel podpisała z USA utajnienie tych dokumentów na następne 60 lat.Czy to wszystko to fantazja nie dowiemy się tak długo,jak długo będzie to tajne.Muszę Wam jeszcze wspomnieć o pewnej"tajemnicy"zamku Książ.Otóż cała aparatura ,komputery,oprogramowanie,środki łączności,sejsmografy,warte miliony dolarów zostały podarowane nam przez USA w zamian....za dyskrecję i przekazywanie danych i wyników pomiarów.Tajemnica prezentu tkwi w tym,że im bliżej atomowych rosyjskich poligonów tym dokładniejsze pomiary sejsmograficzne prób jądrowych.
  W dniach 27.04.13-05.05.13 odbędzie się II Międzynarodowy Zjazd Eksploratorów"Riese"-Muchołapka 2013.Muchołapka to betonowa konstrukcja pod chłodnię parową dla byłej elektrowni.I niech nie opowiadają kolejnych bzdur o anty-grawitacji.Albo,że w"Riese"żyją jeszcze hybrydy wyprodukowane przez hitlerowców.Niektóre osoby ośmieszają"Riese"i siebie,a młodym ludziom robią"wodę z mózgu".Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite miejsce, w czasach studenckich /moich/ miejsce to nie było jeszcze udostępnione, zwiedzałam, je tak raczej nieformalnie. Wtedy dopiero myślano o otwarciu trasy. Jakie jeszcze tajemnice kryją te podziemia?
  Pamiętam jaką wesołość budziło u nas kupowanie w PKS-ie biletów: "Panie kierowco "walim"" jak to w mało poważnym wieku bywało..

  OdpowiedzUsuń
 3. Walim-Wielki-Weski-Walimowie to Olbrzymowie inaczej Wołoci,a to synonim plemienia Wielotów-Wołotów-Walimów z Łużyc-i projekt Olbrzym-Riese.

  Turyści mówią też:"walim na Walim"albo"Walim na żądanie"(przystanek)
  "Walimskie Patelnie"słynne zakręty na których odbywają liczne rajdy samochodowe,jutro kolejny-41 Rajd Świdnicki-12-14.04.2013.Oj będzie się działo,bo jeszcze zalega na trasie rajdu śnieg.Pozdrawiam:))
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. A tak to wyglądało w styczniu."Walimska Zimówka 2013-The Best Of by Oes Records-youtube".Miłego weekendu!!

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy