Kompleks Riese: Włodarz - Podziemne Budowle Gór Sowich

Kontynuujemy cykl artykułów na temat najbardziej tajemniczego podziemnego miejsca w Polsce, czyli Kompleksu Riese w Górach Sowich. Po opisaniu Kompleksu Osówka przychodzi czas na największy kompleks podziemny Riese - Włodarz w okolicach Jugowic.

włodarz podziemne miasto pocztówka

Oprócz zwiedzania podziemi z przewodnikiem, kompleks Włodarz oferuje spływ łodzią po zalanej sztolni, seans w jedynym w swoim rodzaju podziemnym kinie, atrakcje survivalowe dla grup zorganizowanych oraz wystawę pojazdów i maszyn militarnych przed wejściem do podziemi.

Zwariowany dojazd do Włodarza

Myśląc o Włodarzu przypomina mi się nasza przygoda z dojazdem do tego miejsca. O ile jadąc do Osówki mieliśmy problemy z przebiciem się przez zaśnieżone pagórki, tak w tym przypadku zawiódł czynnik typowo ludzki ;)

Terminarz tego dnia mieliśmy wyjątkowo napięty, więc zależało nam na tym, aby załapać się na pierwsze wejście. Zazwyczaj w takich sytuacjach coś się psuje lub o czymś się zapomina. Nie zgadniecie co spotkało nas tym razem...

Zaczęło się od tego, że nie zdążyliśmy wstać o zaplanowanej godzinie, potem zapomnieliśmy notatek ze spisanymi godzinami wejść, ale najgorsze czekało nas na sam koniec, gdy mocno już spóźnieni zorientowaliśmy się, że chyba zapomnieliśmy zabrać aparatu! W zawrotnym tempie wróciliśmy do pokoju, gdzie po intensywnych poszukiwaniach aparat wreszcie się odnalazł - w naszym samochodzie.

Niemalże rajdowo, w tumanach kurzu, z piskiem opon zajechaliśmy na parking przy Włodarzu.

Włodarz - przed kompleksem

Od kasy dzieliło nas kilkadziesiąt metrów, które dla pewności pokonaliśmy biegiem. Zadowoleni z siebie na 2 minuty przed godziną otwarcia z dumą poprosiliśmy o 2 bilety dziwiąc się jednocześnie, że nie ma jeszcze żadnych chętnych na zwiedzanie. Zdziwiliśmy się jeszcze bardziej, gdy okazało się, że owszem, obiekt otwierany jest o ósmej, ale pierwsze zwiedzanie zaplanowane jest dopiero o dziewiątej :)

Nie pozostało nam więc nic dziwnego jak trochę pozrzędzić na siebie nawzajem przerzucając piłeczkę winy, aby wszystko ostatecznie skwitować spontaniczną salwą śmiechu. Na szczęście była też dobra strona tej sytuacji.

Kasia mogła przynajmniej napić się w spokoju gorącej kawy w kantynie ;) A jak już się o tym zdążyłem nieraz przekonać, oprócz zostawienia aparatu w pensjonacie, najgorsze co można zrobić na urlopie, to dopuścić do tego, aby Kasia miała zbyt niski poziom kofeiny we krwi  ;)

Włodarz - przed wejściem

Włodarz - największy obiekt podziemny Riese

We Włodarzu odkryto ponad 3 kilometry podziemnych wyrobisk o łącznej powierzchni ponad 10 000 m2  i pojawiają się teorie, że może być ich tu jeszcze więcej. Niektórzy eksploratorzy uważają go za najważniejszy obiekt Riese, kluczowy do zrozumienia przeznaczenia i wyjaśnienia mitów nagromadzonych wokół całego kompleksu.

To właśnie we Włodarzu słychać plotki o pojawiających się Strażnikach Podziemi Riese, tutaj pojawiają się teorie o drugiej części hali zakończonej zawałem, w której tuż po wojnie czuć było dziwny zapach, opowieści o duchach i ukrytych sztolniach. 

Zwiedzanie Włodarza

Po wypiciu upragnionej porannej kawy, po godzinie ruszyliśmy jeszcze z dwiema parami w podziemia. Większość korytarzy zachowała się w stanie surowym, tylko w kilku miejscach można było spotkać wybetonowane ściany.

Włodarz - podziemne miasto kompleksu riese
Włodarz - podziemne miasto kompleksu riese
Włodarz - podziemne miasto kompleksu riese
Włodarz - podziemne miasto kompleksu riese

Zalane części sztolni we Włodarzu

Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Włodarza jest spływ podziemną łodzią. To dzięki niej dopływamy do największej hali w kompleksie - ponad 60 metrów długości i 10 metrów wysokości.

Zalane części kompleksu stanowią istny labirynt korytarzy. Znajduje się tutaj ponad 50 jednakowych skrzyżowań, co powoduje, że można łatwo stracić w nich orientację.

Włodarz - spływ podziemną rzeką
Włodarz - spływ podziemną rzeką
Włodarz - spływ zalanymi korytarzami

Oprócz Włodarza, do zwiedzania przystosowane są jeszcze obiekty Osówka, Rzeczka, oraz już niedługo Sokolec (Gontowa), o których już wkrótce przeczytacie na Ruszaj w Drogę!

podziemne miasta kompleksu riese odleglości

I Zjazd eksploratorów

Wartą dodania jest jeszcze informacja o bliskiej współpracy opiekuna obiektu z częścią środowiska eksploratorów i pasjonatów historii Riese.

Na początku 2013 roku odbył się pierwszy zjazd eksploratorów, podczas którego zwiedzano pobliskie obiekty, dyskutowano o przeznaczeniu i mitach Riese. Wśród współorganizatorów i gości można wymienić grupy skupione wokół Dariusza Kwietnia oraz dr Jerzego Cery.Zobacz tajemnice Riese na własne oczy

Zapraszamy Cię już dziś do zaplanowania urlopu w okolicach Wałbrzycha, w Górach Sowich. Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat Riese, a następnie pojedź i zobacz na własne oczy potęgę tego kompleksu. Zapewniamy Cię, że tak jak my, będziesz tę wizytę wspominać przez długie miesiące, a może nawet lata?

Po zwiedzeniu Osówki i Włodarza nie zapomnij o kompleksach Rzeczka i Sokolec (sztolnia w ośrodku Harenda), o których napiszemy już wkrótce na Ruszaj w Drogę!

Póki co zapraszamy wszystkich na nową, oficjalną stronę Włodarza, na której zobaczyć można ciekawe zdjęcia, oraz odbyć wirtualną wycieczkę po podziemiach.

włodarz wirtualne zwiedzanie na oficjalnej stronie
[Fot: zrzut ekranu z wirtualnej wycieczki na stronie internetowej Włodarza

Więcej na ten temat:
10 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Lokalizacja wygląda świetnie, wstyd przyznać ale nie słyszałem o tym miejscu wcześniej - będę musiał nadrobić osobistą wizytą ;)
  Co prawdę takie miejsca najbardziej lubię Zwiedzać bez przewodnika (robiąc spokojnie foty) ale rozumiem ze tutaj to wymóg bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu bez przewodnika raczej się nie wejdzie. ale warto się zaprzyjaźnić z przewodnikami z obiektu Riese, bo to wspaniali ludzie i pasjonaci - być może uda się ich namówić na prywatne zwiedzanie w celu robienia fot lub ekstremalne wypady dla "grup specjalnych" :) zdaje się w że w Osówce są też oragnizowane takie ekstremalne zwiedzania np. dla firm lub innych zorganizowanych grup. a Włodarz koniecznie trzeba zwiedzić! pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Firma exploracyjna"Ryzykant"-"Ilość podziemi(ok.700tys.metrów sześciennych),ale jest to tylko część podziemnego miasta Himlera i Bormana,ponieważ ciągnie się ono pod całymi G.Sowimi spod Barda aż po
  Książ.Całość podziemnych budowli wykonanych na Dolnym Śląsku wynosiła
  ok.1,5mln.m.3."
  Por.J.Mospinka-1954r."Ok.40proc.sprzętu wywiezione przez Niemców,pozostały zostaje wyszabrowany przez Armie Radz.oraz przez ludność i przedsiębiorstwa z centr.Polski.Rozmontowano i wywieziono ok.1ookm.kolejki wąskotorowej,setki metrów sześciennych tarcicy,krawędziaka i kopalniaka,świdry,sprężarki,przewody elektr.
  Zostały zniszczone baraki na 36tys.ludzi.Kamienieje 36tys.ton cementu.Pozostał jeszcze kabel telef.2x200drutów,razem w dwóch 400drutów na 200abonentów."

  We"Włodarzu"kilka razy pobłądziłem,ale było to bardzo dawno temu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. henryk, znowu mnie rozbijasz swoją wiedzą i znajomością tematu :) podziwiam i cieszę się, że jesteś z nami :) pozdrawiam!

   Usuń
  2. Od kiedy Bardo leży w Górach Sowich?

   Usuń
 3. Witam. Zapraszam również do odwiedzenia nowo otwartych podziemi w kamiennej górze. Osówke zwiedziłam i byłam zaskoczona ogromem kompleksu a kolejny cel- Włodarz. Pozdrawiam.maren

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super, dziękujemy za inspirację. a do obiektów Riese mamy nadzieję sami jeszcze kiedyś wrócić, zwłaszcza do nowo-otwartych wejść.

   Usuń
 4. Witam,
  w kwietniu będziemy w pobliżu i chciałbym zwiedzić jedno z trzech miejsc (Osówka, Włodarz lub Sztolnie Walimskie) - które z nich Waszym zdaniem jest najlepsze na "pierwszy raz" z kompleksem Riese?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam odradzam wizyty we włodarzu jeżeli ktoś niema choć minimalnej wiedzy na temat obiektów riese a to za sprawą przewodnika (być możne ja tylko tak źle trafiłem ) .Kompetencja pana który nas oprowadzał była żadna rączki z tyłu pleców i prawie biegiem naprzód ,bredził farmazony ,waliło od niego jak z gorzelni (wiem ze tam jest 7 stopni i trzeba się wzmacniać) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie źle trafiłeś. Ogólnie przewodnicy trafiają się nieźli. Co prawda niektórzy mocno fantazjują, ale w końcu wystarczy wcześniej przeczytać parę pozycji z klasyki (Cera, Aniszewski) by mieć podstawową wiedze na powyższy temat.

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy