Tajemniczy Dolny Śląsk: ciekawe miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć

Dolny Śląsk to nasz ulubiony rejon Polski, do którego zawsze chętnie wracamy. To także magiczne miejsca, które wszystkim możemy z całą odpowiedzialnością polecić na odpoczynek oraz jako plener idealny na zimowe szaleństwa i letnie wędrówki. To rejon, w którym odkrywa się najpiękniejszą w Polsce przyrodę oraz największe podziemne tajemnice.

mozaika zdjęć z Dolnego Śląska

Karkonosze, Zamek Czocha, Wrocław, Wodospad Kamieńczyka, podziemne miasto Osówka, Zamek Książ, Kościół w Jaworze, to tylko niektóre perełki Dolnego Śląska, pokazane w pięknej kampanii tego regionu, którą można było oglądać w telewizji oraz śledzić w Internecie od lutego zeszłego roku.A czym jest dla nas Dolny Śląsk ?

Dolny Śląsk to przyroda, która zniewala

Piękno przyrody tego kawałka Polski zachwyca, a liczba atrakcji wręcz przytłacza. Najcenniejszą perełką Karkonoszy jest największy polski wodospad – Wodospad Kamieńczyka, z jego trzema imponującymi kaskadami, położonymi w trudno dostępnym wąwozie. Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy podziwiane ze szczytu Szrenicy czy Śnieżki, czy innych pasm Sudetów pozostawiają w każdym zdobywcy tych szczytów niezatarte wspomnienia.

wodospad kamieńczyka zimą i latemzejście ze szrenicy

Zajęcie znajdą tu zarówno zapaleni trekkingowcy, którzy być może przeżyją przygodę w splątanym labiryncie Błędnych Skał lub pośród magicznych form skalnych na Szczelińcu w Górach Stołowych, a także wytrawni sportowcy – narciarze zjazdowi i biegowi, którzy mogą spróbować swych sił w Jakuszycach lub na trasie „Lolobrygidy”.

góry stołowenarty biegowe w jakuszycach

Dolny Śląsk to podziemia, które intrygują

Tajemniczy Dolny Śląsk to przede wszystkim podziemia Kompleksu Riese oraz podziemne laboratoria na zamku Książ, do których dostęp jest ograniczony. To historie, które rozpalają ludzką wyobraźnię. To miejsca pozostawiające wrażenie na każdym, kto choć raz się do nich zapuści. To Sztolnie Kowarskie i Kopalnia Złota w Złotym Stoku. To także imponujące jaskinie, z których największy zabytek i najpiękniejszy skarb stanowi Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Nie zabraknie także zajęcia dla wielbicieli fortyfikacji, którzy znajdą ogromną przyjemność w oprowadzaniu ich po Twierdzy Srebrna Góra przez przewodnika w stroju z epoki, czołganiu się przez chodniki minerskie w Twierdzy Kłodzkiej, czy w pokonaniu Kłodzkiej Podziemnej Trasy Turystycznej.

podziemia kompleksu Riesejaskinia niedźwiedzia

Dolny Śląsk to sztuka, która zachwyca

Wreszcie Dolny Śląsk to dzieła sztuki i architektury, wobec których nie można przejść obojętnie. Nawet dla osób niezwiązanych z historią są one interesujące, ponieważ są – piękne. Wystarczy wymienić choćby Kościół Pokoju w Świdnicy (i jego bliźniaczy Kościół Pokoju w Jaworze), Zamek Czocha, zabytki Wrocławia, czy unikatowe freski z okresu średniowiecza w Książęcej Wieży w Siedlęcinie

wieża książęca siędlęcin

Dla miłośników kultury, artystów i wszystkich wrażliwych na piękno, wizyta w tych miejscach będzie wyjątkowym przeżyciem. Nawet najmłodsi znajdą tutaj coś dla siebie - składając wizytę chociażby w Zamku Śląskich Legend.

zamek śląskich legend

Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia.

Dolny Śląsk zachęca, kusi i czaruje, a także składa wymowne obietnice. Każdy, kto szuka inspiracji na kilkudniowy wypoczynek, lub na dłuższe wakacje, odnajdzie na Dolnym Śląsku wszystko, czego potrzebuje. Znajdzie ofertę nie tylko dla siebie, ale także dla całej swojej rodziny.

Ale ostrzegamy – Dolny Śląsk rzuca urok – kto raz go zakosztuje, będzie chciał zawsze tam wracać. On wciąga.

ruszaj w drogę na górskich szlakach dolnego śląska

Dolny Śląsk jest nie do opisania. On jest do zobaczenia, o czym skutecznie przekonuje nas profesjonalnie i pięknie nakręcona reklamówka promocyjna. I do tego świetna muzyka „Me Myself and I”.

Warte polecenia!
{newsletter}
Aktualizacja 24.05.2013:

Kolejne dwa spoty kampanii Dolnego Śląska zostały docenione przez jury międzynarodowego konkursu filmów turystycznych. Filmy Dolny Śląsk, Dotknij tajemnicy, dostały nagrodę grand prix ex aequo z filmem o Dubaju, pokonując 150 filmów z ponad 20 krajów. Brawo!
Gdzie nocować na Dolnym Śląsku?

Często prosisz nas o polecenie najlepszego miejsca na nocleg. To trudne - standard noclegów szybko się zmienia, a i każdy ma inne oczekiwania. My zwykle wybieramy agroturystyki, prywatne pokoje, a ostatnio także apartamenty w prywatnych mieszkaniach. Sami od wielu lat korzystamy z serwisu rezerwacyjnego Booking, sugerując się opiniami innych użytkowników. Ten serwis stał się dla nas tak pomocny, że przystąpiliśmy do jego programu partnerskiego. Teraz kiedy zamawiasz nocleg przez Booking i zrobisz to przez nasz link polecający, to serwis przekaże nam prowizję od każdego opłaconego przez Ciebie noclegu. Będzie nam ogromnie miło, jeśli będziesz korzystać z naszego linku polecającego za każdym razem, gdy rezerwujesz nocleg. W ten sposób bardzo pomożesz Fundacji Ruszaj w Drogę! i przyczynisz się do promowania turystyki w Polsce.


Poczytaj jeszcze

Polecamy inne przewodniki z Dolnego Śląska:


71 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Dolny Śląsk to naprawdę piękny kawałek Polski... Mnie szczególnie przyciągają walory górskie, w Karkonoszach jeszcze niestety nie byłam ;[ I oczywiście Zamek Książ! :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nas niestety Zamek Książ nie zachwycił, ale to z innych powodów, o których być może kiedyś napiszemy; natomiast na Dolny Śląsk wracaliśmy już kilka razy i pewnie jeszcze nie raz skierujemy sie w tamtą stronę :) a Karkonosze są piękne!

   Usuń
  2. Polecam także mało znane KOLOROWE JEZIORKA w małej miejscowości w Gminie Marciszów. Fajne miejsce na spacerek :)

   Usuń
  3. o, chyba faktycznie mało znane :) dziękujemy za polecenie. na pewno skorzystamy, gdy ponownie zawitamy na Dolny Śląsk :) pozdrawiam!

   Usuń
  4. Odwiedzenie Kolorowych Jeziorek warto wpleść w wycieczkę po Rudawach Janowickich. To bardzo przyjemne pasmo do górskich wędrówek. Najpopularniejszy ich rejon to Sokoliki zwane "biustem Sudetów". Faktycznie dwa sąsiadujące ze sobą szczyty Sokolik i Krzyżna Góra, z których rozciąga się piękna panorama na Karkonosze (zwłaszcza z platformy widokowej na Sokoliku) i inne Sudeckie pasma wyglądają (np. ze szczytu Śnieżki)jak biust ;)

   Usuń
  5. Sokolik i Krzyżna to są tok zwane " Piersi królowej Saby" jak się dobrze przyjrzeć to można zobaczyć zarys leżącej kobiety.

   Usuń
 2. Kasiu!Wirtualny bukiecik fiołków w M.D.K.przesyłam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co za miły gest :) bardzo mnie ucieszył - dziękuję!:) dziś goździki już były - czekam jeszcze tylko na rajstopy :)

   Usuń
  2. Na Dolnym Śląsku przy odrobinie szczęścia można znaleźć takie piękne minerały.Ale trzeba się zaopatrzyć w"pyrlik i żelazko."--"www.agates.eu"

   Usuń
  3. Takie piękne minerały można znaleźć w Sudetach,tyko trzeba się zaopatrzyć w"pyrlik i żelazko".
   "www,agates.eu" Pozdrawiam.

   Usuń
  4. na minerały w Sudetach to ja już wydałam fortunę. obwieszam się kamieniami jak złotem. ale co zrobić, kiedy są takie piękne... (ok. przyznam tylko, że się do nich nie dokopałam, tylko tak zwyczajnie, konsumpcyjnie kupiłam w sklepie z mienrałami :))

   Usuń
 3. Cieszy mnie,że robicie tak wspaniałą reklamę dla mojego regionu jakim jest Dolny Śląsk.Jest to kraina geograficzna o niezwykle bogatej historii,która często była okrutna i pozbawiała ten region doskonałości w swym pięknie.Link:"www.polityka.pl/historia/293892,1,zwiazek-szabrownikow-read"Położenie i ukształtowanie tego regionu sprawia,że występująca tu flora i fauna są bardzo różnorodne.Występuje tutaj symbol Ziemi Kłodzkiej,pełnik europejski(róża kłodzka),kwitnie V-VI.Link:"www.gmerek.net.pl/galeria-roza/thumb.html"Występuje tu również przepiękna lilia ognista,lilia złotogłów,kilka odmian storczyków i wiele innych gatunków roślin.Link:"zielnik.bystrzyca.pl"
  Przedwojenni turyści przyjeżdżali specjalnie do Hrabstwa Kłodzkiego,aby nacieszyć oczy-----łanami kwitnącej koniczyny i róży kłodzkiej.Kwiatem koniczyny i róży kłodzkiej pokryte były całe zbocza górskie.Ileż musiało być pszczół,trzmieli i innych owadów.
  "A kto w czasie wędrówki uważnie obserwuje wioski,dziwi się klekotaniu,odgłosom piłowania,walenia i pukania,które bez przerwy dobiegają z tartaków tnących deski,młynów,tłuczarek i tym podobnych-relacjonuje podróżnik zwiedzający Hrabstwo Kłodzkie w latach 80 XIXw."W Hrabstwie Kł.produkowano wówczas 15 mld.szt.zapałek.Bardzo popularne było w górskich wsiach wytwarzanie pudełek zapałczanych.Pracowały całe rodziny,nawet dzieci w wieku 4 lat.
  "Nie ma bowiem różnicy,czy mamy w szkole dzieci przepracowane,czy głodne."
  Mieszkańcy Hrabstwa Kł.byli:"biedni,pobożni i pracowici"."Kraj u Pana Boga"-tak mówili zazdrośnie mieszkańcy innych regionów.
  W Hrabstwie Kł.w tamtych latach czynnych było:142 tartaki,82 browary,45 cegielni,324 młyny wodne,210 wapienników,121 gorzelni,9 fabryk zapałek,45 olejarni,warsztaty tkackie,kopalnie i inne rzemiosła.Miłego weekendu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. henryk - nic dodać, nic ująć. a my cieszymy się, że takimi wpisami możmy Ci sprawić radość :) Dolny Śląsk to nasz ulubiony fragment Polski. zdecydowanie.

   Usuń
 4. Zapraszam jesienią...Złoty Widok zachwyca najbardziej wybrednych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy za zaproszenie :) skorzystamy, a wybredni za bardzo nie jesteśmy :)

   Usuń
 5. Odwiedziłem w ostatni weekend Dolny Śląsk. Kilka zamków, pałaców i innych atrakcji. Generalnie ruina, syf, dewastacja. Byłem także w zamku Czocha w dniu 01.06. na nocnym zwiedzaniu. Masakra!!! Trzech Panów "aktorów" prawdopodobnie z jakiegoś podrzędnego domu kultury rubasznymi żartami próbowało rozbawić towarzystwo opowiadając o parkiecie epoki późnego Gierka czy linoleum wczesnego Cyrankiewicza. Żenada. Nie chce mi się nawet pisać o tym. Stracone 2,5 godzony i 140 zł ( 4 osoby ). Zabytki na dolnym Śląsku dzielą się na: kompletne ruiny (Np zamek Bolków) . Zdewastowane ruiny ( np zamek i budynki okalające w Płakowicach ), inne atrakcje ( jak domy tkaczy - szału nie ma ) i zabytki kupione przez osoby prywatne ( np pałac Wojanów) gdzie nie ma co zwiedzać bo to hotel. Ostatnią grupą są zamki typu Czocha, czy Książ ( Książ o wiele lepszy ) - gdzie tak naprawdę warto zobaczyć bryłę i...zdjęcia z dawnych lat. Zamek Czocha to żenada i nic więcej. Kompletnie nie wart ani czasu ani pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Anonimowy, aż strach pomyśleć, co byś napisał, gdyby Ci się chciało... :) ocena wydaje się być chyba trochę zbyt rygorystyczna, ale rozumiem, że wywołana silnymi negatywnymi emocjami. natomiast dość wysoka cena, z tego co piszesz... my za dwie osoby za zwiedzanie z przewodnikiem zamku Czocha zapłaciliśmy jakieś 22 zł. prawdą jest niestety, że większość zamków na Śląsku to ruiny, ale cieszy też, że coraz więcej się o tym mówi, pisze i że jednak coś się zaczyna dziać. ale jeśli chodzi o odczucia i odbiór, to dla nas zdecydowanie Czocha jest na plus, a Książ na minus, ze względu na niemiłą obsługę i traktowanie turysty jak zła koniecznego. na tym polu polskie atrakcje muszą się niestety jeszcze wiele nauczyć...

   Usuń
  2. z kad ty kurka jestes w ogóle? ja mieszkam na dolnym śląsku i jeżdziłem juz prawie po calej polsce a dolny slask jest najpiekniejszy,w bolkowie to ja akurat mieszkam i wiem ze nasz zamek jest podziwiany przez wiele ludzi, moze czas sie wyprowadzic z tego kraju ksiezniczko

   Usuń
  3. ogolnie bylam tylko w
   Szklarskiej Porebie, na Szrenicy ,wdsp.kamienczyka , karpacz ,wang obok wejście do parku i wejście dalej na sniezke, bardzo mi się podobalo
   problem -komunikacja jadac z Piechowic do jeleniej góry,0 9.00 kierowca wyprosil mnie ,szlam 2 km dalej bo miałam mieć autobus 9.51 bezpośrednio do karpacza, nie było go
   następny był 10.28 do jeleniej góry potem stamtąd autobus o 11.05 odjechal nie czekając, potem dopiero o 12.20 PORAZKA w karpaczu bylam o 13 anie sluchajac kierowcy i jadac z nim do Jeleniej.gory bylabym o 11 po co reklamują dolny slask jak nie ma podst. informacji w internecie ani autobusy nie dojezdzaja

   Usuń
  4. ok, kwestie dojazdu pominę dyplomatycznym milczeniem. my też planowaliśmy do Szklarskiej Poręby na pierwszy urlop jechać pociągiem. ale się nie dało. po prostu się nie dało. może teraz są lepsze połączenia, ale te 4 lata temu... dlatego właśnie po całej Polsce jeździmy autem. inaczej czasem się po prostu nie da. polecam też wpis o naszej trasie Święta Katarzyna - Święty Krzyż :)

   Usuń
  5. Zgadzam się z tą opinią. Byłam w tym rejonie całe trzy tygodnie. Wszędzie bardzo brudno, tereny ogólnie zaniedbane, wiele pustostanów, ruder. Nie można nijak porównać tych terenów z naszymi Tatrami, gdzie infrastruktura jest na wyższym poziomie. Piękne, wysokie góry, ogólnie o wiele czyściej, bogate hotele, przyjemne zajazdy i miejsca wypoczynkowe. Każdy ma swój gust, ale jak dla mnie to Tatry wiodą prym jeśli chodzi o polskie góry. Bogata oferta noclegowa na każdą kieszeń.

   Usuń
  6. Myślę, że niektórzy mogą woleć mniej komercyjne miejsca niż Tatry. Mamy trochę gór w Polsce - jest z czego wybierać ;)

   Usuń
 6. Dolny Śląsk jest trochę jak Indie, albo się tę krainę pokocha albo znienawidzi.
  Dla mnie to najpiękniejsze miejsce na ziemi :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest to nasz ulubiony region Polski. jak dotąd to właśnie tam wracaliśmy najczęściej na urlop. myślę jednak, że Dolny Śląsk wciąż potrafiłby nas jeszcze zaskoczyć :)

   Usuń
 7. co roku jestem w tych regionach i jestem zakochana w górach jedyne miejsce w Polsce w którym mogła bym zamieszkać bez zastanawiania się ,miło się wraca w te przepiękne strony a żal serce ściska jak trzeba wracać do domu .POLECAM TYM KTÓRZY JESZCZE TY NIE BYLI /swego nie znacie cudze chwalicie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też tak myślałam za pierwszym razem, a potem pojechaliśmy w Bieszczady, potem w Góry Świętokrzyskie, zwiedziliśmy Podlasie i Kaszuby i już sama nie wiem w którym z tych pięknych regionów chciałabym zamieszkać. chyba musimy jeszcze trochę popodróżować po Polsce, żeby się na pewno przekonać i tylko dać sobie na to więcej czasu. z trzeciej jednak strony - ciężko opuścić Pomorze, bo o ile w sezonie ledwo da się znaleźć miejsce na plaży, to jesień i zima ze spacerami nad morzem ma swoje niezaprzeczalne zalety...

   Usuń
 8. Zamek książ - to miejsce zwiedzania ale dla szfabów, Polaka na to nie stać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no niestety, tak jest w wielu polskich atrakcjach. ale to wynika z modelu biznesowego - są one nastawione na zwiedzanie jednorazowe, jednorazowego turystę - przyjedzie raz i zapłaci ile zechcę. szkoda, że w Polsce nie ma jeszcze kultury zwiedzania ciągłego, tzn. żeby do danej atrakcji przychodzili okoliczni mieszkańcy oraz mieszkańcy całego kraju i żeby chcieli tam wracać i przyprowadzać rodzinę i znajomych bo będzie ich na to stać. chciałabym doczekać takich czasów...

   Usuń
  2. Bylem tam przypadkowo na wakacjach jak Sz.P. Antczak nakrecal scene balu do Hrabiny Cosel (to bylo tak dawno temu) oczywiscie Sz.P. Antczak pozwolil mi wejsc na teren. Mialem okazje ponac aktorow......to co zrobilem zeby wejsc ...ubawilo wszystkich niesamowicie. Jak czlowiek jest mlody to wymysla duzo. Niewiem jakie sa ceny za wstep.. niemieszkam na Dolnym Slasku juz ponad 51 lat. Tesknie duzo razy ale zadaleko zeby leciec przez wode. Pozdrawiam, zycze lepszych wrazen

   Usuń
 9. Mnie Dolny Śląsk zaskakuje tyle razy, ile razy się tam wybiorę. Książ to już klasyka z przewodników, a ileż uroku znajdziemy nad wodospadem Kamieńczyka albo na Szrenicy. Podziemne miasto Osówka, Złoty Stok i zabytkowy Kościół Pokoju w Świdnicy cały czas miło wspominam. To również kapitalne miejsca do odpoczynku w zabytkowych wnętrzach jak Uroczysko w pobliżu Wrocławia. Na Dolnym Śląsku jest mnóstwo fajnych zakątków. Dobrze, że o nich piszecie… Udanych wypraw!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nam jeszcze Dolnego Śląska nie jest dość i wiemy, że gdy tam wrócimy, to czeka na nas jeszcze wiele atrakcji. cały czas zbieramy inspiracje, więc jeśli macie jeszcze jakieś pomysły, nie trzymajcie ich dla siebie. Dziękujemy za miłe życzenia :) wypraw będzie jeszcze wiele - taką mam nadzieję. pozdrawiam!

   Usuń
 10. Serdecznie polecam okolice Bolesławca, niedaleko jest jezioro KAOLIN, piekny bialy piasek i az blekitna woda :)
  http://turystyka.wp.pl/gid,15622367,title,Az-trudno-uwierzyc-ze-to-Polska-zdjecia-Internautow,galeria.html?ticaid=11130e&_ticrsn=3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rzeczywiście aż trudno uwierzyć; dziękujemy za polecenie, zwłaszcza, że w Bolesławcu mamy pewną znajomą, którą bardzo chcielibyśmy kiedyś odwiedzić :)

   Usuń
 11. Serdecznie polecam okolice Bolesławca, niedaleko jest jezioro KAOLIN, piekny bialy piasek i az blekitna woda :)
  http://turystyka.wp.pl/gid,15622367,title,Az-trudno-uwierzyc-ze-to-Polska-zdjecia-Internautow,galeria.html?ticaid=11130e&_ticrsn=3

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też jestem zakochana w Dolnym Śląsku. Mąż zabrał mnie tam pierwszy raz w podróż poślubną :-) Sam był tam wcześniej wiele razy, chciał zarazić mnie swoim uwielbieniem tego regionu. Pora roku nie była bardzo atrakcyjna - późna jesień i byliśmy tam tylko 5 dni, ale wystarczyło, abym wpadła po uszy. Zarezerwowany mieliśmy tylko pierwszy nocleg w schronisku PTTK w Sobótce pod Ślężą, następne miejsca naszego nocowania były niespodzianką, ponieważ nie wiedzieliśmy ile przejedziemy i w jakim miejscu dane będzie nam się zatrzymać na nocleg. Zjechaliśmy samochodem, zdaniem mojego męża, niemal wszystkie największe atrakcje tego regionu. Co mnie tam zauroczyło - piękna przyroda i tajemnica, która wygląda z każdego niemal kątka. Szkoda, że wiele budynków, jako poniemieckich popadło w ruinę. Długo mogłabym pisać o naszym podróżowaniu po Dolnym Śląsku, zbyt długo jak na posta, ale całym sercem polecam - warto zobaczyć ten region. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratuluję ciekawego pomysłu :) myślę, że jesień na Dolnym Śląsku też może być piękna. A kraina jest magiczna, pewnie dlatego wracaliśmy tam wiele razy i pewnie nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

   Usuń
 13. Przyłącze się do powyższych komentarzy:) Na Dolnym Śląsku byłam w tym roku pierwszy raz i zakochałam się w tym miejscu. Mam nadzieję tam jeszcze powrócić i choć mieszkam w Borach tucholskich pięknym rejonie Polski to stwierdzam, że atrakcjami nie dorównują dolnemu Śląskowi oj nie. . . . .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a my chętnie poznamy Bory Tucholskie, bo z kolei te strony nie są nam zbyt dobrze znane - zwykle ledwo się o nie ocieramy. fantastyczna sprawa - kolejna kraina do odkrycia :) dziękujemy za inspirację! pozdrawiam!

   Usuń
 14. W tym roku na jesieni odwiedziłem Dolny Śląsk ale...troche sie rozczarowałem,faktycznie Bolków ruiny,Chełmsko śląskie-oprócz domów tkaczy(bez szału)miasteczko wyglada jak z wczesnych lat XXwieku po prostu masakra jakby n ie tylko władze ale i sam P.Bóg o nim zapomniał.Walim-kompleks Riese warto zobaczyć,Krzeszów Bazylika (chociaż za wstep do kościoła św.Józefa biora opłatę wiec nawet nie można za darmo wejść żeby sie pomodlić:)zenada po prostu!!Henryków-opactwo cystersów, tez niestety platne za darmo mozna sobie ogrody poogladać..Książ zamek piekny ale za każde wejście(tarasy,palmiarnia,wozownia)niestety zdzierają z człowieka skórę.Zamek Czocha owszem ładny ale p.przewodnik miała tylko tyle informacji co kot napłakał, więcej można sie dowiedzieć z internetu lub książek.Zawiodłem sie okrutnie,myslałem że opowie coś z czasów okupacji a tutaj kicha nic z tego.Ogólnie biorąc mozna zwiedzać ale trzeba byc przygotowanym że wszędzie trzeba trzymać sie za kieszeń i jak juz ktoś tutaj napisał,takie wycieczki są raczej dla Niemców nie dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tych kosztach już pisaliśmy, ale temat chyba jeszcze poruszymy na naszym blogu. to niestety prawda, że zwiedzanie jest często nie na naszą kieszeń. wiele obiektów w Polsce nie jest jeszcze nastawionych pro-turystycznie. wkrótce opiszemy szerzej ten problem. póki co polecam także nasz wpis o Jaskini Łokietka i Ciemnej w Ojcowie. pozdrawiam!

   Usuń
 15. Mieszkam na Dolnym Śląsku konkretnie w Wałbrzychu i cieszę się,że reklamujące nasz region spoty są tak zachwycające jak i nasze tereny.Myślę,że uwagę zasługują nie tylko "znane" z opisów miejsca ale również te nie przetarte szlaki.A jeśli chodzi o wysokie ceny biletów wstępu do danych obiektów to no cóż ale często zapominamy o tym,że jednak utrzymanie ich wymaga dużych nakładów finansowych.Każdy z nas będąc w podróży liczy się z każdym groszem,owszem ale wymagamy także tego aby obiekty te były remontowane a i za każdym razem(często wracając w to samo miejsce) na nowo nas zaskakiwały czymś nowym a w dzisiejszych czasach niestety wszystko kosztuje.Myślę,że na Dolnym Śląsku ceny jednak są jeszcze w normie bo jadąc w inne bardziej atrakcyjne miejsca w Polsce (nie będe wymieniać) wejściówki do tych miejsc bardzo nadszarpną nasz budżet.
  Fajny blog i z chęcią będę tu zaglądać :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julka, dziękujemy za komentarz :) utrzymanie kosztuje - bez dwóch zdań - bez koniecznych środków nie zwiedzalibyśmy tylu pięknych miejsc. tylko że po pierwsze nie wszystkie wejściówki są warte swojej ceny, a po drugie mamy jakieś takie marzycielskie trochę wizje, żeby może państwo bardziej wspierało placówki naprawdę warte tego wsparcia. no, ale gdy dyskusja schodzi na pieniądze to zawsze robi się z tego gorący temat. dla nas podróżowanie po Polsce byłoby o wiele przyjemniejsze, gdyby nie bolało tak po kieszeni. my może nie mamy co narzekać, bo jest nas tylko dwójka. ale współczuję podróżującym rodzinom z dziećmi. pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Wałbrzych to najbrzydsze miasto w Polsce

   Usuń
 16. Tam jest tak pięknie:) chyba tylko Tatry mogą konkurować z tym rejonem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tatry to wciąż dla nas wyzwanie. jeszcze tam nie byliśmy. Wojtku, możesz doradzić, kiedy najlepiej tam pojechać?

   Usuń
 17. Dziwie sie dlaczego nie ma nigdzie wymienionej Krzywej Wiezy w Zabkowicach Slaskich :-) warta zobaczenia. Polecam takze splyw pontonem w miejscowosci Bardo ok. 12 km od Zabkowic, super atrakcja ogladajac piekne Gory Bardzkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo jeszcze tam nie byliśmy :) a tak na poważnie - poprosimy o namiary, żebyśmy mogli odwiedzić tę atrakcję. na spływ pontonem nie wiem czym bym się zdecydowała, ale znając Maćka to pewnie i na to szaleństwo by mnie namówił :) brzmi obiecująco. dziękujemy za sugestie! będziemy o nich pamiętać przy najbliższej wyprawie na Dolny Śląsk. pozdrawiam!

   Usuń
 18. W ząbkowicach są rewelacyjne lody koło ratusza. Truskawkowe... Pychota!
  W niedzielę specjalnie wybrealiśmy trasę przez Frankenstein aby wciągnąć po jednym:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli chodzi o lody, to Maćkowi dwa razy nie trzeba powtarzać :) jest zagorzałym fanem lodów rodzimej produkcji i gdziekolwiek nie pojedziemy - wszędzie takich szuka - regionalnych, wyrabianych na miejscu :)

   Usuń
  2. Lodziarnia nazywa sie Frankenstein Cafe. Włoskie z automatu truskawkowe, z prawdziwych truskawek. Już za nimi tęsknię ale trzeba do domu wracać :(
   Kocham Dolny Śląsk. Chciałbym tam zamieszkać. W sobotę pożegnałem się z ukochanymi Górami Sowimi :(

   Usuń
  3. ciekawa nazwa tej lodziarni. a cóż to za historia z pożegnaniem Gór Sowich?

   Usuń
  4. Bo mi moje Słoneczko zapowiedziało, że kilka najbliższych urlopów nie tam:(
   Że 3 razy wystarczą i temu podobne bzdury. A prawda jest taka, że tak można spędzić wiele tygodni zwiedzając Dolny Śląsk.

   Usuń
  5. my już tam wracaliśmy chyba ze cztery jak nie więcej razy. nigdy nie mamy dosyć. no, ale teraz czas na Górny Śląsk :) już niedługo :)

   Usuń
 19. Mieszkam na Dolnym Śląsku, nie daleko Wrocławia, polecam wszystkim to najpiękniejsze miasto. Na majówkę w roku 2013 byłam w zamku Książ już nie pierwszy raz ale zahaczyliśmy o muzeum Gross - Rossen w Rogoźnicy ---- polecam wszystkim co lubią historię II wojny światowej, ciekawe miejsce, bilety nie drogie (podajże ok.10zł) troszkę takie małe Auschwitz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mi to się marzy Wrocław na cały tydzień. jak dotąd byliśmy tylko "przelotem", a przecież to drugie po Krakowie najpiękniejsze miasto w Polsce na południe od Warszawy (bo na północ to wiadomo że Trójmiasto:) ).

   Usuń
  2. Witam. Gross Rossen to wcale nie "takie małe Auschwitz"... Jest to jeden z najcięższych obozów pracy będący na czele ponad setki obozów pracy założonych na Śląsku, na terenie Czech i Niemiec...

   Usuń
  3. W dodatku obóz ten miał mnóstwo swoich filii rozsianych po Dolnym Śląsku, gdzie więźniowie, często w gorszych warunkach pracowali przy budowie choćby kompleksu Riese. Czytałam kilka relacji i aż ciarki przechodzą, co się działo w tych obozach.

   Usuń
 20. Jestem dumny, że mogę być mieszkańcem tego pięknego rejonu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratulujemy i trochę zazdrościmy, chociaż nasze pobliskie Kaszuby też piękne :)

   Usuń
 21. Karpacz. Sierpień 2014. Mnóstwo ludzi... Deptak - popelina. Disco polo i smród palonych golonek i serów. Królująca chińszczyzna. Unikać! Jedzonko - U Petiego - polecam. Smacznie, miła obsługa. Taras i stary polski rock lub poezja śpiewana. Relaks. Śnieźka - od strony Łomniczki. Najlepiej rano. Panorama piękna. Czeski kurnik - kto im pozwolił? Robić fotki i uciekać, bo zadepczą! Samotnia, Dolina Pląsawy - polecam! Nocleg - Willa Urszula - czysto, miło i ta lolalizacja! Miły właściciel. Niezapomniane doznania. Lubię Karkonosze!

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki za przypomnienie o projekcie ARADO :) Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie to miejsce. A o ogrodzie to nie słyszałem wczesniej. Dopisałem je do naszej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Uwielbiam Dolny Śląsk, ma taki specyficzny klimat:) Bardzo często odpoczywam w Świeradowie Zdroju w pensjonacie Malwa i jestem pewna, że nigdy mi się to nie znudzi. Może ktoś w Was był tam-http://www.pensjonat-malwa.pl/ i jeździł koleją gondolową SKI & SUN lub korzystał z masaży leczniczych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my nie byliśmy w tym pensjonacie, ale do Świeradowa zawitaliśmy :) niestety była to zima, dość późno i niewiele udało nam się zobaczyć, ale napiliśmy się leczniczej wody :) chętnie zobaczyłabym, jak wygląda Świeradów latem. pozdrawiam!

   Usuń
 24. Dolny Śląsk to najpiękniejsza kraina w granicach Polski. Szkoda, że praktycznie wszystko co tam jest ciekawego nie jest polskie....

  OdpowiedzUsuń
 25. Czytam te wszystkie komentarze i opinie i zauważyłam,że nikt nie wspomniał o Lwówku Śląskim i okolicach.Jest tu co zobaczyć i gdzie pospacerować...Zapraszam!!!

  OdpowiedzUsuń
 26. Dolny Śląsk jest piękny, szczególnie Szklarska Poręba i okolice :) Duża ilość tras rowerowych sprawia że człowiek nie może się nudzić :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zapraszam w Góry Sowie. 500km tras MTB. Sztolnie w Walimiu. Wielka Sowa i wieża widokowa na szczycie. Twierdza Srebrna Góra. Wspomniane już Ząbkowice i krzywa wieża (prawie jak w Pizie ;), niedaleko też piękny zamek w Kamieńcu Ząbkowickim (prace aby go przywrócić do dawnej świetności idą pełną parą). Wałbrzych wcale nie taki brzydki, polecam palmiarnię i w szczególności Szczawno-Zdrój. Warty zobaczenia jest też Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i wiele wiele innych miejsc. Praktycznie w każdej miejscowości jest unikatowy kościół i niepowtarzalny rynek. O okolicznościach przyrody nawet nie wspomnę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam. Polecam trasę kolejową Wałbrzych - Polanica Zdrój. Wiadukty i najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Warto :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak już będziecie zwiedzać Kościół Pokoju w Świdnicy to polecam obiad w Restauracji na Skarpie. Świetne miejsce, w samym centrum, chętnie tu wracam na dania kuchni śródziemnomorskiej :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy