» » »

Kościół Pokoju w Świdnicy

Dzisiejszy wpis będzie o rodzinnym mieście naszego przyjaciela Przemka, czyli Świdnicy. Świdnica to urocze miasteczko, w przeszłości odgrywające znaczącą rolę na Dolnym Śląsku, będąc stolicą Księstwa Świdnickiego i drugim co do wielkości, po Wrocławiu, miastem Śląska.

kościół pokoju

Obecnie słynie z jednego z dwóch zabytkowych tzw. kościołów pokoju, wpisanego w 2001r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Drugiego kościoła pokoju, znajdującego się w Jaworze jak dotąd niestety nie udało nam się jeszcze zwiedzić.
Szkoda, że nie udało mi się namówić Maćka na zwiedzenie ze mną tego zabytku, ponieważ kościół – ciekawy architektonicznie z zewnątrz i imponujący w środku – jest jedną z niewielu tego rodzaju atrakcji w
Polsce i Europie. Przez to nie mamy też zdjęć z wewnątrz kościoła.

Szczypta historii

Kościoły pokoju były budowane tuż po zakończeniu wojen religijnych w XVII w. Na mocy dekretu cesarza Ferdynanda III ewangelicy w Jaworze, Głogowie i Świdnicy mogli, pod pewnymi rygorystycznymi warunkami, zbudować po jednym kościele, gromadzić się w nim i odprawiać nabożeństwa.

Kościoły te mogły być jednak budowane wyłącznie poza granicami miast, bez wieży i dzwonnicy, zaś do ich budowy nie można było używać budulców trwałych – dopuszczalne było tylko drewno, słoma, piasek i glina. Okres budowy kościoła nie mógł przekroczyć jednego roku.

Kościół Pokoju w Świdnicy został zbudowany jako trzecia tego typu świątynia – po Głogowie i Jaworze. Pierwsze nabożeństwo odprawiono w nim w 1657 roku.

Garść informacji praktycznych

Kościół można obecnie zwiedzać za niewielką opłatą, która w całości przeznaczona jest na konserwację i utrzymanie kościoła. Wartą ja uiścić i zwiedzić kościół wewnątrz, ponieważ znajdują się tam piękne malowidła, zabytkowe drewniane ławki i balkony, ołtarz z 1752 roku i ambona. Całość robi imponujące wrażenie. 

wirtualna wycieczka kościół pokoju
zobacz zdjęcia kościoła Pokoju w Świdnicy
(grafika ze strony WWW Kościoła Pokoju)

Nawet jeśli zwiedza się kościół bez przewodnika, w trakcie zwiedzana odtwarzana jest płyta z informacjami na temat poszczególnych części wnętrza kościoła, dzięki czemu można zapoznać się z jego historią. Trudno jest opisać słowami to klimatyczne wnętrze, ale na stronach Kościoła Pokoju w Świdnicy znajdują się ciekawe zdjęcia, do obejrzenia których zachęcam.

Dla wszystkich zainteresowanych polecamy także odbycie wirtualnej wycieczki na stronie Kościoła Pokoju.


kościół pokoju - wirtualna wycieczka
(grafika ze strony WWW Kościoła Pokoju)

 Warto, czy nie warto zobaczyć?

Nasz pobyt w Świdnicy był bardzo krótki, w zasadzie zatrzymaliśmy się tam wyłącznie po to, żebym mogła zwiedzić Kościół Pokoju, który intrygował mnie już od jakiegoś czasu. Ale jeśli wierzyć słowom przewodników i albumów o Polsce, które posiadamy w domowej biblioteczce, będąc w Świdnicy warto zobaczyć także katedrę p.w. Św. Wacława i Św. Stanisława, posiadającą jedną z najwyższych wież w Europie i piątą pod względem wysokości w Polsce oraz Starówkę.

Jeżeli będziemy mieli okazję być ponownie w okolicach, to z pewnością poświęcimy więcej czasu na zapoznanie się z historią i zabytkami tego uroczego miasta.

Więcej o historycznym tle powstania Kościoła Pokoju w Świdnicy oraz innych tego typu obiektów, z których obecnie w Europie pozostały tylko dwa, można dowidzieć się ze strony internetowej. Obiekty te mają dziś ogromne znaczenie artystyczne i historyczne, dlatego warto zainwestować w ich utrzymanie.

Po przejściowych problemach z pozyskaniem środków na renowację i zabezpieczenie kościoła, obecnie możliwe są prace dzięki wsparciu finansowemu i zainteresowaniu ze strony Federalnego Ministerstwa Badań i Technologii w Bonn, Federalnej Fundacji Ochrony Środowiska w Osnabrück oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Liczymy że dalsze prace konserwatorskie i restauratorskie przyczynią się do poprawy stanu kościoła, a tym samym do promocji regionu świdnickiego dzięki temu unikatowemu zabytkowi.

KOLEJNA RELACJA Starszy post

10 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Droga Kasiu przyznam ze dzisiejszy wpis zrobil na mnie wrazenie pod katem twojej wiedzy i oczywiscie profesjonalnego jej przekazania.Dziwie sie tym wszystkim internautom,ktorzy napewno ogladaja wasza strone ,a nie wyrazaja swoich opnii.Jak zwykle pozdrawiam Padre.

  OdpowiedzUsuń
 2. Padre, to taka wiedza - powiedzmy sobie - encyklopedyczna, ale czasem warto wrzucić kilka informacji, bo może ktoś nie wie, nie chce mu się szukać, a chętnie poczyta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwiedzałem kościół wewnątrz,zrobił na mnie niesamowite wrażenie.
  Nie mogłem uwierzyć,że do budowy nie użyto ani jednego gwoździa.
  Świdnica słynęła z najlepszego piwa w średniowiecznej Polsce.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam podobne odczucia - teraz marzę tylko o tym, że jak następnym razem będziemy w Świdnicy, żeby zaciągnąć Maćka do środka tego kościoła, no i oczywiście pozwiedzać miasto. może nadal dają tam dobre piwo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokalnego brak ale zawsze możesz zamówić z olsztyńskiego browaru, a i oprócz katedry to również polecam:
   Muzeum Kupiectwa - kasy, miary, wagi etc..,
   Wieżę Ratuszową - odrestaurowaną, poprzednia zawaliła się w latach 70,
   Kościół Św. Józefa,
   Dworzec Główny PKP - jest w trakcie remontu,
   Muzeum Broni i Militariów.
   Najlepiej umówimy się i porobię za przewodnika ;)
   Pozdrawiamy P&G

   Usuń
  2. Kochani! mówicie tylko kiedy. no i na piwo to już naprawdę czas najwyższy się wybrać :) Pozdrawiamy! K&M

   Usuń
 5. Po 1709 r wybudowano jeszcze 6 kościołów łaski.

  OdpowiedzUsuń
 6. A my w Jaworze byliśmy. Dobrze, że najpierw w Jaworze, a potem w Świdnicy, a nie odwrotnie. Jawor zachwyca, Świdnica powala na kolana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A my w Jaworze właśnie jeszcze nie. Musimy go zamieścić na trasie którejś z naszych kolejnych wycieczek.

   Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.