Spacer po Dolnym Wrzeszczu z iBedekerem

Co można robić w niedzielne, słoneczne popołudnie? Na przykład wybrać się na spacer po Dolnym Wrzeszczu z iBedekerem pod wodzą świetnego gdańskiego przewodnika, Pana Aleksandra Masłowskiego.

spacer po dolnym wrzeszczu - ul, nad stawem

Na spacer z iBedekerem wybraliśmy się po raz pierwszy, ale – jak wierzymy – nie po raz ostatni. Pani Ewa Kowalska, która prowadzi alternatywny przewodnik po Trójmieście iBedeker, skutecznie nas do tego zachęciła. O tym, że jest to świetny pomysł przekonało się prawie 400 osób, w których towarzystwie kończyliśmy spacer na ulicy Wajdeloty.

Jest nas 300 a może więcej!

Trudno dociec jak to się stało, że na spacer po Dolnym Wrzeszczu, w którym uczestniczyli także przedstawiciele Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz, przyszło ponad 300 osób. Czy zachęciła nas do tego pogoda? A może tęsknota za wspólnym spacerowaniem z historią w tle?

początek spaceru przed kościołem
rozpoczynamy spacer po dolnym wrzeszczu
grupa spacerowiczów na ul. Wajdeloty
grupa spacerowiczów na ul. Nad Stawem
grupa spacerowiczów przed XIX liceum

Sami dawno już nie byliśmy na spacerze „tak po prostu”. Żeby wyjść, zobaczyć, posłuchać, skorzystać z promieni słonecznych i świeżego powietrza. Zabraliśmy ze sobą znajomych, rodzinę i aparat, a efektem tej miłej i ciekawej niedzielnej wycieczki jest dzisiejszy wpis.

Spacer z iBedeker po ul. Wajdeloty
spacerowicze na placu wybickiego
Spacer z iBedeker po ul. Pestalozziego

iBedeker na niedzielę

Prawdę mówiąc jako rodowita Pruszczanka rzadko kiedy interesowałam się historią Gdańska czy innych miast Trójmiasta. O spacerach z iBedekerem dowiedzieliśmy się z internetu, a zachęcił nas do nich skutecznie Pan Aleksander Masłowski, przewodnik.

Aleksander Masłowski z grupą turystów
Aleksander Masłowski na ulicy Kilińskiego
Aleksander Masłowski i Ewa Kowalska
Ewa Kowalska licząca spacerowiczów
Ewa Kowalska liczy spacerowiczów

Nasze zainteresowanie Gdańskiem wzmogło się w czasie wycieczki po gdańskich muzeach, o której pewnie wkrótce napiszemy kilka słów. Doszliśmy do wniosku, że iBedekerowy spacer to świetny pomysł na spędzenie niedzielnego popołudnia.

spacerowicze przed parkiem Kuźniczki
grupa z przewodnikiem na ulicy wajdeloty

Kuźniczki, Grass i Wajdelota

Przemieszczanie się w zwartej grupie ponad trzystu osób nie było zadaniem łatwym, ale organizatorom udało się bezpiecznie przeprowadzić wycieczkę ulicami Dolnego Wrzeszcza. Udało się także zainteresować historią wrzeszczańskich ulic oraz budynków i kamienic. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie mieścił się dwór „Kuźniczki”, kto był jego właścicielem, jak rozległy był park wokół rezydencji oraz dlaczego w Gdańsku upadła działalność browarnictwa, a także kiedy możemy liczyć na jej odrodzenie.

Aleksander Masłowski przed Dworem Kuźniczki
grupa z przewodnikiem przed Dworem Kuźniczki
grupa z Aleksandrem Masłowskim w Parku Kuźniczki
spacerowicze w Parku Kuźniczki

Odnaleźliśmy także miejsca ściśle powiązane z życiem i twórczością Güntera Grassa, m.in. ławeczkę chłopca z blaszanym bębenkiem oraz dom, w którym wychowywał się Grass.

grupa spacerowiczów na placu Wybickiego
dzieci na placu wybickiego
grupa z Aleksandrem Masłowskim i Ewą Kowalską
grupa spacerowiczów ulicy Lelewela

Na koniec spaceru, który zakończył się na ul. Wajdeloty, pospekulowaliśmy jeszcze chwilę na temat nazw sąsiednich ulic oraz na temat przyszłości tej części Wrzeszcza, po czym zwolnieni spacerowicze leniwie udali się na niedzielne obiady w gronie znajomych i rodziny.

ulica wajdeloty
ulica Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu

Aktywizacja, integracja, edukacja

Na spacerze z iBedekerem byliśmy po raz pierwszy, ale inicjatywa podjęta przez Panią Ewę Kowalską przy wsparciu radnych dzielnicy Dolny Wrzeszcz oraz sponsorów i przyjaciół zasługuje na wyróżnienie.

Ewa Kowalska - iBedeker
Ewa Kowalska na spacerze z iBedeker
Ewa Kowalska - iBedeker

Nie jest to pierwsza tego typu impreza. Żałujemy jedynie, że dołączamy się do niej dopiero teraz, ale jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Zasługuje ona na uwagę nie tylko ze względu na świetny pomysł i organizację, ale przede wszystkim za aktywizację mieszkańców.

grupa spacerowiczów ulicy Nad Stawem

Widać bardzo dobrze, że istnieje potrzeba integracji mieszkańców Trójmiasta, a oni sami, ochoczo i z ciekawością słuchają historii i opowieści dotyczących ich najbliższej okolicy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z historii nie tylko Wrzeszcza, ale i całego Gdańska. Uczestnictwo w imprezie było całkowicie bezpłatne, co więcej – można nawet było wygrać nagrody książkowe ufundowane przez sponsorów.

Pozytywnym zaskoczeniem był także przekrój wieku spacerowiczów, wśród których były zarówno dzieci, młodzież, dorośli, osoby w średnim wieku i nasi kochani emeryci, jak nasza ciocia, którą zabraliśmy ze sobą na spacer. Była oczarowana.

spacerowicze w parku kuźniczki
ekipa Ruszaj w Drogę na spacerze
spacerowicze na ulicy kilińskiego
spacer z iBedekerem
kierowanie ruchem
spacerowicze w parku kuźniczki

Czas na Sopot?

iBedeker oraz Pan Aleksander Masłowski otrzymują od nas wyrazy uznania, a wszystkich zainteresowanych kolejnymi spacerami informujemy, że na 12 maja zaplanowane jest kolejne wyjście – tym razem poznawać będziemy Sopot i jego historię.

Jeśli jesteście ciekawi i chcecie wziąć udział – przyłączamy się do zaproszenia i … do zobaczenia?

Szczegóły dostępne będą już wkrótce na ibedeker.pl.

Na zakończenie

Dobrze, że na spacer zabrałam ze sobą koleżankę oraz rodzinę. Dzięki temu Maciej mógł dać upust swej fotoreporterskiej pasji, dzięki czemu dziś na Ruszaj w Drogę! podziwiać możemy takie oto jego obrazy.

spacer z iBedekerem
spacer z iBedekerem
Kamienica przy ulicy Białej
ulica nad stawem
ulica nad stawem
pomnik na placu wybickiego
piwo i napoje nad stawem
cwany gołąb z chlebem na szyi
cwany gołąb z chlebem na szyi
Gołębie - Ruszajcie w Drogę!
domy robotnicze przy ulicy nad stawem

To jak, widzimy się 12 maja w Sopocie? :)

Ciekawe wpisy o Trójmieście:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy