Subiektywny przewodnik po Łebie

Pamiętam jeszcze jako małe dziecko krążyłem po osiedlu razem z moją babcią i ciotką zachodząc coraz dalej i dalej, poznając kolejne zakamarki i kolejne dzielnice miasta. Zawsze lubiłem chodzić. Samo chodzenie sprawiało mi niesamowitą przyjemność. Spacerowanie i obserwowanie ludzi, dochodzenie do coraz bardziej odległych miejsc. Jeszcze tego nie rozumiałem, ale teraz wiem, że już wtedy budził się we mnie mały odkrywca.
Łeba - pobrzeże

Skłonność do spacerowania, pozornie bez celu, pozostała we mnie do dziś. Czasem tak mam. Po prostu wstaję, zaczynam iść. Wpatruję się wtedy uważnie we wszystko co dzieje się dookoła. Staję z boku. Obserwuję. Od pewnego czasu zabieram ze sobą aparat i uwieczniam obrazy. Niektóre banalne, a niektóre intrygujące. Zawsze jednak "jakieś".

Ostatnim razem wybrałem się na taki spacer będąc w Łebie i to właśnie od Łeby rozpoczynam mój nowy cykl „subiektywnych przewodników”. Cykl, w których będziecie mogli razem ze mną obserwować okolicę. W poszukiwaniu symboli, charakterystycznych elementów dla danego miejsca.

Zobaczcie co znalazłem w Łebie.

Subiektywny przewodnik po Łebie

Będąc w nowym miejscu zawsze szukam jego symboli. Najlepiej, aby symbol w pewien sposób odnosił się do jego historii, mieszkańców, ewentualnie gospodarki. Szukam kontrastów. Spacerując po Łebie, znalazłem ich kilka. Zacznijmy od murala, w tradycyjny sposób nawiązującego do historii miasta...

Łeba - mural promujący miasto

... oraz jego nowoczesnej symboliki w nieco odstraszającej scenerii. Co z nich zostanie dłużej w naszej pamięci?

Łeba zachęca

Chińszczyzna, szczekające pieski i cybergaje

Od dłuższego czasu zastanawiam się co myśleć o nadmorskich kurortach. Co myśleć o tych wszystkich straganach, chińskich zabawkach, szczekających pieskach, cybergajach, automatach z pluszakami? Powoli skłaniam się ku kwestii braku dobrego smaku, a przede wszystkim braku pomysłu na promocję. Naprawdę POWOLI. Cały czas to obserwuję, bo z drugiej strony ktoś z tego przecież korzysta. Temat niebanalny.

Łeba - centrum miasta
Łeba - ośrodki rozrywki i zabawy
Łeba - stragany z chińszczyzną

Zastanawiam się, czy ludzie są naprawdę tak naiwni? Czy faktycznie, kierują się tak prostymi hasłami jak "ostateczna likwidacja" (w domyśle: coroczna), "najtańsze na świecie"? Czy faktycznie jeżdżą do nadmorskich kurortów tylko po to, aby zrobić zakupy i to w sieciówkach, które znamy na codzień?

Łeba - wszechobecne promocje

i czy główną rozrywką dla turystów może być podróż traktorkiem-ciuchcią po mieście?


Łeba - ciuchcia turystyczna

Idę dalej. Szukam pozytywnych emocji. 

Projekt skrzynia czasu

Trafiam na bardzo ciekawy projekt, w którym łebianie zebrali materiały i wiadomości dla potomnych, zabezpieczyli w skrzyni i zakopali w samym centrum miasta. Projektowi przewodzi hasło "Dla dzieci naszych dzieci". Skrzynia zakopana w 2004 roku, ma zostać odkopana i uroczyście otwarta w 2104. Gdyby tylko móc doczekać jej otwarcia :) Naprawdę ciekawy projekt. Więcej informacji na stronie serwisu informacyjnego Łeby.

Łeba - skrzynia czasu

Aleja prezydencka


Mówiąc o ciekawych inicjatywach nie sposób pominąć Alei prezydenckiej. Wzdłuż głównego deptaku w mieście (do którego wrócę za chwilę) umieszczono, wzorem Międzyzdrojów, odciski dłoni, ale tym razem wszystkich prezydentów Polski - włącznie z Jaruzelskim i Kaczorowskim. Niewątpliwie atrakcja przyciągająca turystów i wywołująca kontrowersje. Czy może jednak pretendować do miana symbolu miasta? Szukam dalej.

ul kościuszki w łebie - odcisk prezydenta komorowskiego
ul kościuszki w łebie - odcisk prezydenta kaczyńskiego

Łebski port

W poszukiwaniu symboli miasta trafiam do portu.  Czy rybacy i lokalni rybni przedsiębiorcy mają szansę stać się wyróżnikiem miasta? Patrząc na rolę, jaką odgrywają - zdecydowanie tak.

łebski port
łebski port
łebski port i świeże rybki
łebskie nabrzeże

Łeba jest księstwem?

Po całym mieście szukałem jakichkolwiek śladów "Księstwa Łebskiego". O dziwo, znalazłem jedynie mała tablicę informacyjną oraz ten statek. A podobno miał to być kawał ciekawej historii i element promocji miasta. Czyżby kolejny wymysł tylko na papierze?

łebskie nabrzeże

Kończąc wycieczkę po porcie nie można pominąć jego czysto komercyjnej części. Piękne galeony wożące spragnionych turystów ku otwartemu morzu.

łebskie nabrzeże
wejście do portu w Łebie
łebskie nabrzeże

Łebska plaża

Tylko ten, co bywa za granicą, na kamienistych plażach jest w stanie docenić nasze, polskie. Złoto-białe, piaszczyste miejsce do wypoczynku. Czy właśnie dzięki temu najpopularniejsze kurorty są przepiełnione gdy pogoda dopisuje? Czy to wystarczy, aby ściągnąć turystów? Tylko dlaczego to morze jest takie zimne?

łebska plaża
Łeba - plaża
łebska plaża

Ulica Kościuszki

Szukając symboli Łeby, nie można zapomnieć o najbardziej charakterystycznym deptaku - ulicy Kościuszki. Przepełniony sklepami spożywczymi, odzieżowymi i pamiątkami. Chyba charakterystyczny obrazek dla każdego kurortu. Z tą różnicą, że te lepiej rozwinięte mają więcej barów, restauracji i.... banków.

ul kościuszki w łebie

Oddalając się nieco od głównej ulicy oryginalne obrazy wręcz same wychodzą przed mój obiektyw. Niektóre sentymentalne...

Łeba - zakład weterynaryjny
Łeba - zamknięty bar

... niektóre pokazujące upływ czasu...

Łeba - w jednej z bram
Łeba - budynek bez dachu

... a inne pokazujące wszechobecny konsumpcjonizm.

Łeba - lody i gofry PRL

Czy istnieje jeszcze miejscowość, bez naszego nowego "dania narodowego"?

Łeba - kebab gyros

Wystarczy jednak odejść w innym kierunku, aby ogarnął nas spokój. Tylko głośna muzyka z niedalekiej dyskoteki zakłóca ten obraz. Na szczęście Wy nie musicie tego słuchać. Czujecie ten błogi klimat?

Łeba - sielskie widoki w centrum miasta
Łeba - skansen?

Osiedle milionerów

Niestety nie znalazłem w sieci żadnych informacji na temat tych wagonów.  Jeśli ktoś wie dlaczego to miejsce stało się tak popularne wśród wszystkich fotografów odwiedzających Łebę, proszę o kontakt :)

Łeba - osiedle milionerów
Łeba - osiedle milionerów

Dworzec kolejowy

Dworce i budynki kolejowe mają pewną magię. Nie mogę przejść obok nich obojętnie. Ubolewam nad tym, że większość z nich popada w ruinę. Ten trzyma się jeszcze w miarę dobrze. Tylko ta noclegownia i okolica za bardzo nie zachęca...

Łeba - dworzec kolejowy
Łeba - dworzec kolejowy
Łeba - dworzec kolejowy
Łeba - pokoje do wynajęcia?

Prawdziwe perełki

Na koniec zostawiłem dla Was prawdziwe perełki. Kontrast państwa wyznaniowego i nowoczesnej popkultury.

Kochaj Boga!
Jan Nepomucen i Muzeum Erotyki

To tyle w ramach pierwszego subiektywnego przewodnika. Czas ruszać dalej, zgłębiać kolejny temat...

Łeba - czas lecieć

A co waszym zdaniem najlepiej opisuje Łebę lub inne nadmorskie kurorty? Może udało mi się to uchwycić na jednym ze zdjęć?

Co można uznać za symbol - charakterystyczny obrazek z Łeby?
 1. chińszczyzna, tania rozrywka i wyprzedaże
 2. deptak Kościuszki
 3. skrzynia czasu
 4. aleja prezydencka
 5. port i rybacy
 6. Księstwo Łeba
 7. plaża
 8. dworzec kolejowy
Zapraszam do dyskusji :)

(celowo nie wspominam tutaj o wydmach, aby nie zaburzyły nam wyników) :)
18 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Głosuję za plażą, choć ja jako dziecko poznałam Łebę bo chciałam zobaczyć wydmy a przyjechaliśmy znad jeziora Łebskiego. Ale wtedy miasto rozdzielone kanałem było bardzo rybackie.Lubię Łebę, lubię Ustkę, lubię polskie morze ale nie w sezonie może dlatego, że ta chińszczyzna. Kupuję coś na wyjeździe i owszem ale bursztyny albo magnes na lodówkę, zabieram szum morza nagrany choćby komórką i obrazy pod powiekami. Spacer skrajem morza....fajnie pokazałeś Łebę :), oj ciągnie do morza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak wilka do lasu :) a my mieszkamy nad morzem, ale spacery tam odbywamy sporadycznie. trochę szkoda - przyjdzie zima, będziemy żałować. za to jesienią i zimą jest mniej turystów, brak chińszczyzny, tylko natura i my :)

   Usuń
 2. Łeba to jedno z tych miejsc, które udowadniają, że aby zobaczyć i zwiedzać piękne miejsca wcale nie ma potrzeby wyjazdu za granicę naszego kraju:) Byłem już tam kilka razy i z pewnością jeszcze pojadę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my chcemy jeszcze na wydmy! i to co najmniej na cały dzień. myślicie, że w te wakacje będzie jeszcze pogoda? zaczęło padać, a lipiec i sierpień też zapowiadają deszczowy...

   Usuń
 3. Plaża jest cudowna zwłaszcza jak trochę odejdziemy od samego centrum w okolice wydm zwłaszcza. Łebę zwiedziliśmy pod koniec sierpnia i bardzo nam się podobało. Przy okazji pobytu w Łebie zwiedziliśmy też Skansen w Klukach i latarnię w Czołpinie. Piękny widok z latarni i sam spacer do niej bardzo przyjemny. Wakacje się skończyły a wspomnienia i fotki pozostały. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skansen w Klukach i plażę w Czołpinie zwiedziliśmy w czasie naszej akcji "Tydzień na Kaszubach" (choć dziś nie jest to już w granicach Kaszub:)).

   http://www.ruszajwdroge.pl/2013/09/czy-kluki-i-czolpino-to-jeszcze-kaszuby.html

   okolice piękne. plaża cudowna! wspomnienia pozostają :)

   Usuń
 4. no to facet "jedzie" po Łebie równo... pełen pesymizmu ten Pan niby redaktor czy fotograf... nieważne... optymizmu trochę człowieku. Niestety jest coraz więcej Polaków, którzy widzą tylko złe strony wszędzie wkoło i uwielbiają to krytykować a szczególnie w internecie. Dużo jest prawdy w tym co pisał ten Pan ale zdecydowanie trochę przesadnie to opisał... Pozytywu trochę proszę Pana.........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak sama nazwa artykułu wskazuje, jest to subiektywny opis, a każdy ma prawo do takich odczuć, jakie akurat go nachodzą. ale chętnie poczytamy i obejrzymy bardziej optymistyczne publikacje - poprosimy tylko o linka. zapraszamy także do przeczytania innych naszych postów, w których jest więcej poszukiwanego optymizmu i pozytywu. pozdrawiamy!

   Usuń
  2. zgadzam się, czytam takie blogi i coraz częściej odnoszę wrażenie że autorzy w ten sposób nieświadomie się wywyższają. W artykule co i rusz poruszana jest kwestia tego że ludzie lubią cybergaje, badziewie i stragany. Co to Pana obchodzi? Po co zwraca Pan na to uwagę i traci niepotrzebnie dobrą energię? Ja też uważam że to szajs ale przechodzę obok tego i nie tracę nerwów na to że inni mają takie preferencje. Poza tym proszę zauważyć że znaczna większość Polaków nie jest bogaczami. Kogo stac ten jedzie za granicę a nad Bałtykiem największą grupą są tacy ludzie których po prostu nie stać na wakacje za granicą a więc nie stać ich też na oryginalne pamiątki czy wyszukane atrakcje, zadowalają się więc badziewiem. No bo czego oczekiwać? że ludzie będą na straganach chcieli podczas wakacji kupować płyty z muzyką Mozarta albo Bacha? Proszę pozwolić ludziom na rozrywki na miarę swoich potrzeb i kieszeni a samemu proszę skupić się na sobie. Moim zdaniem Łeba oferuje coś dla każdego.

   Usuń
 5. Moim zdaniem Łeba jest najładniejszym i najlepszym polskim kurortem. Zdjęcia są beznadziejne, stare i w ogóle nie oddają uroku Łeby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zdjęcia są robione w maju zeszłego roku, więc nie są stare. mi się podobają, ale wiadomo, że każdy ma prawo do swojego zdania. zarówno co do zdjęć, jak i opisywanych miejsc. fakt, Łeba to urocza miejscowość. nam się w sumie też podobało, choć byliśmy na krótko, w zasadzie tylko "przejazdem". dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!

   Usuń
 6. zgadzam się ze stwierdzeniami opisującymi letnią Łebę jako mekkę sezonowej wyprzedaży zalewanej chińskim badziewiem ... ale tak jest wszędzie, gdziekolwiek człowiek nie zawita. Jedyne czego brakuje to prezencji w tym wszystkim. Nie możemy hejtować ludzi za to co sprzedają, ale za to w jaki sposób to robią. Zresztą gdyby nie było zbytu na takie artykuły, nie powstawałyby kolejne "sklepy" ... wróć "stoiska" ze szmelcem. Mnie osobiście strasznie denerwuje brak kontroli nad powstawaniem tego typu działalności, wkurza mnie również fakt braku zaangażowania miasta w ściąganie pieniąż... turystów do miasta (większość atrakcji została stworzona przez prywatnych inwestorów). Imprezy pod hasłem "Dzień Łeby", "...Ryby", "... Rybaka", "... Zdzicha", "Parada Księstwa ..." czy jak tam ktoś to nazwał nie sprawiają że Łebę odwiedzają turyści. Właściwie bardziej chodzi mi o ich rozmach - a raczej jego brak. Ludzie przyjeżdżają do NAS, bo mamy niezaprzeczalnie najlepsze plaże w Polsce, co dodatkowo przy tak malowniczym położeniu sprawia że to miasto żyje w wakacje. Dlaczego w takim razie miasto nie jest atrakcyjne dla organizatorów wielkich przedsięwzięć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i to jest bardzo dobre pytanie! właśnie o to chodzi - w Polsce są przepiękne plaże! w Grecji czy Hiszpanii też jest pełno takich stoisk z tzw. byleczym, plastikowe, szmaciane - różne. ale sposób prezentacji na stoiskach nie jest tak nachalny i zachęca do zakupów raczej pięknym otoczeniem, a nie krzykliwą reklamą. może to jest jakiś trop dla przedsiębiorców handlujących takimi rzeczami w Polsce?

   Usuń
 7. No i po tym pseudo-przewodniku przestałem Was lubić. Tak jak ceniłem Was za to co robicie i chętnie śledziłem Wasze podróże, tak teraz nie mogę uwierzyć, jak ludzie pełni pozytywnej energii mogli wydać taki paszkwil o jednym z najpiękniejszych polskich kurortów?! Mieliście gorsze dni, czy zaraziliście się zgorzkniałością polityczną? Przecież w Łebie jest tyle pięknych miejsc, które można pokazać (sfotografować). Po co zatem pokazywać niedoskonałości, które zresztą są w każdej miejscowości? Pokazujecie brudne mury na peryferiach i nazywacie to "symbolami miasta"?? A jak idziecie do znajomych to też potem wypominacie im nie wytarte kurze pod szafkami? Dlaczego nie pokazujecie śmietników w Gdańsku lub w Krakowie, czy w Zakopanem? Po prawdziwych podróżnikach spodziewałem się więcej profesjonalizmu i dobrego smaku. Lepiej usunąć ten żenujący post niż chwalić się nim w "przewodniku".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniały komentarz :) Dziękuję! Potwierdza to co robimy na co dzień i kierunek, który sobie obraliśmy :)

   A zdania od 2013 roku w sprawie Łeby niestety nadal nie zmieniłem - to zasypany kiczem i tanią rozrywką kurort, który marnuje swój potencjał. Mimo wszystko, trzymam za Łebę kciuki. Może się kiedyś wybudzi.

   Usuń
 8. dobry przewodnik, Łeba faktycznie nie ma stylu, czegoś co by utkwilo w pamieci. Sezonowe stragany, reklamy są raczej szpetne i psują widok tak samo jak parawany na plaży. Ale plaża, pobliskie wydmy i bar Laguna w Nowecinie k. Leby sprawiają, że warto przyjechać, byłem 5 razy.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja uwazam, ze autor opisal Łebę w sposob zartobliwy, w ogole nie odczulam zadnego hejtu. Ja tam sie usmialam :) Troche poczucia humoru, ludziska kochani! Wszyscy wiemy ze Łeba ma swoj urok i juz.A te inne mniej fajne aspekty to niestety prawda,uwazam, ze trafnie i smiesznie uchwycone.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Te wagony mieszkalne to w sumie są wagony turystyczne.Jak byłem mały to moja babcia była tam zarządcą i odpowiadała między innymi za robienie zapasów środków higienicznych,czystość wagonów,pryszniców,(obsługa bojlera) i ogólnie terenu.Dzieki temu rodzice nie musieli zapłacić ani złotówki za zakwaterowanie jako,że jeden z tych wagonów był do dyspozycji mojej babci.Ogólnie fajna sprawa fakt luksusów nie było,ale na co i komu one były potrzebne ? Toalety,prysznice były,łóżka do spania również,kuchenka,dworzec pod samym nosem też a i tak człowiek zainteresowany był tylko pójściem na plażę.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy