Wycieczka do Szydłowa - magicznego, średniowiecznego miasta

Szydłów jest świetnym przykładem na odzwierciedlenie tego, co w podróżowaniu kochamy najbardziej. To miejsce inspirujące, które warto odwiedzić i do którego chce się wracać.

Szydłów - polskie Carcassone

Na temat Szydłowa milczą nasze największe przewodniki. Zapewne nie znały jeszcze zmian, które zaszły tu w ostatnich latach i które odmieniły to miejsce. Byliście kiedyś w Szydłowie? Nie poznacie go teraz!
Gdyby nie czujność jednej z naszych fanek z naszego profilu na Facebooku, pewnie i my byśmy je pominęli podczas naszego wyjazdu w Świętokrzyskie.

Zapraszamy na naszą filmową historię o Szydłowie - magicznym, średniowiecznym mieście.

Filmowy reportaż z Szydłowa z unikatowymi zdjęciami

Co takiego magicznego odkryliśmy w świętokrzyskim Szydłowie? Przekonajcie się sami!

Zobaczcie nasz filmowy reportaż, przy realizacji którego pomógł nam Pan Piotr Walczak - pełnomocnik ds. promocji gminy Szydłów. Zapraszamy na wycieczkę po Szydłowie, w trakcie której zaprowadzimy Was do miejsca pełnego tajemnic opisanych przez średniowieczne freski. Miejsca niedostępnego w sezonie dla zwiedzających z uwagi na prowadzone prace renowacyjne.

Relacja: Szydłów - średniowieczne miasto, zamek i unikatowe polichromia

Zapraszamy do Szydłowa - wyjątkowego średniowiecznego miasta. Odnowione mury obronne i brama wjazdowa do miasta, zamek, synagoga o charakterze obronnym, unikatowe XIV-wieczne polichromie w zabytkowym kościele. Szydłów urzeka, inspiruje i czaruje! Dzięki uprzejmości Gminy Szydłów przedstawiamy Wam unikatowy materiał filmowy, z niedostępnego na codzień Kościółka pw. Wszystkich Świętych.


Miasto wymurowane za Kazimierza Wielkiego

Król Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. To znane wszystkim z lekcji historii przysłowie jak nigdzie indziej pasuje do Szydłowa. Dlaczego?

Bo to właśnie Szydłów jest jednym z tych miast, które Kazimierz Wielki pozostawił murowanym. Wybudował w nim zamek, a całe miasto otoczył murami. I ta sielanka ze zmiennym szczęściem trwała kilka wieków, aż przyszli Szwedzi i w czasie „potopu” w 1655r. popsuli całą zabawę.

Szydłów - polskie CarcassoneSzydłów - polskie Carcassone

Tajemniczy rurmistrz i cechy rzemiosła 

A do tego czasu Szydłów naprawdę nieźle się rozwijał i prosperował. W 1528 r. posiadał już swój wodociąg zaopatrujący w wodę miejscową ludność, a do tego w zestawie „rurhaus” i „rurmistrza”. W Szydłowie funkcjonowały także łaźnie miejskie, funkcjonowało kilkanaście cechów rzemiosł różnych, zaś towarem "eksportowym" miasta były szydłowskie sukna.

Brama Krakowska strzegąca wjazdu do miasta

Wjazdu do miasta strzegła piękna brama, jedyna z trzech istniejących kiedyś bram wjazdowych do miasta, dziś odnowiona - „Brama Krakowska”.

Szydłów - polskie CarcassoneSzydłów - brama krakowskaSzydłów - brama krakowskaSzydłów - widok pod bramą krakowską

Średniowieczne mury obronne i zamek

W 1822 roku zabytkowe mury obronne Szydłowa, będące wizytówką miasta, o mały włos nie zostały przehandlowane. Ocalały w zasadzie wyłącznie dlatego, że podczas licytacji nikt ich nie kupił. Dzięki temu dziś możemy mówić o Szydłowie jako o polskim „Carcassonne” – skąd to porównanie – dowiecie się już za chwilę.

Zamek i same mury obronne, na które dzisiaj można bez przeszkód się wspinać i odbywać po nich romantyczne spacery, po dziś dzień stanowią arenę walk rycerskich organizowanych np. z okazji Turnieju Rycerskiego o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

Szydłów - polskie CarcassoneSzydłów - polskie CarcassoneSzydłów - ruiny zamkuSzydłów - ruiny zamkuSzydłów - ruiny zamkuSzydłów - ruiny zamku

Fenomenalny widok roztacza się z dawnej Bramy zamkowej na dziedziniec, przy którym stoi szkoła. W czasie przerw lekcyjnych można zjeść śniadanie na trawie zamkowego dziedzińca......albo poczytać w bibliotece, w której znajduje się także otwarte do zwiedzania muzeum regionalne i muzeum tortur, zagospodarowane w budynku średniowiecznego Skarbczyka.

Szydłów - odnowione mury obronne wokół miastaSzydłów - dziedziniec zamkuSzydłów - muzeum regionalneSzydłów - muzeum tortur

Szydłów - polskie Carcassone

Do Szydłowa warto chociażby pojechać po to, aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Szydłów rzeczywiście przypomina Carcassonne?

Porównanie do tego francuskiego miasteczka wzięło się stąd, że  - podobnie jak w Carcassonne - w Szydłowie zachował się późnośredniowieczny układ urbanistyczny, z wieloma średniowiecznymi zabytkami, z których najbardziej imponujące są mury obronne. I to właśnie one powodują, że na pierwszy rzut oka Szydłów podobny jest do swojego francuskiego odpowiednika.

Szydłów - mury obronne

Średniowieczny rynek

Warto, będąc na miejscu, wczuć się w klimat tego średniowiecznego miasteczka... Dzięki środkom z Unii Europejskiej szydłowski rynek odzyskał swój dawny blask.  W październiku 2011 roku, podczas turnieju rycerskiego zaprezentowano nowe oblicze szydłowskiego rynku. Zakończyła się trwająca prawie dwa lata przebudowa, w ramach której usprawniono kanalizację i położono nową nawierzchnię. Patrząc na starsze zdjęcia - rynek niemalże nie do poznania!

Szydłów - rynek i brama krakowskaSzydłów - replika studni na rynkuna rynku w Szydłowie

Synagoga o charakterze obronnym

Tuż przy rynku na początku XVI w. gospodarze Żydowscy wybudowali murowaną bożnicę (synagogę). W ocalałej późnogotyckiej synagodze, niezwykłej ze względu na swój obronny charakter, można dziś oglądać eksponaty związane z kulturą żydowską. Mnie najbardziej spodobały się scenki rodzajowe – płaskorzeźby w brązie „Wrota do Przeszłości”

Szydłów - synagoga o charakterze obronnymSzydłów - wnętrze synagogiSzydłów - wnętrze synagogi

Kościół Św. Władysława

Zabytkowy i warty zwiedzenia jest także XIV wieczny Kościół Św. Władysława. Zbudowany przez Kazimierza Wielkiego na odpuszczenie win za spowodowanie śmierci księdza Marcina Baryczki.

Ech, kiedyś to dawano pokuty... Nie to co dzisiejsze "ojczenasz"...

Szydłów - Kościół pw. Świętego Władysława

Prawdziwy skarb Szydłowa

Prawdziwy skarb Szydłowa zostawiliśmy na sam koniec. Znajduje się on tuż za murami miasta, w niepozornym murowanym kościółku pod wezwaniem Wszystkich Świętych otoczonym imponującymi rzeźbami - wszystkich świętych...

Szydłów - Kościół pw. Wszystkich ŚwiętychSzydłów - kościół wszystkich świętychSzydłów - rzeźby wokół kościoła wszystkich świętych

Odkryte przypadkowo polichromie z XIV wieku

Ta perełka to prawdziwe średniowieczne polichromie, pochodzące z XIV wieku, odkryte przypadkowo w latach 40tych XXw. W 1944 roku kościółek strawił pożar, a odpadające tynki odsłoniły średniowieczne malowidła. Polichromie przedstawiają scenki rodzajowe z życia Maryi, matki Jezusa (7 Radości Maryi), a także 7 grzechów głównych.

Obecnie trwają prace renowacyjne mające na celu wydobycie piękna tych średniowiecznych fresków. Dopóki prace nie zostaną ukończone, zasadniczo nie pozwala się turystom robienia zdjęć i kręcenia filmów w tym zabytkowym miejscu. Dla nas gmina Szydłów zrobiła wyjątek, i możecie je zobaczyć na naszych zdjęciach i w naszej filmowej relacji. Dziękujemy!


Szydłów - wnętrze kościoła wszystkich świętychSzydłów - wnętrze kościoła wszystkich świętychSzydłów - polichromia w kosciele wszystkich świętych - 7 grzechów głównychSzydłów - polichromia w kościele wszystkich świętychSzydłów - polichromia w kosciele wszystkich świętych - 7 radości MaryiSzydłów - polichromia w kosciele wszystkich świętych - 7 radości Maryi

To jak, spotykamy się w Szydłowie?

Jeśli do wizyty w Szydłowie nie przekonały Was zabytkowe ruiny zamku, kamienne mury obronne o łącznej długości 680 m, średniowieczna synagoga, przepiękna Brama Krakowska czy tajemnicze polichromie, to może przekona Was fakt, że Szydłów jest stolicą polskiej śliwki!

I jak na stolicę śliwki przystało, co roku odbywa się tu „Święto Śliwki”. Kto będzie miał szczęście i zawita do Szydłowa z końcem sierpnia, ten pewnie nie pożałuje smaku kilkunastu odmian śliwki, różnego rodzaju potraw ze śliwek i oczywiście szydłowskiej śliwowicy!

Jak się domyślacie - naprawdę żałujemy, że tym razem ominęła nas ta impreza.

Ruszaj w Drogę w SzydłowieRuszaj w Drogę w Szydłowie

Szydłów inspiruje, czaruje i urzeka swoim średniowiecznym charakterem. Do tego stopnia, że chce się do niego wracać.

Wielokrotnie.
22 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. To piękne miejsce, odwiedziłam je lata temu w podstawówce, lata 70, czyli bardzo dawno. Chyba nie było tak ładnie ale na pewno było ciekawie. I własnie w tym roku myślałam, aby pojechać. Widzę na zdjęciach, że warto! Dzięki za inspirację i przypomnienie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażena - zdecydowanie już czas wrócić tam znowu :) jest klimatycznie, schludnie, miło i czysto. wejdźcie sobie koniecznie na mury i na Bramę Krakowską - świetny stamtąd widok. zdjęcie na tle murów polskiego Carcassonne - obligatoryjne :P

   Usuń
 2. Byłem w Szydłowie na wiosnę 2011, kiedy jeszcze trwały prace remontowe. Cały rynek był wtedy rozkopany, kładziona kostka brukowa... Teraz wygląda to wszystko zupełnie inaczej. Świetna relacja. No i gratuluję obejrzenia z bliska wspaniałych fresków w kościółku Wszystkich Świętych. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witku, dziękujemy bardzo! cieszy nas, że to się wszystko tak zmienia i to na plus. nie wiem jak w Szydłowie było wcześniej, nigdy nie słyszałam o tym miasteczku, ale wiedząc to, co dziś, na pewno żałowałabym, gdybyśmy tam nie wstąpili.

   Usuń
 3. Witam! Zapraszamy na Święto śliwki do Szydłowa 17-18 sierpień 2013 jest świetnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo chętnie, ale może jednak w przyszłym roku, gdyż w tym już nie damy rady. ale zachęcamy naszych fanów i czytelników :) a śliweczkę by się zjadło i owszem...

   Usuń
 4. Witam potwierdzam Szydłów to urocze miasteczko byłam w maju,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to teraz jeszcze czas na wizytę w sierpniu - tak ładnie zapraszają :)

   Usuń
  2. Dymarki i święto Śliwki w ten sam weekend na Dymarki polecam wybrać się w sobotę w niedzielę straszne tłumy i ciężko coś zobaczyć,pozdrawiam .

   Usuń
 5. Byłam pod koniec sierpnia, ale kościół Wszystkich Świętych był niedostępny do zwiedzenia ze względu na renowacje ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dopóki renowacje nie zostaną zakończone, konserwator nie bardzo chce pokazywać wnętrze turystom - wkrótce to się zmieni i przepiękne wnętrze kościółka na pewno będzie dostępne dla wszystkich :)

   Usuń
 6. a groty zbója Szydło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie nie - ale to jest chyba za murami? tam jeszcze nie dotarliśmy;

   Usuń
  2. Grota jest w skale na ktorej stoi kosciol Wszystkich Swietych, wiec byliscie na niej, ale nie w niej ;)

   Usuń
  3. gdybyśmy tylko wiedzieli... :) cały czas dowiadujemy się nowych rzeczy i się uczymy :)

   Usuń
 7. O rany, dobrze wiedzieć, że tak interesujące miejsca w Polsce istnieją. Muszę się koniecznie tam wybrać, zaraz po dokładnym spenetrowaniu Szlaku Orlich Gniazd. Postawiliśmy sobie za punkt honoru, że tej jesieni zwiedzimy wszystko, co do tej pory powinno być już na naszej liście zaliczonych miejsc. Trzymajcie kciuki, żebyśmy wytrwali w tym postanowieniu! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzymamy, ale pamiętajcie, że ważniejsze niż zaliczanie, jest odkrywanie i podziwianie. i odpoczynek oczywiście. a szlak orlich gniazd - fantastyczny pomysł i piękne ruiny, czeka Was ciekawa przygoda. pozdrawiam!

   Usuń
 8. Szydlow czaruje, a Wy czarujecie wladze :) I dobrze, bo to nielada reklama dla tego miejsca, ktore jest wydaje mi sie malo rozpowszechnione, a potencjal ma ogroomny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nas też zaskoczyło, że to miejsce jest mało rozpowszechnione, bo ma zadatki na świetną atrakcję turystyczną! wystarczy spojrzeć na zdjęcia :)

   Usuń
 9. Zwiedziliście Szydłów a więc teraz zapraszamy do Szydłowca :) myślę, że nie pożałujecie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miasteczko rzeczywiście piękne. Jest co zobaczyć. Wspaniale zachowane i odrestaurowane, ale jest coś co psuje ten widok.
  Jakiś mądrala w obrębie zamku królewskiego wybudował ohydną bryłę szkoły, która ma się nijak do zabytków. Jestem
  bardzo ciekawy kto dał pozwolenie na taką profanację. Gdzie był wojewódzki konserwator zabytków? Przy takiej dbałości
  o miasto jest to dla mnie niezrozumiałe. Co na to Pan Wójt? Pewnie nic bo to On wybudował! Szkoda!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna miejscowość. Wyjątkowe zabytki wspaniale odrestaurowane i zachowane. Wyjątkowa atmosfera. Na rynku znakomita kawa i ciasteczka. Bardzo polecam. Zwiedzanie z przewodnikiem to prawdziwa uczta historyczna. Bardzo polecam. Nie będziecie zawiedzeni.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy