Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - spójrz na świat z góry

Wyobraźcie sobie: patrzycie właśnie na cały świat z góry. Stoicie na północy Polski widząc pod nogami gdańskie żurawie i historyczną stocznię z Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Tuż obok dumnie odbija słoneczne promienie „kaszubska trumna”, czyli kartuska kolegiata. Wasz wzrok przyciąga jednak coś jeszcze.

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda

Zbliżacie swą dłoń do czoła, mrużycie oczy i patrzycie prosto w oślepiające Was słońce. Wasz wzrok przyzwyczaja się i powoli wyłaniają się na horyzoncie kontury, wśród których rozpoznajcie monumentalną Wieżę Eiffle’a i Krzywą Wieżę w Pizie. Tuż za nimi, za jakąś małą, szmaragdową plamą stoi postać trzymająca coś w wyciągniętej ku Wam dłoni. Zdaje się, że to Statua Wolności.

Chcielibyście stać się bohaterami takiej opowieści? Wpadnijcie więc do miejsca położonego w samym centrum pomorskich Kaszub :)

Kaszubski Park Miniatur

Kaszubski Park Miniatur znajduje się w Stryszej Budzie - małej miejscowości w samym centrum Kaszub, około godziny drogi od Trójmiasta. Przyjeżdżając do niego z dzieckiem, możemy w nim spędzić kilka godzin, bo oprócz 60 szczegółowo wykonanych makiet znajdziemy tutaj kilka atrakcji, które mogą pochłonąć nasze pociechy na długi czas.

Wszystkie miniatury znajdujące się w parku wykonane są w tej samej skali 1:25, dzięki czemu możemy przekonać się na własne oczy co jest większe: Wieża Eiffle'a, pomnik Jezusa w Rio De Janeiro, czy może Statua Wolności?

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Statua Wolności

Widzieliśmy już kilka parków miniatur i musimy przyznać, że w Stryszej Budzie naprawdę dba się o detale makiet. Wystarczy spojrzeć na miniaturę londyńskiego Big Bena...

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Big Ben

... Łuku Triumfalnego czy Bramy Brandenburskiej....

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Brama Brandenburska

... czy Krzywej Wieży w Pizie.

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Krzywa Wieża

Naszą uwagę przykuła także Góra Rushmore... 

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Góra Rushmore

oraz Chiński Mur.

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Mur Chiński

Zabytki i atrakcje Gdańska

W Kaszubskim Parku Miniatur nie mogło także zabraknąć lokalnych zabytków i najbardziej charakterystycznych miejsc.

Dla wielbicieli Gdańska przygotowano m.in. historyczną bramę stoczni z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdańskie żurawie i spichlerze, Bazylikę Mariacką i Kościół Świętej Katarzyny.


Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Stocznia Gdańska
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Kościół Mariacki
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Gdańskie Spichlerze
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - gdański Kościół Św, Katarzyny

Tylko tutaj możemy sfotografować gdański żuraw ze Statuą Wolności i Łukiem Triumfalnym w tle ;)

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Gdańskie Żurawie ze statuą wolności w tle

Kaszubskie zabytki 

Znajdziemy tutaj także największe zabytki Kaszub, takie jak kartuska kolegiata z dachem w kształcie trumny, Pałac w Rzucewie, czy Zamek w Bytowie.

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Kartuska Kolegiata
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Zamek Krzyżacki Bytow
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda

Miniatury latarni morskich

Będąc w Stryszej Budzie na pewno zwrócicie także uwagę na bogatą kolekcję makiet bałtyckich latarni morskich z najbardziej charakterystycznymi latarniami w Świnoujściu, Stilo, Ustce, czy Rozewiu.

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Latarnie Morskie
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Latarnia Świnoujście
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Latarnie Morskie

Inne atrakcje Kaszubskiego Parku Miniatur

Jeśli myślicie, że to wszystko co ma zaoferowania Stysza Buda, to uważajcie. W Parku Miniatur spokojnie można spędzić długie godziny :)

Oprócz punktu gastronomicznego znajdziemy na jego terenie kilka atrakcji dla małych i trochę większych dzieci...

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Gabinet Luster
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Gabinet Luster
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Gabinet Luster

Tym mniejszym, oprócz pokazanego gabinetu śmiechu, spodoba się zamek strachu, plac zabaw oraz park z figurkami z popularnych bajek. Na pewno znajdziecie wśród nich swoich ulubionych bohaterów - jest ich tu ponad 60!

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Park Bajek
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Park Bajek
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Park Bajek

A już na pewno każdemu spodoba się okazja do pogłaskania i nakarmienia włochatej krowy, białego daniela, kózki, czy osiołka w mini zoo :)

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - włochata Krowa Szkocka
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - włochata Krowa Szkocka
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - biały daniel
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - biały daniel
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - osiołek
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - kucyk

Parki Miniatur alternatywą dla przewodników?

Strysza Buda jest jednym z wielu miejsc w Polsce, w których w ostatnim czasie powstały parki miniatur. Zaryzykuję wysnuć (niepotwierdzoną) teorię, że prawie w każdym polskim województwie znajdziemy teraz, lub w najbliższej przyszłości, regionalny park miniatur.

Większość z nich tematyką nawiązuje do regionu, w którym się znajduje i umożliwia poznanie najważniejszych pobliskich atrakcji. Mogą to być przykładowo: latarnie morskie w parkach nadmorskich, pałace i zamki na południu Polski, obiekty sakralne w okolicy Częstochowy, militaria lub po prostu najciekawsze i najbardziej charakterystyczne obiekty regionu.

To sprawia, że ciekawym pomysłem jest zaplanowanie wizyty w parku miniatur jako pierwszej atrakcji na naszym szlaku. Zrobiliśmy tak będąc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tuż przed rajdem po jurajskich warowniach wstąpiliśmy do Parku Miniatur Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu. Widok zamków za czasów ich świetności a następnie porównanie ich z ruinami był świetnym pomysłem i dał nam później wiele do myślenia.

Zachęcamy Was gorąco do odwiedzania Waszych regionalnych parków miniatur. A w szczególności, do zwiedzenia Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie. (oficjalna strona parku)

Bo dlaczego nie skorzystać z okazji, aby pokazać swoim dzieciom największe atrakcje świata i regionu, lub zrobić sobie po prostu pamiątkowe zdjęcie pod wieżą Eiffle'a lub Chińskim Murem nie ruszając się daleko od domu :)

Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - pod wieżą Eiffla
Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda - Mur Chiński

Byliście już w Stryszej Budzie? A może macie jakieś ciekawe spostrzeżenia na temat polskich parków miniatur? Zapraszamy do dyskusji :)

Podobne atrakcje:
6 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Fajne miejsce szkoda że tak daleko a byliście w Parku miniatur w Krajnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. stanęliśmy u wrót, ale nie zdecydowaliśmy się na wejście. pogoda nie sprzyjała - strasznie wiało i padało, a i cena biletu w tych warunkach nie była zachęcająca. ale niewykluczone, że przy następnym naszym pobycie w Górach Świętokrzyskich tam właśnie skierujemy swe kroki :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Na Mazowszu nie znam parku Miniatur. Ten choć taki różnorodny to podoba mi się. A jeśli ktoś ma dzieci to też maluchy znajdą coś dla siebie a dorośli "pobawią się" resztą :)
  Do tej pory znam jedynie parki odwiedzane za granicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażena, to zapraszamy na Kaszuby do Stryszej Budy :) taki park za granicą też bym kiedyś chętnie obejrzała. ciekawa jestem jak wypadają nasze rodzime parki miniatur na tym tle.

   Usuń
 3. W Dziwnowie jest ciekawy park miniatur z kolejkami

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy