» » »

Propozycja na środę - czy Kluki i Czołpino to jeszcze Kaszuby?

Trzeciego dnia naszej akcji Tydzień na Kaszubach poniosła nas fantazja i udaliśmy się w miejsce, gdzie Kaszubów w właściwie już nie ma. Miejsce, które dziś zwiedziliśmy zamieszkiwała ludność, o której dowiedzieliśmy się, że pochodzi od Kaszubów - Słowińcy. Jeżeli nadal zastanawiacie się, gdzie nas dziś wygnało - podpowiadamy: między Łebę a Słupsk.

Drugi dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach - Słowiński Park Narodowy

Dzisiejszy dzień, choć spokojniejszy niż wczoraj, zaczął się dla nas wyjątkowo wcześnie, bowiem do przejechania było ponad 130 kilometrów. A to wszystko po to, aby zobaczyć pewne muzeum oraz powylegiwać się na piaszczystej plaży w promieniach wrześniowego słońca.

Muzeum Wsi Słowińskiej - śladami dawnych Kaszubów

Po nieco ponad dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do miejsca przeznaczenia, czyli do miejscowości Kluki, kilkadziesiąt kilometrów za Łebą, nieopodal Jeziora Łebsko. Znajduje się tam Muzeum Wsi Słowińskiej.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Pewnie zastanawiacie się co robiliśmy na terenach, które geograficznie nie należą już do Kaszub? W muzeum można dowiedzieć się, że tereny, na których dziś gościliśmy, zamieszkiwali niegdyś Kaszubi, od których wywodzą sie Słowińcy. Jednak ostatni mieszkańcy pochodzenia słowińskiego wyprowadzili się ze wsi Kluki w latach '70 ubiegłego wieku. Dziś w muzeum można oglądać rekonstrukcje chat, w których mieszkali, łącznie z wyposażeniem.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - wnętrze chaty
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - wnętrze chaty

Wakacyjne (jeszcze) plażowanie

Po wizycie w skansenie, zajmującym niemal całą wieś Kluki, pojechaliśmy na plażę do Czołpina. W Czołpinie znajduje się też latarnia morska, do której jednak nie doszliśmy. Postanowiliśmy pokontemplować piękno Słowińskiego Parku Narodowego wylegując się na słońcu i pstrykając foty. Ot, taka propozycja w sam raz na urlop :)

Plaża koło Czołpina
Plaża koło Czołpina
Ruszaj w Drogę na plaży koło Czołpina

Krajobrazy i widoki

Wrażenia z dzisiejszego dnia to przede wszystkim piękne widoki i krajobrazy pasa nadmorskiego. Trochę deszczu w ostatnich dniach i słońca w dniach kolejnych spowodował wysyp grzybów i grzybiarzy. Czuć, że jesień zbliża się wielkimi krokami.

Plaża koło Czołpina
Plaża koło Czołpina - konna karawana

Stawiamy na Pojezierze Słowińskie


Nasz subiektywny przewodnik po Kaszubach poszerza sie o kolejne propozycje.

Drugi dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach - Słowiński Park Narodowy
Ruszaj w Drogę na plaży koło Czołpina

Oprócz Gdańska i ziemi bytowskiej dopisujemy do niego Pojezierze Słowińskie. Jutro kolejne atrakcje. Szukajcie ich na Ruszaj w Drogę!

Ciąg dalszy:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

KOMENTARZE

Daj znać co myślisz :) Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.