Propozycja na środę - czy Kluki i Czołpino to jeszcze Kaszuby?

Trzeciego dnia naszej akcji Tydzień na Kaszubach poniosła nas fantazja i udaliśmy się w miejsce, gdzie Kaszubów w właściwie już nie ma. Miejsce, które dziś zwiedziliśmy zamieszkiwała ludność, o której dowiedzieliśmy się, że pochodzi od Kaszubów - Słowińcy. Jeżeli nadal zastanawiacie się, gdzie nas dziś wygnało - podpowiadamy: między Łebę a Słupsk.

Drugi dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach - Słowiński Park Narodowy

Dzisiejszy dzień, choć spokojniejszy niż wczoraj, zaczął się dla nas wyjątkowo wcześnie, bowiem do przejechania było ponad 130 kilometrów. A to wszystko po to, aby zobaczyć pewne muzeum oraz powylegiwać się na piaszczystej plaży w promieniach wrześniowego słońca.

Muzeum Wsi Słowińskiej - śladami dawnych Kaszubów

Po nieco ponad dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do miejsca przeznaczenia, czyli do miejscowości Kluki, kilkadziesiąt kilometrów za Łebą, nieopodal Jeziora Łebsko. Znajduje się tam Muzeum Wsi Słowińskiej.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Pewnie zastanawiacie się co robiliśmy na terenach, które geograficznie nie należą już do Kaszub? W muzeum można dowiedzieć się, że tereny, na których dziś gościliśmy, zamieszkiwali niegdyś Kaszubi, od których wywodzą sie Słowińcy. Jednak ostatni mieszkańcy pochodzenia słowińskiego wyprowadzili się ze wsi Kluki w latach '70 ubiegłego wieku. Dziś w muzeum można oglądać rekonstrukcje chat, w których mieszkali, łącznie z wyposażeniem.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - wnętrze chaty
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - wnętrze chaty

Wakacyjne (jeszcze) plażowanie

Po wizycie w skansenie, zajmującym niemal całą wieś Kluki, pojechaliśmy na plażę do Czołpina. W Czołpinie znajduje się też latarnia morska, do której jednak nie doszliśmy. Postanowiliśmy pokontemplować piękno Słowińskiego Parku Narodowego wylegując się na słońcu i pstrykając foty. Ot, taka propozycja w sam raz na urlop :)

Plaża koło Czołpina
Plaża koło Czołpina
Ruszaj w Drogę na plaży koło Czołpina

Krajobrazy i widoki

Wrażenia z dzisiejszego dnia to przede wszystkim piękne widoki i krajobrazy pasa nadmorskiego. Trochę deszczu w ostatnich dniach i słońca w dniach kolejnych spowodował wysyp grzybów i grzybiarzy. Czuć, że jesień zbliża się wielkimi krokami.

Plaża koło Czołpina
Plaża koło Czołpina - konna karawana

Stawiamy na Pojezierze Słowińskie


Nasz subiektywny przewodnik po Kaszubach poszerza sie o kolejne propozycje.

Drugi dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach - Słowiński Park Narodowy
Ruszaj w Drogę na plaży koło Czołpina

Oprócz Gdańska i ziemi bytowskiej dopisujemy do niego Pojezierze Słowińskie. Jutro kolejne atrakcje. Szukajcie ich na Ruszaj w Drogę!

Ciąg dalszy:

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy