Pomysł na wtorek - gdzie warto pojechać będąc na Kaszubach?

Pierwszy wyjazdowy dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach rozpoczął się bardzo ambitnie. W odróżnieniu od zwiedzania położonego praktycznie po sąsiedzku Gdańska, dziś udaliśmy się na południowo-zachodnie Kaszuby dojeżdżając aż za Bytów.

Drugi dzień na Kaszubach - Bytowszczyzna

Zwiedziliśmy miasto bardzo ważne dla historii Kaszub, zapoznaliśmy się z problemami polskich szkół na bytowszczyźnie oraz przekonaliśmy się jak ciekawie można z gospodarstwa rolnego zorganizować prywatną atrakcję turystyczną.

Muzeum Szkoły Polskiej

Nieopodal Bytowa leży mała miejscowość Płotowo, w której znajduje się Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Jest to oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie. Jednak muzeum to nie tylko oryginalnie wyposażona sala lekcyjna z okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale przede wszystkim historia Kaszubów bytowskich oraz ich walki o naukę w szkołach polskich. Walki bardzo trudnej, ponieważ po I wojnie światowej ziemia bytowska znalazła się w granicach III Rzeszy.

Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie
Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie
Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie

Wieża wspaniałych widoków i dalekich perspektyw

Z Płotowa pojechaliśmy jeszcze kawałek dalej do Piaszna. W Piasznie znajduje się wieża widokowa na Górze Lemana, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Tuż obok wieży jej pomysłodawca, pan Klemens Leman, zbudował wioskę Gotów - rekonstrukcję z czasów I i II w.n.e. Obejrzeliśmy wiec wioskę, wspięliśmy się na wieżę a następnie pojechaliśmy jeszcze do lasu zobaczyć odkryte nieopodal tajemnicze kamienne kręgi.

Piaszno Góra Lemana i Wioska Gotów
Piaszno Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw
Piaszno Wieża Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw - widok z wieży
Piaszno Kręgi Kamienne i Kurhany

Zdążyć na bytowski zamek

Pewnie zostalibyśmy dłużej w lesie szukając dorodnych grzybów, ale zależało nam, aby jeszcze zdążyć na zamek w Bytowie.

Maciej na grzybach

Dojechaliśmy w sam raz. Zamek czynny do godz. 16, wiec przed nami zostało jeszcze półtorej godziny zwiedzania. W sam raz, aby obejrzeć w muzeum zbiory na wystawach: malarskiej, etnograficznej czy rękodzieła ludowego.

Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie - wystawa
Bytów - wystawa kaszubskiego rękodzieła na zamku

Wspięliśmy się także na zamkowe mury, a następnie na basztę zamkową.

Bytów - krużganki na zamku
Zamek w Bytowie - wystawa w muzeum zamkowym

Uroki ziemi bytowskiej


Krótka wizyta w Informacji Turystycznej przekonała nas, że ziemia bytowska i jej okolice mają jeszcze wiele do zaoferowania, zwłaszcza, jeśli chodzi o turystykę pieszą. Piękno przyrody, łąk i lasów, a także spokój są to niezaprzeczalne plusy tego regionu. Pewnie dlatego Bytów kreuje się jako Miasto Joggingu.

Bytów miastem joggingu

W IT spędziliśmy dobre pół godziny rozprawiając o wycieczkach po Polsce oraz o atrakcjach ziemi bytowskiej. Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych i inspirujących rzeczy, a także poznaliśmy nieco historię regionu i samego zamku.

Z tego miejsca pozdrawiamy serdecznie prawdziwego pasjonata wycieczek rowerowych, który skutecznie zachęcił nas do powrotu na ziemię bytowską!

Miejski spacer

Na koniec zrobiliśmy jeszcze sobie mały spacer po mieście, podziwiając XIX-wieczne stare kamienice, wieżę nieistniejącego już kościoła Św. Katarzyny, rynek z kościołem oraz nowy Trakt Młyński - czyli oddany do dyspozycji mieszkańców deptak tuż pod zamkiem.

Rynek w Bytowie
Bytów - Trakt młyński

W poszukiwaniu idealnego kadru

Pogoda dopisała i oprócz tego, że Maciek z żadnej strony nie był w stanie ująć na zdjęciach bytowskiego zamku, który dosłownie zewsząd porośnięty jest drzewami, wycieczkę należy zaliczyć do udanych!

Bytowski zamek otoczony drzewami
Bytowski zamek otoczony drzewami

Zatem po drugim dniu naszej akcji Tydzień na Kaszubach, w której układamy plan zwiedzania tego regionu, wiemy już, że będąc w tej okolicy można udać się na Westerplatte, zwiedzić Twierdzę Wisłoujście, zawitać do Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, czy udać się na Zamek w Bytowie.

Drugi dzień naszej akcji Tydzień na Kaszubach - Bytowszczyzna

Jesteśmy ciekawi, co przyniesie nam dzień trzeci. A Wy?

Ciąg dalszy:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

KOMENTARZE

Daj znać co myślisz :) Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.