Menu

» » »

A w Pińczowie dnieje – subiektywny przewodnik po mieście

W ramach cyklu subiektywnych przewodników zapraszamy dzisiaj do świętokrzyskiego Pińczowa. Lokalne publikacje i książki, z którymi podróżowaliśmy po Świętokrzyskim rozpisywały się na temat malowniczych widoków i wyjątkowego klimatu panującego w tym miasteczku. Gdy akurat pojawiło się wolne popołudnie postanowiliśmy ruszyć na południe regionu i zobaczyć ten sielankowy klimat na własne oczy.
Pińczów nad Nidą

Jak się później dowiedzieliśmy, z miejscem tym związane jest pewne powiedzenie: „W Pińczowie dnieje”, które ma oznaczać, że czas tu płynie nieco wolniej, leniwiej, a ze względu na pińczowskie wzgórza nawet wschodzące słońce dociera nad miasteczko nieco później.

W dzisiejszym subiektywnym przewodniku wyruszamy tropem malowniczych widoków, ciszy i chwil wytchnienia.

Słów kilka o Pińczowie

Pińczów jest niewielkim miastem powiatowym na południu województwa świętokrzyskiego. Leży nad malowniczym brzegiem rzeki Nidy, a od wschodu otoczony jest wzgórzami, ze szczytów których rozlegają się liczne panoramy na miasto i Nadnidziański Park Krajobrazowy.

W Pińczowie znajdziemy także wartościowe zabytki architektury: zespoły klasztorne paulinów i reformatów, renesansową kaplicę św. Anny, drukarnię ariańską, pałac margrabiów Wielopolskich oraz niezwykle cenną synagogę.

Pińczów nad Nidą

Kapliczka Świętej Anny i malownicze widoki

Naszą wizytę w Pińczowie zaczynamy od krótkiego, popołudniowego spaceru na wzgórza otaczające miasteczko. Po kilku minutach marszu z samego centrum miejscowości dochodzimy do Kapliczki Świętej Anny, która dumnie góruje nad miastem.

Jeśli tylko obrócimy się plecami do kapliczki naszym oczom ukaże się malowniczy widok z panoramą miasteczka, jego zabytkowymi kościołami i synagogą oraz z wijącą się w oddali rzeką Nidą.

Pińczów nad NidąPińczów nad Nidą - widok ze wzgórzaPińczów nad Nidą - widok ze wzgórzaPińczów nad Nidą - widok ze wzgórza

Centrum Pińczowa – park miejski

Na wzgórzu zostajemy dłuższą chwilę ciesząc się widokiem.W końcu leniwie ruszamy – chcemy przecież zajść nad Nidę jeszcze przed zachodem słońca. W drodze nad Nidę wstępujemy do centrum Pińczowa. Zaskakuje nas zielony park w samym centrum miejscowości, tak różny od tych betonowych rynków, które pojawiają się teraz licznie w różnych miejscach Polski. W samym centrum parku spotykamy przechadzających się mieszkańców, którzy wyraźnie gromadzą się wokół fontanny. I znowu przystajemy. Aż ciśnie się nam na usta: „Jak tu spokojnie”.

Maciej spokojnie przechadza się po parku z aparatem próbując uchwycić tę chwilę, a Kasia w tym czasie wykorzystuje każde promienie zmierzającemu ku zachodowi słońca. Wzbudza to zainteresowanie małej dziewczynki, która z wielkim zapałem prezentuje Kasi wszystkie swoje lalki.

W końcu Maciej macha do Kasi mówiąc gestem ręki: „Mamy to”. Ruszamy dalej. Mijamy jeszcze kwiecistego pawia oraz Kościół Świętego Jana kierując się nad Nidę.


Pińczów nad Nidą - fontanna w centrum parkuPińczów nad Nidą - fontanna w centrum parkuPińczów nad Nidą - kwiecisty paw w parku miejskimPińczów nad Nidą

Sielanka nad rzeką Nidą

Po chwili jesteśmy nad rozlewiskiem rzeki Nidy. Kasia zostaje ze swoim czasopismem łapiąc kolejne promienie zachodzącego słońca i delektuje się ciszą i niebiańskimi widokami. Maciej w tym czasie nie próżnuje spacerując po okolicy, nie mogąc nadziwić się jak tu cicho i spokojnie.

Pińczów nad Nidą - promenada nad rzekąPińczów nad Nidą - opuszczony dworzec PKSPińczów nad Nidą - kapliczka nad NidąPińczów nad Nidą - motocyklista


W Pińczowie znaleźliśmy to czego szukaliśmy: chwilę wytchnienia, spokoju, ciszy, ale przede wszystkim urzekły nas bajkowe pejzaże nad rzeką Nidą. I to właśnie nimi kończymy nasz subiektywny przewodnik.

Pińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad NidąPińczów nad Nidą - wędkarzPińczów nad Nidą

I jak, nie macie wrażenia, że w Pińczowie naprawdę dnieje? :)

Więcej subiektywnych przewodników:
KOLEJNA RELACJA Starszy post

9 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Wybrałbym się ale póki co ruszamy zwiedzać rejony pomorskiego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gratulacje! Pomorskie jest super. ale w Pińczowie też piknie. na kolejną wycieczkę polecamy Wam Świętokrzyskie :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. No właśnie. Mamy tyle pięknych miejsc w Polsce do zobaczenia, że nie wiadomo gdzie udać się najpierw :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proponujemy zacząć od najbliższej okolicy jeśli nie można się zdecydować. my trochę z przypadku zaczęliśmy od innej strony, ale wracamy do korzeni. w przyszłym roku marzy nam się rajd T-Renówką po polskim wybrzeżu :)

   Usuń
 3. zapraszam do Szańca jak będziecie w Pińczowie, tu też jest piękniehttp://hanys1920.blox.pl/2012/05/Jedyny-taki-kosciol.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy za inspirację. na pewno skorzystamy będąc następnym razem w okolicy, bo o Szańcu jeszcze nie słyszeliśmy. pozdrawiam! :)

   Usuń
 4. jeśli wybieracie się do Pińczowa czyli na Ponidzie to zapraszamy w terminie 4-6 Lipca odbywają się w tych dniach Dni Ponidzia a w tym roku KOMBI - za darmo
  jeśli potrzebujecie kontaktu chętnie pomoge się zakwaterować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cześć :) bardzo dziękujemy za propozycję. co prawda jest mało prawdopodobne, abyśmy w tym roku w tym czasie byli w okolicach Ponidzia, ale na wszelki wypadek wpisujemy w kalendarz :) będziemy czekać na link z relacją z Dni Ponidzia :) pozdrawiam!

   Usuń
 5. A gdzie Pałac koło Liceum, starodawna baszta, synagoga, mirów? Pokazane zdecydowanie za mało.. Pińczów, choć dosyć zaniedbany. to jedno z najlepszych miasteczek w Polsce, deal with it! :)

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 400 pomysłów na wycieczki i pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od ośmiu lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.