W świecie Krzemienia Pasiastego - Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Jest tylko kilka rzeczy na które choruje Kasia podczas urlopów. Są to przede wszystkim kawa, dobra gazeta, drobne pamiątki i ... kamulce, o czym nie każdy jeszcze wie. Nie jest tajemnicą, że z licznych pobytów w górach zawsze przywozi ze sobą jakieś kamienie, a jej kolekcja urasta pomału do imponujących rozmiarów. To już nie tylko wisiorki i kolczyki, ale także broszki, bransoletki i ozdobne figurki. W jej kolekcji ametystów, kryształów górskich, onyksów, malachitów, agatów i jaspisów brakowało jeszcze tylko jednego - Krzemienia Pasiastego!
W świecie Krzemienia Pasiastego - Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Nic dziwnego, że brakowało akurat Krzemienia Pasiastego, ponieważ Kasia nigdy dotąd nie była w Górach Świętokrzyskich. A jest to jedyne miejsce, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gdzie kamień ten w naturalnym stanie występuje. Nie bez powodu więc Góry Świętokrzyskie nazywane są krainą Krzemienia Pasiastego, a Sandomierz - Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Jednak najpiękniejsze okazy Kasia odkryła nie w Sandomierzu, tylko w Świętej Katarzynie - niewielkiej miejscowości położonej u stóp najwyższej w świętokrzyskiem góry Łysicy. W Muzeum Minerałów i Skamieniałości.  

Kamień optymizmu

Krzemień Pasiasty, prawdopodobnie ze względu na swoje wesołe ubarwienie, nazywany jest kamieniem optymizmu. Poleca się go w szczególności wszystkim smutnym paniom. Nie żeby Kasia była jakoś szczególnie zasmucona, nie mniej jednak obwiesiła się nim od stóp do głów.

Najpiękniejszy w jej kolekcji jest jednak naszyjnik, który otrzymała w prezencie z okazji rocznicy ślubu od Maćka, zakupiony właśnie w Muzeum, które prowadzi także własną szlifiernię Krzemienia Pasiastego. Z niej właśnie wychodzą najpiękniejsze okazy w całych Górach Świętokrzyskich.

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - krzemień pasiastyMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - krzemień pasiasty

Zbiory imponują

Z Krzemienia Pasiastego, podobnie jak z innych minerałów, można wyczarować prawdziwe cudeńka. Zbiory odwiedzanego muzeum były naprawdę imponujące, więc bilet rzędu 7 zł nie był zbyt wielkim wydatkiem za podziwianie tych unikatów.

Maciek, jako że do kamulców stosunek ma raczej ambiwalentny, znalazł tu własną ścianę zainteresowań i uwagę swoją skierował w kierunku skamieniałości, trylobitów i innych amonitów.

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - krzemień pasiastyMuzeum Minerałów w Świętej KatarzynieMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniałościMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniałości trylobitMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniały amonitMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniała ryba z trzeciorzęduMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniały łodzikMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - skamieniały łodzik

Jedyne takie okazy

Wróćmy jednak do sedna. Kolekcja Państwa Ewy i Dariusza Siemońskich to prawdziwe perełki. Właściciele sami wybierali i nabywali większość eksponatów, szukając ich często w najdalszych zakątkach świata. Okazy, które można u nich podziwiać, są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim piękne! Sami popatrzcie na te koloryMoże dobrze że nie mam ich w domu na co dzień, bo wpatrując się w nie, niewiele bym pewnie zrobiła.


Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień lapis lazuliMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień hemimorfitMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień uwarowitMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień ametystMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień agat

Nie z tego świata

Niektóre minerały z wyglądu przypominają przybyszów z kosmosu albo pozostałości zaginionego świata. Malachitowe stalaktyty mienią się w słońcu bardziej niż kryształki Swarowskiego.

Kamienie otrzymują tak kosmiczne barwy na skutek procesów chemicznych, które w nich przebiegają. Niektóre z nich właśnie ze względu na tę wyjątkowe właściwości są tak cenne. 

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień rodochrozytMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień malachit stalaktytowyMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień kwarc z chlorytem


Od swych oryginalnych kształtów często przyjmują wdzięczne nazwy, tak jak poniższa gipsowa Róża Pustyni.

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień gips Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień gips róża pustyniMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień antymonit z kalcytem


Jak mogłoby zabraknąć wśród takiej kolekcji znanego każdemu Złota! Choć, mówiąc szczerze, przy pozostałych kamieniach.... wypada jakoś tak blado ;)

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - kamień złoto

Mistrzowska obróbka

Poddane odpowiedniemu procesowi przetworzenia, minerały pod wprawną ręką mistrzów przybierają fenomenalne kształty. W praktyce można z nich zrobić prawie wszystko. Choć najbardziej urocze wydają się być zwierzaki. Niemniej także te nieobrobione, w surowej formie, także urzekają swoim pięknem.

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - zwierzątka z malachituMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - króliczek z fluorytuMuzeum Minerałów w Świętej Katarzynie - zwierzątka z tygrysiego oka

Na pierwszy i drugi rzut oka

Prawdę mówiąc, nie spodziewaliśmy się tak bogatych i cennych zbiorów w tak niepozornie na pierwszy rzut oka wyglądającym muzeum. Tymczasem po raz kolejny przekonaliśmy się, że z miłości i pasji rodzą się rzeczy niezwykłe i piękne. Przeżyłam tu prawdziwą ucztę dla zmysłów - w szczególności wzroku - i zabrałam ze sobą do domu kilka z tych skarbów.

Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie

Żywe muzeum

Samo Muzeum nie ogranicza się tylko do wystawy i szlifierni i galerii. Organizuje także pokazy szlifowania i lekcje muzealne dla dzieci - jest to głównie oferta dla grup zorganizowanych, chyba że tak jak my macie szczęście i dołączycie do grupy udając nastolatków.

W muzeum, dzięki tablicom informacyjnym, można też dużo dowiedzieć się o tym, skąd wzięły się poszczególne minerały, jak powstawały, dlaczego budzą takie namiętności i jakie inne jeszcze moce kryją w sobie.


Muzeum Minerałów w Świętej Katarzynie

Pasje i zainteresowania

Miejsca takie jak muzea minerałów, galerie z kamieniami oraz sklepy ze skamieniałymi pamiątkami zawsze wywoływały u Kasi przyspieszone bicie serca. Nic dziwnego - z natury jest estetką a w jej duszy siedzi umiłowanie do naturalnego piękna, które w dodatku jeśli idzie o kamienie bywa bardzo trwałe.



Przeczytajcie także:
3 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Niektóre okazy zapierają dech w piersiach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są naprawdę przepiękne. gdyby nie Maciek, już nic więcej tego dnia byśmy nie zwiedzili :) w tym muzeum mogłabym spędzić cały dzień! nie mniej piękne są kamulce przy kasie, które można kupić i w gablotach, bo muzeum ma własną szlifiernię i robią piękną biżuterię :)

   Usuń
 2. Muzeum i okazy to ogromna frajda dla oczu. Jak widać w naszej ziemi, na polach, lasach można spotkać takie cudeńka, tylko trzeba się dobrze rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy