Jesienna wycieczka do Kalwarii Wejherowskiej

„Kto choć raz za życia nie odwiedzi kaszubskich kalwarii, ten je będzie musiał odwiedzać po śmierci”. Może i nie jesteśmy tak radykalni jak Kaszubski Bedeker, ale zgadzamy się, że warto choć raz wykorzystać słoneczne popołudnie i odwiedzić Kalwarię Wejherowską. My odwiedziliśmy ją w jeden z ostatnich dni złotej polskiej jesieni.

Kalwaria Wejherowska - kapliczka

Tuż przy rogatkach Wejherowa - Duchowej Stolicy Kaszub, na wzgórzach zwanych Świętymi Górami znajduje się Kaszubska Jerozolima. Wspaniale odnowiona w ostatnich latach dzięki środkom europejskim stała się „perłą architektury sakralnej północnej Polski”. Odwiedzają ją co roku tłumy wiernych uczestniczących w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej i odpustach, a na co dzień doceniają ją spacerujące wśród kapliczek rodziny z dziećmi oraz wspinający się po okolicznych wzgórzach amatorzy Nordic Walking i rowerzyści.

Wejherowska Kalwaria

Do Kalwarii co roku przybywają tłumy wiernych uczestniczących w Misterium Męki Pańskiej, Nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz w pięciu odpustach. (uroczystości opisano na oficjalnej stronie kalwarii). Tworzy ją 26 kaplic, wśród których niektóre mają ponad 350 lat!

W ich wnętrzach znajdziemy rzeźby i obrazy przedstawiające życie i cierpienie Jezusa Chrystusa – aby je zobaczyć warto umówić się na wycieczkę z przewodnikiem. Podobno w sezonie startują codziennie przed południem. Jeśli nie załapiecie się na przewodnika, możecie skorzystać z opcji wirtualnego zwiedzania, lub obejrzeć galerię zdjęć na oficjalnej stronie Kalwarii.

Kalwaria Wejherowska - kaplica Dom Kajfasza
Kalwaria Wejherowska - kapliczka Wieczernik
Kalwaria Wejherowska - kapliczka Grób Pański

Kaszubska Jerozolima wśród Świętych Gór

W Kalwarii Wejherowskiej znajdziemy liczne odwołania do biblijnych opowieści i do Jerozolimy. Trzy wzgórza nazwano Górą Oliwną, Syjonem i Golgotą, a płynącą przez teren Kalwarii rzekę - Cedronem. W ulotkach promujących Kalwarię można przeczytać, że odległości pomiędzy kaplicami „równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie” – zmierzył je własnymi krokami i porównał jeden z cystersów, który doliczył się ich w sumie 5936. Co więcej podobno pod każdą z kaplic znajduje się nawet garść ziemi pochodząca z Jerozolimy.

Dlatego też wielu Kaszubów nazywa Kalwarię Wejherowską Kaszubską Jerozolimą, okoliczne wzgórza - Świętymi Górami, a Wejherowo – Duchową Stolicą Kaszub.

Kalwaria Wejherowska - oznakowanie tras spacerowych
Kalwaria Wejherowska - Kaplica Podjęcia Krzyża i w tle Pałac Piłata

Największa atrakcja turystyczna Wejherowa

W ostatnich latach, dzięki środkom z Unii Europejskiej, Kalwaria Wejherowska została poddana całkowitej renowacji. Zniszczona podczas II wojny światowej musiała czekać aż do 2008 roku, aby odzyskać swoją świetność. Dzięki renowacji okrzyknięto ją „najlepiej odrestaurowanym ze środków unijnych zabytkiem w Polsce” oraz  „największą atrakcją turystyczną Wejherowa”.

Kalwaria Wejherowska - parking przed kalwarią
Kalwaria Wejherowska - kapliczka Domek Matki Bożej
Kalwaria Wejherowska - Kaplica Matki Bożej Bolesnej

Szlaki kalwaryjskie 

Pomiędzy kapliczkami wyznaczono szlak kalwaryjski o długości 4.6 km, z którego korzystają na co dzień rodziny z dziećmi oraz amatorzy Nordic Walking. Przejście całego szlaku może zająć ponad dwie i pół godziny - polecamy więc przygotować się na całe popołudnie spędzone na spacerze leśnymi ścieżkami. Trasy są bardzo malownicze - szkoda byłoby przyjeżdzać tutaj tylko na chwilę.

Kalwaria Wejherowska - szlak nordic walking
Kalwaria Wejherowska - ścieżki spacerowe

Mieszkających w Trójmieście może zainteresować informacja, że w okolicy Kalwarii Wejherowskiej rozpoczyna się szlak rowerowy z Wejherowa do Trójmiasta. Jest to jednak propozycja dla wytrzymałych - do przejechania jest w końcu około 60 km po leśnych drogach po pagórkowatym terenie.

Ścieżka rowerowa z Wejherowa do Trójmiasta
Kalwaria Wejherowska - szlak nordic walking
Kalwaria Wejherowska - szlak nordic walking

Rower, kijki, a może nawet zwykły spacer... wystarczy popatrzeć na zdjęcia...

Kalwaria Wejherowska - ścieżki spacerowe

Kalwaria Wejherowska - ścieżki spacerowe

Kalwaria Wejherowska - Kaplica Brama Łez

Kalwaria Wejherowska - Kaplice i Kościół Trzech Krzyży

W Wejherowskiej Kalwarii jak i na całych Kaszubach, podczas złotej polskiej jesieni znajdziecie ciszę i spokój. Spadające liście i tę jesienną ciszę uchwyciliśmy w migawce z podróży "Jesień na Kaszubach".Pomysł na całodzienną wycieczkę do Wejherowa

Kiedy przyjedziecie do Wejherowskiej Kalwarii, proponujemy zostać w Wejherowie na dłużej. Tuż przy niej znajduje się pięknie odnowiony Park Miejski z klimatycznymi ścieżkami spacerowymi nad Cedronem, nowo wybudowanym placem zabaw dla dzieci oraz opanowanym przez kaczki stawem przy Pałacu Przebendowskich. A stąd już będziecie mieli rzut przysłowiowym beretem na Rynek.

I właśnie w ten sposób możecie spędzić cały dzień w Wejherowie  ;)
Wejherowo - Pałac Przebendowskich w parku miejskim
Wejherowo - Plac Zabaw dla dzieci w parku miejskim
Wejherowo - Pomnik Jakuba Wejhera na rynku

Więcej informacji z regionu:

Artykuł powstał w ramach internetowego przewodnika Ruszamy na Kaszuby. Więcej ciekawych miejsc z regionu:
9 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. pięknie, zaiste.
  kilka(naście) razy tamtędy się przejeżdżało, za każdym obiecując sobie, że następnym się zatrzymamy zwiedzić kalwarię... no i ten następny raz wciąż przed nami ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w takim razie nie ma na co dłużej czekać :) zwłaszcza że i pogoda robi się nam zachęcająca. ja bym tam chętnie na kijki wróciła :) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Piękne miejsce. Kalwaria kojarzy mi się z Kalwarią Zebrzydowską, w której wiele lat temu byłem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my jak dotąd chyba nie odwiedzaliśmy jeszcze innych kalwarii - wszystko przed nami. pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Kalwarię Zebrzydowską warto zobaczyć. Jest niedaleko Krakowa.

   Usuń
  3. zdecydowanie - do zwiedzenia, gdy będziemy w okolicach Krakowa :)

   Usuń
 3. Piękna jesień.W Wejherowie bywałem przed laty-stopem.
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czas powtórzyć ten numer henryk :) na wiosnę na pewno też będzie pięknie :) pozdrawiam!

   Usuń
 4. Szczerze polecam kalwarię :) a jeśli ktoś lubi też piłkę nożną na niekoniecznie ligomistrzowym poziomie to zaraz obok znajduje się stadion Gryfa Wejherowo, który gra aktualnie w II lidze i czasami bywają tam na prawdę nienajgorsze drużyny.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy