Magiczne miejsca mocy, czerpanie energii z kamieni ustawionych w okrąg, wsysanie chaosu i zaprowadzanie ładu w naszych głowach, sercach i umysłach – czy to jeszcze biała magia, czy ki inny diabeł?
Postanowiliśmy sprawdzić ile prawdy mieści się w tych pogłoskach, legendach i plotkach i sami odwiedziliśmy kamienne kręgi. O naszym dniu z kamiennymi kręgami pisaliśmy już w czasie naszej akcji Tydzień na Kaszubach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej miejscom, wokół których urosły legendy.
Początkowo zaskoczyło nas, że skupisk kamiennych kręgów jest tak dużo. Te kamienne cmentarzyska na Pomorzu zostały odkryte m.in. w Trątkownicy, Grzybnicy, Piasznie, Leśnie, Odrach i Węsiorach. Widzieliśmy cztery ostatnie.
Z czasem plemiona gockie przemieszczały się przez tereny dzisiejszej Polski na południe Europy, a szlak ich wędrówki pokazuje bardzo obrazowo mapa znajdująca się na szlaku w Leśnie.
Postanowiliśmy sprawdzić ile prawdy mieści się w tych pogłoskach, legendach i plotkach i sami odwiedziliśmy kamienne kręgi. O naszym dniu z kamiennymi kręgami pisaliśmy już w czasie naszej akcji Tydzień na Kaszubach. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej miejscom, wokół których urosły legendy.
Początkowo zaskoczyło nas, że skupisk kamiennych kręgów jest tak dużo. Te kamienne cmentarzyska na Pomorzu zostały odkryte m.in. w Trątkownicy, Grzybnicy, Piasznie, Leśnie, Odrach i Węsiorach. Widzieliśmy cztery ostatnie.
Goci? Tutaj? Ale skąd?
Z pomocą przewodnika i tablic informacyjnych dowiedzieliśmy się, że Goci, plemię pochodzące z legendarnej wyspy Skandza, przybyli na tereny południowego Bałtyku w I i II w.n.e. i nazwali te ziemie Gothiskandza (obecnie uważa się, że to rejon ujścia Wisły). Potem Goci przenieśli się m.in. na obszar Pojezierza Kaszubskiego.Z czasem plemiona gockie przemieszczały się przez tereny dzisiejszej Polski na południe Europy, a szlak ich wędrówki pokazuje bardzo obrazowo mapa znajdująca się na szlaku w Leśnie.
Źródła wiedzy
Skąd dziś tyle wiadomo o Gotach, którzy żyli na tych ziemiach w epoce żelaza, tj. w I i II w.n.e.? Z cmentarzysk, których liczne skupiska odkryto na Pomorzu. Podobno takich miejsc jest ponad 50. A kurhanów, czyli gockich kopców nagrobnych, na każdym takim cmentarzu odkryto i zbadano od kilku do nawet kilkudziesięciu.Tajemnicze kamienne kręgi
Oprócz kurhanów, na tych cmentarzyskach odkryto także kamienne kręgi. Dlaczego mówi się dziś, że są one tajemnicze?Ponieważ istnieje wiele domniemań i pomysłów o ich zastosowaniu. Pośrodku każdego kręgu znajdowała się kamienna stella, czyli pionowo wbity w ziemię kamień, wysoki nawet do 2 m. Przyjmuje się, że miejsca te były miejscami zebrań starszyzny rodowej, wieców - tzw. Tingów, gdzie zapadały najważniejsze dla plemienia decyzje.
Być może także były to miejsca kultu, miejsca święte.
Czasami kamienne kręgi to były jednocześnie kurhany, w których odkryto groby, a w ich centralnym punkcie dumnie prezentowała się kamienna stella.
Co jeszcze mówią nam kurhany?
Odkryto, że w kurhanach stosowano zarówno pochówek ciałopalny jak i szkieletowy. W tym pierwszym chodziło o to, że po kremacji zmarłego na stosie jego prochy wsypywano do glinianej urny i zakopywano. W tym drugim zmarłych chowano układając w drewnianej wydrążonej kłodzie.Spopielone szczątki składano także do tzw. grobów skrzynkowych, których rekonstrukcje można oglądać np. na cmentarzysku w Leśnie.
Kierunek zwiedzania
Kamienne kręgi, kurhany i groby to tylko wstęp do poznania fascynującej historii Gotów i śladów ich pobytu na Pomorzu. Ale to tylko niewielka część teorii związanych z kamiennymi kręgami.Począwszy od teorii o inteligentnych cywilizacjach, UFO, po takie, które traktują np. Odry jako jedno z centrów energetycznych ziemi tzw. Czakram, a same kręgi jako pozostałości po religii wyznawców Wielkiej Bogini Matki i przodków, gdzie dochodziło do inicjacji szamańskich, czy traktujące te tajemnicze miejsca jako energetyzatory.
Moc, energia i linie geomatyczne
Według tej ostatniej teorii kamienne kręgi mają silne pole energetyczne - krąg w Odrach emituje niebieską energię sprzyjającą wyciszeniu, medytacji, a nawet poprawie zdrowia. Teorie te potwierdzają radiesteci, którzy w Odrach wyrysowali radiestezyjny plan kamiennych kręgów, pokazali, gdzie przebiegają pasma energetyczne i przekonują, że w kamiennych kręgach występuje wyjątkowe nagromadzenie energii. Twierdzą także, że przez Odry biegną linie geomatyczne, łączące wszystkie kręgi na ziemi.Jak widzicie Maciek nie oparł się pokusie sprawdzenia tych teorii w praktyce i do domu wrócił przepełniony pozytywną energią, którą następnie spożytkował w nam tylko wiadomy sposób :)
Projekty edukacyjne
Cieszy, że okoliczni mieszkańcy potrafią wykorzystać silne powiązanie skupisk kamiennych kręgów z pobytem Gotów na tych terenach dla promocji regionu. Dlatego tuż przy Węsiorach powstał projekt edukacyjny Gród Gotów, gdzie dzieciaki mogą w palisadowym grodzie postrzelać z łuku, poznać zajęcia Gotów, ich życie codzienne, a potem zjeść ciepłą strawę.Z kolei w Piasznie powstała wioska Gotów Lemana, tego samego, który postawił na swoim podwórku Wieżę Wspaniałych Widoków i Dalekich Perspektyw. Do wioski co roku zjeżdżają współcześni Goci, aby kultywować pradawne święta i zwyczaje.
Skupiska kamiennych kręgów to temat tajemniczy i ciekawy i dlatego jeszcze nie raz napiszemy o nich na Ruszaj w Drogę!
Już wkrótce pokażemy kolejne skupiska kamienne z bliska.
To są niesamowite miejsca, pamiętam jakiś dreszczyk emocji gdy tam byłam . I tak na prawdę cała wiedza to spekulacja..Najważniejsze, że takie miejsca są chronione i trwają. Może kiedyś dowiemy się więcej...
OdpowiedzUsuńJeśli interesuje Was temat Gotów, to zapraszam do Masłomęcza na Lubelszczyźnie :)
OdpowiedzUsuńsprawdzimy :) o tym, że na Lubelszczyźnie też są nawiązania do Gotów nie wiedzieliśmy :) dziękujemy za polecenie. pozdrawiam!
UsuńBardzo dobry artykuł.Dziękuję
OdpowiedzUsuńObecnosc Gotow na ziemiach polskich byla tymczasowa. Kultura wielbarska pokazuje, ze nie byli tam nawet przez jedno pokolenie (ok. 25 lat).
OdpowiedzUsuńJeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o kamiennych kręgach, to polecam raczej publikacje naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy prowadzili tam długoletnie badania, a nie słuchanie tego, co wieść gminna niesie.
OdpowiedzUsuń