Czym zaskoczą Cię podróże po Polsce?

Niezależnie od tego, gdzie macie zamiar spędzać wakacje czy urlop, do każdej podróży trzeba się przygotować. Każdy z nas ma na to swoje sposoby i sekrety. Wiele jest w sieci poradników i wpisów o tym, jak się pakować, jaką walizkę wybrać, czy lepiej wziąć dwie pary jeansów czy jedną oraz który krem z filtrem UV jest najlepszy na słońce. Wszystko to rady ważne i potrzebne.

On ma być twym panem, a ty tyranem

Dziś jednak chcemy Wam powiedzieć, że aby podróżować po Polsce, trzeba poczynić kolejne, bardzo ważne przygotowania. Mentalne.

Przede wszystkim - poczucie humoru!

Nic nie robi tak dobrze w czasie podróży po Polsce jak solidna dawka poczucia humoru i dystansu do siebie i swoich oczekiwań. Jeżeli oczekujecie, że to Wy będziecie najważniejszymi postaciami w całym tym przedsięwzięciu, to możecie się poczuć lekko zawiedzeni. Najważniejsze są miejsca, które chcecie zwiedzić, a bohaterami wydarzenia zwykle właściciele tych atrakcji.

Przygotujcie się więc, że nie uda Wam się wejść do jakiejś atrakcji „bo tak”, bo przewodnikowi nie chce się Was oprowadzać, bo jest Was tylko dwójka, albo zwyczajnie nie wpisaliście się wcześniej na listę, a liczba odwiedzin obiektu w tym dniu jest już zamknięta.

Podróżowanie po Polsce z PKP

A kto się spóźnia...

Przygotujcie się także na to, że jeśli spóźnicie się 5 minut na ostatnie zwiedzanie, to o ile będziecie mieli to szczęście, że dostaniecie w ogóle bilet, to najpewniej czeka Was zwiedzanie na własną rękę, pomimo że widzicie grupę w pierwszej Sali, ale nie można już do niej dołączyć.

Poczucie humoru przyda się także wtedy, gdy zapłacicie 10 zł za bilet, a na widok tego co zobaczycie za bramką będziecie się zastanawiać, czy ktoś przypadkiem nie zrobił was w konia.

zaraz wracam po tatarsku

Jestem sobie Panem i władcą 

Charakterystyczne dla niektórych polskich atrakcji jest tzw. sobiepaństwo. Ma to swoje dobre i złe strony. W dużym skrócie polega to na tym, że skoro jestem właścicielem atrakcji, to ja decyduję o tym czy i kiedy turystom moje skarby pokazać i na jakich warunkach.

Pomijam tu fakt nieaktualnych stron internetowych z błędnymi godzinami otwarcia czy zeszłorocznymi cenami biletów. Więc zawsze warto zadzwonić zanim będzie się chciało zwiedzić jakąś atrakcję, w szczególności jeśli na zwiedzanie trzeba się zapisać – tak jest np. w jaskiniach Niedźwiedziej i Raj i tego niestety nie przeskoczycie.

Uwaga! Bardzo zły szef, a załoga jeszcze gorsza!!!

Ale czasem bywam też człowiekiem

Jest też jednak i dobra strona medalu. Jeśli jakaś atrakcja jest zamknięta albo na taką wygląda, albo na stronie internetowej jest komunikat, że nie można zwiedzać – dzwońcie. Zwykle bowiem okazuje się, że jak zadzwonicie, to Wam otworzą.

A wtedy czeka Was fantastyczne zwiedzenie z przewodnikiem, którym zwykle jest właściciel atrakcji opowiadający o tym miejscu niesamowite rzeczy.

pieniądze to makulatura zostawcie je u nas

To co dla Goździkowej

W podróżowaniu po Polsce chyba bardziej jeszcze niż poczucie humoru przyda się odporność na irytację. A irytować będzie Was dużo rzeczy.

Blokada Straży Miejskiej w Toruniu

Jeśli jesteście bardzo bogaci lub średnio interesuje Was latanie po zamkach, muzeach i innych atrakcjach, to problem ten może Was ominąć szerokim łukiem. Jeśli łudzicie się, że wybierając odpoczynek na łonie natury więcej zaoszczędzicie, to możemy Wam podać kilka argumentów dla zburzenia tego spokoju, łącznie z tym, że do parków narodowych obowiązują bilety wstępu pod karą grzywny.

Bilety wstepu do słowińskiego parku narodowego

Nie walcz z wiatrakami

Nasza rada? Po prostu to zaakceptujcie, a wówczas jest duża szansa, że z urlopu wrócicie bez podwyższonego ciśnienia. Oczywiście zawsze można podjąć działania aktywistyczne za cel mając zwrócenie uwagi na problem zbyt wysokich kosztów polskiej turystyki dla mieszkańców tego pięknego kraju, podobnie jak my to robimy. W takiej sytuacji trzeba się jednak nastawić na działania długofalowe i raczej ewolucyjne niż rewolucyjne.

w niedziele sklep nieczynny z powodu komunii. Kierownik.

Czy warto podróżować po Polsce?

Czy zatem warto? I po co to robimy? Warto. Gdyby tak nie było, nie byłoby tego bloga i naszych pięcioletnich już podróży po uroczych zakątkach tego kraju.

Polska jest krajem przede wszystkim pięknym. Jest też krajem bardzo interesującym, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami.

Pani kozo dla mych gości gdy mi hołd przyjdą złożyć niech podjedzą sobie tłusto

Pomimo niechlubnych przykładów, które opisaliśmy, przeważająca większość miejsc w Polsce i całe mnóstwo atrakcji turystycznych wartych jest zwiedzenia. Spotykamy rzeszę ludzi, którzy wkładają wiele serca, zapału, wiedzy i zaangażowania, aby stan polskiej turystyki wynieść ponad przeciętność. I za to należą się im wyrazy uznania oraz docenienie ich wysiłków.

Dlatego nie przestaniemy namawiać do zwiedzania i poznawania Polski, do przełamywania stereotypów i doświadczania samemu piękna tego kraju. Dlaczego? Bo po prostu warto!

Ciąg dalszy dyskusji w dziale obserwacje oraz tutaj:Inspiracje podróznicze

Polecamy zwiedzanie Polski na przykład od tych regionów:
3 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Świetny tekst. BTW piąte zdjęcie ("pieniądze to makulatura[...]") to nie był Toruń? Coś chyba podobnego kiedyś widziałem na starym mieście -- jakiś sklepik, gdzie po schodach w dół się schodziło czy jakoś tak. Dosyć dawno to było i nie jestem pewny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cóż Maciek twierdzi że tak, że to był Toruń :) no, ale one ma lepszą pamięć ode mnie :) brawo za spostrzegawczość!

   Usuń
 2. oj, ten Toruń. będąc tam 2 razy, 2 razy dostaliśmy mandat. te urocze znaczki zakazu w załomach murów starego miasta zarośnięte dzikimi brzózkami i innymi samosiejkami..bardzo nas to do samego miasta a szczególnie jego władz i ich sposobów łatania budżetu zniechęciło.az

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy