Kurhany i kamienne kręgi w Węsiorach

O magicznych miejscach mocy wspominaliśmy na naszym blogu podczas naszej akcji Tydzień na Kaszubach. Staraliśmy się rozwikłać ich niezwykłe tajemnice. Okazuje się, że każde z odwiedzanych przez nas skupisk kamiennych kręgów ma inną specyfikę i jest jedyne w swoim rodzaju.

Kręgi Kamienne na Kaszubach

Dziś wybraliśmy dla Was miejsce, gdzie spokój, cisza i piękno przyrody harmonijnie współgra z tajemniczymi kamieniami i zielonymi kopcami rozrzuconymi po lesie. A to wszystko przepełnionej jest magiczną energią z wnętrza ziemi. Jesteśmy w Węsiorach.

Węsiory, gdzie wy Węsiory

Węsiory to miejscowość, która leży pomiędzy Kartuzami a Bytowem, w gminie Sulęczyno. Do kręgów kamiennych łatwo jest dojechać, bo miejsce jest dobrze oznaczone. Jednak gdy przyjedzie się na parking i w sezonie letnim uiści stosowną opłatę za parking (!), czeka nas jeszcze niecały kilometr marszu przez piękny las.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - wejście do rezerwatu
Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - droga przez las ku kręgom

Spokój, cisza, piękno

Ponieważ w czasie wrześniowego urlopu zrobiliśmy sobie prawdziwy rajd po kręgach kamiennych, nie da się uniknąć porównań. Ale jeśli chodzi o Węsiory, to jest to miejsce, z którego emanuje spokój, cisza, piękno i dobra energia. I chociaż miejsce nie jest profesjonalnie opisane ani zbyt szczegółowo odwzorowane na biletowej mapie (w rezultacie ciężko się zorientować na który krąg aktualnie się patrzy), to nie da się ukryć, że wizyta tam była naprawdę odprężająca.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - droga przez las ku kręgom

Goci w grobach pochowani

O co chodzi z kamiennymi kręgami? Jak już pisaliśmy w poście o dniu kamiennych kręgów, są to pozostałości po Gotach, skandynawskim plemieniu, które przybyło i zamieszkiwało tereny dzisiejszego Pomorza w pierwszych wiekach naszej ery. Ustalono, że do Węsior przydreptali gdzieś tak pod koniec pierwszego wieku naszej ery, a ostatnie groby pochodzą z III w.n.e., czyli wychodzi, że Goci mieszkali tu ponad dwieście lat.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach

Tingi na kamieniach

Kręgi kamienne służyły jako miejsca zebrań starszyzny rodowej, tzw. Tingów, w czasie których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące plemienia. Wyobraźcie sobie, jak siedzą sobie na tych kamiennych kręgach pradawni Goci i radzą. Swoją drogą ciekawe, czy było im wygodnie. Jak zobaczycie te kamienne paliki wystające z ziemi, zrozumiecie skąd to pytanie.

Kręgi Kamienne na Kaszubach

Czasami w tych kamiennych kręgach, pod ziemią chowano ludzi. Tak było m.in. w Węsiorach.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach
Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - panorama kręgu

Kurhany - miejsca spoczynku

W Węsiorach są też pozostałości po kurhanach. To właśnie w kurhanach chowano ludzi. Są to więc miejsca ostatniego spoczynku i szkoda, że nie wszyscy radośnie skaczący sobie po tych dziwnych kopcach zdają sobie z tego sprawę.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - kurhan

Kurhany to nic innego jak usypane z ziemi kopce, które mogą być otoczone mniejszymi kamieniami.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - kurhan

W kurhanach i kamiennych kręgach znaleziono wyłącznie groby szkieletowe. Ale oprócz tego na tym terenie odkryto także ponad 100 pochówków ciałopalnych, które były chowane do grobów tzw. popielnicowych, czyli do glinianych naczyń albo do grobów jamowych, wykopanych w ziemi.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach

Opiekunowie

Od 2002 roku Cmentarzyskiem w Węsiorach opiekuje się Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów w Gdyni. Stowarzyszenie przestrzega m.in. przed zawirowaniami energetycznymi w kręgach kamiennych, a wszystkich, którzy w takich okresach mieli jakieś doznania w kręgach proszą o kontakt. Na stronie Stowarzyszenia nie tylko dowiemy się o kręgach na świecie, o archeologii, badaniach czy UFO, ale także można obejrzeć zdjęcia energii. Są magiczne!

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach

I jeszcze to jezioro...

Cały teren cmentarzyska jest pięknie zadbany, a do tego kilka kroków dalej jest jezioro Długie, nad którym można się zatrzymać, chłonąć piękno chwili i pomedytować...

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - jezioro Długie
Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - panorama Jeziora Długiego

Co z tą magią?

A co z magiczną mocą? Hmm…. Nie odważyliśmy się sprawdzać po ostrzeżeniu, które Stowarzyszenie zamieściło na drzewach. Trochę już mało czytelne, ale historia jest o tym, że zabranie kamienia z miejsca mocy w Węsiorach może spowodować lawinę nieszczęśliwych zdarzeń i będzie się to powtarzać tak długo, aż kamień nie wróci na swoje miejsce.

Kamienne Kręgi Gotów w Węsiorach - ku przestrodze wpływ kamieni

W historie i legendy o magicznych mocach można wierzyć lub nie wierzyć, ale moc spokoju, ciszy i piękna, które odnaleźliśmy w Węsiorach, jest niezaprzeczalna. 

Kręgi Kamienne na Kaszubach

Do tego nie trzeba wiary – tego trzeba doświadczyć.

Więcej o kamiennych kręgach:

5 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Zawsze mnie intrygowało, że po tylu latach nie zniknęły bezpowrotnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co więcej, teraz jest moda na ich ochronę i zabezpieczenie. warto pozwiedzać różne skupiska, bo każde z nich jest inaczej zagospodarowane :)

   Usuń
  2. Dobre pytanie ... !!!

   Usuń
 2. Piękne, ciekawe miejsca pełne uroku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i niejedyne gdzie można zwiedzać kamienne kręgi. o pozostałych jeszcze napiszemy.

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy