O magicznych miejscach mocy wspominaliśmy na naszym blogu podczas naszej akcji Tydzień na Kaszubach. Staraliśmy się rozwikłać ich niezwykłe tajemnice. Okazuje się, że każde z odwiedzanych przez nas skupisk kamiennych kręgów ma inną specyfikę i jest jedyne w swoim rodzaju.
Dziś wybraliśmy dla Was miejsce, gdzie spokój, cisza i piękno przyrody harmonijnie współgra z tajemniczymi kamieniami i zielonymi kopcami rozrzuconymi po lesie. A to wszystko przepełnionej jest magiczną energią z wnętrza ziemi. Jesteśmy w Węsiorach.
Czasami w tych kamiennych kręgach, pod ziemią chowano ludzi. Tak było m.in. w Węsiorach.
Kurhany to nic innego jak usypane z ziemi kopce, które mogą być otoczone mniejszymi kamieniami.
W kurhanach i kamiennych kręgach znaleziono wyłącznie groby szkieletowe. Ale oprócz tego na tym terenie odkryto także ponad 100 pochówków ciałopalnych, które były chowane do grobów tzw. popielnicowych, czyli do glinianych naczyń albo do grobów jamowych, wykopanych w ziemi.
W historie i legendy o magicznych mocach można wierzyć lub nie wierzyć, ale moc spokoju, ciszy i piękna, które odnaleźliśmy w Węsiorach, jest niezaprzeczalna.
Do tego nie trzeba wiary – tego trzeba doświadczyć.
Więcej o kamiennych kręgach:
Węsiory, gdzie wy Węsiory
Węsiory to miejscowość, która leży pomiędzy Kartuzami a Bytowem, w gminie Sulęczyno. Do kręgów kamiennych łatwo jest dojechać, bo miejsce jest dobrze oznaczone. Jednak gdy przyjedzie się na parking i w sezonie letnim uiści stosowną opłatę za parking (!), czeka nas jeszcze niecały kilometr marszu przez piękny las.Spokój, cisza, piękno
Ponieważ w czasie wrześniowego urlopu zrobiliśmy sobie prawdziwy rajd po kręgach kamiennych, nie da się uniknąć porównań. Ale jeśli chodzi o Węsiory, to jest to miejsce, z którego emanuje spokój, cisza, piękno i dobra energia. I chociaż miejsce nie jest profesjonalnie opisane ani zbyt szczegółowo odwzorowane na biletowej mapie (w rezultacie ciężko się zorientować na który krąg aktualnie się patrzy), to nie da się ukryć, że wizyta tam była naprawdę odprężająca.Goci w grobach pochowani
O co chodzi z kamiennymi kręgami? Jak już pisaliśmy w poście o dniu kamiennych kręgów, są to pozostałości po Gotach, skandynawskim plemieniu, które przybyło i zamieszkiwało tereny dzisiejszego Pomorza w pierwszych wiekach naszej ery. Ustalono, że do Węsior przydreptali gdzieś tak pod koniec pierwszego wieku naszej ery, a ostatnie groby pochodzą z III w.n.e., czyli wychodzi, że Goci mieszkali tu ponad dwieście lat.Tingi na kamieniach
Kręgi kamienne służyły jako miejsca zebrań starszyzny rodowej, tzw. Tingów, w czasie których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące plemienia. Wyobraźcie sobie, jak siedzą sobie na tych kamiennych kręgach pradawni Goci i radzą. Swoją drogą ciekawe, czy było im wygodnie. Jak zobaczycie te kamienne paliki wystające z ziemi, zrozumiecie skąd to pytanie.Czasami w tych kamiennych kręgach, pod ziemią chowano ludzi. Tak było m.in. w Węsiorach.
Kurhany - miejsca spoczynku
W Węsiorach są też pozostałości po kurhanach. To właśnie w kurhanach chowano ludzi. Są to więc miejsca ostatniego spoczynku i szkoda, że nie wszyscy radośnie skaczący sobie po tych dziwnych kopcach zdają sobie z tego sprawę.Kurhany to nic innego jak usypane z ziemi kopce, które mogą być otoczone mniejszymi kamieniami.
W kurhanach i kamiennych kręgach znaleziono wyłącznie groby szkieletowe. Ale oprócz tego na tym terenie odkryto także ponad 100 pochówków ciałopalnych, które były chowane do grobów tzw. popielnicowych, czyli do glinianych naczyń albo do grobów jamowych, wykopanych w ziemi.
Opiekunowie
Od 2002 roku Cmentarzyskiem w Węsiorach opiekuje się Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów w Gdyni. Stowarzyszenie przestrzega m.in. przed zawirowaniami energetycznymi w kręgach kamiennych, a wszystkich, którzy w takich okresach mieli jakieś doznania w kręgach proszą o kontakt. Na stronie Stowarzyszenia nie tylko dowiemy się o kręgach na świecie, o archeologii, badaniach czy UFO, ale także można obejrzeć zdjęcia energii. Są magiczne!I jeszcze to jezioro...
Cały teren cmentarzyska jest pięknie zadbany, a do tego kilka kroków dalej jest jezioro Długie, nad którym można się zatrzymać, chłonąć piękno chwili i pomedytować...Co z tą magią?
A co z magiczną mocą? Hmm…. Nie odważyliśmy się sprawdzać po ostrzeżeniu, które Stowarzyszenie zamieściło na drzewach. Trochę już mało czytelne, ale historia jest o tym, że zabranie kamienia z miejsca mocy w Węsiorach może spowodować lawinę nieszczęśliwych zdarzeń i będzie się to powtarzać tak długo, aż kamień nie wróci na swoje miejsce.W historie i legendy o magicznych mocach można wierzyć lub nie wierzyć, ale moc spokoju, ciszy i piękna, które odnaleźliśmy w Węsiorach, jest niezaprzeczalna.
Do tego nie trzeba wiary – tego trzeba doświadczyć.
Więcej o kamiennych kręgach:
Zawsze mnie intrygowało, że po tylu latach nie zniknęły bezpowrotnie.
OdpowiedzUsuńco więcej, teraz jest moda na ich ochronę i zabezpieczenie. warto pozwiedzać różne skupiska, bo każde z nich jest inaczej zagospodarowane :)
UsuńDobre pytanie ... !!!
UsuńPiękne, ciekawe miejsca pełne uroku
OdpowiedzUsuńi niejedyne gdzie można zwiedzać kamienne kręgi. o pozostałych jeszcze napiszemy.
Usuń