Leśny Festyn Edukacyjny w Sopocie 2014 z Radiem Gdańsk

Tam nas jeszcze nie było! Kiedy Włodek Raszkiewicz z Radia Gdańsk rzucił hasło: festyn leśny, pierwsza myśl jaka przyszła nam do głowy: co my wiemy o lesie? Szybko okazało się, że było to źle postawione pytanie. Powinniśmy się zastanowić, czego możemy się o nim dowiedzieć. A dowiedzieliśmy się o bardzo wielu rzeczach, bo i przewodników mieliśmy znakomitych.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym z sokolnikami z Tucholi

Na antenie emocjonowałam się rozmowami o sokołach. To cudowne i dzikie ptaki. Nie wiem ile Ty wiesz o sokołach, ale ja nie miałam o nich zielonego pojęcia. Już po kilku zdaniach zamienionych z sokolnikami wiedziałam, że będę chciała dowiedzieć się więcej. Festyn okazał się dla nas kopalnią inspiracji. A sokoły to jeden z wielu przykładów.

Hej Sokoły!

Sokoły fascynowały wszystkich. Młodych i starych, kobiety, dzieci, mężczyzn i starców, turystów i ... siostry zakonne? Każdy sokół ma swojego opiekuna. Dzięki temu, możemy bezpiecznie je podziwiać i robić im zdjęcia.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Trzeba przyznać, że ptaki są imponujące. Tajemnicze, zagadkowe i piękne.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Kryzys tożsamości

Dzięki Panu Mariuszowi Nowogrodzkiemu z Technikum Leśnego w Tucholi dowiedzieliśmy się, że sokoły mogą być wychowywane ze swoimi rodzicami i wówczas czują się sokołami, ale czasami sokoła od początku muszą wychowywać ludzie i wtedy sokół może przeżywać kryzys tożsamości, bo nie do końca wie, do której rodziny należy.  Potrafią być zazdrosne, dominujące, a czasem nawet - niebezpieczne.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym z Włodkiem Raszkiewiczem

Post użytkownika Ruszaj w Drogę.

Opowieści z mchu i paproci

Nie mniej ciekawe okazały się opowieści z mchu i paproci, którymi zabawiał nas Pan Marcin Wilga, pseudonim Borsuk. Pan Marcin jest najbardziej dowcipnym specjalistą od grzybów, jakiego kiedykolwiek poznałam. Wróżyłabym mu udaną karierę satyryka, ale Pan Marcin woli spełniać się w roli eksperta Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przyznam, że z takim ekspertem w dziedzinie grzybów możemy czuć się naprawdę bezpiecznie. Jego znajomość tematu i doświadczenie są imponujące.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym z Włodkiem Raszkiewiczem
Marcin Wilga pseudonim Wilga oraz Kasia i Maciej Marczewski pseudonim Ruszaj w Drogę ;)

Podejmij wyzwanie!

W trakcie festynu mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności przyrodnicze. Ja wymiękłam na rozpoznawaniu drzew po ich liściach i nasionach, w czym niezły okazał się Włodek Raszkiewicz.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym z Włodkiem Raszkiewiczem

Z kolei nazywanie ptaków poszło mi nadzwyczaj dobrze.  Nie zdecydowałam się jednak na wzięcie udziału w konkursie, przewidując swą niechybną porażkę. A ja nie lubię przegrywać :)

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Z podziwem i zazdrością patrzyłam na uczestników konkursu, którzy bez trudu rozpoznawali grzyby, mchy i porosty. Popisywali się wiedzą o zwierzętach i środowisku, w jakim te zwierzęta mieszkają. Nagrody były symboliczne - plakaty, zakładki, podkładki pod myszkę, albumy - ale zabawa była przednia, a zdobyta wiedza - nieoceniona.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Pro-ekologicznie

Podobały nam się też stanowiska propagujące rozwiązania ekologiczne - jak na przykład to stoisko, gdzie można było otrzymać drzewko w zamian za oponę. Szkoda, że nie widzieliśmy o tym wcześniej. Choć z drugiej strony - zastanawiam się jak byśmy tę oponę przytaszczyli do Sopotu. Bo, jak przyznał Maciej na antenie, do mojej torebki na pewno by się nie zmieściła.

Chętni mogli też zaopatrzyć się w krzewy, które sprzedawano bardzo tanio, z czego chętnie skorzystał operator wozu radiowego.

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Zbieramy kalorie

Konkursy, zagadki i zdobywanie wiedzy pochłonęło mnóstwo energii. Dlatego trzeba było jak najszybciej uzupełnić kalorie. A w czasie festynu było czym. Dżemy, ciasta, placki, baby, chleb ze smalcem oraz inne gospodarskie smakołyki uratowały sytuację. Po degustacji zaopatrzyliśmy się jeszcze na drogę w dżem dyniowy. Następnego dnia zjedliśmy z nim naleśniki. Były pyszne!

Na Leśnym Festynie Edukacyjnym z Włodkiem Raszkiewiczem
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie
Na Leśnym Festynie Edukacyjnym w Sopocie

Udany eksperyment?

Pierwszy raz testowaliśmy formułę radiowego nadawania na żywo z festynu. Muszę przyznać, że to był ciekawy pomysł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o atrakcjach Leśnego Festynu Edukacyjnego w Sopocie oraz sprawdzić, jak wyszła nam audycja na żywo, posłuchaj nagranego i przygotowanego specjalnie dla Ciebie kawałka audycji Radia Gdańsk:Nie kryjemy się z tym, że lubimy festyny i jarmarki. O ich walorach i klimacie pisaliśmy już nie raz. Festyn w Sopocie tylko potwierdził nasze zdanie na ten temat. Wystarczy szczypta ciekawości i odrobina zaangażowania. Oraz - niezaprzeczalnie - doborowe towarzystwo!

Możesz nas jeszcze posłuchać

Jeśli nie udało Ci się posłuchać nas na żywo, to nic nie szkodzi. Będzie znów taka okazja. 4 października 2014 r. między 10 a 12 ugości nas Beata Szewczyk. To będzie nasza szósta audycja na żywo w Radio Gdańsk :) Tym razem dokończymy opowieść o Beskidach oraz kto wie, może uda nam się dojechać w Bieszczady?

Słuchaj nas na Pomorzu na 103.7FM lub w Internecie na radiogdansk.pl


Poczytaj jeszcze

Więcej o festynach i jarmarkach, o których opowiadaliśmy i w których braliśmy udział przeczytasz tutaj:
4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Wartościowa inicjatywa dla mieszkańców wielkich miast, co to las widują rzadko albo wcale. Może w efekcie zdecydują się wybrać na spotkanie oko w oko z przyrodą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ktoś dziś powiedział, że każdy zna to środowisko, w którym mieszka. my na przykład znamy środowisko miejskie, a środowisko leśne właśnie poznajemy :)

   Usuń
 2. Jesteście też złapania na zdjęciu Nadleśnictwa Choczewo
  http://www.choczewo.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/x-jubileuszowy-festyn-edukacyjny-za-nami

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy