Arboretum Wirty na Kociewiu - jak wygląda po 20 latach?

Wirty pamiętam z podstawówki. Wszystkie znane mi klasy szkolne jeździły na wycieczki do tego najstarszego w Polsce ogrodu dendrologicznego.

Arboretum w Wirtach

Pamiętam  też, że nie za wiele dowiedziałam się wtedy o drzewach, za to kiełbaski z ogniska były jak najbardziej smaczne. Hm... Co mogło się zmienić przez tyle lat w takim miejscu?

Nic się nie zmieniło

Tak jak przypuszczałam, miejsce to niewiele się zmieniło od czasu mojej wycieczki w szkole podstawowej. Drzewa jak rosły, tak rosną, a ja - jak się na nich nie znałam, tak zostało mi to do dzisiaj.
Arboretum, ogród dendrologiczny, dendrarium ( łac. arbor, arboris – drzewo) – miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się badania nad nimi.
Dendrologia (gr. déndron – drzewo, lógos – słowo, nauka), drzewoznawstwo – dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami.
Źródło: Wikipedia

Daglezja zielona, dąb czerwony i brzoza cukrowa - co wybrać?

Nie powiem, doskwiera mi, że nie potrafię rozpoznać drzewa po liściach. Dlatego po powrocie zajrzałam do albumu z Wirt i dowiedziałam się, że rosną tu brzozy, klony, lipy, buki, dęby, orzechy, tulipanowiec, miłorzęby, sosny, metasekwoja (!), świerki, mchy i porosty. Podobno najciekawsze są okazy z Ameryki Północnej, sprowadzone do Wirt w ramach powierzchni doświadczalnych: daglezja zielona, żywotnik olbrzymi, jodła szlachetna, cyprysik Lawsona, dąb czerwony czy - uwaga! - brzoza cukrowa. Oprócz tego jodły, cisy i rośliny takie jak forsycje, magnolie, różaneczniki, tulipanowce czy azalie. Jest na czym oko zwiesić.

Arboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w WirtachArboretum w Wirtach

Ogród nad jeziorem

I pomyśleć, że my to wszystko ominęliśmy i pobiegliśmy dalej, nad Jezioro Borzechowskie Wielkie, które znajduje się na końcu całego parku. Usiedliśmy tam na ławeczce i kontemplowaliśmy piękno przyrody. Domyślam się, że robi tak większość osób, które przyjeżdżają tu odpocząć, pobyć razem, pooddychać świeżym powietrzem. Arboretum w Wirtach idealnie się do tego nadaje.

Wiata nad Jeziorem BorzechowskimJezioro BorzechowskieWiata nad Jeziorem BorzechowskimJezioro Borzechowskie w WirtachJezioro Borzechowskie w WirtachJezioro Borzechowskie w WirtachJezioro Borzechowskie

Drzewa wyższe od bloku

Ogród, mimo że jest jednym z najstarszych leśnych ogrodów dendrologicznych w naszej części Europy (1850r.), turystów zaczął przyjmować dopiero kiedy miałam trzy latka, czyli w latach osiemdziesiątych. Dziś jest to miejsce licznie odwiedzane przez rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne i grupy zorganizowane. Można przyjechać, przejść się najstarszą aleją, podziwiać 100-letnie drzewa sięgające wyżej niż dziesiąte piętro w bloku, a na końcu rozpalić grilla lub ognisko w wyznaczonym do tego miejscu.

Arboretum w Wirtach - miejsce na ogniskoArboretum w WirtachMini bar w Wirtach

Wirty i Frank-Raj - dwie atrakcje w jeden dzień

Mówiąc o ognisku, na myśl przychodzą od razu kiełbaski. No właśnie. My też myśląc o tym poczuliśmy głód. Dlatego wstaliśmy z ławeczki, przeszliśmy przez szpaler zielonych drzew i poszliśmy do samochodu, żeby pojechać na obiad.

Czy przyjedziemy jeszcze do Wirt? Nie sądzę, żeby nagle zainteresował nas świat drzew i kwiatów. Ale jeśli kochasz rośliny, szukasz miejsca na odpoczynek i zastanawiasz się gdzie spędzić z rodziną leniwe popołudnie, Wirty będą dobrym pomysłem.

Zwłaszcza, że potem możesz jeszcze pojechać do pobliskiej miejscowości Frank, gdzie zobaczysz polskie ogrody ozdobne w miniaturze.
I taką sobotę zdecydowanie polecamy!


A co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? 

Sprawdź nasz przewodnik po Kociewiu:
Co to jest Kociewie?

Co warto zobaczyć na Kociewiu?

Kociewiacy mają w Polsce swoją krainę, własną tożsamość, gwarę i tradycje. Wiesz gdzie leży Kociewie i co warto zobaczyć w regionie? Ciekawe miejsca na Kociewiu
2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. za rzadko zatem bywacie w tym arboretum, to nie widzicie zmian :-)
  na pewno tego ładnego drewnianego obiektu, przy którym można rozpalić ognisko nie było
  no i zdecydowanie więcej pojawiło się nowych ścieżek -
  teren pomiędzy jeziorem a stawkiem został istotnie poprzecinany nowymi ścieżkami, w ten sposób jest dostęp do wielu nowych nasadzeń i gatunków drzew
  i parę zmian innych :-)
  zatem musicie częściej odwiedzać

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam opinię i mogę dodać, że leśnicy zwiększają kolekcję i utrzymują teren w idealnym porządku. Wstęp kosztuje złotówkę lub dwie, tyle żeby policzyć zwiedzających.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy