» » »

Ale numer! Frank-Raj na Kociewiu - park miniatur ogrodów

Myślałam, że parki miniatur już mnie nie zaskoczą. Widziałam już te z najciekawszymi zabytkami regionu, z najbardziej znanymi budowlami z całego świata i z obiektami z tematycznego szlaku. Nie wpadłabym na to, że gdzieś w Polsce istnieje park miniatur z miniaturowymi ogrodami. I to żywymi!

Polskie Ogrody Ozdobne Frank-Raj

Taki park znajduje się godzinę drogi od Trójmiasta - w miejscowości Frank na Kociewiu. Ładna nazwa, prawda? Brzmi jak imię sławnego piosenkarza. Od razu mi się spodobała.

Zielony relaks

To była piękna sobota na Kociewiu. Pogoda wymarzona na oglądanie roślin, tym bardziej, że poprzedniego wieczoru do późnych godzin nocnych degustowaliśmy młode wino w winnicy w Miradowie. Relaks wśród zielonych krzewów był więc wskazany.
Kiedy pierwszy raz usłyszałam o polskich ogrodach ozdobnych byłam zaskoczona, że jest coś takiego na Kociewiu. Kojarzyłam różne parki miniatur, ogrody dendrologiczne czy palmiarnie, ale ogrody w miniaturze to było dla mnie coś nowego.

Ogrody Ozdobne Frank-Raj to rekonstrukcja polskich ogrodów ozdobnych, które mają współczesnym ignorantom (takim jak my) pokazywać, jakie były podstawowe założenia i charakterystyczne cechy ogrodów z przeszłości. To takie ogrody w miniaturze. Jest ich aż 12, a każdy wielkości ok. tysiąca metrów - czyli mniej więcej tyle, ile zajmuje domek jednorodzinny z większym ogródkiem.

Barokowy Wilanów czy rokokowy Branickich?

Ścieżka przez ogrody prowadzi nas zgodnie z upływem czasu - zaczynamy od ogrodów średniowiecznych, przez renesansowy i barokowy Wilanów, rokokowy ogród Branickich w Białymstoku, labirynt z XVII i XVII wieku - jak z filmów historycznych o francuskich królach, barokowo-angielski przed Pałacem Opatów w Oliwie, arkadyjski k. Nieborowa po modernistyczny - kopię z parku łazienkowskiego w Warszawie z 1956r. - i botaniczny: Świat Bylin.

Ale to nie wszystko! Bo mamy też ogrody współczesne w stylu wiejskim, japońskim i wodny ze skarpą. Słowem - jest z czego wybierać.

Całe przedsięwzięcie to pasja Państwa Wandy i Huberta Kopciowskich. Dziś Państwo Kopciowscy - z zawodu nauczyciele - są na emeryturze, ale ogrody i przylegająca do nich szkółka krzewów ozdobnych i bylin to ich oczko w głowie. Rzeczywiście - na miejscu czuć dbałość o detale. Bo oprócz samych roślin w ogrodach są też rzeźby, monidła i stylowe ławki oraz altanki. Można usiąść, odpocząć i nacieszyć oko zielenią.

Wejście do ogrodów Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-Raj

Dróżki, ścieżki i labirynty

Przechadzaliśmy się więc leniwie zielonymi ścieżkami niczym królowie. Odpoczywaliśmy w uroczych altankach. Robiliśmy zdjęcia i słuchaliśmy historii opowiadanych przez naszego przewodnika. Przez całą drogę towarzyszył nam jego czworonożny przyjaciel. Mieliśmy też okazję zagubić się w zielonym labiryncie, z którego jednak łatwo było się wydostać. Widziałam potem ten labirynt na starych zdjęciach na ulotce sprzed dziesięciu lat - sięgał wtedy do łydek. Jak to szybko wyrosło...

Ogrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-RajOgrody w miniaturze - Frank-Raj

Fauna i flora we Frank-Raj

Strasznie nam się te ogrody spodobały! A najbardziej ten labirynt. Albo nie! Palmiarnia z egzotycznymi roślinami. Raz - że jest tam ciepło, a dwa - że rośnie tam... nie zgadniesz! Kawa! Tak, najprawdziwsza kawa! Na sam widok tej rośliny przyspieszyło mi tętno i podniosło ciśnienie. A tuż przed wejściem do palmiarni, w mini-zoo, pyszniły się ozdobne bażanty i kury, gołębie oraz inne zwierzęta - kozy, króliki i koszatniczki. Taaak.... koszatniczki - jako były hodowca sporo o nich wiem :)

Tak wygląda kawa!Tak wygląda kawa!Zwierzaki we Frank-RajZwierzaki we Frank-RajZwierzaki we Frank-RajZwierzaki we Frank-RajRelaks w Parku Miniatur Ogrodów Frank-RajZ ogrodu ozdobnego do dendrologicznego

Żal było żegnać tę rozgdakano-beczącą ferajnę, ale po oglądaniu ogrodów i rosnących w nich kwiatów, przyszła pora na drzewa. Dzień dopiero się rozkręcał i pozostając w temacie roślin, chcieliśmy jeszcze zobaczyć stuletnie drzewa i piękny widok na jezioro.

Pojechaliśmy więc do pobliskiego Arboretum w Wirtach. Byliśmy ciekawi, jak bardzo zmieniło się to miejsce od czasu, gdy pierwszy raz widzieliśmy je w podstawówce.

Ale o tym opowiadam w następnym odcinku:

Co to jest Kociewie?

Co warto zobaczyć na Kociewiu?

Kociewiacy mają w Polsce swoją krainę, własną tożsamość, gwarę i tradycje. Wiesz gdzie leży Kociewie i co warto zobaczyć w regionie?Ciekawe miejsca na Kociewiu
KOLEJNA RELACJA Starszy post

1 komentarz :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
  1. www.podrozyszczypta.pl19 czerwca 2016 17:03

    Też nie miałam pojęcia, że są takie parki miniatur. Cudna i bardzo pomysłowa pasja, chociaż na pewno pracochłonna. Naprawdę trudno uwierzyć, że zajmują się tym tylko dwie osoby.

    OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.