Zamek Krzyżacki w Świeciu na Kociewiu - dzieje się!

Z wieży zamku w Świeciu rozpościera się najpiękniejszy widok na Świecie. I na Chełmno. I na Dolinę Dolnej Wisły. Nasze odkrywanie Kociewia zaczęliśmy właśnie od Świecia i od krzyżackiego zamku, zwanego czasem "zamkiem wodnym".

Zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą

Zamek jest bardzo stary. Krzyżacy zaczęli go budować coś koło 1335 roku, na 75 lat przed Bitwą pod Grunwaldem. To nawet zabawne - zbudowali go Krzyżacy, zniszczyli Szwedzi, a dziś administrują nim Polacy. I świetnie się przy tym bawią. Próbowałam policzyć, ile rocznie odbywa się tu imprez i wydarzeń. Przestałam po kilkudziesięciu.

Krenelaż z machikułami na kroksztynach

Zamek w Świeciu jest wyjątkowy pod wieloma względami. Już z daleka widać jego charakterystyczną wieżę. To unikat w skali Polski, bo Krzyżacy nie budowali zwykle takich wież na swoich zamkach. Jak czytamy na stronie Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu zamek ma "wyjątkowe zwieńczenie w postaci krenelażu z machikułami na kamiennych kroksztynach". Tylko co to właściwie znaczy?

O pomoc poprosiliśmy Wikipedię:
Krenelaż (Blanki) – element architektoniczny w postaci zwieńczenia murów obronnych i baszt tzw. zębami (merlonami), pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń (tzw. miedza), co miało ułatwić obronę w czasie oblężenia. Blanki stanowiły przedpiersie wieńczące mur, jednocześnie chroniąc biegnący za nimi chodnik strzelecki. W czasie walk w prześwitach pomiędzy zębami byli rozlokowani łucznicy.

Machikuły – rodzaj ganka wspartego na kroksztynach, wystającego przed lico zewnętrzne muru, zaopatrzonego w otwory strzelnicze. W podłodze umieszczano otwory, przez które można było lać np. gorącą smołę na przeciwnika szturmującego zamek. Machikuły poszerzały powierzchnię obronną i pozwalały na skupienie większej liczby obrońców na murach. Były prototypem balkonów.

Kroksztyn – architektoniczny element podtrzymujący (np. balkon, wykusz, ganek, gzyms), osadzony w ścianie i wydatnie z niej wystający.

Najwyższa krzywa wieża w Polsce!

Wystarczy nauki o architekturze na dzisiaj. Do informacji o tej ponad 34-metrowej, cylindrycznej wieży warto dodać, że jest ona odchylona od pionu o 106 cm, co czyni ją najwyższą krzywą wieżą w Polsce! Zamek razem z wieżą to największa atrakcja turystyczna Świecia i jednocześnie jego wizytówka.

"Zamek wodny". Ale dlaczego?

Zamek jest nowatorski - owalne baszty i wieżę główną wysunięto poza mury warowni. W dodatku wybudowanie go w widłach Wisły i Wdy sprawiło, że do zamku przylgnęło określenie "zamek wodny". Dziś może Cię to dziwić, bo Wisła płynie ładny kawałek od zamku. Widać ją z wieży, ale żeby to były widły? Nie powiedziałabym. Okazuje się, że kiedyś nurt rzeki biegł bliżej zamku, ale czas i Natura zrobiły swoje. Wisła zmieniła bieg, a nazwa "zamek wodny" pozostała.

A skoro już o Naturze mowa. Zamek jest objęty ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. To załatwiły warowni nietoperze. W obiekcie zadomowiły się chronione mopki - urocze zwierzaki, które można czasem spotkać zwiedzając wystawy w piwnicach.

Przestrzeń widzę!

W środku zamek robi piorunujące wrażenie. Dosłownie. Wygląda, jakby ktoś wyjął z niego podłogi i sufity. Wchodzimy, a nad nami rozciąga się... przestrzeń! Gdzieś tam bokiem schodami można wejść na górę i podziwiać perspektywę. Jeśli weźmiesz w kasie audioprzewodnik, pewnie usłyszysz, na co byś patrzył, gdyby zamek nie został zniszczony.

Od imprezy do imprezy

Dziś życie zamku toczy się od imprezy do imprezy. Kiedy weszłam na Fejsbuka Zamku w Świeciu i zaczęłam scrollować ich tablicę, to zrezygnowałam około początku roku - za dużo tego! Zobacz: we wrześniu - Święto Bałabuna czyli Kociewskiego Ziemniaka, w sierpniu - Noc Astronomiczna i zlot motocyklowy, w lipcu - premiera filmu "Wakacje z duchami" i spektakl. Dalej leciała Noc Grozy, Dzień Papiernika, Bieg Ratowniczy, Bieg po zabytkach Świecia, Dni Świecia, Noc Muzeów, Bieg Rycerski i Święto Strażaków.

Ponadto niezliczone wernisaże, koncerty, konferencje, szkolenia, spotkania poetyckie, promocje książek, interdyscyplinarne pokazy mody, autorskie wystawy czasowe (rzeźba, rysunek, fotografia, malarstwo), inscenizacje historyczne, turnieje rycerskie, popisy kuglarzy, spektakle światła i dźwięku i festyny. W zamku i na dziedzińcu przez cały rok na okrągło coś się dzieje. Wystarczy sprawdzić na ich profilu na Facebooku. My, póki co, sprawdziliśmy tylko jedną z nich. Kilka tygodni po naszej pierwszej wizycie przyjechaliśmy znów do Świecia na Święto Bałabuna:

Najpiękniejszy widok na Świecie

Południową część Kociewia, czyli Kociewie Świeckie najlepiej zacząć zwiedzać od Zamku w Świeciu. Warto wdrapać się na wieżę, bo jak powiedzieli nasi przewodnicy, właśnie z niej rozpościera się najpiękniejszy widok na Świecie.


Poczytaj jeszcze

Wybierasz się na Kociewie i zastanawiasz się co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Sprawdź nasz przewodnik po Kociewiu:
Co to jest Kociewie?

Co warto zobaczyć na Kociewiu?

Kociewiacy mają w Polsce swoją krainę, własną tożsamość, gwarę i tradycje. Wiesz gdzie leży Kociewie i co warto zobaczyć w regionie?Ciekawe miejsca na Kociewiu

2 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Właściwie to te drewniane schody całkiem dobrze się komponują z cegłą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co wiem to zamek został zbudowany na ruinach polskiego zamku, zniszczonego przez krzyżaków :) - Świeciak

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy