Pisz: 11 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Mam swoje ulubione miejsca, które warto zobaczyć w Piszu. Jeśli wybierasz się tam w najbliższe wakacje i chcesz poznać to mazurskie miasteczko, zacznij od rynku z miejskim ratuszem i wystawy o Mazurach w Muzeum Ziemi Piskiej. Potem obejrzyj kamieniczki i domniemaną "pruską babę" na rynku, spróbuj odszukać miejsce, gdzie kiedyś stał zamek i pospaceruj bulwarami nad Pisą. A może wybierzesz się na rejs statkiem Smętek? Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje turystyczne tu na Ciebie czekają.

Pisz Rynek Ratusz

Chcesz odwiedzić także inne ciekawe miejsca? Idź na cmentarz ewangelicki, gdzie pochowani są także żołnierze z czasu I wojny światowe i wejdź do ryglowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Koniecznie wejdź też na widokową wieżę ciśnień. Jak zostanie Ci jeszcze czas, pojedź na plażę miejską. I jak Ci się podoba taki plan na Pisz - miasteczko położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, niedaleko jeziora Śniardwy, Puszczy Piskiej i turystycznej miejscowości Ruciane-Nida?

1. Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

Podróż polecam Ci zacząć w regionalnym muzeum. W części przyrodniczej sprawdzisz, jakie zwierzęta żyją w puszczy. Jest ich cała masa - od zimorodka, łyski i kormorana, po jelenia, wilka i rysia. Potem przejdziesz do części historycznej i poznasz dzieje Pisza i Mazur od prehistorii (zobaczysz m.in. rogi tura i poznasz plemię Galindów), po zakończenie drugiej wojny światowej. To wtedy Pisz został zniszczony w 70%, jak zresztą większość mazurskich, poniemieckich miast i miasteczek. Muzeum najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, albo zapytać, czy nie zbliża się jakaś grupa, do której można dołączyć, aby posłuchać opowieśc. To także jedyne znane mi miejsce na Mazurach, gdzie z głośników usłyszysz mazurską gwarę.

2. Neogotycki Ratusz w Piszu - najładniejszy na Mazurach

W samym centrum miasta stoi neogotycka budowla ratusz z 1900 roku. Graniczy z cudem, że możesz go dziś oglądać, bo w 1945 r. gdy Armia Czerwona zbombardowała Pisz, ocalało zaledwie 30% zabudowy centrum miasta. Odnowiony ratusz jest prawdziwą wizytówką - naszym zdaniem to najładniejszy ratusz na Mazurach. To właśnie w nim mieści się muzeum i to właśnie stąd warto rozpocząć swoją podróż po atrakcjach Pisza.

Kiedy zapytaliśmy naszego przewodnika, co jeszcze jest ciekawego w centrum Pisza, podpowiedział nam, żeby przejść na ulicę Rybacką, gdzie znajduje się Dom Królewski. Ponoć według miejscowej legendy dwukrotnie przebywał tu król Stanisław Leszczyński (choć po internecie krąży błędna informacja, że król August II Mocny). Z tym że to tylko legenda, bo sam budynek jest znacznie młodszy.

3. Rynek w Piszu - baba pruska czy zwykła kamienna rzeźba?

Na rynku uwagę także przyciąga posąg zwany potocznie "babą pruską", którą znaleziono w Wejsunach. Baby pruskie, czyli kamienne posągi, związane były z wierzeniami pogańskimi i przedstawiały pogańskie bóstwa lub wojowników. Odkrycie autentycznej baby byłoby prawdziwym hitem. Tyle, że stojąca na rynku "baba" wcale nie jest pogańskim bóstwem, ale rzeźbą z XIX w., co już kilka lat temu odkrył i opisał dr Jerzy Marek Łapo. Po dziś dzień jednak tę miejską legendę powtarzają mieszkańcy miasta oraz cały polski internet. Nawet aktualny podpis pod posągiem nie jest prawdziwy.

Chcesz poznać prawdę o tym, co stoi na rynku? Tę historię, oraz trasę spaceru, która pozwoli Ci zwiedzić Pisz w jeden dzień, opisaliśmy w przewodniku Ruszaj na Mazury. Znajdziesz w nim 7 gotowych planów wycieczek po mazurskich miastach - m.in. po Mikołajkach, Mrągowie, Piszu, Kętrzynie czy Rynie, a także po ich okolicach.

DARMOWY ROZDZIAŁ PDF
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka o Mazurach
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka, audiobook i e-book

4. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Spacerując po mieście zwróć uwagę na oryginalny kościół ryglowy z murem pruskim z końca XVII w. Kiedyś, do 1945 r., był to kościół ewangelicki. W tamtych czasach katolicy modlili się w przeznaczonej na ten cel kaplicy. Dziś role się odwróciły. Katolicy modlą się w dawnym, ewangelickim kościele, który przyjął wezwanie Św. Jana Chrzciciela. Z kolei ewangelicy swojego kościoła w Piszu nie mają, dlatego nabożeństwa sprawują w domu modlitewnym przy pl. I. Daszyńskiego 12 A.

Najstarsza część budowli to wieża z drewnianym hełmem. Tylko ona ocalała po pożarze z 1694 roku. Ta wieża, to najstarszy zabytek w Piszu.


5. Zamek krzyżacki w Piszu - spróbuj odszukać jego ruiny

A wiesz, że w Piszu był kiedyś zamek? Nawet się trzymał do XVIII wieku, kiedy go przebudowano na dwór myśliwski. Ale jego los przypieczętowały lata 60-te ubiegłego wieku. Rozebrano wtedy zupełnie ruiny, które z zamku pozostały, i dziś w miejskim parku widać tylko malutki, zarośnięty fragment jego murów. Możesz podjąć wyzwanie i spróbować je odnaleźć.

6. Pomnik Melchiora Wańkowicza nad Pisą

Pięknie prezentują się bulwary i przystań nad rzeką Pisą. Nic dziwnego, że mieszkańcy i turyści lubią przychodzić tu na spacery. Po drodze mijają pomnik Melchiora Wańkowicza. Po jednej stronie rzeki stoi pisarz przy swoim kajaku Kuwaka, a po drugiej stronie - granitowa książka "Na tropach Smętka". Melchior Wańkowicz opisał w niej swoją podróż przez Mazury, czym zasłużył się dla promocji regionu. Stąd w Piszu uhonorowano go pomnikiem.

7. Rejs statkiem Smętek na jezioro Roś

Teraz już wiesz, skąd wzięła się nazwa statku Smętek (patrz. pkt. 6), którym wypłyniesz na spacerowe rejsy na jezioro Roś. Bilet na rejs w 2021 r. kosztował 20 zł. Jeśli będziesz planować taką atrakcję dla dzieci i całej rodziny, to zadzwoń wcześniej do operatora stateczku i zarezerwuj bilet. Dowiesz się od razu jaka jest jego aktualna cena.

8. Cmentarz z czasów I wojny światowej

Jednym z tajemniczych zabytków, nieco poza centrum miasta, jest cmentarz z czasów I wojny światowej. Jest położony w sąsiedztwie bloków i dziś przypomina bardziej park, tylko że ze starymi nagrobkami i kaplicą. Wiadomo, że spoczywają na nim żołnierze polegli w I wojnie światowej - walczący po obu stronach barykady - w armii niemieckiej i rosyjskiej.

9. Wieża ciśnień w Piszu - z widokiem na Puszczę Piską

Koniecznie idź na dawną wieżę ciśnień! To świetny punkt widokowy z panoramą miasta i zielonej puszczy rozciągającej się aż po horyzont. Dawny zbiornik na 100 ton wody wymontowano i postawiono tuż obok, co stanowi dodatkową atrakcję. A na jego oryginalnym miejscu zbudowano taras widokowy, na który wjedziesz windą. Na parterze działa bar i kawiarnia, a wjazd na wieżę jest płatny. Punkt widokowy otwarty jest w sezonie (od maja do września). W 2021 roku bilet kosztował 12 zł, ale dla pewności, gdy będziesz się tu wybierać, sprawdź aktualne informacje i ceny biletu na Facebooku 'Bistro Wieża - Piski Zakład Aktywności Zawodowej "Wieża"'

Z wieży roztacza się świetny widok na miasto i pobliskie Jezioro Roś. Widać też stąd fabrykę sklejki - takiej samej, na której w latach 80-tych spisano postulaty Solidarności. Ta słynna sklejka pochodziła właśnie z Pisza.

10. Plaża i kąpielisko nad jeziorem Roś

Do plaży miejskiej w Piszu trzeba kawałek dojechać autem i mieć nadzieję na miejsce parkingowe ;) Ale sama plaża jest świetna - ogrodzona, z trawą i boiskami, sanitariatami i miejscem na rozstawienie namiotu. Kto wie - może się skusisz i zostaniesz tu na noc?

Klimat tworzy tu długi drewniany pomost wchodzący w jezioro, na którym cudownie się odpoczywa przy dobrej pogodzie. Tuż obok stoi wieża widokowa, z widokiem na jezioro Roś, które połaczone jest z największym w Polsce jeziorem Śniardwy. Ta plaża to świetne miejsce, żeby odpocząć po całym dniu wędrowania.

11. Schron Regelbau 502 - jak wygląda w środku?

Ostatnią atrakcję zostawiłam dla tych, którzy lubią militaria i historię. Kiedy byliśmy w Piszu, mieliśmy wyjątkowe szczęście, bo naszym przewodnikiem był pan Sławomir Wolski, który jest Prezesem Stowarzyszenia Historycznego "Piska Pozycja Ryglowa". Piska Pozycja Ryglowa był to niemiecki punkt oporu, zbudowany w 1939 r. Stanowisko dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz znajdowało się w schronie biernym Regelbau 502. I właśnie do tego schronu zabrał nas pan Sławomir!

Jak obrazowo wytłumaczył nam nasz przewodnik, schrony podzielone są na różne typy, a ten 502 ma wyjątkową kategorię odporności. W schronie mieściło się do 26 żołnierzy i jak się przekonaliśmy, mieli w nim co najmniej luksusowe warunki, m.in. własne łóżka, ogrzewanie, oświetlenie.

Wikipedia dodatkowo donosi, że to pierwszy na świecie i jedyny w Polsce schron tego typu. Zatem jest to wyjątkowy zabytek, który jeszcze do niedawna pokrywały tony śmieci. To niewiarygodne, do jak dobrego stanu doprowadziło go stowarzyszenie. Co więcej - schron jest dobrze oznakowany, a na ogrodzeniu podanych jest kilka numerów telefonów, pod które można zadzwonić, jeśli chce się wejść do środka.

Chociaż nie jesteśmy fanami militarnych zabytków, to nawet ja muszę przyznać, że wizyta w schronie, okraszona opowieściami pana Sławomira, była niezwykłym przeżyciem. Będąc w Piszu, koniecznie pytaj o schron Regelbau 502. Zadzwoń wcześniej do stowarzyszenia lub umów się na zwiedzanie przez ich Facebooka.

Co jeszcze warto zobaczyć na Mazurach?

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje pomysły na atrakcje w Piszu. Jeszcze więcej atrakcji znajdziesz w naszym przewodniku „Ruszaj na Mazury”.

W tej książce wyznaczyliśmy 7 wycieczek, które zrobisz każdego kolejnego dnia. Z gotowym planem podróży zwiedzisz m.in. Giżycko, Mikołajki, Ryn, Mrągowo, Węgorzewo oraz Pisz i okolice. Dotrzesz do Wilczego Szańca i do Świętej Lipki oraz poznasz miejsca, gdzie dowiesz się, kim byli Mazurzy.

Mam też wspaniałą informację - ten przewodnik to książka do czytania i do słuchania! Bo oprócz papierowej książki wydaliśmy też e-book w formacie PDF oraz audiobook o Mazurach z dodatkowymi, ekskluzywnymi poradami. A to wszystko dostaniesz w świetnym zestawie w dobrej cenie i z darmową dostawą! Każdy chciałby tak zwiedzać Mazury!

Pisz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - nasze TOP 11

Ta lista pozwoli Ci zaplanować cały dzień w Piszu! A nawet więcej, jeśli zdecydujesz się jeszcze na spływ kajakowy czy wycieczki rowerowe. Zabierz ten plan ze sobą w drogę i odszukaj te miejsca i atrakcje:

Nocleg w Piszu

Na nocleg polecamy Ci wynajem prywatnych kwater tzw. apartamentów. Są wygodne i opłacalne w porównania do cen noclegów w hotelu. Od lat korzystamy z tej opcji, będąc wieloletnimi użytkownikami systemu do rezerwacji Booking. Wybierając nocleg kierujemy się opiniami użytkowników oraz lokalizacją kwatery na mapie. Tobie też polecamy taki uniwersalny sposób poszukiwania miejsca do spania, za każdym razem gdy ruszasz w drogę.

Będziemy Ci bardzo wdzięczni, jeśli rezerwując nocleg skorzystasz z tego specjalnego dedykowanego linka. Ponieważ jesteśmy w programie partnerskim, to za każdą Twoją opłaconą rezerwację (w dowolnym miejscu na świecie) nasza Fundacja otrzyma prowizję od serwisu. Taki model sprawia, że każdemu się to opłaca - i Tobie, i portalowi, i Fundacji Ruszaj w Drogę! Z góry dziękujemy!

Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy