Mrągowo: 21 atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć

Mam dziś dla Ciebie gotowy zestaw atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Mrągowie. Z tą listą możesz od razu ruszać na zwiedzanie miasta. A jest tam co robić! Mrągowo to jedno z najstarszych miast w Krainie Wielkich Jezior. Tych „najów” znajdziesz tu więcej. Miasto ma jeden z najstarszych ratuszy na Mazurach oraz jedną z najdłuższych na Mazurach promenadę. Kawałek za centrum natomiast wznosi się jedna z najlepiej zachowanych wież Bismarcka - dziś widokowa Wieża Mrągowo.

Mrągowo nad jeziorem Czos

Choć Mrągowo nie leży bezpośrednio na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z jeziorami związane jest od zawsze. Nad najsłynniejszym z nich - jeziorem Czos - regularnie odbywają się koncerty i festiwale w jednym z największych amfiteatrów w Polsce. Szczególnie warto tu przyjechać, żeby poczuć klimat Festiwalu Muzyki Country w czasie imprezy - Pikniku Country.


Jak zaplanować wycieczkę do Mrągowa na Mazurach?

Gdy zwiedzaliśmy Mrągowo z przewodnikiem, a potem gdy czytaliśmy książki o Mazurach, zaintrygowała nas historia tego mazurskiego miasteczka. Jako turystów wiele rzeczy nas zaskoczyło. Gdy dotarło do nas jaką historią naznaczone jest Mrągowo i okolice, postanowiliśmy napisać na ten temat przewodnik oraz artykuł, który chociaż w skrócie będzie wprowadzał turystów w trudną tematykę Mazur i polsko-niemieckich relacji.

Kiedy przeczytasz ten artykuł, lepiej zrozumiesz nasz dobór atrakcji w Mrągowie do zwiedzania. Będziesz wiedzieć, na co patrzysz, a historia sama przemówi do Ciebie z zabytków. To będzie niezwykła wycieczka.

Co odkryliśmy w czasie naszych kilku wycieczek? Oto lista, na której zapisaliśmy dla Ciebie ciekawe miejsca w Mrągowie, które warto tu zwiedzić. A w tabelce na końcu tego artykułu wymieniliśmy wszystkie 21 atrakcji.

1. Zabytkowa architektura Starego Miasta w Mrągowie

Podobnie jak w innych mazurskich miastach, nie ma tu znanych zabytków, ale przemierzając mrągowskie ulice poczujesz klimat małego mazurskiego miasteczka. W Mrągowie zachował się średniowieczny układ ulic – dwie główne biegły do Warszawy i Królewca. Dziś najbardziej reprezentacyjna ulica to Warszawska. Zobaczysz przy niej oryginalną zabudowę z XIX i XX wieku. Starsza praktycznie się nie zachowała.

Spacerując zastanawialiśmy się nad funkcją niektórych budynków, której do dziś nie udało się ustalić. Niektóre z ocalałych z wojny budowli wyglądają naprawdę spektakularnie. Wystarczy spojrzeć na budynek sądu, siedzibę władz miasta i powiatu (Urząd Miejski i Urząd Starostwa Powiatowego w Mrągowie) czy dzisiejszy budynek ośrodka zdrowia, który w czasie wojny był prawdopodobnie budynkiem gestapo, a po wojnie miał tu siedzibę urząd bezpieczeństwa.

Kawałek dalej, w dzisiejszym budynku policji, mieścił się urząd skarbowy – przechodząc tamtędy zwróć uwagę na małe skrzyneczki na listy przy wejściu. Okazuje się, że to nie skrzynki na listy, ale… na donosy.

Maszerując po mieście zwracaj uwagę na detale, na przykład na kamienie węgielne, które wprawne oko dostrzeże na wysokości stóp. Podnieś głowę do góry i podziwiaj zabytkowe żeliwne balkony, popatrz na wspaniałe stare drzwi - w mieście znaleźć można nawet 200 par! Brzmi to jak pomysł na grę miejską - przejdź się po Mrągowie i znajdź te najpiękniejsze :)

Jak dotrzeć do miejsc, które pokazujemy w tym poradniku? 

Jak krok po kroku zaplanować spacer, aby zobaczyć je wszystkie w ciągu 1 dnia? Trasę takiego spaceru wrysowaliśmy na mapę w przewodniku Ruszaj na Mazury. Znajdziesz w nim 7 gotowych planów wycieczek po mazurskich miastach - m.in. po Mikołajkach, Mrągowie, Piszu, Kętrzynie czy Rynie, a także po ich okolicach.

DARMOWY ROZDZIAŁ PDF
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka o Mazurach
Przewodnik Ruszaj na Mazury - książka, audiobook i e-book

2. Muzeum Warmii i Mazur w ratuszu z 1824 roku

Tak jak nie każdy wie, że Mrągowo ma Stare Miasto, tak nie każdy kojarzy, że w centrum, na rynku, w zabytkowym Ratuszu z 1824 roku mieści się Oddział Muzeum Warmii i Mazur. Muzeum zgromadziło stare pocztówki, zdjęcia oraz pamiątki po dawnych mieszkańcach regionu. Znalazła się w nim nawet macewa (nagrobek) z żydowskiego cmentarza, który już nie istnieje.

Z boku ratusza, przy dawnym Małym Rynku, jest informacja turystyczna, przeniesiona tu z budynku stojącego koło Pomnika Polskiego Woja (którego niektórzy błędnie nazywają pomnikiem św. Rocha). Zajdź do niej po foldery i mapy miasta oraz dodatkowe informacje, co jeszcze robić na Mazurach.

Z muzeum przejdź kawałek na Duży Rynek i zobacz Strażnicę Bośniacką z najstarszymi drzwiami w mieście. W okresie wojny siedmioletniej w tym budynku stacjonował pułk składający się głównie z żołnierzy bośniackich - stąd wzięła się nazwa.

3. Kościół ewangelicki w Mrągowie

Mrągowo od wieków było tyglem narodowościowym. Osiedlali się tu m.in. osadnicy z pogranicznego Mazowsza, którzy mieszając się z ludnością pochodzenia pruskiego, tworzyli odrębne wspólnoty – tak właśnie wykształcili się Mazurzy. Charakteryzowała ich gwara, zbliżona do języka polskiego, choć z pruskimi i niemieckimi zapożyczeniami. A jeśli chodzi o wyznanie, byli oni od zawsze ewangelikami. Stąd przyjęło się mówić, że Mazur ma trzy cechy: mówi mazurską gwarą, pochodzi z Mazowsza i jest ewangelikiem.

Ale w Mrągowie, jak na całych Mazurach, mieszkali też Niemcy, Polacy, Litwini i Żydzi. Dlatego dziś wejdziesz tu do kościoła ewangelickiego (Parafia Ewangelicko-Augsburska) przy placu i pomniku Jana Pawła II, kościoła katolickiego pw. św. Wojciecha oraz cerkwi prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego, która mieści się w dawnej żydowskiej synagodze.

W kościele ewangelicko-augsburskim o sprawach współczesnych ewangelików rozmawialiśmy z Pastorem Piotrem Mendrochem. Pastor pamięta jeszcze, jak odprawiano tu nabożeństwa w zniszczonej świątyni bez dachu, a gdy udało się ją odbudować, to nie było tygodnia, żeby ktoś nie wybił kamieniem witraża w oknie. Dziś jest spokojnie, bo lata 90-te przyniosły normalność. Pastor chciałby tylko, abyśmy tej normalności nie zaprzepaścili, bo spokój i tolerancja to bardzo kruche pojęcia i łatwo o nich zapomnieć.

4. Cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego

Dzisiejsza cerkiew prawosławna mieści się w budynku dawnej żydowskiej synagogi. Żydów wypędzono z Mrągowa w 1938 r. w trakcie tzw. Nocy Kryształowej. Potem świątynia została przekazana babtystom, dzięki czemu nie zburzono jej. Podczas wojny znajdował się tu skład, a po wojnie, aż do lat 60. modlili się w niej protestanci. Teraz modlą się tu wierni prawosławni, a początek tej parafii dali przesiedleni tu przymusowo w ramach akcji Wisła z 1947 r. Kilka lat temu parafia obchodziła swoje 70-lecie. 

Jak zwiedzić cerkiew prawosławną w Mrągowie?

Jeśli chcesz zwiedzić kościół ewangelicki zapukaj do drzwi plebanii i zapytaj, czy mógłbyś go zobaczyć. Pamiętaj, że to miejsce święte. Mrągowska cerkiew z kolei otwierana jest w sezonie w każdą niedzielę. W inny dzień skontaktuj się z proboszczem Jarosławem Kupryjaniukiem.

5. Cmentarze wielu wyznań - ewangelickiego, prawosławnego i katolickiego

Wyznawcy wielu wyznań: ewangelicy, katolicy, żydzi i prawosławni, potrzebowali też wielu cmentarzy. I na te w Mrągowie pójdziesz do dziś – za wyjątkiem cmentarza żydowskiego, w miejscu którego wznosi się dziś pagórek i budynek gospodarczy. Pod płotem cmentarza katolickiego postawiono jednak tablicę upamiętniającą historię Żydów, którzy byli elementem społecznego krajobrazu Mrągowa. W mieście, między ratuszem a kościołem ewangelickim, zachowała się kamienica wynajmowana przez rabina, z wieżą, którą mieszkańcy nazywają wieżą rabina.

6. Szlak Turystyczny "Poznaj Mrągowo" z łapą niedźwiedzicy

Jeśli chcesz lepiej poznać miasto, wybierz się na spacer Miejskim Szlakiem Turystycznym „Poznaj Mrągowo”. Poznasz go po namalowanej w różnych miejscach łapie niedźwiedzicy na białym tle, która jest w herbie miasta. O dokładny opis szlaku zapytaj w informacji turystycznej. Szlak poprowadzi Cię m.in. Wielki Oz Mrągowski, czyli twór geologiczny wyglądający jak wydłużony pagórek, usypany przez przesuwający się lodowiec mniej więcej jakieś 70-12 tys. lat przed naszą erą.

7. Wieża Mrągowo - pomnik Bismarcka z tarasem widokowym

W Parku im. Gen. W. Sikorskiego zobaczysz zobaczysz najlepiej zachowaną Wieżę Bismarcka, będącą w rzeczywistości pomnikiem na cześć niemieckiego kanclerza. Wieża stoi na tak zwanym Wzgórzu Jaenike (obecny Park im. Sikorskiego). Od wielu lat wieża ta stała nieużywana. Obecnie, w sezonie, można wejść na jej taras widokowy, z którego widać amfiteatr na Jeziorze Czos i zielone płuca Mazur. Gdy byliśmy tu w maju 2021 roku, obejrzeliśmy małą wystawę o miejskiej historii i legendach, kilka starych zdjęć, a na dole zjedliśmy rurkę z kremem i napiliśmy się pysznej kawy. I te przyjemności, oprócz widoku z góry, spodobały mi się najbardziej.

Jak wejść do środka Wieży Mrągowo?

Dostaliśmy informację z Wieży Mrągowo, że latem 2022 r. będzie otwarta w zmienionej formule, bez kawiarni. "Naszym gościom oferujemy wystawę, taras widokowy i sklepik z pamiątkami. Zapraszamy do siebie gości indywidualnych jak również grupy."

8. Jezioro Magistrackie i "Wyrzeźbione Miasto"

Zrób sobie spacer wokół Jeziora Magistrackiego. Niedaleko tego małego miejskiego jeziorka stoi budynek z muralem, na którym namalowano mapę miasta i zaznaczono na niej miejsca, gdzie stoją rzeźby przedstawiające trzy żywioły – wodę, powietrze/ptaki i wiatr.

Projekt „Wyrzeźbione Miasto” realizował urząd miasta w latach 2009-2011. Powstałe rzeźby są efektem pracy artystów z akademii sztuk pięknych - studentów PWST z Warszawy, którzy na plenerach rzeźbiarskich stworzyli niesamowite prace, stojące do dziś w przestrzeni miejskiej.

Jednym z ulubionych pomników internautów stał się pomnik spalonego czajnika. Widziałam pierwowzór tej rzeźby – wyglądał nieco bardziej realistycznie niż ostateczna wersja, która wyszła spod dłuta artystki. Ale być może wówczas pomnik czajnika nie byłby tak popularny? Dziś zdecydowanie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych mrągowskich atrakcji.

Z boku jeziora stoi fontanna, a dookoła ławki, na których można odpocząć. Przecinając główną ulicę można szybko przejść na Plac Jana Pawła II, który prowadzi aż do molo nad Jeziorem Czos. To kolejne świetne miejsce, przy którym warto się zatrzymać.

9. Jezioro Czos i Amfiteatr Mrągowo

Idź też na promenadę wokół Jeziora Czos. To ulubione miejsce do spacerowania, jeżdżenia na rowerze czy rolkach. Promenada okala jezioro, ale nie do końca. Co prawda nie można nią obejść całego jeziora, ale za to można dojść do amfiteatru - podobno trzeciego pod względem wielkości w Polsce (po Kadzielni i Dolinie Charlotty). Amfiteatr słynie z imprez, które odbywają się tu regularnie i są transmitowane przez telewizję o zasięgu krajowym. Miasto zaprasza szczególnie na czas trwania Festiwalu Muzyki Country oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej.

Na jeziorze i w jego okolicy sporo się dzieje. Ci, którzy nie lubią spacerować, mogą popływać po jeziorze albo dotrzeć na drugi jego brzeg kursującym regularnie w sezonie tramwajem wodnym. A jeśli szukasz dodatkowych atrakcji, to spodoba Ci się pomysł, aby dotrzeć na Górę Czterech Wiatrów, gdzie znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych. Stąd świetnie widać miasto i okolicę, a zimą można tu pojeździć na nartach lub na snowboardzie.

10. Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Ogromną popularnością i sympatią turystów cieszy się otwarte w 2011 roku Muzeum Sprzętu Wojskowego. Nie tylko zobaczysz tu czołgi, artylerię, uzbrojenie i mundury z czasów II wojny światowej. Największą atrakcją jest możliwość, za dodatkową opłatą, przejażdżki czołgiem. Ta opcja robi prawdziwą furrorę zwłaszcza wśród dzieci, które masowo obsiadają czołg i jadą nim na poligon.  Dla dzieci w Mrągowie przygotowano też inne atrakcje w Mrągowie. Jest takie miejsce, gdzie cała rodzina przeniesie się w świat dzikiego zachodu. Kawałek za centrum miasta można odwiedzić miasteczko przeniesione żywcem z westernów, czyli Mrongoville (zanim tu przyjedziesz, sprawdź czy jeszcze działa).

Co warto zobaczyć w Mrągowie i okolicy?

Jak widzisz atrakcji w centrum Mrągowa jest całkiem sporo. Pokazałam Ci najpopularniejsze z tych, które odwiedziliśmy. Ale takich ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Do takich polecanych miejsc dorzucamy też m.in. plażę miejską, Źródełko Miłości, Park Lotników, najstarszą aptekę w mieście, budynek urzędu miejskiego i stojący przed nim pomnik patrona miasta - Krzysztofa Mrongowiusza, wakepark nad Jeziorem Juno, fontannę z syrenką wyrzeźbioną przez pochodzącego z Belgii artystę Philippe Brodzkiego, która stoi na Placu PCK przy dawnym Centrum Kultury i Turystyki czy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ekomarinie.


A jakie atrakcje zwiedzić niedaleko Mrągowa?

Zajrzyj do Mazurskiej Izby Regionalnej w Marcinkowie, gdzie pani Jolanta Hellis opowie Ci o przedwojennych i powojennych mieszkańcach regionu oraz pokaże stroje, w jakie prawdopodobnie ubierały się Mazurki. Z kolei Muzeum Chata Mazurska w Sądrach to autentyczne mazurskie miejsce - takie, które rzadko dziś możesz odwiedzić. Wejdziesz tu do mazurskiej chałupy i zobaczysz, jak wyglądała codzienność Mazurów.

Jeśli w regionie zostajesz na dłużej, to sprawdź jeszcze listę tych atrakcji, do których można zaplanować dodatkowe wycieczki:

  • Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni
  • Stacja Badawcza IP PAN w Kosewie Górnym i Ferma Jeleniowatych
  • Zabytkowy kościół katolicki pw. Krzyża Świętego w Szestnie
  • Ruiny zamku krzyżackiego w Szestnie

A jeszcze więcej opisaliśmy w przewodniku Ruszaj na Mazury. Zaplanowaliśmy w nim dla Ciebie spacer, na którym zobaczysz najpopularniejsze miejsca w Mrągowie, ale także miejsca tajemnicze, ukryte, takie, do których rzadko docierają turyści. W tej książce znajdziesz też 500 zdjęć i ilustracji, nieznane ciekawostki, a także aż 11 wywiadów z mieszkańcami Mazur i pasjonatami. To poradnik na 7 dni na Mazurach. Oprowadzi Cię także po Mikołajkach, Giżycku, Węgorzewie, Piszu, Kętrzynie i Rynie.

Potrzebujesz więcej pomysłów na to, co robić na Mazurach? Zobacz też inne mazurskie miasta, które warto zwiedzić:

Mrągowo nocleg. Gdzie nocować w Mrągowie?

Znajdziesz tu kilka hoteli, ale my najczęściej wybieramy prywatne apartamenty, czyli mieszkania do wynajęcia. Tak też zrobiliśmy w czasie naszej ostatniej wizyty. Standard takich noclegów często jest zbliżony lub nawet lepszy niż w hotelach 4-5 gwiazdkowych, ale jest w nich o wiele więcej miejsca. Miejsca na nocleg od lat już szukamy przez portal rezerwacyjny Booking. Kierujemy się przy tym opiniami użytkowników oraz położeniem apartamentu. W Mrągowie w dobrej cenie można znaleźć nocleg w centrum. Byliśmy bardzo zadowoleni.

Jeśli jednak szukasz dla siebie innego miejsca, będzie nam miło, jeśli skorzystasz z tego linka polecającego. Przystąpiliśmy do programu partnerskiego serwisu rezerwacyjnego, z którego sami korzystamy. Dzięki temu za każdą Twoją opłaconą rezerwację serwis przekazuje nam prowizję. Lubimy ten model, bo dzięki niemu każdy jest zadowolony - i Ty, i apartament/hotel, i serwis i jeszcze nasza Fundacja :)

1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. I pomyśleć, że moja młodzież wybrała wycieczkę do Warszawy po egzaminach zamiast Mazur...Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy