Wodospad Wilczki

W Międzygórzu, oprócz wspomnianego już Ogrodu Bajek oraz Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej, koniecznie trzeba zwiedzić park, w którym płynie drugi pod względem wysokości w Sudetach Wodospad Wilczki.

Wodospad Wilczki

Tworzy go rzeka Wilczka, która załamując się na gnejsowym progu z hukiem spada 22 metry w dół, do kotła eworsyjnego, rzeźbionego w łupkach, aby następnie wpłynąć do głębokiego, choć krótkiego kanionu (tzw. kanion amerykański). Kiedyś Wodospad Wilczki rywalizował pod względem wysokości z najwyższym obecnie w Karkonoszach Wodospadem Kamieńczyka. Podobno w XIX został on nawet sztucznie podwyższony, jednak powódź z 1997r. zmyła ten sztuczny próg i teraz Wodospad Wilczki musi zadowolić się drugą pozycją. Co jednak nie ujmuje mu uroku i piękna. [Ciekawe czy zgadniecie, jaki wodospad zajmuje miejsce trzecie.]

Wodospad w parku marzeniem artystów!

Wodospad Wilczki położony jest w przepięknym otoczeniu parku. Dookoła wodospadu zbudowano liczne tarasy, mostki i punkty widokowe, z których można podziwiać to malownicze miejsce. Można powiedzieć, że to prawdziwy raj dla artystów, malarzy oraz wszystkich zainteresowanych fotografowaniem przyrody. Co prawda nie widzieliśmy wodospadu zimą, ale podobno tworzy on wówczas imponujący lodospad (ciekawe czy podobny do śnieżnej czapy na Kamieńczyku :).

Potok WilczkiWodospad Wilczki w MiędzygórzuKanion

Uroczy wodospad i hałaśliwe dzieci

W czasie naszej wycieczki nad wodospad niestety nie mogliśmy za długo cieszyć się urokiem tego miejsca, ponieważ natknęliśmy się na wycieczkę dzieci w wieku nieokreślonym, za to zdecydowanie nazbyt hałaśliwych jak na powagę tego miejsca (co w trakcie podróży często nam się zdarza). Dzieci było sporo, a dwie panie opiekunki pilnowały, żeby żadne z nich nie wypadło za barierki. Niestety nic takiego się nie zdarzyło...

Wodogrzmoty Żeromskiego - czy Żeromski o tym wiedział?

W parku wokół wodospadu można poczytać wiele ciekawostek na tablicach poglądowych i informacyjnych. Z jednej z nich dowiedzieliśmy się, że kiedyś wodospad nazywano Wodogrzmotami Żeromskiego, chociaż jak później wyczytałam w przewodniku, pisarz nawet nie wiedział, że istnieje wodospad jego imienia. Potem ta nazwa poszła w zapomnienie.

Tablica Informacyjna

Chrust na kupę układa się

Jednak jeszcze ciekawsza była tablica pouczająca nas jak układać chrust w lesie, z czego on się składa i co w nim żyje. Ba! Zachęcała nas wręcz do tego. No po prostu nie mogliśmy się oprzeć! Za to jakie piękne żyjątka dzięki temu można w tym chruście spotkać – jedno z nich udało nam się nawet sfotografować.

Gąsienica

Koniecznie będąc nad Wodospadem Wilczki trzeba wrzucić za siebie grosik do wodospadu, aby – wg pogańskich zabobonów – móc kiedyś ponownie wrócić w to miejsce oraz dodać swój patyczek do kupki chrustu, którą zobaczycie na horyzoncie.

Międzygórze i Wodospad Wilczki szczerze polecamy!
7 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Dziś listonosz sprawił mi niespodziankę - przyszedł list z moją nagrodą, ucieszyłem się ogromnie ;) Takie małe a cieszy ;) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. A proszę :) późno bo późno, ale słowo zostało dotrzymane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki!
  Po tym konkursie, tak obrosłem w pychę, iż zastanawiam się - czy się do Wielkiej Gry nie zapisać?
  Pozdrawiam Was serdecznie! Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie! Nawet ie wiecie państwo jaką radość mi sprawiliście tworząc ten blog!! W Międzygórzu mieszkałam 4 lata w okresie mojego dzieciństwa. Później jeszcze 3 razy tam byłam - ostatni raz 4 lata temu! Więc kiedy po raz kolejny mogę zobaczyć znajome okolice - jestem szczęśliwa! Bardzo dziękuję!! Żaneta

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Żaneto, bardzo nam miło, że wywołaliśmy wspomnienia z dzieciństwa :) Międzygórze nas oczarowało - to jest naprawdę urocze miejsce z klimatem. Planujemy jeszcze kiedyś tam wrócić. Zostało nam jeszcze m.in. do zwiedzenia Sanktuarium na Iglicznej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie! Gąsieniczka, jak żywa! Teraz już wiesz, co to za stworek:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest Szczotecznica Szarawka. Teraz wszyscy będą to wiedzieć - i to dzięki Twojemu blogowi Anno! Dziękujemy :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy