Wodospad Wilczki

W Międzygórzu, oprócz wspomnianego już Ogrodu Bajek oraz Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej, koniecznie trzeba zwiedzić park, w którym płynie drugi pod względem wysokości w Sudetach Wodospad Wilczki.

Wodospad Wilczki

Tworzy go rzeka Wilczka, która załamując się na gnejsowym progu z hukiem spada 22 metry w dół, do kotła eworsyjnego, rzeźbionego w łupkach, aby następnie wpłynąć do głębokiego, choć krótkiego kanionu (tzw. kanion amerykański). Kiedyś Wodospad Wilczki rywalizował pod względem wysokości z najwyższym obecnie w Karkonoszach Wodospadem Kamieńczyka. Podobno w XIX został on nawet sztucznie podwyższony, jednak powódź z 1997r. zmyła ten sztuczny próg i teraz Wodospad Wilczki musi zadowolić się drugą pozycją. Co jednak nie ujmuje mu uroku i piękna. [Ciekawe czy zgadniecie, jaki wodospad zajmuje miejsce trzecie.]

Wodospad w parku marzeniem artystów!

Wodospad Wilczki położony jest w przepięknym otoczeniu parku. Dookoła wodospadu zbudowano liczne tarasy, mostki i punkty widokowe, z których można podziwiać to malownicze miejsce. Można powiedzieć, że to prawdziwy raj dla artystów, malarzy oraz wszystkich zainteresowanych fotografowaniem przyrody. Co prawda nie widzieliśmy wodospadu zimą, ale podobno tworzy on wówczas imponujący lodospad (ciekawe czy podobny do śnieżnej czapy na Kamieńczyku :).

Potok WilczkiWodospad Wilczki w MiędzygórzuKanion

Uroczy wodospad i hałaśliwe dzieci

W czasie naszej wycieczki nad wodospad niestety nie mogliśmy za długo cieszyć się urokiem tego miejsca, ponieważ natknęliśmy się na wycieczkę dzieci w wieku nieokreślonym, za to zdecydowanie nazbyt hałaśliwych jak na powagę tego miejsca (co w trakcie podróży często nam się zdarza). Dzieci było sporo, a dwie panie opiekunki pilnowały, żeby żadne z nich nie wypadło za barierki. Niestety nic takiego się nie zdarzyło...

Wodogrzmoty Żeromskiego - czy Żeromski o tym wiedział?

W parku wokół wodospadu można poczytać wiele ciekawostek na tablicach poglądowych i informacyjnych. Z jednej z nich dowiedzieliśmy się, że kiedyś wodospad nazywano Wodogrzmotami Żeromskiego, chociaż jak później wyczytałam w przewodniku, pisarz nawet nie wiedział, że istnieje wodospad jego imienia. Potem ta nazwa poszła w zapomnienie.

Tablica Informacyjna

Chrust na kupę układa się

Jednak jeszcze ciekawsza była tablica pouczająca nas jak układać chrust w lesie, z czego on się składa i co w nim żyje. Ba! Zachęcała nas wręcz do tego. No po prostu nie mogliśmy się oprzeć! Za to jakie piękne żyjątka dzięki temu można w tym chruście spotkać – jedno z nich udało nam się nawet sfotografować.

Gąsienica

Koniecznie będąc nad Wodospadem Wilczki trzeba wrzucić za siebie grosik do wodospadu, aby – wg pogańskich zabobonów – móc kiedyś ponownie wrócić w to miejsce oraz dodać swój patyczek do kupki chrustu, którą zobaczycie na horyzoncie.

Międzygórze i Wodospad Wilczki szczerze polecamy!
KOLEJNA RELACJA Starszy post

7 komentarzy :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Dziś listonosz sprawił mi niespodziankę - przyszedł list z moją nagrodą, ucieszyłem się ogromnie ;) Takie małe a cieszy ;) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. A proszę :) późno bo późno, ale słowo zostało dotrzymane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki!
  Po tym konkursie, tak obrosłem w pychę, iż zastanawiam się - czy się do Wielkiej Gry nie zapisać?
  Pozdrawiam Was serdecznie! Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie! Nawet ie wiecie państwo jaką radość mi sprawiliście tworząc ten blog!! W Międzygórzu mieszkałam 4 lata w okresie mojego dzieciństwa. Później jeszcze 3 razy tam byłam - ostatni raz 4 lata temu! Więc kiedy po raz kolejny mogę zobaczyć znajome okolice - jestem szczęśliwa! Bardzo dziękuję!! Żaneta

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Żaneto, bardzo nam miło, że wywołaliśmy wspomnienia z dzieciństwa :) Międzygórze nas oczarowało - to jest naprawdę urocze miejsce z klimatem. Planujemy jeszcze kiedyś tam wrócić. Zostało nam jeszcze m.in. do zwiedzenia Sanktuarium na Iglicznej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie! Gąsieniczka, jak żywa! Teraz już wiesz, co to za stworek:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest Szczotecznica Szarawka. Teraz wszyscy będą to wiedzieć - i to dzięki Twojemu blogowi Anno! Dziękujemy :)

  OdpowiedzUsuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz nasz pozytywny przewodnik po Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Wszystkie miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 12 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.