Podróże małe i duże listów poleconych, czyli Poczta Polska w krzywym zwierciadle

Opisywaną sytuację zaliczam do bardzo ciekawych polskich absurdów – a mowa będzie o naszym wspaniałym niespełnionym monopoliście, czyli o Poczcie Polskiej i podróżowaniu wysyłanych przedmiotów :)

poczta polska

W minionym tygodniu, po dość długiej przerwie, miałem niewątpliwą przyjemność skorzystania z usług Poczty Polskiej – zadanie wydawało się dość proste – nadać kilka listów (7) do rodziny i znajomych. Jako że przestałem już ufać w skuteczność dostarczania tzw. listów zwykłych, zdecydowałem się na wysyłkę listami poleconymi.

Druczki druczki druczki

Pobrałem wymagane druczki do wypełnienia. Wypełnianie druków na rozpadającym się drewnianym krześle umilały mi jakże motywujące odgłosy przybijanych pieczątek i dumnie brzmiących drukarek igłowych dochodzące z okienek obsługi. Po kilkudziesięciu przybitych pieczątkach zbliżyłem się do okienka.


poczta polska okienko


Kilka razy sprawdziło już się, że paczki, albo zwykłe listy, po naklejeniu znaczka „PRIORYTET” szły dłużej niż zwykłe listy, albo całkowicie się gubiły, dlatego też zaprzeczyłem gdy spytano mnie, czy chcę dopłacić do priorytetu.

poczta polska priorytet

Po uroczystym zważeniu listów zaczęły się schody i pierwsze absurdy :)

Źle wypełniony druk - podejście pierwsze

Najpierw Pani z okienka cofnęła mi wypełnione druczki, bo na kopercie napisane było, że i ja i Kasia jesteśmy nadawcami, a na druku potwierdzenia byłem tylko ja. (fakt - nie chciało mi się wpisywać 7 razy dwóch nazwisk). Okazało się, że jest to błąd i nie może przyjąć takich druków.

Posłusznie dopisałem więc brakujące nazwiska. Zadowolony z siebie chciałem już sięgać do portfela, kiedy to Pani z okienka zaczęła rozglądać się nerwowo na boki i szukać wokół potwierdzenia swoich obaw.

Źle wypełniony druk - podejście drugie

Tym razem miła Pani oznajmiła mi, że nie może przyjąć ode mnie dwóch przesyłek, bo list nie może mieć więcej niż dwóch odbiorców. Już dawno nie podnosiłem tak wysoko brwi ze zdziwienia :)

Całkiem naturalnym było dla mnie, że wysyłając coś do całej rodziny, umieściłem oprócz imion rodziców, imię ich dziecka. Nie chciałem, aby czuło się w jakiś sposób pominięte :)

Nie sądziłem, że moja grzeczność będzie powodem późniejszych problemów :)

Widząc moje zdziwienie, przejęta Pani pobiegła do naczelnika placówki, upewniając się przedtem u swojej koleżanki, czy dobrze robi. Naczelnik niestety nie przekazał dobrych wieści.

Nie ukrywam, nieźle uśmiałem się później jak Panie szukały dla mnie korektora po całej poczcie, abym mógł wymazać z koperty jednego odbiorcę. (bo przecież nie będę kupować kolejnej koperty i jeszcze raz jej adresować :P)

Tak więc koperta pomazana korektorem trafiła w końcu do wysyłki, a ja zapłaciłem i wyszedłem zadowolony.

To jednak nie koniec przygód.

Priorytetowe szaleństwo

Po wyjściu z placówki nie dawało mi spokoju dlaczego Pani z okienka dwa razy upewniała się czy na pewno nie chcę nadać priorytetem przesyłek do Niemiec. Dla świętego spokoju wróciłem więc do placówki.

Jak się okazało po krótkiej rozmowie, list polecony priorytetowy może dotrzeć do Hamburga w ciągu 3 dni roboczych (całkiem znośnie), ale termin doręczenia zwykłego listu poleconego wprawił mnie już w osłupienie – 2 tygodnie (!!!).

Na usta sunie się tylko jedno pytanie: jak to możliwe ? W jaki sposób te listy są transportowane ? Na rowerze, mułami, czy może psim zaprzęgiem? Pani z okienka powiedziała tylko, że listy transportowane są „możliwie najkrótszą drogą”. Uwierzycie ?

poczta polska zimą

Dopłaciłem więc 1,20 zł (kolejne sic!) za te dwie przesyłki, aby Pani mogła umieścić na niej nalepkę priorytetu i aby moje listy dotarły do adresatów w cywilizowanym czasie :)

Czy coś się zmieni?

Naprawdę, ta instytucja mnie zadziwia :) Muszę jednak przyznać, że ostatnio bardzo mocno zdziwiłem się na plus, bo zawitał do mnie do domu listonosz z paczką. A ja już myślałem, że już im się kompletnie nie chce chodzić po domach i zostawiają tylko awizo w skrzynkach ;)

Liczę na to, że w najbliższym czasie coś się zmieni. Jeszcze trochę nam brakuję do światowego poziomu :) Albo ucywilizują Pocztę, albo, co bardziej prawdopodobne, Poczta w końcu upadnie.

poczta polska ekspresowe przesyłki

---

Paradoksalnie, przygoda z Pocztą Polską przypomniała mi nasze podróże. Poruszając się po Polsce można doświadczyć podobnych sytuacji, a to absurdy na Dolnym Śląsku, a to przy wschodniej granicy.

A jak tam Wasze doświadczenia z pocztą ? Ja ostatnio jestem zafascynowany wygodą i świetnie prowadzonym marketingiem konkurencji.

6 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Co do miłego Pana Listonosza, który raczył przytaszczyć swoje 4 litry pod Twoje drzwi, to zapewniam Cię, że to nie jego miłosierdzie. Od jakiegoś czasu Poczta Polska płaci listonoszom dopiero za DORĘCZONE paczki :) I sprawa jasna? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku PP zadziwiła mnie jak okazało się, że Wielmożny Pan Listy Noszący, zbiera listy aż uzbiera się ich odpowiednia ilość i przynosi hurtowo, gdyż nie chce mu się podejść z jednym. A ponieważ najczęściej piszą do mnie firmy, którym muszę za coś zapłacić, większość rachunków płacona była z opóźnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczta Polska nie upadnie, bo gwarantuje jej to kodeks postępowania cywilnego i administracyjnego, gdzie stoi, że złożenie pisma w placówce pocztowej polskiego operatora publicznego powoduje skutek złożenia do sądu/organu. Doręczenia sądowe też w większości odbywają się przez pocztę.

  OdpowiedzUsuń
 4. nooo list polecony szedl ponad miesiac, hahhaaaa oczywiscie pOczta Polska , to nasz *cóT* polski , reklamacja ??? do Pana Boga chyba,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja np. nigdy, przenigdy nie wysyłam nic priorytetem. jak idzie zwykłą zwykłą, to jest w stanie dojść na drugi dzień. ostatnio polecony priorytet wędrował hm... trzy tygodnie? niestety - alternatywy wciąż brak. większość firm prywatnych nie obsługuje 100% kraju - zawsze brakuje im "kawałka tortu" :)

   Usuń
 5. Czepisz się .Naucz się wypisywać adresy i nie graj w głupa. Przy poleconym na kopercie i na druczku wpisy muszą się zgadzać słowo w słowo. jak wysłyłasz mailem a nie chce ci się wpisac jednej litery to tez nie dojdzie.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy