Zamek Ogrodzieniec na szlaku orlich gniazd

Dzisiaj na temat miejsca, którego w żadnym wypadku nie należy pomijać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, czyli u Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Warto od niego zacząć zwiedzanie szlaku jurajskiego. Jest to najlepiej zachowana i chyba najpiękniejsza ruina zamku na całej Jurze. Uroku dodaje jej wielkość jak i bardzo charakterystyczne wapienne mury budowli.

zamek ogrodzieniec

Mieliśmy bardzo dużo szczęścia do pogody w dniu, w którym zajechaliśmy do Podzamcza. Promienie słońca odbijały się od białych wapiennych skał – zamek jak i jego otoczenie wyglądały jak z bajki.

Szczególnie urokliwe okazały się skały otaczające zamek i formujące przedzamcze. Wśród nich najbardziej charakterystyczne:

Skałka Wielbłąd u podnóża której postawiono scenę:
zamek ogrodzieniec - skałka wielbłąd

i Skałki Trzy Siostry, w których zlokalizowano Muzeum Tortur.

zamek ogrodzieniec - skałki trzy siostry

Szczypta historii

Zamek Ogrodzieniec pochodzi z XIV wieku i leży na zboczu Góry Janowskiego w południowej części Podzamcza.

Nad zamkiem panowali Przedbor z Brzezia, Włodek z Charbinowic, Rzeszowscy, Pileccy, Chełmscy oraz ród Bonerów, który w latach 1530-1560 stworzył z niego renesansową rezydencję.

Ogrodzieniec atakowany był przez oddziały księcia Maksymiliana Habsburga, oraz wojska szwedzkie. Po drugim ataku Szwedów w 1702 roku, został doszczętnie ograbiony i spalony – od tego czasu popadał w ruinę, a lokalni mieszkańcy rozbierali jego mury wykorzystując je jako budulec.

Od 1973 roku zamek jest udostępniony dla zwiedzających, a jego zarządzaniem zajmuje się firma Zamek Sp. z o.o.

W miejscu dawnej suchej fosy i bramy na przedzamcze mamy dzisiaj budynek kas i przewodników.

zamek ogrodzieniec - wejście na podzamcze
zamek ogrodzieniec - wejście na podzamcze

Wchodzimy na podzamcze

Idąc dalej mijamy po lewej stronie wspomnianą wcześniej scenę oraz skałkę Wielbłąd. Po prawej stronie wyrastają Trzy Siostry.

zamek ogrodzieniec - podzamcze scena i trzy siostry

Na scenie zamku odbywają się liczne festyny, koncerty i pokazy rycerskie. Z aktualnym programem można zapoznać się na oficjalnej stronie zamku.

Wytyczoną ścieżką dochodzimy do Baszty Bramnej poprzedzoną niegdyś suchą fosą i mostem zwodzonym.

zamek ogrodzieniec
zamek ogrodzieniec - wieża bramna

Dziedziniec pełen... bibelotów

Po przejściu baszty znajdujemy się na dziedzińcu Zamku. Niegdyś znajdowały się wokół niego kuchnia, izby dla kucharzy oraz magazyny. Obecnie znajdziemy na nim liczne kramy z mniej lub bardziej wymyślnymi chińskimi bibelotami oraz tradycyjne już dyby do zakuwania niesfornych turystów.

zamek ogrodzieniec - dziedziniec z bibelotami
zamek ogrodzieniec - dziedziniec z bibelotami
zamek ogrodzieniec - dziedziniec z bibelotami

W jednym z dawnych magazynów stworzono Karczmę Rycerską, w której można napić się kawy oraz skosztować tradycyjnych staropolskich przekąsek: pajdy ze smalcem, grzańca lub miodu pitnego. Z racji naszego uzależnienia my uraczyliśmy się kawą i odgrzewaną, niedopieczoną zapiekanką ;)

na zamku ogrodzieniec
restauracja na zamku ogrodzieniec

Kontynuujemy wycieczkę po górnych partiach zamku

Z dziedzińca możemy dostać się na górne partie Zamku w jego południowo-zachodniej części. Nasza dzielna asystentka wyznaczać nam będzie kierunek zwiedzania.

zamek ogrodzieniec - część południowo zachodnia
zamek ogrodzieniec

Mijamy bibliotekę i sypialnię. Z kolejnego pomieszczenia - Sali Kredencerskiej możemy dostać się na basztę kredencerską. Kierunek zwiedzania po raz kolejny uzmysłowi nam nasza asystentka ;)

zamek ogrodzieniec - baszta kredencerska

Warto wspiąć się po krętych i stromych schodach na sam szczyt baszty. Czeka tam na nas malowniczy widok na całą okolicę

zamek ogrodzieniec - widok z baszty
zamek ogrodzieniec - widok z baszty

… oraz widok na Park Miniatur Zamków Jurajskich

zamek ogrodzieniec - widok na park miniatur

Muzeum Zamkowe

Podczas zwiedzania warto jest także wstąpić do Muzeum Zamkowego, w którym możemy obejrzeć multimedialną prezentację jego komputerowej rekonstrukcji, materiał o tym jak wyglądało życie na Zamku oraz makiety zamku w stanie obecnym i zrekonstruowanym.

zamek ogrodzieniec - makieta w muzeum zamkowym

zamek ogrodzieniec - makieta w muzeum zamkowym


Na Zamku kręcony był film Zemsta Andrzeja Wajdy. Najciekawsze sceny z Ogrodzieńcem w tle umieszczono na ścianie muzeum.

zamek ogrodzieniec - sceny z filmu zemsta

Podczas zwiedzania Zamku w dolnych komnatach natrafimy jeszcze na wystawy uzbrojenia.

zamek ogrodzieniec - wystawy uzbrojenia
zamek ogrodzieniec - wystawy uzbrojenia
zamek ogrodzieniec - wystawy uzbrojenia

Nie sposób także nie wspomnieć o malowniczych:

Baszcie skazańców

zamek ogrodzieniec - baszta skazańców

Komnatach Bonerów

zamek ogrodzieniec - komnaty Bonerów

Jak i innych pomieszczeniach i malowniczych widokach widzianych podczas zwiedzania Zamku:

na zamku ogrodzieniec
na zamku ogrodzieniec
na zamku ogrodzieniec
na zamku ogrodzieniec

A na deser: Muzeum Tortur

Gdyby ktoś miał ochotę na jeszcze, warto wstąpić na chwilę do małego Muzeum Tortur znajdującego się na terenie Zamku w komnacie stworzonej poniżej Skałek Trzy Siostry.

zamek ogrodzieniec - muzeum tortur
zamek ogrodzieniec - muzeum tortur


Przepiękne widoki, wapienne białe skały mieniące się w słońcu, liczne wystawy i atrakcje powodują, że zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec zapada w pamięć i jest wyjątkowe.

Na okolicznych tablicach informacyjnych znalazłem zdjęcia Zamku sprzed renowacji w latach 70tych XX wieku. Zmontowałem z nich porównanie tego jak Zamek wyglądał kiedyś, a jak dziś.

zamek ogrodzieniec wczoraj i dziś

zamek ogrodzieniec wczoraj i dziś

---

Tuż przy wyjściu z Zamku natrafimy na Park Miniatur, który koniecznie trzeba zwiedzić po wizycie na Zamku. Można w nim zobaczyć rekonstrukcję Zamku Ogrodzieniec, ale także pozostałych orlich gniazd na szlaku jurajskim. Warto go odwiedzić, aby zobaczyć ogrom zniszczeń, jaki spadł na jurajskie warownie w trakcie potopu szwedzkiego.

zamek ogrodzieniec - drogowskaz do parku miniatur

---

Decydując się na wizytę na Zamku Ogrodzieniec warto jest przeznaczyć na nią kilka godzin, aby zwiedzić wszystkie wystawy, oraz okoliczne atrakcje. My skorzystaliśmy z ciekawej oferty nazwanej Złoty Bilet, w której za 25 złotych mogliśmy zwiedzić Zamek wraz z ekspozycjami, Górę Birów i Park Miniatur.

zamek ogrodzieniec - złoty bilet


Zwiedzając wszystkie atrakcje z dziećmi możemy spędzić tam spokojnie cały dzień. (bez dzieci też ;) )
9 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Jeśli ktoś ma cały dzień na pobyt w Ogrodzieńcu, to oprócz wymienionych powyżej atrakcji polecam odwiedzić dawny ośrodek "Krępa" (dojazd asfaltową ul. Spacerową) . Pięknie położony w lesie, obecnie cały czas odnawiany. Doskonałe miejsce na odpoczynek na łonie natury, piękne leśne szlaki piesze i rowerowe (polecam szlak na Starą Prochownię), możliwość schronienia się pod wiatami i przygotowania grilla.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezapomnianych wrażeń dostarcza też nocne zwiedzanie zamku w ramach akcji "Wakacje z duchami". Ale taka możliwość istnieje tylko w wakacje :)
  Dla dzieci jest to niesamowite przeżycie (mogą się bardzo przestraszyć, więc doradzałabym ostrożność co do wieku i wrażliwości dziecka). Dorośli też przeżyją wspaniałą przygodę z dreszczykiem, a widok zamku nocą cudowny (doradzam zabranie ze sobą małej latarki).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moje się bardzo bały. Trzeba przemśleć - byłam z 8 i 9 latkami

   Usuń
  2. przy czym, jeśli chche się mieć gwarancje wejścia, trzeba zarezerwować bilet telefonicznie na godzinę. Odbywa się to tylko w piątek i to nie każdy. Wszystko jest na stronie Zamku

   Usuń
 3. ile trwa orientacyjnie zwiedzanie zamku z parkiem miniatur i górą Birów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odpowiem dyplomatycznie - to zależy :) jeśli chce się tylko wpaść, zobaczyć i wypaść, to myślę, że w ok 2 można to zrobić (do Góry Birów trzeba kawałek iść); dla pasjonatów może to być nawet cały dzień zwiedzania, w zależności od tego, ile czasu chce się poświęcić. nam zajęło to łącznie 5 godzin.

   Usuń
 4. jeśli spi sięw "Gospodzie pod lilijką" usytuowanej tuż obok zamku, można wykupić bilet za 10 zł, na który można wchodzić kilkukrotnie na Górę Birów oraz Zamek, recepcjonista zaznacza daty noclegów na bilecie.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy