W Pacanowie kozy kują - czyli Europejskie Centrum Bajki

„W Pacanowie kozy kują
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa”.

rynek w Pacanowie

Tak jak Koziołek Matołek, tak my błąkamy się po Polsce szukając ciekawych i wyjątkowych miejsc, aż trafiliśmy do Pacanowa. Któż z nas nie zna przygód przesympatycznego Koziołka Matołka czy małej Małpki Fiki – Miki?Zapewne część z Was, jak i my wychowaliśmy się na bajkach Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Dlatego też, gdy tylko przejeżdżaliśmy w pobliżu, Maciej nadrobił ponad 100 kilometrów, aby zatrzymać się w stolicy Koziołka Matołka :)

Ja sama miałam w domu kupione przez dziadka płyty winylowe z opowieściami o moich ulubionych bohaterach a ich słuchanie powodowało, że przenosiłam się w wyobraźni w zaczarowany świat bajki.

Dzisiaj Pacanów jest świetnym przykładem w jaki sposób można wykorzystać to, że autor rozsławił miejscowość w swojej twórczości.  Pacanów bowiem został opanowany przez Koziołka Matołka.

Centrum Pacanowa

Koziołek Matołek wita nas już od samego wjazdu do Pacanowa.

rynek w Pacanowie

Jest obecny dosłownie na każdym domu, rogu, placu, tablicy, czy oknie. W sklepach możemy przebierać w pamiątkach z Koziołkiem Matołkiem, w figurkach, pluszowych zabawkach i pocztówkach. Zgadnijcie, jaką pamiątkę przywiozłam sobie z Pacanowa?

sklep w Pacanowie
sklep w Pacanowie
sklep w Pacanowie

Dookoła rynku rozsiane są liczne posągi, statuetki i kompozycje kwiatowe przedstawiające Koziołka Matołka.

centrum Pacanowa - pomnik Koziołka Matołka z kwiatów
centrum Pacanowa - rzeźba Matołka
pomnik koziołka matołka w pacanowie

Cel istnienia Centrum Bajki w Pacanowie

Pacanów, chcąc zaistnieć na bajkowej mapie Europy, obok takich centrów bajkowych jak Astrid Lindgren Varld, Parc Asterix czy Disneyland, postawił na promocję miasta w regionie i otworzył Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, którego celem jest przyciągnięcie turystów z całej Polski i Europy, a przede wszystkim ich najmłodszą generację, czyli dzieci. W związku z działalnością centrum organizowane są tu liczne przedsięwzięcia, w których mogą brać udział mali przyjaciele, a w planach wciąż pozostaje jeszcze do zrealizowania Park Bajki.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Centrum jest magiczne. Wyglądem przypomina babki  z piasku, które każdy z nas tworzył kiedyś bawiąc się w piaskownicy. Kiedy wchodzi się do środka, człowiek przemienia się w liliputa, który po zakupieniu biletu w kasie znajdującej się pod nogami gigantycznego stołu, może już zacząć zwiedzać muzeum, wchodząc do niego przez mysią dziurkę.

Oczywiście, żeby podróż była bardziej bajkowa, trzeba się do tego odpowiednio przygotować, czyli nałożyć czerwone pluszowe kierpce z zawiniętymi noskami – ta zasada dotyczy także dorosłych.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie - ogród
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie - ogród

Zwiedzanie Centrum Bajki

Cóż, niestety nam nie udało się zwiedzić muzeum, czego bardzo żałujemy. Po pierwsze dlatego, że jest ono w sezonie letnim dość oblegane i z uwagi na liczne grupy zorganizowane należało wcześniej dokonać rezerwacji.

Po drugie zaś, do muzeum można wchodzić tylko z dziećmi – gdybyśmy wiedzieli to wcześniej, pożyczylibyśmy sobie jakieś dziecko. Teraz kilkoro z naszych znajomych doczekało się fantastycznych pociech, więc mamy nadzieję, że może uda się nam wreszcie zwiedzić całe Centrum Bajki. Ostatecznie pewnie poczekamy i wrócimy tam już z własnymi urwisami.

Aktualizacja: z komentarza pod wpisem dowiedzieliśmy się, że zwiedzać mogą teraz także i dorośli - po wcześniejszej rezerwacji. Proponujemy najpierw przedzwonić do Centrum i się upewnić :)

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem odsyłamy do strony Europejskiego Centrum Bajki.

Inicjatywa godna uwagi

Pomimo, że muzeum zobaczyliśmy jedynie w kilku dostępnych miejscach, w tym zwiedziliśmy przylegający park, namawiamy wszystkich dorosłych, żeby będąc w okolicach, zaplanowali sobie wypad z dziećmi do Pacanowa.

Sądząc po reakcjach dzieci wchodzących do mysiej dziury a następnie opuszczających to tajemnicze miejsce już po zwiedzaniu, taka wizyta naprawdę pobudza ich wyobraźnię.  Naszym zdaniem warto więc zainteresować się wcześniej muzeum, żeby będąc w pobliżu móc zatopić się choć na chwilę w tajemniczy świat bajki.

Inicjatywę oczywiście popieramy i czekamy na kolejne takie obiekty na mapie Polski.

centrum Pacanowa

wjazd do Pacanowa

Godnym podziwu jest zwłaszcza pomysł wykorzystania twórczości artystycznej do reklamy i promocji regionu.

Czyż nie ma bardziej jednoznacznych i charakterystycznych miejscowości niż wspomniany Pacanów, Szczebrzeszyn, Wąchock, czy Pcim ? Mając taki potencjał, aż grzechem byłoby z niego nie skorzystać.

Z czym kojarzą się Wam te miejscowości ? Znacie jakieś inne ciekawe przykłady?
Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy