Muzeum Pijaństwa w Gołębiu

Pamiętacie jak opowiadaliśmy Wam o wizycie w Muzeum Nietypowych Rowerów ? Ci z Was, którzy byli na prezentacji podróżniczej Ruszaj w Drogę, już wiedzą, że w tym samym budynku mieści się jeszcze jedno nietypowe muzeum – Muzeum Pijaństwa.

muzeum pijaństwa w gołębiu

Po niemalże 2 godzinnej jeździe na nietypowych rowerach, okazało się, że to nie wszystko co mieści się w muzeum Pana Józefa Konstantego Majewskiego w Gołębiu. Pamiętam jak po zakończeniu pokazów Pan Józef powiedział do nas:
A wiecie, że Gołąb to miejscowość o największym zagęszczeniu muzeów na metr kwadratowy gospodarstwa domowego? Sami zobaczcie…
I otworzył specjalnie dla nas kolejne drzwi …


Naszym oczom ukazało się Muzeum Pijaństwa, które tworzyły butelki zebrane przez Pana Józefa,  jak i otrzymane od przyjezdnych. W krótkim czasie udało się zgromadzić ponad 200 eksponatów.

muzeum pijaństwa w gołębiu
muzeum pijaństwa w gołębiu

Począwszy od zwykłych butelek po piwie

butelki po piwie w muzeum pijaństwa w gołębiu

…poprzez wszelkiego rodzaje Mamroty i Małgośki

muzeum pijaństwa w gołębiu - mamrot i małgośka

…aż do bardziej wykwintnych trunków.

likier jajeczny w muzeum pijaństwa w gołębiuwódka wieża eiffla w muzeum pijaństwa w gołębiu

Nie zabrakło też wspomnienia z Grecji

greckie ouzo w muzeum pijaństwa w gołębiu

Jak i hołdu dla wódek zza wschodniej granicy.

rosyjskie wódki w muzeum pijaństwa w gołębiu

Nie mogło też zabraknąć hitu , czyli wódki w tubce

wódka w tubce

Butelki po alkoholach mogą mieć przeróżne zastosowania. Te poniżej posłużyć mogą na przykład do przeprowadzenia lekcji historii ;)

alkohole w historycznych butelkach
wódki matrioszkiwódka stalinowska
wódki historyczne

A te do nauki korzystania z najnowszych technologii

wódka telefon - mobile vodka

Wśród butelek Pana Józefa znajdują się także te o kształcie zwierząt, gadżetów sportowych, części ciała, instrumentów muzycznych, postaci historycznych, postaci z bajek, czy po prostu o kształtach nietypowych.

butelka o nietypowym zwisającym kształcie

Muzeum Pijaństwa znajdujące się naprzeciwko sklepu Groszek, należy oczywiście traktować z lekkim przymrużeniem oka i z powodzeniem można wpisać je na listę miejsc pozytywnie zakręconych.

tabliczka informacyjna muzeum pijaństwa

Jak mówi Pan Józef, nie służy ono propagowaniu alkoholu, lecz zachęca do rozmowy na temat kultury picia.

Dla mnie miejsce to ma jeszcze jeden wymiar. Pokazuje, że tak naprawdę każdy może stworzyć własne muzeum i podzielić się swoją pasją. Wiele razy spotykaliśmy osoby, które zbierają żaby, słonie, tworzą niesamowite rzeczy z drewna itp. Dlaczego nie pójść w ślady Pana Józefa i podzielić się z innymi naszymi kolekcjami ? Jestem pewien, że niemal o każdym eksponacie można opowiedzieć ciekawą, intrygującą historię :)

Na szczęście coraz więcej osób to dostrzega i w Polsce możemy spotkać już kilkadziesiąt nietypowych muzeów. Powstała nawet o nich książka, którą kupiliśmy od Pana Józefa.

To jak, kto otwiera kolejne, przydomowe muzeum? :)

książka o polskich nietypowych muzeach
Pan Jan z książką o jego muzeum
uroczyste przekazanie książki

Polecamy także:


8 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Taaa, ja chyba niedługo otworzę muzeum kotów, bo zaczynam uprawiać zbieractwo na dużą skalę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem tylko czy Twoje koty potrafiłyby się tak w bezruchu prezentować. bo to chyba takie przechodnie eksponaty są? :)

   Usuń
 2. Zbieram starocie:meble,instrumenty muzyczne,wagi,maszyny do pisania,trofea łowieckie.Jutro odkurzanie!!Kolega zbiera minerały,posiada olbrzymią kolekcję,żona grozi mu rozwodem.Z kobietami zawsze problemy!
  23.05.na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce odbywa się coroczny Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych.Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj już tak nie przesadzajmy z tymi kobietami - mój mąż uprawia zbieractwo kieliszków, a jakoś na żonę z tego powodu nie narzeka :)
   http://www.ruszajwdroge.pl/2012/07/zbieractwo-lowiectwo-czyli-kolekcja-kieliszkow-z-podrozy.html#.UKdwQYfWgac

   na Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych na pewno byśmy się odnaleźli :)

   Usuń
 3. Kobiety są wspaniałe!!
  Kolega który zbiera minerały,zgromadził już tak ogromną ilość wszelkiego rodzaju kamienia, że nie ma gdzie postawić stopy w mieszkaniu.Gościli u niego reporterzy National Geo.Problem to znaleźć miejsce na tak olbrzymie kolekcje.
  O wyjątkowej kolekcji męża czytałem,podoba mi się.Zastanawiałem się nad zbieraniem kufli do piwa,ale zrezygnowałem,właśnie z braku miejsca.Pozdrawiam,miłego weekendu:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miejsce to sprawa względna - zależy jak duże masz mieszkanie; gdy nam zabrakło miejsca na półkach, kupiliśmy szklaną gablotę. teraz się zastanawiamy gdzie w tym roku stanie choinka na święta...

   Usuń
 4. fajnie mieć swoje pasje :)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy