Czy Ty na Tarnicy też... zasypiasz?

Znacie takie uczucie, które ogarnia Was po wejściu na szczyt jakiejś góry? Ja znam je doskonale. Zawsze, ale to zawsze gdy wchodzę na szczyt góry, zapadam w krótką drzemkę. Mój miejski organizm dostaje takiego zastrzyku tlenu, że z radości nie wie co zrobić, więc od ręki... zasypia. Ten efekt najlepiej opisać za pomocą zdjęcia:

drzemka w bieszczadach

Trudno mi wyjaśnić to zjawisko, dlatego opiszę to Wam na przykładzie bieszczadzkiego szlaku na Tarnicę i Halicz.

Najpierw trzeba się dobrze wyspać, a potem dobrze zmęczyć. Zmęczenie powinno być prawdziwe, przeżywane na łonie pięknej przyrody.

szlak na tarnicę

Wyjść należy na szlak, a następnie wspiąć się stromą ścieżką aż na samą Tarnicę od strony Wołosatego, zatrzymując się po drodze jedynie na niezbędne czynności takie jak jedzenie, przyklejenie plastra na odcisk na palcu, krótki odpoczynek czy podziwianie widoków.

wejście na tarnicę

Dobrze jest także, gdy pogoda dopisuje, choć znamy i takich, którym deszcz na szlaku nie jest przeszkodą. Tych niech lepiej strzegą dobrze Bieszczadzkie Anioły. Cała reszta, czyli my właśnie, liczymy na dobrą pogodę i tylko wtedy zapuszczamy się w najpiękniejsze zakątki polskich Bieszczad.

Pierwsze objawy

Gdy już człowiek minąwszy tłumy niedzielnych turystów dotrze do stóp drewnianego (obecnie metalowego) krzyża, o – wtedy właśnie zaczynają dopadać go pierwsze objawy.

tarnica

Przejawia się ta dysfunkcja organizmu w przemożnym i nieopanowanym ziewaniu. Dozwolone jest jeszcze jak kot przeciąganie się. To na początek. Potem jest jeszcze ciekawiej.

Gdy wejdzie się następnie na te połoniny szerokie słońcem malowane, już nie tylko haust świeżego powietrza się zażywa, ale garściami całymi przeczyste górskie powietrze można brać. I wchłaniać w siebie. Dopóki się na Halicz nie zajdzie, wśród tych łąk zielonych i ścieżek wąsko wydeptanych.

szlak na bukowe berdo

Dotlenienie w praktyce

I tam oto, przyczajone w bezruchu zjawisko dotlenienia człowieka dopada, za gardło go chwyta i ku ziemi ciągnie. Tam mu oczy zamyka i umysł odejmuje. Na jak długo – różnie bywa. Zwykle kilka minut, lub tyle ile potrzeba, aż się człowiek najzwyczajniej w świecie wyśpi.

drzemka na haliczu

A gdy niczym nowo narodzony bóg człowiek odprężony wstaje i do wędrówki się zbiera, iść może jeszcze godziny długie, aż mu się szlak na rozwidleniu nie skończy.

Nawet jeśli jest to szlak, którego ostatnie osiem kilometrów pokonuje się ścieżką żwirowaną, aż się do Wołosatego w końcu nie dojdzie. Znacie ten szlak?

szlak z halicza do wołosatego

Żeby kto nie pomyślał jednak, że jedynie Tarnica i Halicz takie niezwykłe właściwości posiadają, gdzie człowiek na miejscu zasypia, oto dowód niezbity, że niebezpieczeństwo takie czyha także na Szlaku Bukowego Berda.

drzemka na tarnicy

No i jak? Wiecie już o co mi chodzi?  
8 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Ja mieszkam w górach i może dlatego mnie hiperwentylacja omija.Podejrzewam,że jest to związane ze zmianą ciśnienia atm.Gdy udaję się na niziny,to zmiana ciśnienia powoduje w moich uszach dziwne stuki i szybko jestem znużony.Inne ciekawe zjawisko w górach to"widmo Brockena",widzi się własny cień w dziwnej poświacie(mamidło górskie).Będąc na wieży,na Wielkiej Sowie zbliżała się burza,widok wspaniały.Słychać było dziwny syk na piorunochronie.Ale wolałem nie ryzykować i czmychnąłem do wnętrza wieży,po chwili waliły pioruny.Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chciałabym kiedyś spotkać takie mamidło. na pewno bym o tym napisała!

   Usuń
 2. Nie rozumiem o co chodzi. Mieszkam na wysokości 1800 m. n. p. m.
  Dużo biegam, chodzę i nie mam problemów z oddychaniem.
  Może to zwykłe zmęczenie. Kiedy idzie siępod górę, potrzebujemy dużo energii, nie każdy organizm jest w stanie wydać z siebie tyle mocy w krótkim czasie, dlatego czujesz się ospale. Nie sądzę jednak że ma to coś wspólnego z wysokością nad poziom morza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również podejrzewam, że nie tyle nagła senność ma coś wspólnego z wysokością nad poziom morza, bo ospale czuję się nawet na spacerze do lasu. jednak w wakacje jakoś częściej zdarza nam się chodzić po górach i to tam zawsze zostaję przyłapana na "nieplanowanej drzemce". ciekawa byłam, czy tylko ja mam takie doświadczenia :)

   Usuń
 3. A może jest to spowodowane silnym dotlenieniem organizmu?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak podejrzewam :) może to ta praca za biurkiem daje takie efekty na urlopie?

   Usuń
 4. raczej zadyszka i brak kondycji;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oooo taaak, w to jestem w stanie jak najbardziej uwierzyć :)

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy