Tam gdzie szumią wierzby

Przekraczam próg i wychodzę na zewnątrz. Już po pierwszych krokach listopadowy wiatr zarumienia moje policzki. Reagują natychmiast. Nic dziwnego. Wciąż pamiętają ciepło domowego kominka, przy którym grzały się w salonie.

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Popatrzyłem przed siebie. Słońce zbliża się już do granic horyzontu, a na żuławskich polach zbiera się szron. Okoliczne drzewa tulą się do snu w poduchach ze śnieżnobiałej mgły.

Ruszam z grupą wybrukowaną aleją w kierunku Klecia. Szczelnie owinięci szalikami i czapkami rozgrzewamy się rozmowami. Do pokonania mamy zaledwie kilkaset metrów i już po chwili jesteśmy na miejscu. Miałem podziwiać przepiękny dom podcieniowy w Kleciu, ale moją uwagę przyciąga coś innego.


Wracamy. Grupa znika za zakrętem. Zostaję sam. Podziwiam zachodzące słońce i wytężam słuch.

Żuławski zachód słońca w Kleciu
Żuławskie klimaty - Droga gminna w Kleciu
Żuławski zachód słońca w Kleciu

Słyszę coś wyraźnie, choć nie wiem skąd ten odgłos pochodzi. Czy to mgła, która właśnie opada na pola? Gałęzie poruszane przez podmuchy mroźnego wiatru? A może to ten mały staw, który zamarza w oddali? Wciąż się rozglądam i poszukuję…

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby
Żuławy - tam gdzie szumią wierzby
Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Nie wiedziałem dlaczego nie mogłem oderwać od nich wzroku. Zrozumiałem to dopiero po powrocie.

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Zdaje się, że usłyszałem jak szumią żuławskie wierzby.

Poczytaj jeszcze:

4 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Pewnie Ci mówiły: zaglądaj na Żuławy częściej :)
  Jak ja przez dłuższy czas na Żuławy nie przyjeżdżam to mam wrażenie, że one aż krzyczą :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Polskie zabytki są piękne, to fakt. Ale nic nie może równać się z naszymi krajobrazami, niezwykłymi widokami. Chociażby te wierzby. Niby nic a jednak coś niezwykłego i niesamowitego... I tak jest na całym obszarze naszego kraju..... Co krok to pięknie.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie tak! ok, może nie mamy ciepłego morza i pogoda bywa kapryśna, ale przecież nie trzeba całe lato leżeć na plaży, a i w inną porę roku warto podróżować :) Polska jest przepiękna! Jest tu wszystko co kochamy!

   Usuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy