Tam gdzie szumią wierzby

Przekraczam próg i wychodzę na zewnątrz. Już po pierwszych krokach listopadowy wiatr zarumienia moje policzki. Reagują natychmiast. Nic dziwnego. Wciąż pamiętają ciepło domowego kominka, przy którym grzały się w salonie.

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Popatrzyłem przed siebie. Słońce zbliża się już do granic horyzontu, a na żuławskich polach zbiera się szron. Okoliczne drzewa tulą się do snu w poduchach ze śnieżnobiałej mgły.

Ruszam z grupą wybrukowaną aleją w kierunku Klecia. Szczelnie owinięci szalikami i czapkami rozgrzewamy się rozmowami. Do pokonania mamy zaledwie kilkaset metrów i już po chwili jesteśmy na miejscu. Miałem podziwiać przepiękny dom podcieniowy w Kleciu, ale moją uwagę przyciąga coś innego.


Wracamy. Grupa znika za zakrętem. Zostaję sam. Podziwiam zachodzące słońce i wytężam słuch.

Żuławski zachód słońca w Kleciu
Żuławskie klimaty - Droga gminna w Kleciu
Żuławski zachód słońca w Kleciu

Słyszę coś wyraźnie, choć nie wiem skąd ten odgłos pochodzi. Czy to mgła, która właśnie opada na pola? Gałęzie poruszane przez podmuchy mroźnego wiatru? A może to ten mały staw, który zamarza w oddali? Wciąż się rozglądam i poszukuję…

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby
Żuławy - tam gdzie szumią wierzby
Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Nie wiedziałem dlaczego nie mogłem oderwać od nich wzroku. Zrozumiałem to dopiero po powrocie.

Żuławy - tam gdzie szumią wierzby

Zdaje się, że usłyszałem jak szumią żuławskie wierzby.

Poczytaj jeszcze:

KOLEJNA RELACJA Starszy post

4 komentarze :

Dołącz do dyskusji. Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.
 1. Pewnie Ci mówiły: zaglądaj na Żuławy częściej :)
  Jak ja przez dłuższy czas na Żuławy nie przyjeżdżam to mam wrażenie, że one aż krzyczą :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Polskie zabytki są piękne, to fakt. Ale nic nie może równać się z naszymi krajobrazami, niezwykłymi widokami. Chociażby te wierzby. Niby nic a jednak coś niezwykłego i niesamowitego... I tak jest na całym obszarze naszego kraju..... Co krok to pięknie.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie tak! ok, może nie mamy ciepłego morza i pogoda bywa kapryśna, ale przecież nie trzeba całe lato leżeć na plaży, a i w inną porę roku warto podróżować :) Polska jest przepiękna! Jest tu wszystko co kochamy!

   Usuń

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.