Trzy kolory Warmii - 50 najładniejszych zdjęć z regionu

Warmia to trzy kolory - czerwony, zielony i niebieski. Łatwo zgadnąć dlaczego. Czerwona cegła, zielone łąki i niebieskie wody rzek. Krajobraz na Warmii jest fascynujący. Cudownie wygląda w obiektywie aparatu. Już nie mogliśmy się doczekać, żeby Ci to pokazać.

Trzy kolory Warmii

Co ciekawe te kolory są też w sercach ludzi, którzy mieszkają na Warmii. Kiedy ich o to pytaliśmy, odpowiedzi były zaskakująco spójne. Patrzą na Warmię przez kalejdoskop tych trzech barw. Barw ich dzieciństwa i teraźniejszości. Zobacz. I poczytaj.

Warmia w czerwieni

Przeglądam nasze codzienne relacje w albumie "Ruszamy na Warmię!" na Facebooku i czerwień widzę. Przebija prawie z każdego zdjęcia. Czerwone kościoły, zamki, domy. Nawet droga, po której jedziemy rowerem, jest czerwona, bo wysypano na nią czerwoną dachówkę po remoncie dachu fromborskiej katedry. Słowo "Warmia" też pochodzi od koloru czerwonego - czerwonej ziemi.
Warmia ma dla mnie kolor czerwony - taki, jaki wynika z jej nazwy. Dominuje ta czerwień na Warmii. Czerwone są cegły, z których większość elementów Wzgórza Katedralnego jest pomurowana. Tak, to jest ten kolor...
Tadeusz Kochański, przewodnik z Fromborka
Na czerwono mienią się w słońcu dachy domów na starówce w Reszlu. Czerwone są wieże kościołów w Barczewie i Jezioranach. Zamek w Lidzbarku Warmińskim i baszta w Dobrym Mieście też są całe z cegły. Podobnie jak niektóre przydrożne kapliczki, które są symbolem Warmii. Skąd tyle cegły na Warmii? Stąd, że tu były fabryki cegieł. Cegła, to był naturalny i najłatwiej dostępny budulec w regionie. Ta pamiątka została tu do dzisiaj.

Dlatego właśnie czerwony to jeden z trzech głównych kolorów, z którym kojarzy się Warmia osobom, które spotykaliśmy na naszej drodze. Dwa pozostałe kolory to zielony i niebieski. Dlaczego?

Czerwona Warmia - kościół w BarczewieCzerwona Warmia - kościół w BiskupcuCzerwona Warmia - zabudowania ReszlaCzerwona Warmia - kościół przy rynku w JezioranachCzerwona Warmia - baszta w Dobrym MieścieCzerwona Warmia - kościół w PieniężnieCzerwona Warmia - zabytkowa cerkiew w BraniewieCzerwona Warmia - kościół w Lidzbarku Warmińskim i zamekBaszta we Fromborku z zabytkowym kościele w tleArchikatedra we FromborkuWarmińska chałupa ww GietrzwałdzieKapliczka w GietrzwałdzieZamek w ReszluZamek w ReszluZamek w Lidzbarku WarmińskimWarmińska kapliczka w Krośnie koło OrnetyBraniewo - budynek Urzędu GminyBraniewo budynek sanktuariumOdbudowany kościół z ruin w BraniewieBudynek Sądu w BraniewieCeglany kościół i piękna zabudowa w Reszlu

Zielona Warmia: łąki i lasy

Gdzie okiem sięgnąć na Warmii jest zielono. Zielone łąki, drzewa, moczary. Gdy zaczyna się wiosna, Warmia robi się zielona i zostaje taka do zimy. Na tej zieleni wyróżniają się czerwone, długie nogi i dzioby bocianów. Na Warmii jest ich zatrzęsienie. Jadąc samochodem, widzisz gniazdo na co drugim domu, a w tym gnieździe po dwa, trzy bociany. Po łąkach chodzą i niczego się nie boją. Z czasem przyzwyczajasz się do tego widoku.

Zielony. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Na Warmii mamy dużo lasów i dużo terenów zielonych, poprzeplatanych wstęgami rzek i jezior. To jest dla mnie kolor Warmii.
Izabela Trojtle, instruktor ds edukacji regionalnej z Lidzbarka Warmińskiego

Za to prawdziwą gratką staje się widok żurawi. To przepiękne ptaki. Można je spotkać wieczorami na łąkach. Widziałam te żurawie. I od tej chwili jestem szczęśliwa.

Na zielono mieni się krajobraz na całej trasie z okien samochodu. Wśród takiej zieleni zatopione są warmińskie kalwarie w Gietrzwałdzie i Głotowie. Stoczek Klasztorny widziany od strony ogrodu ozdobiony jest zieloną ramą z traw i gałęzi drzew. Ale najsmutniejsza jest ta zieleń, która porasta dawną starówkę Bisztynka i Pieniężna. Przypomina nam o tym, że kiedyś tętniło tu miasto, a dzisiaj natura objęła te miejsca w swoje posiadanie.


Zielona Warmia - z wieży w ReszluZielona Warmia - droga krzyżowa w GietrzwałdzieDroga krzyżowa i sanktuarium w GietrzwałdzieZielona Warmia - warmińskie drogiZielona Warmia - warmińskie polaZielona Warmia - w okolicach traktu biskupiego w BałdachZielona Warmia - warmińskie lasy i stawyWrota Warmii w BałdachZielona Warmia - łąki i bocianyZielona Warmia - łąki i bocianySanktuarium w Stoczku KlasztornymZielone centrum w JezioranachCentrum Bisztynka - tu było kiedyś stare miastoZielone połacie w Pieniężnie - tu kiedyś było stare miasto

Niebieska Warmia: jeziora, stawy, rzeki i zalew

Na Warmii widziałam też niebieską, wijącą się rzekę Łynę, po której płynęliśmy kajakiem, a we Fromborku - niebieskie wody Zalewu Wiślanego. Niebieskie jest Jezioro Ukiel w Olsztynie, do którego wchodzi się wprost z popularnej plaży miejskiej. Nie zliczę innych jezior i stawów, których oczka mienią się na niebiesko w pełnym słońcu. Na Warmii jest ich zatrzęsienie!


Warmia, to przede wszystkim jeziora, woda. Nad wodą wypoczywam, woda mnie uspokaja. Cieszę się, że mamy jej dookoła pełno. I że jest czysta.
Wojciech Maziuk, cukiernik z Dobrego Miasta

W pogodne, słoneczne dni, niebo mieni się wieloma odmianami błękitu. Ale chyba najpiękniejsze jest w nocy - całe usiane gwiazdami. To na tym niebie Kopernik prowadził swoje badania. A wszyscy wiemy jak to się skończyło - został wielkim astronomem.

Niebieska Warmia - bociany na tle warmińskiego niebaWodne szaleństwa na jeziorze UkielNiebieska Warmia - sporty wodne nad jeziorem Ukiel w OlsztynieNiebieska Warmia - port we FromborkuKajakiem po ŁynieNiebieska Warmia - kajakiem po ŁynieNiebieska Warmia - wody Zalewu Wiślanego we FromborkuNiebieska Warmia - jezioro na końcu Warmii w ŁajsieWarmińskie polaNiebieska Warmia - ujście Pasłęki do zalewuKatedra we Fromborku widziana z Ujścia PasłekiUjście PasłękiBocian przy Ujściu PasłękiTu kończy się Warmia - Ujście Pasłęki

A Ty jak widzisz Warmię?

Zamykasz oczy. Słyszysz jak szepczę Ci do ucha: "Warmia". Jaki kolor widzisz?

Ja widzę trzy: niebieski, zielony i czerwony.

A Ty?


Podaj dalej!

Udostępnij tę relację na Facebooku - pokażmy, że warto pojechać na Warmię :)

Jaki kolor ma dla Ciebie Warmia? My zapamiętaliśmy trzy. I mamy na to dowody! Zobacz galerię 50 najładniejszych zdjęć...

Opublikowany przez Ruszaj w Drogę na 5 sierpień 2016

Poczytaj jeszcze:

5 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Piękne zdjęcia :) Już za dwa tygodnie moja wycieczka na Warmie. Wtedy zobaczę te wszystkie nasycone ceglana czerwienią piękne krajobrazy na żywo :D Już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie :) Udanej przygody na Warmii! Daj nam potem znać jak było i czy Ty też zapamiętasz Warmię w czerwonych barwach :)

   Usuń
 2. Moim faworytem jest czerwony. To taki krajobraz najbardziej kojarzy mi się z Warmią. Ale zielony i niebieski to równie trafne kolory.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czerwony zdecydowanie. Ilekroć jestem w tamtych stronach, widzę takie domki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie da się zaprzeczyć, że te tereny są wyjątkowe. Z okolic byłyśmy jedynie w Olsztynie i Kętrzynie, ale z chęcią znalazłybyśmy się w jakichś uroczych mniejszych wioskach, czy miastach, gdzie wszystkie trzy kolory Warmii widoczne są jak na dłoni.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy