Ruszamy za Wisłę! Na Powiśle, Żuławy i Zalew Wiślany

Co łączy Powiśle, Żuławy i Zalew Wiślany? To Wisła, którą przekroczymy, gdy ruszymy do nich z Trójmiasta. Łączą je też dwa województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie. Od dziś możemy powiedzieć, że połączyły je też Fundacja Ruszaj w Drogę! i pięć turystycznych organizacji, które wspólnymi siłami zorganizowały naszą majówkę - jedyną taką w Polsce!

Majówka za Wisłą! - Ruszamy zwiedzać Powiśle, Żuławy i Krainę Zalewu Wiślanego

Standardowa majówka to 3-4 weekendowe dni. Bardziej kreatywni przedłużają ją do tygodnia. A co powiesz na 18 dni? Poszaleliśmy i na taką majówkę właśnie jedziemy! Ruszamy w drogę i sprawdzimy dla Ciebie co warto zobaczyć na Powiślu, Żuławach i w Krainie Zalewu Wiślanego.

Ruszamy za Wisłę! 

Sukcesywnie poznajemy najbliższą okolicę. Znamy już i opisaliśmy nasze Trójmiasto, nagraliśmy audioprzewodnik po Gdyni, na blogu pokazaliśmy kilkadziesiąt miejsc z Kaszub i napisaliśmy własny kaszubski przewodnik. Dwa lata temu zaczęliśmy opisywać Kociewie, a pół roku temu wybraliśmy się w fascynującą podróż po Warmii.  Teraz przyszedł czas na trzy regiony między Trójmiastem, Kociewiem a Warmią.

W tę majówkę będziemy poszukiwać najciekawszych miejsc w trzech turystycznych krainach między Wisłą, Nogatem a Pasłęką. Ciekawe jak zapamiętamy majówkowe Żuławy, Powiśle oraz Mierzeję i okolice Zalewu Wiślanego. Co najbardziej nam się spodoba? Kogo spotkamy na naszej drodze? I czy odkryjemy jeszcze coś, co łączy te trzy krainy?

Ruszamy 27 kwietnia i w drodze spędzimy aż 18 dni. Codziennie będziemy dzielić się naszymi wrażeniami. Chcesz wiedzieć gdzie jesteśmy, co robimy i co ciekawego odkryliśmy? Dołącz do 20 tysięcy obserwujących, polub nas w mediach społecznościowych i regularnie sprawdzaj najnowsze wieści z drogi:

Wiele dni planowania

Ta majówka i nasza akcja jest wyjątkowa. Połączyliśmy krainy, które na co dzień podzielone są między dwa województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie. I w tym łączeniu pomaga nam aż 5 organizacji promujących lokalną turystykę: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Powiślańska Organizacja Turystyczna,  Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Biuro Regionalne w Elblągu, oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Krainy Zalewu Wiślanego.

Wsparcie takich organizacji to gwarancja udanego wyjazdu. Harmonogram wygląda tak, że już nie mogę się doczekać urlopu. Co mamy w planach?

Majówka za Wisłą! - Ruszamy zwiedzać Powiśle, Żuławy i Krainę Zalewu WiślanegoMajówka za Wisłą! - Ruszamy zwiedzać Powiśle, Żuławy i Krainę Zalewu Wiślanego

Trzy Krainy - Trzy Historie - Trzy poszukiwania

Trzy krainy? Coś czuję, że nasza majówka upłynie pod znakiem magicznej liczby "TRZY". Numerolodzy i specjaliści od marketingu twierdzą, że tak jak każdy zna liczbę "13", która jest synonimem pecha, jak znamy liczbę "7" od szczęścia, tak warto zaprzyjaźnić się z liczbą  "3", która w magiczny sposób wspomaga działania, jest symbolem intuicji, magii, sił twórczych i... ułatwia zapamiętywanie.

Nawiązania do "trójki" znajdziesz na każdym kroku: do trzech razy sztuka, Trzech Kaczorów (Hyzio, Dyzio i Zyzio), Trzy Kolory (RGB), Trójstyk Granic, Trzy Korony, Trójpodział władzy, Trzy pierwsze miejsca na olimpiadzie, Trzy Mocarstwa, Trzech Króli, Trójca Święta, Dusza - Ciało - Umysł, Trzeci Maja, Kawały o Niemcu, Rusku i Polaku, Trzy Narożniki Trójkąta Bermudzkiego, Trzy Życzenia, Lech, Czech i Rus oraz Mieszko, Leszko i Cieszko, Trzy Świnki, ..., i w końcu trzy regiony w widłach trzech rzek; Powiśle, Żuławy i Kraina Zalewu Wiślanego.  Ciekawe, ile takich trójek znajdziemy przez te 18 dni? (trzy x 6? ;) )

Co jeszcze planujemy poza wyszukiwaniem magicznych trójek? Jak zwykle poszukamy ciekawych miejsc do zwiedzania, ludzi zakochanych w miejscu, w którym mieszkają i sprawdzimy, czy dostrzegalna jest w terenie niełatwa historia tych regionów.

Duża część przeprawy „za Wisłę” upłynie pod znakiem wody, część poświęcimy zwiedzaniu miasteczek. Czekają nas też setki przejechanych kilometrów, godziny pedałowania na rowerze, przeprawy jachtem i kajakami, zwiedzanie zabytków, próbowanie regionalnej kuchni i trunków. Liczymy na spotkania z pasjonatami i godziny przegadane w drodze. W czasie tej wycieczki chcemy też przekonać się jak żyją i czym zajmują się mieszkańcy prawego brzegu Wisły i  Zalewu Wiślanego.

Brzmi nieźle, prawda? Szczegółów specjalnie nie zdradzam. Wolę żebyś zwiedzał i poznawał Żuławy, Powiśle i Krainę Zalewu Wiślanego razem z nami. Każdy dzień będziemy relacjonować na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Codziennej dawki aktualności dostarczy Facebook, a Instagram będzie pokazywał najpiękniejsze miejsca z danego dnia. Kto wie, może nawet przekonam się do InstaStories, dzięki czemu kilka naszych relacji zobaczysz na żywo? Maciej zaś będzie ćwierkał ciekawostkami na Twitterze.

Co wydarzy się po 14 maja?

Najciekawsze miejsca, które zobaczymy opiszemy w kolejnych blogowych przewodnikach. Relacje zaczną się pojawiać w kolejnych tygodniach po naszym powrocie.
Mamy też nadzieję, że zdjęcia i opowieści, które zbierzemy, wystarczą do stworzenia kolejnych prezentacji w Klubie Ruszaj w Drogę!

A jak będzie bardzo fajnie, to kto wie... może namówimy nasze ulubione Radio Gdańsk na kolejną audycję podróżniczą - tym razem o naszej przygodzie za Wisłą?

Majówka za Wisłą! - Ruszamy zwiedzać Powiśle, Żuławy i Krainę Zalewu WiślanegoMajówka za Wisłą! - Ruszamy zwiedzać Powiśle, Żuławy i Krainę Zalewu Wiślanego

Chcesz napisać o naszej akcji?

Jesteś z mediów, chcesz wiedzieć więcej i chcesz napisać o naszej akcji? To świetnie, bo my chcielibyśmy, żeby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. Pobierz informację prasową - możesz umieścić ją w Twoim portalu/gazecie/forum, lub podać dalej do osób, które może ona zainteresować.

Znasz Powiśle, Żuławy i okolice Zalewu Wiślanego?

Bywasz czasem w tych okolicach? To nasz pierwszy zorganizowany wyjazd w ten region. Ale nikt nie powiedział, że ostatni.

Koniecznie daj znam znać co warto tam zobaczyć - może w naszym planie nie ma jakiejś perełki, którą koniecznie powinniśmy odwiedzić? Może zajedziemy, a jeśli nie, to zapiszemy je sobie na kolejną wycieczkę. Dziękujemy z góry za wszystkie podpowiedzi.

Jakie są Twoje typy i miejsca tzw. "must see"? Z czym kojarzą Ci się te trzy krainy i co powinniśmy w nich zobaczyć? Daj znać w komentarzu na blogu lub dołącz do dyskusji na naszym Facebooku:

Ruszamy za Wisłę! Na Powiśle, Żuławy i Zalew Wiślany

Ale MAJÓWKA! Przez 18 dni będziemy nadawać na żywo i pokazywać najciekawsze miejsca z Powiśla, Żuław i Krainy Zalewu Elbląskiego. Zobacz co planujemy.
1 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

  1. Fajnie Wam, że możecie sobie na taką majówkę pozwolić...Zazdroszczę! I czekam na relację z Waszych wypadów.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy