INDUSTRIADA 2017 - Mega festiwal, który każdy musi zobaczyć!

To jedyny taki Festiwal w Polsce. W ciągu jednego dnia, w 28 miastach, ożywa 47 zabytków dziedzictwa przemysłowego. Są one gospodarzami 537 (!) festiwalowych wydarzeń, do których dojazd zapewniają darmowe połączenia kolejowe, tramwajowe i autobusowe. W zeszłym roku w Industriadzie wzięło udział 90 tysięcy uczestników. Słyszałaś kiedyś o tym Festiwalu?

Industriada 2017 w województwie śląskim - zapraszamy!

Wystawy, koncerty, zwiedzanie obiektów, pokazy, spektakle, questy, gry terenowe i zabawy dla dzieciaków odbywają się w obiektach największego takiego szlaku w Polsce - Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Poczuj pozytywną pomarańczową energię i daj się oczarować obiektom związanym z dziedzictwem przemysłowym regionu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Indutriada idzie na rekord i że pobije magiczną barierę 100 tysięcy uczestników. Pomożesz? Zaplanuj już dziś drugi weekend czerwca - 9-10.06.2017 roku.

Przyjedź 9-10 czerwca 2017 roku na Industriadę!

Wszystko odbywa się w jeden dzień - w sobotę, 10 czerwca 2017 roku. Ale warto przyjechać już w piątek, na tzw. rozruch maszyn. Na 512 festiwalowych wydarzeń wejdziesz bezpłatnie, do większości dojedziesz darmowym, miejskim transportem. 10 czerwca wszystkie drogi w Polsce prowadzą do województwa śląskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląska Organizacja Turystyczna i my - Kasia i Maciej Marczewscy serdecznie Cię zapraszają :)

Tegoroczna, ósma edycja Industriady, organizowana jest pod hasłem "W rytmie maszyny". Gospodarze zapowiadają, że oczarują Cię fabryczne syreny, syk maszyn parowych i stukot pociągów. W zeszłym roku Industriadę napędzały "Przemysłowe legendy", pełne opowieści związanych z historycznymi wydarzeniami i osobami uczestniczącymi w industrializacji regionu. W tym roku ogarnie Cię industrialny rytm, a cała impreza kręcić się będzie wokół dawnych mechanizmów. Zobacz zwiastun:

INDUSTRIADA 2017 - w rytmie maszyny

Fabryczne syreny, syk maszyn parowych, stukot pociągów - tegoroczna INDUSTRIADA jest zakręcona wokół dawnych mechanizmów i pełna industrialnego rytmu. Program festiwalu powstawał w rytmie maszyny, zatem świętujemy w jej takt, odwiedzamy zabytki, poznajemy przemysłowe atrakcje województwa śląskiego i pamiętamy o dobrej zabawie. INDUSTRIADA - święto Szlaku Zabytków Techniki.

Tysiące ludzi, setki wydarzeń, dziesiątki miast

Industriada to jednodniowy festiwal. Dla mnie niesamowite jest, że w ten jeden dzień ponad 4000 osób pracuje nad tym, żeby w kilkudziesięciu obiektach, w prawie 30 miastach, zgrać kilkaset imprez. Ich liczba rośnie każdego roku.

W jeden dzień prawie setka tysięcy ludzi porusza się pomiędzy miastami, żeby uczestniczyć w wystawach, koncertach, pokazach, spektaklach, zwiedzaniu i piknikach organizowanych w przemysłowych obiektach Szlaku Zabytków Techniki. W tym dniu całe województwo śląskie jest pomarańczowe - przybrane w kolor Industriady.

Po raz kolejny zdecydowano się na tzw. "rozruch maszyn". To odbywający się w piątkowy wieczór, 9 czerwca 2017r., cykl 32 wydarzeń zapowiadającyh święto Szlaku Zabytków Techniki. To dobry pomysł, żeby pojawić się na Industriadzie już w piątek, bo w sobotę dotrzesz do raptem procenta atrakcji, które koniecznie trzeba zwiedzić na Szlaku.

Industriada - pomarańczowa pozytywna energiaINDUBUSY - darmowy transport dla uczestników FestiwaluPomarańczowa pozytywna energia - IndustriadaIndustriada - pomarańczowa pozytywna energiaKoncert finałowy Industriady w 2016 rokuKoncert finałowy Industriady w 2015 roku

Byliśmy, doświadczyliśmy, polecamy

Razem z Maćkiem jesteśmy wielkimi fanami Industriady i mało brakuje, żebyśmy zostali jej ambasadorami. My, ludzie znad morza, całym sercem polecamy i promujemy ten fantastyczny festiwal. Byliśmy szczerze zdziwieni, gdy w 2015 roku dostaliśmy zaproszenie na imprezę, o której nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Jak to możliwe? Przecież wtedy świętowano już szósty raz!

Potem na Industriadzie byliśmy jeszcze w 2016 roku i bardzo żałujemy, że tym razem nie zdołamy tam dotrzeć, choć mieliśmy taki plan. Każdego jednak namawiamy, żeby zarezerwował sobie drugi weekend czerwca na wizytę w województwie śląskim. Skoro z Gdyni da się dojechać pociągiem do Katowic w 6 godzin, z Warszawy w 2,5, a z Krakowa w godzinę, to znaczy, że z każdego krańca Polski jest naprawdę blisko.

Obie Industriady, na których byliśmy, były dla nas wielkim przeżyciem. Braliśmy udział w specjalnym programie przygotowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - zarządcę Szlaku Zabytków Techniki i organizatora imprezy. Zaprosiła nas na nie Śląska Organizacja Turystyczna - znasz ją z portalu turystycznego slaskie.travel, który już wiele razy linkowaliśmy na naszym blogu. Znajdziesz na nim pomysły na wycieczki i turystyczne informacje praktyczne z terenu woj. śląskiego.

Dwa lata z rzędu kursowaliśmy pomiędzy obiektami i miastami, uczestniczyliśmy w świetnych koncertach, wystawach, pokazach. Schodziliśmy pod ziemię i jedliśmy obiady w zabytkowych osiedlach i obiektach. Z każdej takiej wycieczki publikowaliśmy relację na blogu.

Koniecznie przejrzyj poprzednie nasze relacje i filmy:

INDUSTRIADA 2015 - relacja filmowa ze święta Szlaku Zabytków Techniki

Relacja filmowa ze Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA 2015 (woj. śląskie). Ponad 80.000 uczestników INDUSTRIADY udowadnia, że łączą nas przemysłowe historie. Dziękujemy! Do zobaczenia na Szlaku Zabytków Techniki przez cały rok.
Industriada 2016Industriada 2015Industriada 2015Jedziemy na Industriadę!

Industriada 2017 - zorganizuj się!

Industriada 2017 to setki wydarzeń w 47 obiektach. Żeby trafić na najlepsze imprezy, potrzebny jest dobry plan. Organizatorzy dają świetne narzędzie. Nazywa się to "Moja Industriada" i polega na tym, że buszując po programie imprez i wydarzeń, możesz dodawać te, które Cię interesują do Twojego "koszyka". Na koniec masz gotowy plan, z którym możesz ruszać na podbój województwa śląskiego.

Łatwo się mówi, ale co jest najciekawsze? Tak naprawdę zależy, co lubisz. Atrakcje można podzielić na te dla pasjonatów techniki, dla rodzin z dziećmi, albo dla imprezowiczów.

Na stronie industriada.pl pomoże Ci nie tylko "Moja Industriada", ale też wyszukiwarka i imprezy polecane przez organizatorów tzw. Hity Industriady. My także podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę. W końcu w województwie śląskim byliśmy już wiele razy.

Nasze typy na udaną INDUSTRIADĘ:

Kopalnia GUIDO w Zabrzu

Nasz zdecydowany typ to Kopalnia GUIDO w Zabrzu. Zwiedzaliśmy ją cztery razy i nigdy nie mieliśmy dosyć. Aktualnie jest to najlepsza atrakcja turystyczna w Polsce i polecamy ją zawsze i każdemu. W 2015 roku kopalnia zamieniła się w Stację Badawczą Karbonia.

Tym razem zjeżdżając 320 metrów pod ziemię znajdziesz się w Krainie Machinaland, gdzie Twoim zadaniem będzie zbieranie machinobotów. Uwaga! Zwiedzanie kopalni w czasie Industriady jest płatne (20 zł/10 zł), ale nieporównanie tańsze niż w zwykły dzień. Grupy ok. 20-osobowe będą wchodzić co 10-15 min. Obowiązuje rezerwacja. Szczegóły doczytaj tutaj.
Kopalnia GUIDO w ZabrzuKopalnia GUIDO w ZabrzuKopalnia GUIDO w ZabrzuKopalnia GUIDO w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza i Park 12C w Zabrzu

Skoro już będziesz w Zabrzu, to idź do Sztolni Królowa Luiza. Dawna kopalnia "Kólowa Luiza" to jedna z najstarszych i największych górnośląskich kopalni węgla kamiennego. Na terenie po dawnej kopalni zobacz Łaźnię "Łańcuszkową" i cudo industrialnej techniki, czyli ponad 100-letnią maszynę parową, która ożywa bardzo rzadko - m.in. właśnie na Industriadzie. To wydarzenie po prostu trzeba zobaczyć. Dodatkowe atrakcje to wejście na wieżę szybu "Carnall" i punkt programu, którego ominięcie boli nas najbardziej - przedpremierowe zwiedzanie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
To najstarszy, podziemny obiekt górnictwa węglowego oraz wyjątkowa budowla hydrotechniczna. Podczas tej podziemnej podróży goście przemierzą pieszo prawie półtorakilometrową trasę chodnikami, których drążenie rozpoczęto ponad dwieście lat temu.
Wejście objęte jest ograniczeniami i jest płatne, ale naszym zdaniem, warte każdych pieniędzy. Dodam, że Sztolnia Królowa Luiza to Hit Industriady. Szczegóły tutaj. Warto też zobaczyć w pobliżu nowy Park 12C, w których zdobędziesz kolejne Machinoboty.
Zobacz jak działa maszyna parowa na Sztolni Królowa Luiza
W Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu podziwialiśmy sapiącą 100-latkę.

Specjalnie na #industriada uruchomiono maszynę parową do obsługi wyciągu - to podobno najstarsza taka parowa maszyna w Europie.

Zobacz jak cicho chodzi. Nie widać ani nie słychać jej wieku.

#śląskie #silesia Szlak Zabytków Techniki SLASKIE.travel
Posted by Ruszaj w Drogę on 17 czerwca 2015

100-letnia maszyna parowa z Zabrza100-letnia maszyna parowa z ZabrzaZabrze - Park 12 C dla dzieciakówZabrze - Park 12 C dla dzieciakówZabrze - w podziemiach Parku 12 CMaszyny w podziemiach Parku 12 C

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

W Czeladzi działała kiedyś kopalnia "Saturn", która już nie istnieje. Ale pozostał po niej wyjątkowy obiekt - dziś to Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. Rzeczywiście, galeria miejści się w dawnym budynku elektrowni. Z dwóch kół zamachowych, które tu kiedyś pracowały, została tylko "Wanda". Wnętrze budynku z czerwonej cegły zaaranżowane jest nowocześnie, chociaż pozostało w nim kilka dawnych maszyn. W zeszłym roku na terenie Elektrowni uczestniczyliśmy w fenomenalnym widowisku "Symfonii Hutniczej", a w tym roku czekają też niezłe atrakcje. Hitem Industriady będzie warsztat tworzenia lamp, a popołudniu i wieczorem koncerty oraz spektakl Teatru Fuzja. Szczegóły tutaj.
Teatr Titanick - Symfonia Hutniczna na IndustriadzieTeatr Titanick - Symfonia Hutniczna na IndustriadzieTeatr Titanick - Symfonia Hutniczna na Industriadzie

Radiostacja Gliwice

Jeśli wybierzesz Gliwice, to polecamy Radiostację. Stoi tam 111 metrowa, najwyższa na świecie wieża o całkowicie drewnianej konstrukcji. Zbudowali ją Niemcy w 1935 roku, a cztery lata później stała się miejscem historycznym. Funkcjonariusze hitlerowskich oddziałów SS przeprowadzili tam prowokację, która miała wykazać, że to Polacy wszczęli wojnę. Niesamowicie ciekawe miejsce, które będzie można zwiedzić, gdzie odbędą się warsztaty i pokazy. Szczegóły tutaj.
Radiostacja w GliwicachRadiostacja w Gliwicach

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

W Katowicach zabawę można zacząć już w piątek, bo tam, w kolonii robotniczej Nikiszowiec, przewidziano atrakcje. Spacery po osiedlu, pokazy zdjęć, czy wieczorne wejście na wieżę kościoła św. Anny to tylko niektóre punkty. Jeszcze ciekawiej zapowiada się sobota. Koncerty, kabarety, pokaz tańca z ogniem, warsztaty, spektakle teatralne to popołudniowo-wieczorne atrakcje. Po Nikiszowcu oprowadzać będzie jego mieszkaniec, dlatego kto nie był w tym niezwykłym miejscu, powinien wpisać sobie osiedle do planu "Mojej Industriady". Szczegóły tutaj.
Katowice Osiedle NikiszowiecKatowice Osiedle NikiszowiecKatowice Osiedle Nikiszowiec

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Wreszcie Tarnowskie Góry. To prawdopodobnie ostatni moment, żeby zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra przed wpisaniem jej na prestiżową listę zabytków UNESCO. Wierzymy, że stanie się to lada moment. Industriada to świetna okazja, żeby poznać historię wydobycia srebra i ołowiu na tym terenie.

W czasie "Szychty na serio" będzie można zwiedzać kopalnię - przez całą sobotę. Wejście co prawda jest płatne (28 zł) i trzeba je wcześniej zarezerwować, ale wcale się nie dziwię - pewnie chętnych będzie w nadmiarze. Warto! Szczegóły tutaj.

Kopalnia Srebra w Tarnowskich GórachSztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Jeden dzień to za mało na 47 obiektów!

Nie ma co się łudzić, że zwiedzisz wiele obiektów i zaliczysz wiele wydarzeń w jeden dzień. To trudna sztuka przemieszczać się po 28 miastach do wybranych przez siebie atrakcji. Sprawę ułatwia darmowy transport w regionie - autobusy, tramwaje, kolejki. Wystarczy pobrać kupon ze strony Industriady. W zeszłym roku rozdano ich 4 tysiące!

Swój program warto ułożyć sobie wcześniej. Co prawda większość imprez i wejść jest darmowa, ale te najciekawsze i najbardziej oblegane będą płatne. Trzeba wcześniej dokonać rezerwacji. Ale bez obaw. Wszystkiego dowiesz się ze strony industriada.pl
Miejsca, które wymieniłam powyżej dodałam dla Ciebie do wydruku z "Mojej Industriady". Możesz się na nich wzorować, albo stworzyć własny plan. Te miejsca, co zaproponowałam to prawdziwe hity. Nie mniej ciekawe rzeczy dzieją się na południu województwa, na przykład w Cieszynie i Żarkach, moją uwagę przykuwa też wąskotorówka w Rudach, spektakl laserowy w Rybniku i wiele wiele innych. Wszystkiego nie zobaczysz. Musisz wracać na Industriadę regularnie.

Musisz być na Industriadzie!

Zeszłoroczna Industriada zgromadziła ponad 90 tysięcy uczestników. 94% z nich zadeklarowało udział w kolejnej edycji i przygniatająca większość oświadczyła, że będzie polecać tę imprezę znajomym. Jesteśmy wśród nich.

Festiwal oceniono na 4,67 w 5-stopniowej skali. Kosztował prawie 4 mln złotych, ale zyskał dużo więcej. My byliśmy na nim dwa razy i dwa razy wróciliśmy oczarowani. Bardzo żałujemy, że ominie nas tegoroczna edycja. Mamy nadzieję, że za rok znów przyjedziemy.

Ogromnie ucieszyła nas wiadomość, że Industriada dostała Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Bardzo trzymaliśmy za to kciuki. Chcę wierzyć, że po takiej reklamie, nikogo nie trzeba już będzie namawiać, żeby 10 czerwca 2017 znalazł się na Industriadzie.

Podoba Ci się? Podaj dalej!

My byliśmy już dwa razy. Teraz kolej na Ciebie. Przyjedź w śląskie 9-10 czerwca, a jeśli w tym roku nie możesz to udostępnij i poleć Festiwal znajomym. O tym Festiwalu powinna dziś mówić cała Polska! Brawo Śląskie!

INDUSTRIADA 2017 - Mega festiwal, który każdy musi zobaczyć!

Tylko 1 dzień, a w nim 537 imprez w 44 zabytkach z 28 miast woj. śląskiego. Gigantyczny festiwal gromadzi co roku blisko 100 tys. uczestników. Musisz tu być.Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy