Śląskie: niesamowite atrakcje! 37 miejsc, które warto zobaczyć - subiektywny ranking!

Sporo piszemy o ciekawych miejscach, które w różnych regionach naszego kraju warto zobaczyć. To nic szczególnego. Jest w internecie (i nie tylko) wiele takich treści, przewodników, portali. Jednak z jakiegoś powodu czytelnictwo na naszym blogu wzrasta. I wyciągam z tego wniosek, że samo napisanie o jakimś miejscu to za mało. Ludzie chcą wiedzieć, co polecamy.

Ranking Ruszaj w Drogę - co warto zobaczyć w woj. śląskim

W województwie śląskim byliśmy w tym roku już kilka razy. Widzieliśmy sporo. Nie wszystko, ale całkiem sporo. Gdybyśmy mieli napisać o każdym z odwiedzonych miejsc, zajęłoby nam to co najmniej rok. A przecież Ty chciałabyś już teraz wiedzieć, co naprawdę warto zobaczyć. No i prawdopodobnie nie masz na to czterech tygodni, ale co najwyżej kilka dni. I to pytanie w oczach - co ja mam z tego wszystkiego wybrać?

Długo zastanawialiśmy się z Maćkiem, jak najlepiej możemy Ci pomóc. I wpadliśmy na pomysł idealny. Stworzyliśmy specjalny przewodnik, w którym atrakcje podzieliliśmy według naszego subiektywnego odczucia, na te, które:

*** koniecznie musisz zobaczyć!
** powinnaś zobaczyć
* zobacz, jeśli masz więcej czasu -  wciąż warto je zwiedzić :)


Nasz wybór bardzo subiektywny

Nadając gwiazdki atrakcjom turystycznym kierowaliśmy się głównie jej historycznym i kulturowym znaczeniem dla regionu, ale też zwracaliśmy uwagę, czy dane miejsce zapewnia rozrywkę na poziomie. W każdym z wymienionych miejsc byliśmy osobiście w okresie 09.2014 - 07.2015.

Ważna jest energia, jaką czuliśmy w danym miejscu. Co się składa na to enigmatyczne słowo? Na przykład czy dane punkty są przyjazne dla turystów, czy człowiek dobrze się w nich czuje, czy jest miła obsługa i dodatkowe atrakcje takie jak na przykład kawiarnia, pub czy sklepik.

Duże znaczenie miał ogólny wygląd atrakcji, ale też jego organizacja - zwiedzanie, oprowadzanie, przekaz marketingowy - braliśmy pod uwagę, czy to wszystko do nas trafia.

I wreszcie niektóre z wybranych przez nas atrakcji traktowaliśmy jako symbole regionu, miejsca kultowe, które koniecznie trzeba zobaczyć.
$wklejka={2}

Jak korzystać z tego przewodnika?

Stwórz z naszej listy własny plan wycieczki. Polecamy zacząć od atrakcji z ***. Są to nasze perełki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Co dalej? Dobierz do Twojego planu kolejne atrakcje z dalszych grup i dopasuj miejsca do Twoich zainteresowań - ale nie traktuj tego jak wyrocznię. Zdziwisz się jak wiele z nich zainteresuje Cię dopiero wtedy gdy do nich przyjedziesz.

Polecamy wybrać coś z każdej grupy. Dzięki temu przekonasz się, jaka różnorodność drzemie w atrakcjach województwa śląskiego.


Nasze trój-gwiazdeczki


* * * Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
* * * Nowa Strefa Kultury w Katowicach: Muzeum Śląskie, Spodek, NOSPR i MCK
* * * Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
* * * Palmiarnia Miejska w Gliwicach
* * * Muzeum Browaru Żywiec
* * * Muzeum Zamkowe w Pszczynie
* * * Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu
* * * Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
* * * Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki

Dwie gwiazdki otrzymują

* * Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
* * Szyb Maciej w Zabrzu
* * Tyskie Browarium w Tychach
* * Nikiszowiec i Muzeum Historii Katowic, Dział Etnografii Miasta w Katowicach
* * Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie
* * Park pałacowy w Świerklańcu
* * Zamek i Pałac Mieroszewskich w Będzinie
* * Spacer po Gliwicach
* * Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
* * Radiostacja w Gliwicach
* * Spacer po Cieszynie i Czeski Cieszyn
* * Trójwieś Beskidzka
* * Szlak na Baranią Górę w Wiśle

Po jednej gwiazdce dostają

* Spacer po Katowicach i katowicki modernizm
* Szyb Prezydent w Chorzowie
* Wieże KWK Polska w Świętochłowicach
* Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
* Zamek Piastowski w Gliwicach
* Spacer po Bielsko-Białej
* Galeria Szyb Wilson w Katowicach
* Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi
* Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
* Szlak Kulinarny Śląskie Smaki
* Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach
* Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim
* Spacer po Wiśle
* Zamki Jurajskie: Bobolice, Mirów, Olsztyn i Siewierz
* Park Śląski w Chorzowie

Za co przyznaliśmy gwiazdki?

Chcesz wiedzieć trochę więcej o tych miejscach? To świetnie! Wystarczy tylko śledzić "Ruszaj w Drogę!" i pojawiające się wpisy.

Jednak zanim się pojawią, poniżej kilka słów o każdej wymienionej atrakcji. Tak na zachętę, żebyś wiedziała skąd taki wybór.

Nasi faworyci! 3 gwiazdki otrzymują:

* * * Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu

Co zrobić z kopalnią, która kończy swój żywot? Można ją albo zamknąć, albo zamienić w atrakcję turystyczną. To drugie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Dwa poziomy zwiedzania do wyboru, zjazd górniczą szolą na poziom 320 metrów, zwiedzanie z przewodnikiem, pokazy działania kopalnianych maszyn, trasy i korytarze, wystawy, a na koniec wizyta w podziemnym pubie, gdzie można zjeść żurek, pajdę ze smalcem i ogórkiem oraz wypić zimne piwo "Guido". W województwie śląskim to obowiązkowa jedynka, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Perełka na Szlaku Zabytków Techniki. Według Macieja - najlepsza atrakcja turystyczna w Polsce. Zobacz zdjęcia:
Kopalnia GUIDO w ZabrzuKopalnia GUIDO w ZabrzuKopalnia GUIDO w Zabrzu


* * * Nowa Strefa Kultury w Katowicach

Jeśli nadal uważasz, że najbardziej charakterystycznym miejscem w Katowicach jest spodek to lepiej przyjedź jeszcze raz do Katowic. Spodek znika w cieniu budynków Strefy Kultury, które powstały wokół niego. Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego to przepiękne, nowoczesne, designerskie budynki, podziwiane nie tylko przez mieszkańców, ale i przez gości z zagranicy. A tuż obok znalazła się nowa siedziba Muzeum Śląskiego ze świetną ekspozycją o dziejach Górnego Śląska (muzeum to 3 piętra pod ziemią!). Zarezerwuj sobie na nie ładnych kilka godzin.
Katowice Nowe Centrum Kultury

* * * Muzeum Powstań Śląskich w  Świętochłowicach

Takie małe Świętochłowice, a takie fajne mają muzeum. Od niedawna, bo od października 2014 roku. Maciej był zaskoczony, że tyle pracy i pieniędzy poświęcono na powstanie nowego, multimedialnego muzeum, które pokazuje zaledwie 3 lata historii Śląska. Ale za to jak istotne 3 lata! Każdy z nas uczył się na lekcji historii o trzech Powstaniach Śląskich. A ile dziś z tego pamiętasz? No właśnie. My też niewiele. A tutaj proszę - oprowadza Cię wirtualny przewodnik i po kolei pokazuje filmy i wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodziło i dlaczego miało takie znaczenie. Uwaga! Muzeum przyjazne dzieciom - dla najmłodszych turystów przygotowano historyjki obrazkowe, które w przystępny sposób objaśniają, na czym polegały Powstania Śląskie. Perełka.
Ruszaj w Drogę przed Muzeum Powstań Śląskich

* * * Palmiarnia Miejska w Gliwicach

No dobrze. Przyznaję bez bicia - to mój subiektywny wybór i uparłam się, żeby gliwicką Palmiarnię umieścić na jednym z pierwszych miejsc listy. A wszystko dlatego, że łazimy sobie w kwietniu po mieście, zimno już i słońce chyli się ku zachodowi, a w tej palmiarni - ciepło, zielono, pięknie! Lato przez cały rok. Są ławeczki do siedzenia. Ścieżki, mostki, ryby w oczkach wodnych i inne zwierzęta, np. mrówki, których pracę można obserwować przez szklane rurki. A na końcu olbrzymie akwarium z towarzyskimi rybami. Do tego kawa czy herbata na przeszklonym balkonie. Gdyby nie godziny zamknięcia, nikt by mnie stamtąd nie wygonił. To zielona wyspa w samym centrum miasta. Dla mnie bomba!
Odpoczynek w gliwickiej palmiarni

* * * Muzeum Browaru Żywiec

Może i - jak twierdzą niektórzy - browar w Żywcu dzisiaj przypomina trochę Disnayland z multimedialnymi wystawami, odtworzonymi karczmami i sklepikami, kapsułą czasu i labiryntem luster, ale ja się bawiłam wyśmienicie. Poznaliśmy metody warzenia piwa, historię Arcyksiążęcego XIX - wiecznego browaru oraz smak żywieckiego piwa. Zajęło nam to ze dwie godziny, a potem poszliśmy do fabryki. Niestety dzieci do tej drugiej części nie wpuszczają, a i dorośli muszą się dostosować do wymogów bhp - w końcu jest to normalny zakład pracy. Jednak jako jeden z najstarszych browarów w Polsce, Browarium Żywiec to obowiązkowy punkt programu w województwie śląskim. Nie przegap!

Czekamy na wejście do Browaru Żywiec

* * * Muzeum Zamkowe w pałacu w Pszczynie

W tym punkcie znów czuć babski wybór. Ale nie tylko kobiety będą zachwycone pałacem. Jak żaden inny pałac w Polsce może poszczycić się bardzo bogatym i - uwaga! - oryginalnym wyposażeniem. I to mnie w pałacu najbardziej uwiodło. A także historia jednej jego mieszkanki - Księżnej Daisy. To musiała być wyjątkowa kobieta. Jej postać bardzo mnie zaintrygowała. Kto wie, może niedługo sięgnę po jej pamiętniki? Z okna pałacu roztacza się przepiękny widok na park, urządzony w stylu angielskim. Szkoda, że nie starczyło nam czasu, żeby w nim odpocząć. Cały kompleks pałacowy, razem z parkiem, robi wrażenie!
Wnętrza Pałacu w Pszczynie

* * * Zamek ogrodzieniecki w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec to bezapelacyjnie najpiękniejszy zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zdziwiony? Tak, Jura też leży w wojewódzwie śląskim. Zwiedzaliśmy go dwa razy. Za drugim razem z przewodnikiem i to był strzał w dziesiątkę. Jeśli chcesz namiar na Wojtka, napisz do nas. Poradzimy. A zamek, a dokładnie jego ruiny, zobacz koniecznie!
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

* * * Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Historia wydobycia srebra na terenie dzisiejszych Tarnowskich Gór sięga kilkuset lat wstecz. Kopania Srebra to wspaniały zabytek, który zwiedza się - jak sama nazwa wskazuje - pod ziemią. Zwiedzamy labirynty korytarzy i wydrążone hale. A na powierzchni czeka na nas Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych, restauracja, sala kinowa i kiosk z pamiątkami i minerałami. Zabierz dzieci! Pomimo, że na dole czeka Cię spływ podziemną rzeką, to do łodzi możesz zmieścić nawet składany dziecięcy wózek - cała trasa jest przygotowana do zwiedzania z najmłodszymi. Bardzo fajna atrakcja!

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

* * * Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki

A jak wybierasz się w Śląskie i na Twojej liście znajdą się jakieś obiekty ze Szlaku Zabytków Techniki to koniecznie zarezerwuj sobie pobyt w Śląskiem w okresie gdy odbywa się Industriada. Industriada to nie miejsce, to wielkie wydarzenie. W największym skrócie  to festiwal, zwany Świętem Szlaku Zabytków Techniki, który świetnie opisują liczby. Industriada 2015 to: 80 tysięcy uczestników, 22 785 minut atrakcji, 372 festiwalowe wydarzenia, 42 zabytki techniki, 27 miast, 1 dzień, 1 rozruch, 1 festiwal. O Industriadzie 2015 pisaliśmy już na blogu. Industriada to Wielkie Pozytywne Szaleństwo. Koniecznie przeczytaj cała relację:
Szalona ekipa wizyty studyjnej na IndustriadzieDwie gwiazdki otrzymują:

Teraz jeszcze naprawdę krótko o miejscach, które otrzymały od nas po dwie gwiazdki. Przypominam, że o większości z nich już niedługo będziesz mógł poczytać na "Ruszaj w Drogę!":

* * Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Częściowo multimedialne, a częściowo nie. Ta analogowa część, to głównie wystawy, w tym rekonstrukcja górniczego chodnika, z koniem pociągowym i górniczymi lampkami. Mi najbardziej podobały się rekonstrukcje górniczych mieszkań, zwyczajów, wystawy zdjęć oraz wystawa z orkiestrą górniczą, która po naciśnięciu wybranej melodii odgrywała ją jak żywa. Do muzeum przyjedź na koniec Twojej wycieczki po województwie śląskim. Zobaczysz tu wiele maszyn, eksponatów i historii żywcem wyjętych z innych atrakcji z naszej listy. To świetny pomysł na podsumowanie śląskiej wycieczki.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - górnicza orkiestra

* * Szyb Maciej w Zabrzu

To wybór Macieja. Wiadomo. Szyb Maciej to pozostałość po dawnej kopalni węgla kamiennego. Odremontowany, przywrócony do życia i dostosowany do komercyjnych realiów. Zwiedza się głównie wieżę nadszybia, dziś pięknie wyremontowaną. Ze szczytu wieży widać panoramę okolicy. Po zejściu pod ziemię przez szybę widać też oryginalny szyb. Jest także restauracja i bar bistro, gdzie można zjeść obiad, ciastko lub napić się kawy. Atrakcja dla dużych i małych. Szyb Maciej to dobry przykład udanej rewitalizacji.

Zabrze Szyb Maciej

* * Tyskie Browarium w Tychach

Dostaje dwie gwiazdki tylko i wyłącznie dlatego, że mi osobiście bardziej podobało się w Żywcu. Natomiast w Tychach jest wystawa nawiązująca do tradycji browarnictwa, a potem większa część zwiedzania odbywa się już w pomieszczeniach fabryki - tych historycznych i tych aktualnie działających.

Tyskie Browarium - multimedialna ekspozycja

* * Nikiszowiec i Muzeum Historii Katowic

Będąc w Katowicach Nikiszowiec musisz zobaczyć. To osiedle górnicze wybudowane według specyficznego planu. Składa się z kilku kwartałów i jest tu wszystko czego górnicy do życia potrzebowali: mieszkania, sklepy, usługi i kościół. Czas jakby się tam zatrzymał. A w muzeum można zobaczyć rekonstrukcję wnętrz tzw. familoków. Zajdź tam koniecznie!
Osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach

* * Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie

O ile w Muzeum Powstań Śląskich opowiedziano historię 3 lat, to co powiesz na muzeum, które opowiada historię zaledwie kilku miesięcy z życia górniczych rodzin? Bardzo tragicznych miesięcy. Przekonasz się o tym właśnie w otwartym w lutym 2015 roku CDDG w Radzionkowie. Muzeum jest multimedialne, historie prawdziwe a rekontrukcja jazdy towarowym wagonem kolejowym, który się trzęsie, piszczy i toczy daje złudzenie rzeczywistości. Ostrzegam - robi mocne wrażenie i pozostawia mnóstwo relfeksji.
Radzionków Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku

* * Park pałacowy w Świerklańcu

Odpoczynek w Parku w Świerklańcu był jednym z moich ulubionych dni w śląskiem. Tylko łezka w oku mi się zakręciła, jak zobaczyłam historyczne zdjęcia jednego z najpiękniejszych pałaców w Polsce, po którym nie został nawet kamień na kamieniu. Pałac był polskim Małym Wersalem. Dziś się ostał tylko park: przepiękny, przewielki i przeuroczy. Sam się przekonaj!

Park w Świerklańcu

* * Zamek i Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Będzin to osobna historia. Na zamku zobaczysz makietę i wystawę broni, wejdziesz na wieżę i dziedziniec. Z drugiej strony wzgórza zamkowego są podziemia z czasów II wojny św., otwarte w tym roku do zwiedzania. A na tym samym bilecie co zamek możesz zwiedzić przepiękny Pałac Mieroszewskich, który jest położony rzut beretem od zamku. Jego wnętrza ozdobione polichromiami - oszałamiają. Zamkiem, pałacem i podziemiami opiekuje się Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Zamek w Będzinie

* * Spacer po Gliwicach

Spacer po Gliwicach sam w sobie zasługuje na osobny punkt. To dlatego, że centrum Gliwic jest bardzo ładne. Szczególnie rynek z ratuszem i pomnikiem Neptuna oraz jego obrzeża - kamienice i uliczki.
Fontanna z Neptunem na rynku w Gliwicach

* * Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Odwiedź ją tuż przed lub tuż po wizycie w Zabytkowej Kopalni Srebra. To atrakcja polegająca na przepłynięciu w łodziach 600 metrów podziemnymi sztolniami zalanymi wodą. To podobno najdłuższy podziemny spływ łodziami w Polsce. Do przetestowania z dziećmi.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

* * Radiostacja w Gliwicach

Największa drewniana konstrukcja w Europie, jeśli nie na całym świecie. Dowiesz się tu o zasadzie działania radia oraz na czym polegała "słynna prowokacja gliwicka" na początku II wojny światowej. Atrakcja bardzo nietypowa. Za opowieści Pana Andrzeja Jarczewskiego pełne pasji i historycznych ciekawostek dostaje od nas aż dwie gwiazdki! (koniecznie zapytaj o możliwość zwiedzania z Panem Andrzejem).
Radiostacja w Gliwicach

* * Cieszyn i Czeski Cieszyn

Cieszy polski i czeski - głównie do spacerowania i porównania. A co w Cieszynie? Kilka miejskich szlaków do spacerowania, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, świetne Muzeum Drukarstwa i oczywiście kanapki cieszyńskie! Po czeskiej stronie piwo, czekolada Studentska i smażony syr.
Cieszyn nocą

* * Trójwieś Beskidzka

To Beskidy a wciąż województwo śląskie. Trójwieś to Koniaków, Istebna i Jaworzynka. W każdej znajdziesz coś ciekawego: koniakowskie koronki, chatę Jana Kawuloka, grę na trombitach czy muzeum etnograficzne. No i przepiękne widoki. Można się zakochać!
Największa na świecie koniakowska koronka w Istebnej

* * Szlak na Baranią Górę w Wiśle

Dla tych co lubią wycieczki po górach, ale niewysokich. Trasa całodzienna - do źródeł Wisły. Bardzo malownicza, choć z wózkiem dziecięcym się nie przejdzie. Za to widzieliśmy kozaków wjeżdżających tam na rowerach. Szczyt - kiedyś piękny, zielony, zalesiony, został zżarty przez kornika. Z Baraniej Góry można zejść szlakiem aż do Koniakowa. Polecamy!
Barania Góra - tu kiedyś był lasZa co przyznaliśmy jedną gwiazdkę?


I jeszcze krótko za co przyznaliśmy po jednej gwiazdce poniższym atrakcjom:

* Spacer po Katowicach i katowicki modernizm - za solidarność z Gdynią, gdzie też mamy szlak modernizmu.

* Szyb Prezydent w Chorzowie - za to, że wieczorem jest pięknie podświetlony.

* Wieże KWK Polska w Świętochłowicach  - za to, że wieże nadszybia po kopalni KWK Polska mogły pójść na złom, a stały się wizytówką miasta.

* Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - za to, że niedługo zostanie największą atrakcją turystyczną Zabrza, a dziś można tam podziwiać maszyny górnicze, w tym stuletnią maszynę parową (wciąż działającą!) i wejść na wieżę z widokiem na okolicę.

* Zamek Piastowski w Gliwicach - za ciekawe wystawy, porządek, chronologię i za to, że jest przyjazny turystom. [zajrzyj do środka Zamku Piastowskiego]

* Spacer po Bielsku-Białej - za dwa rynki, Reksia i pomnik Neptuna.

* Galeria Szyb Wilson w Katowicach - za możliwość oglądania w nim wystaw sztuki naiwnej (tzw. art naif).

* Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi - za to, jak nowoczesnym stała się miejscem, za pomysł i za integrację mieszkańców Czeladzi.

* Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - za olbrzymie kominy, ciekawe wystawy i piorunujący pokaz, jak działa prąd. [zobacz te gigantyczne kominy]

* Szlak Kulinarny Śląskie Smaki - za to, że są takie pyszne, sprawdzone i ... śląskie. Oraz za aplikację mobilną na telefon. [ zobacz nasze wspomnienia ze szlaku]

* Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach - za to, że została uratowana od ruiny i teraz służy mieszkańcom na wystawy, koncerty i wydarzenia kulturalne. [zobacz jej wnętrza]

* Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim - za to, że można na nią wjechać kolejką szynową, a zjechać na hulajnodze i za miejsce, w którym hulajnogi zjeżdżają pod górę. [zdjęcia ze szlaku]

* Spacer po Wiśle - za to, że jest to miasto rodzinne Adama Małysza, gdzie stoi jego czekoladowy pomnik, skocznia narciarska jego imienia oraz muzeum naszego skoczka.  [Autorski spacer po Wiśle. Korzystaj!]

* Zamki Jurajskie: Bobolice, Mirów, Olsztyn, Siewierz - za to, że leżą na Szlaku Orlich Gniazd lub w jego okolicach i wszystkie zachęcają do ich zwiedzania [zobacz zamki jurajskie]

* Park Śląski w Chorzowie - za to, że to (jeden z?) największych parków miejskich w Europie, za oazę zieleni w samym sercu śląskiej aglomeracji, ogród zoologiczny i kolejkę linowąPowyższy wybór ma być dla Ciebie zachętą, żebyś rozważyła zwiedzenie województwa śląskiego. Sama widzisz, ile czeka tam na Ciebie atrakcji.

A to przecież jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze cała masa miejsc, które widzieliśmy, a w spisie z różnych względów nie uwzględniliśmy, oraz cała masa miejsc, których jeszcze nie widzieliśmy.


Ciekawa jestem, co Ty dopisałabyś do tej listy i ile przyznałabyś gwiazdek.

Jakieś propozycje? Pisz w komentarzu!

podoba mi się to!


Ranking to nie wszystko

Mamy dla Ciebie coś jeszcze. Posłuchaj jak opowiadaliśmy o śląskich atrakcjach w audycji "Nie śpij zwiedzaj z Radiem Gdańsk". Rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w województwie śląskim, o zabytkach techniki, Industriadzie, górach, śląskich smakach, ciekawych miejscach w Katowicach i o tym dlaczego wracaliśmy pięć razy do województwa śląskiego w ciągu jednego półrocza.

W audycji Beaty Szewczyk udział wzięli: Kasia i Maciej Marczewscy, Marek Buksiński, Kamil Witor i Adam Hajduga.Poczytaj jeszcze:

13 Komentarze

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

 1. Tylko jedna gwiazdka dla Bielska ? Bielsko trzeba zwiedzać z przewodnikiem ... dwa rynki, Reksio i Bolek i Lolek to nie Bielsko. To na prawdę mały Wiedeń :-)
  Pozdrawiam z Bielska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Iloną G. Bielsko-Białą to m.in. zabudowa średniowieczna na starówce z pomnikiem św. Napomucena i Neptuna gdzie można wypić na miejscu ważone piwo w starym browarze miejskim, przejść się podcieniami i zasmakować w wypiekach szwedzkich wśród szmacianek lub posiedzieć na przepięknie odnowionej starówce wieczorem pod parasolką (jak jest chłodno to można dostać miłe i ciepłe koce). Nieopodal widoczny XIII w. zamek przebudowany na pałac w XVI w. (można zwiedzać). Jest też biblioteka zbiorów specjalnych gdzie można posłuchać muzyki z płyty lub obejrzeć film za darmo. Przepiękna architektura z okresu monarchii Austro-Węgierskiej jak chociażby Teatr, który jest kopią teatru w Wiedniu z największą i jedyną tego typu kurtyną na świecie? - w Polsce na pewno. Kolej gondolowa (najnowocześniejsza w Polsce) na Szyndzielnię (największe schronisko górskie w Beskidach). Wzgórze Trzy Lipki z gigantycznym podświetlanym "Krzyżem tysiąclecia" i piękną panoramą. Długo wymieniać... Odnowione Bulwary Straceńskie; Bielska Zadymka Jazzowa, "Noc z duchami" w Zamku Sułkowskich; ścieżki rekreacyjne wokół lotniska sportowego, "Operacja Południe", "Piknik Lotniczy", Trasy Beskidu Śląskiego i Małego, w zimie najlepiej oświetlone miasto itd. itp. (PS. Nie jestem niestety mieszkańcem BB)

   Usuń
 2. Fajnie zobaczyć, co inni myślą o miejscach, w których też byłam. Chyba Muzeum Browaru w Żywcu otrzymałoby u mnie nieco mniej gwiazdek... Zachęciliście mnie do odwiedzenia zamku w Pszczynie. Mam nadzieję, że uda mi się go odwiedzić.
  Pozdrawiam,
  www.ladywagabunda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecamy Zamek w Pszczynie. Piękne wnętrza :) A co do Żywca - to zdania są rzeczywiście podzielone i różne głosy słyszymy.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. a Może by taj zjechać niżej na ziemie raciborskie, rybnickie ,jastrzębskie i wodzisławskie to byłoby dużo więcej tych gwiazdek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zapewne :) a co konretnie proponujesz do odwiedzenia w tych regionach?

   Usuń
 4. Cieszę się, że nie piszecie "Śląsk" tylko "Śląskie", bo Śląsk to zaledwie połowa województwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Nawet rozmawialiśmy o tym wracając z urlopu - o, tutaj:
   http://www.ruszajwdroge.pl/2015/05/wDrodze-na-Slask-czy-w-Slaskie.html

   Usuń
 5. Super! Bardzo lubię zaglądać na Waszego bloga, bo już kilkukrotnie znalazłam tutaj inspirację do mniejszych i większych wypadów, a poza tym bije z Waszych tekstów bardzo pozytywna energia, więc lektura zawsze jest smaczna:) I tym razem się nie zawiodłam, całkowicie się przychylam do "trzygwiazdkowców" - kopalnia Guido i Strefa Kultury w Katowicach zrobiły na mnie szczególne wrażenie, a jeszcze sporo Śląska przede mną.

  Tacy pozytywnie zakręceni ludzie jak Wy popchnęli mnie do stworzenia mojego własnego bloga o zbliżonej tematyce, gdzie również zamieściłam tekst o Muzeum Śląskim. Pozdrawiam i zachęcam do lektury na mar-ginalia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo ciekawych i fajnych miejsc, bardzo przydatny materiał :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zestawienie! Część miejsc już widziałam, inne mam zamiar zobaczyć już za kilka dni :) Wasz ranking na pewno mi się przyda - będzie w czym wybierać w zależności od pogody.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brakuje mi w tym zestawieniu Częstochowy, choć z drugiej strony leży w województwie śląskim, ale w rzeczywistości to małopolska, więc może dobrze że jej nie ma, bo wielu ludzi później kojarzy, że leży na Śląsku ;)

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy