» » »

Kopalnia GUIDO w Zabrzu - najlepsza atrakcja turystyczna w Polsce!

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu to najlepsza podziemna atrakcja turystyczna w Polsce. A według Macieja nie tylko podziemna, a najlepsza atrakcja turystyczna w naszym kraju. Zwiedzisz tu najgłębiej położone w Polsce: trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego, pub z zimnym piwem i scenę teatralną. A to wszystko zaraz po tym, jak zjedziesz prawdziwą górniczą szolą, pieszo przejdziesz kolejne poziomy kopalni, zobaczysz maszyny górnicze w akcji i przejedziesz się podziemną podwieszaną kolejką.

Podwieszana kolejka w Kopalni GUIDO

Policzyłam, że w Kopalni GUIDO byliśmy cztery razy. I gdyby nie rodzinna uroczystość pewnie zwiedzilibyśmy ją kolejny raz na tegorocznej Industriadzie - gigantycznym festiwalu Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nas w tym roku tam nie będzie, ale wszystko przed Tobą. Zarezerwuj już teraz drugi weekend czerwca na wycieczkę w Śląskie. Bo na Industriadzie co roku dzieją się rzeczy niezwykłe.  

Zabrze - zielono u góry, czarno na dole

Zabrze, jedno z pięciu największych miast województwa śląskiego, zawsze kojarzyło się z przemysłem górniczo-hutniczym. No i może jeszcze z drużyną piłkarską "Górnik Zabrze". W erze zamykania kopalni postawiło na turystykę poprzemysłową i z naszych obserwacji wynika, że ma olbrzymią szansę stać się turystyczną podziemną mekką.

Na powierzchni ziemi ponad 60% miasta pokrywa zieleń, a pod spodem rozciąga się alternatywny czarny świat, pełen węglowych korytarzy, maszyn i tajemnic. Pod ziemię zejdziesz m.in. w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO - w miejscu z fantazją i szalonymi pomysłami. W miejscu, do którego sami regularnie wracamy.

GUIDO była na liście marzeń Macieja

Kopalnia GUIDO była na liście marzeń Maćka od dawna. Pamiętam, jak z wypiekami na twarzy pokazywał mi film reklamowy, i podekscytowanym głosem, w sposób nie znoszący sprzeciwu, twierdził, że MUSIMY tam pojechać. Okazja nadarzyła się w 2015 roku. Śląska Organizacja Turystyczna zaprosiła nas wtedy na grupową wizytę studyjną, podczas której, razem z innymi blogerami zeszliśmy na samo dno ziemi.

To było niesamowite wrażenie, które pamiętać będziemy na długo. To był też początek naszej współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną, której efektem jest m.in. ta relacja. ŚOT to eksperci od swojego regionu. Jeśli szukasz innych atrakcji w województwie śląskim, to zajrzyj na prowadzoną przez nich stronę serwisu regionalnego slaskie.travel. Opisują na niej ciekawe miejsca, wojewódzkie szlaki tematyczne i wydarzenia. 

Kopalnia GUIDO - przed wieżą nadszybiaKopalnia GUIDO - przed wieżą nadszybiaKopalnia GUIDO - przed wieżą nadszybia

Maciej ciągnie Kasię pod ziemię

Potem do GUIDO wracaliśmy jeszcze kilka razy, i za każdym z nich towarzyszyły inne emocje. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Macieja zawsze ciągnęło pod ziemię. Mnie zaraził swoją pasją, choć przyznam, że zjazd górniczą szolą (kopalnianą windą) kilkaset metrów pod ziemię był dla mnie prawdziwym wyzwaniem.

Potem było już łatwiej i mogłam w pełni cieszyć się zwiedzaniem. Dokładnie wtedy, gdy zapominałam ile ton ziemi jest nade mną, i że jestem na takiej głębokości, jakby ktoś wieżę Eiffla z Paryża wkopał czubkiem do dołu.

Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą Kopalnia GUIDO - zjazd górniczą szolą


Kim był Guido?

Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO powstała w 1855 roku na polecenie księcia Guido Henckela von Donnersmarcka, od którego imienia wzięła swoją nazwę. Ten szacowny Ślązak z brodą był wielkim magnatem i dziedzicem fortuny, na którą składały się huty i kopalnie.

Gdy był w wieku, w którym współczesna młodzież kończy studia, a czas wolny spędza w internecie, Guido przejmował właśnie majątek ojca, a jako 25-latek zakładał kopalnię "Guido". Był wpływowym politykiem, baronem i hrabią cesarstwa, księciem pruskim i tytularnym panem Tarnowskich Gór. Dla wsparcia edukacji swoich pracowników i ich dzieci założył fundację, która istnieje do dziś. Słowem - biznesmen i człowiek sukcesu. Jego ducha czuć w Kopalni GUIDO do dzisiaj.

Trasa 170 metrów pod ziemią

W kopalni przestano wydobywać węgiel, a w 2007 roku oddano ją w ręce turystów. Dziś oferta jest tak rozbudowana, że trzeba pilnie śledzić tablicę z cennikiem. Nie jest najtaniej, ale w porównaniu do innych polskich atrakcji, naprawdę warto odłożyć na zwiedzanie. Trwa ono kilka godzin, w zależności od trasy.

Najłatwiejsza jest ta na poziomie 170 metrów pod ziemią. Każdy może tam zjechać. Prawdziwą frajdą jest już zjazd górniczą szolą. Potem zaczyna się ok. 1,5 godzinne zwiedzanie. Na tym poziomie dowiesz się, jak ciężka jest praca górnika, i ile zagrożeń na niego czeka w podziemnym świecie. Multimedialne efekty sprawiają, że przekaz jeszcze bardziej działa na wyobraźnię.

Moim zdaniem najciekawsza jest tu rekonstrukcja podziemnych stajni, w których kiedyś mieszkały konie zatrudnione w górnictwie. Przewodnik barwnie opowiada historie, jak konie transportowano na dół do kopalni i dlaczego większość z nich już nie wracała na górę. Na tym poziomie pomodlisz się też w kaplicy Świętej Barbary, patronki górników, która swoje święto obchodzi 4 grudnia. Święta Barbara jest centralną postacią tej części zwiedzania, którego punktem kulminacyjnym jest kaplica jej imienia. Niektóre pary właśnie to miejsce wybierają na ślubowanie sobie miłości, dopóki śmierć ich nie rozłączy.

Podziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w Zabrzu

Trasa 320 metrów pod ziemią

Po zwiedzeniu poziomu 170 zjeżdża się jeszcze niżej, na poziom 320 metrów. I tu zaczynają się prawdziwe górnicze atrakcje. Zobaczysz tu, jak pracują kombajny: chodnikowy i ścianowy, i jak głośne są taśmociągi. Są miejsca, gdzie trzeba iść schylonym, jakby oddawało się hołd Św. Barbarze. Bywa ciasno i ciemno. Wrażeń dostarcza też podziemna, podwieszana kolejka, którą przejeżdża się część trasy.

Tę trasę zwiedzaliśmy już trzy razy. Grupowo, indywidualnie, a nawet z telewizyjną kamerą. Oprowadzał nas m.in. Pan Ryszard Woźniak, który jak większość innych przewodników, pracował kiedyś "na kopalni". Jego genialne opowieści wciągnęły nas w podziemny świat górników, ich przygód i codziennej, trudnej pracy.

Podziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w ZabrzuPodziemna trasa turystyczna w Kopalni GUIDO w Zabrzu

Najniżej położony pub i scena teatralna w Europie

A na koniec wycieczki czeka najfajniejsza atrakcja - czynna od 2013 r. Strefa K8. To sala koncertowa, multimedialne sale konferencyjne i pub, w którym ci, co mogą, napiją się zimnego piwa "Guido", zjedzą chleb ze smalcem i ogórkiem, a na koniec kupią pamiątkę. Na przykład mydło, które mydli na czarno, a myje :)

GUIDO działa nie tylko dla turystów. Ludzie zjeżdżają tu na koncerty, w ramach projektu "Muzyka na poziomie", albo na przedstawienia do "Teatru na poziomie". Nie ma drugiego takiego teatru w Europie. Ten jest najgłębiej położony. Niektórzy organizują tu wesela w sali bankietowej na 120 osób, a jeszcze inni robią szkolenia i konferencje. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO działa cały czas.

Strefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDOStrefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDOStrefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDOStrefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDOStrefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDOStrefa Rozrywki K8 w Kopalni GUIDO

Górnicza szychta na głębokości 355 metrów!

W GUIDO mają szalone pomysły. Jednym z nich było otwarcie jeszcze głębszego poziomu (355 metrów) i stworzenie w tym miejscu trasy ekstremalnej. To świetna propozycja na grupową integrację w gronie znajomych z pracy, rodziny, przyjaciół. W pełnym "umundurowaniu" i oprzyrządowaniu zjeżdża się na grupową podziemną szychtę.
szychta - zmiana robocza w kopalni; też: górnicy jednej zmiany

Prowadzimy program telewizyjny o woj. śląskimProwadzimy program telewizyjny o woj. śląskim

Na szychtę wybraliśmy się z kamerą TVP3 Katowice, gdy prowadziliśmy pod patronatem Śląskiej Organizacji Turystycznej wakacyjny program "Lato w Regionach". Pod ziemię zabrał nas Sztygar Andrzej. Dzięki niemu poczuliśmy namiastkę tego, z czym mierzą się na co dzień górnicy.

Najpierw Maciej, w niebieskiej koszuli w kratę i miodowym kubraku, z lampką czołówką na głowie, wrzucał gruz na taśmę, potem wspólnie rozkręcaliśmy rurociąg, a na końcu piłowaliśmy klocek drewna. Tylko aparaty ucieczkowe trochę przeszkadzały. Najfajniejsze jest to, że na taką szychtę ze sztygarem może zjechać każdy. Wystarczy dobrać odpowiednią drużynę i zarezerwować sobie pięć godzin.

Zobacz jak sobie poradziliśmy z tym zadaniem i sprawdź minę Sztygara Andrzeja, gdy mocowaliśmy się z drewnianym klockiem. Takie wspomnienia zostają na całe życie. Będzie co wnukom opowiadać! :)

Zabrze na weekend: Guido, Królowa Luiza i Park 12C

W programie pokazujemy też atrakcje w pobliżu GUIDO: wciąż działającą, 100-letnią wyciągową maszynę parową w Sztolni Królowa Luiza i zeszłoroczną nowość w Zabrzu - Park Edukacyjny 12 C, którego otwarcie obserwowaliśmy na zeszłorocznej Industriadzie. To kolejne miejsce w Zabrzu, gdzie zjedziesz pod ziemię i zobaczysz działające maszyny górnicze. A Twoje dzieciaki zachwyci kamienny labirynt i stanowiska do naukowych eksperymentów, które razem tworzą tzw. "bajtel grubę".

Jeden dzień na zwiedzanie Zabrza już nie wystarczy. Zarezerwuj sobie lepiej 2-3 dni! Zobacz:

Lato w Regionach - odcinek 5, Metropolia Silesia

Cykl programów Lato w regionach. Kasia i Maciej odwiedzają miejsca, które warto zobaczyć w województwie śląskim. Nie masz pomysłu na weekend? Zapraszamy do centrum woj. śląskiego. -- Śląskie w internecie: Oficjalny portal turystyczny woj.

Mroki Kopalni - trasa dla odważnych

Oryginalnie zwiedza się też trasę "Mroki Kopalni". My byliśmy na nie już dwa razy. Za każdym razem zjeżdżaliśmy z przewodnikiem górniczą szolą na poziom 320 metrów i stamtąd kierowaliśmy się do najciemniejszych zakamarków kopalni. Trasę w kompletnej ciemności oświetlały tylko wąskie snopy świateł z lampek czołówek. Towarzyszyły nam tumany węglowego pyłu, wąskie przesmyki, strome podejścia i cisza przerywana naszymi głębszymi oddechami.

Mroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDOMroki Kopalni - trasa w całkowitej ciemności w Kopalni GUIDO


Industriada 2017 - zwiedzaj kopalnię i świętuj na Szlaku Zabytków Techniki

Do zwiedzenia Kopalni "Guido" i Zabrza zachęcamy Cię zawsze i przez cały rok. Ale już w czerwcu nadarza się wyjątkowa okazja. To Święto Szlaku Zabytków Techniki i największa impreza turystyki dziedzictwa przemysłowego w Polsce. W zeszłym roku, w 27 miastach województwa śląskiego, w prawie 400 imprezach wzięło udział prawie 100 tys. ludzi! My też. I zrobiliśmy relację. Tak samo jak dwa lata temu.
Poczytaj nasze relacje, pooglądaj filmy i zarezerwuj już dziś czas na weekend między 9 a 11 czerwca. Główne atrakcje dzieją się w sobotę, 10 czerwca 2017r. Organizatorzy zapewniają kupony na darmowe przejazdy kolejami, autobusami i tramwajami między atrakcjami w całym województwie śląskim!

W tym roku to 500 wydarzeń w ciągu jednego dnia dla dzieciaków i dorosłych. Od rozrywkowych, teatralnych i sportowych, po zwiedzanie obiektów Szlaku Zabytków Techniki w nietypowych formułach. Na przykład dwa lata temu Kopalnię GUIDO zwiedzało się jak stację badawczą Karbonia w specjalnych kosmicznych skafandrach i w towarzystwie ufoludków grających w Pac-Mana. Tak, Industriada to szalona impreza. Zobacz zwiastun:

INDUSTRIADA 2017 - w rytmie maszyny

Fabryczne syreny, syk maszyn parowych, stukot pociągów - tegoroczna INDUSTRIADA jest zakręcona wokół dawnych mechanizmów i pełna industrialnego rytmu. Program festiwalu powstawał w rytmie maszyny, zatem świętujemy w jej takt, odwiedzamy zabytki, poznajemy przemysłowe atrakcje województwa śląskiego i pamiętamy o dobrej zabawie. INDUSTRIADA - święto Szlaku Zabytków Techniki.

Jak dojechać na Industriadę?

Z Gdyni do Katowic to tylko 6 godzin pociągiem, z Warszawy dostaniesz się w 2,5 godziny, a z Krakowa tu już rzut beretem - godzinę samochodem. Na Industriadę dojedziesz szybko prawie z całej Polski. A na miejscu - korzystasz już z kuponów na darmowe pociągi, autobusy i tramwaje.

Wejdź na stronę Industriady i ułóż Twój dzień z 500 wydarzeń w 47 przemysłowych obiektach rozłożonych w 28 miastach (większość darmowych!) i zobacz, czym organizatorzy zaskoczą w tym roku.
Industriada - czerwcowe Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada - czerwcowe Święto Szlaku Zabytków Techniki

Odkrywaj z nami województwo śląskie

Czy kogoś muszę jeszcze dodatkowo zachęcać do przyjazdu do Zabrza? Rezerwuj noclegi na Industriadę i zabierz się za zwiedzanie. Lub sprawdź na naszym blogu co jeszcze warto zobaczyć w pobliżu i przyjedź do śląskiego na dłużej:

Lubisz to? Daj znać w komentarzu i podaj dalej!

Kopalnia GUIDO w Zabrzu - najlepsza atrakcja turystyczna w Polsce!

Wyobraź sobie Eiffla, odwróć czubkiem do dołu i wkop ją w ziemię. Tak głęboko zjedziesz w GUIDO. Poznasz pracę górnika, kopalniane maszyny i najniższy pub w Europie.

KOLEJNA RELACJA Starszy post

KOMENTARZE

Daj znać co myślisz :) Dodaj komentarz w polu poniżej lub przewiń w dół i skomentuj przez Facebooka.

Ruszaj w Drogę?

Czytasz największy blog podróżniczy o Polsce. Znajdziesz u nas ponad 500 artykułów z pomysłami na wycieczki po Polsce. Pokażemy Ci gdzie pojechać i co warto zobaczyć w Polsce. Miejsca sprawdzamy i zwiedzamy osobiście. Polecamy spis A-Z ciekawych miejsc i wyszukiwarkę.

KASIA I MACIEJ MARCZEWSCY

Od 10 lat #wDrodze, a od pięciu prowadzimy największy blog podróżniczy o Polsce. Jesteśmy pozytywnie zakręceni na punkcie polskiej turystyki.

KLUB RUSZAJ W DROGĘ!

Prowadzimy prezentacje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Opowiadamy o polskich regionach i dzielimy się naszymi pomysłami na podróże po Polsce.

FUNDACJA RUSZAJ W DROGĘ!

Promujemy polską turystykę w Polsce, pomagamy organizacjom turystycznym w dotarciu do nowych turystów i prowadzimy warsztaty branżowe.