Darmowy przewodnik Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy! Plan na 7 dni na Żuławach

Ruszaj z nami na niesamowitą przygodę - zwiedzaj Malbork i odkrywaj Żuławy na rewelacyjnych wycieczkach, które dla Ciebie ułożyliśmy. Od teraz to bajecznie proste, bo napisaliśmy dla Ciebie nowy przewodnik „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. W Malborku i na Żuławach, w cieniu największej średniowiecznej twierdzy Europy - malborskiego zamku, poznasz historię Krzyżaków, zobaczysz żuławskie domy podcieniowe i dowiesz się, kim byli menonici. Z gotowymi propozycjami wycieczek przemierzysz rowerem płaskie przestrzenie Żuław Malborskich i zaznasz ekskluzywnego, żuławskiego spokoju.

Malbork i Żuławy
Z naszym nowym drukowanym przewodnikiem przekonasz się też, że Malbork to więcej niż zamek i Krzyżacy. Wykonując zadania, które dla Ciebie przygotowaliśmy i porównując z rzeczywistością archiwalne zdjęcia, poznasz historię miasta, które po wojnie przeobraziło się nie do poznania. A potem, wyposażony w mapę i trasy wycieczek, spędzisz kilka dni na Żuławach - w niesamowitym, jeszcze nieodkrytym turystycznie regionie.  Pochłonie Cię żuławska pozytywna depresja, dotrzesz na pomenonickie cmentarze i zrobisz wspaniałe pamiątkowe zdjęcia z rzeką Nogat w tle, mostami na Wiśle i widokiem na rezerwat Las Mątawski. To wszystko znajdziesz w darmowym 32-stronicowym przewodniku "Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy".


Jak dostać przewodnik Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy?

Przewodnik "Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy" napisaliśmy dla Urzędu Miasta Malborka i Starostwa Powiatowego w Malborku. Dlatego otrzymasz go za darmo w wersji drukowanej w informacji turystycznej w Malborku (ul. Kościuszki 54) i w zaprzyjaźnionych informacjach turystycznych na Pomorzu.

Wersję drukowaną wyślemy w prezencie do naszych stałych Darczyńców - Przyjaciół Wspierających Fundację Ruszaj w Drogę! Wyślemy go też w podziękowaniu za darowizny, które wesprą działanie bloga ruszajwdroge.pl w internecie przynajmniej przez 2 tygodnie. Dostaną go też w prezencje Ci, którzy zamówią specjalne zestawy naszych książek - z najnowszymi wydaniami z 2020 roku przewodników o Bieszczadach i o Kociewiu Świeckim.
ZOBACZ ZESTAWY PRZEWODNIKÓW


Pobierz darmowy przewodnik o Żuławach i Malborku w PDF

Naszym marzeniem jest, aby drukowany przewodnik „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” trafił do wszystkich turystów! Żuławy uwielbiamy i promujemy na każdym kroku. Dlatego też cieszymy się ogromnie, że dziś każdy może dostać za darmo ten przewodnik. W wersji drukowanej i jako darmowy e-book.

Wersję elektroniczną tego przewodnika pobierzesz już dziś na Twojego smartfona lub komputer - możesz ją nawet wydrukować na domowej drukarce. Z tym przewodnikiem poznasz Malbork i jego największe atrakcje, poczujesz 100% klimatu Żuław, zobaczysz domy podcieniowe i dowiesz się, kim byli menonici. Kliknij w link i pobierz za darmo e-book PDF z przewodnikiem! Zobacz, jak wygląda Twój wakacyjny przewodnik po Malborku i Żuławach:
POBIERZ PRZEWODNIK PDF


Aż 7 wycieczek na 7 dni w Malborku i na Żuławach i aż 140 zdjęć!

"Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy" to niezwykły przewodnik. Zaplanowaliśmy w nim dla Ciebie aż 7 dni w Malborku i na Żuławach. Od razu ruszysz z nim w drogę. Do 7 propozycji wycieczek dostajesz 4 mapy z trasami, dziesiątki ciekawostek o Malborku i Żuławach, zadania do wykonania i odszukania w terenie oraz ponad 140 kolorowych zdjęć! Tak! 140 kolorowych zdjęć! Sami byliśmy zaskoczeni, ile rzeczy zmieściło się na zaledwie 32 stronach przewodnika.

"Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy" to praktyczny planer podróży, z którym odkryjesz imponujące malborskie budynki z czerwonej cegły, odszukasz ślady starego miasta, weźmiesz udział w rodzinnych warsztatach i odpoczniesz na miejskiej plaży. Spodobają Ci się też zadania do wykonania w terenie: policzysz słupy w domach podcieniowych, odszukasz malborskie monety i dotrzesz do miejsc, w których zrobisz unikatowe, pamiątkowe zdjęcia.


Jak ruszyć w drogę na Malbork i Żuławy?

Zaplanuj tydzień w Malborku, skąd będziesz robić wycieczki na Żuławy, poznając cały powiat malborski. Pierwsze dwa dni zaplanowaliśmy dla Ciebie w Malborku. Zwiedzisz zamek, miasto i odkryjesz architekturę wszystkich epok, poznasz malborskie legendy, pojeździsz na rolkach i odpoczniesz na przystani żeglarskiej. 

W kolejne dni wyruszysz z Malborka na Żuławy - na płaskie nizinne tereny, na których poczujesz wiatr we włosach i odetchniesz od wielkomiejskiego zgiełku. W ozdobionym majowymi żółtymi rzepakami i niskimi wierzbami powiecie malborskim wyznaczyliśmy dla Ciebie aż 5 wycieczek - 2 samochodowe, 2 rowerowe i jedną pieszą.

Każdą z tych 7 wycieczek sprawdziliśmy osobiście. Z przerwami na zdjęcia i odpoczynek, zajmowała nam cały dzień. Ty też podróżuj we własnym tempie, chłoń Żuławy, wykonuj zadania z kolejnych stron, a jeśli chcesz – łącz trasy lub dziel je i dopasuj zwiedzanie do siebie. 

Żeby pokazać Ci, co czeka Cię na miejscu, w tym artykule zamieściliśmy zdjęcia z przewodnika w pełnym rozmiarze. Dodaliśmy też kilka nowych fotek, których nie znajdziesz w przewodniku, a które szkoda nam trzymać w czeluściach komputera. Zapnij pasy i przygotuj się na porcję zdjęć i garść ciekawostek, które pomogą Ci lepiej zrozumieć region. 

A gdy tylko ruszysz w drogę na Żuławy z tym przewodnikiem - daj nam koniecznie znać. W komentarzu na blogu, na Facebooku lub Instagramie

Kiedy ostatni raz byłeś na zamku w Malborku?

Klasycznie Malbork kojarzy się z zamkiem, który jako największa ceglana warownia średniowiecznej Europy dumnie figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Twierdza, którą widzisz dziś górującą nad rzeką Nogat, to w dużej części rekonstrukcja. Gdybyś zobaczył ją tuż po wojnie w 1945 roku, przekonałbyś się, że ledwo tę wojnę przetrwała. Pacjenta na szczęście udało się reanimować. Imponujący wysiłek dziesiątek osób, pasjonatów, historyków, budowniczych i renowatorów oraz środki pozyskiwane z dofinansowań sprawiły, że dziś malborski zamek jest wizytówką nie tylko regionu, ale całej Polski.

To oczywiste, że wszystkie wycieczki kierują się właśnie do zamku, jako do obowiązkowego punktu na turystycznej mapie Polski. I jeśli zamku w Malborku jeszcze nie widziałeś lub widziałeś go daaawno temu, to czas odnowić znajomość, bo zaszły tu spore zmiany. Z przewodnika „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” dowiesz się, jaka była historia tego zamku oraz jak dziś możesz go zwiedzać. Na zwiedzanie zaplanuj sobie co najmniej 3 godziny. Każdy turysta wchodzi tu z przewodnikiem (w trakcie epidemii mogą być pewne ograniczenia) albo audioprzewodnikiem i ma do wyboru kilka tras, m.in. fabularyzowaną trasę dla rodzin z dziećmi.

W trakcie wycieczki zwróć uwagę na Wielki Refektarz, sale w Pałacu Wielkich Mistrzów, kościół Najświętszej Maryi Panny oraz kaplicę św. Anny, gdzie byli chowani wielcy mistrzowie. Obowiązkowo wejdź też na wieżę, z której przy dobrej pogodzie zrobisz fenomenalne zdjęcia na Malbork i Nogat, który dzieli tę część Pomorza na dwie krainy: Powiśle i Żuławy. Koniecznie zajrzyj też na zamkowe wystawy - zachwycą Cię tu cuda z bursztynu, a być może także zbroje rycerskie. Tak czy inaczej na zamku czeka na Ciebie wiele atrakcji, po których na pewno będziesz chciał pójść na obiad i porządny deser!


Poszukaj Starego Miasta w Malborku

Zachęcam Cię, abyś po odpoczynku, wybrał się na spacer w okolicach zamku. Malbork przed wojną był niemieckim miastem z rzędami podcieniowych kamienic na Starym Mieście rozciągającym się tuż koło zamku, wzdłuż Nogatu. Walki w 1945 roku sprawiły, że Stare Miasto ucierpiało tak bardzo, że dziś zostały w tym miejscu po nim dosłownie 4 pamiętające średniowiecze budynki: kościół św. Jana, ratusz, Brama Mariacka i Brama Garncarska.

Ocalały także fragmenty murów miejskich, które dziś odkryjesz przemierzając multimedialne Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji. Korzystając ze zdjęć, które zgromadziło Muzeum Miasta Malborka i które zobaczysz na jego stronie internetowej, w przewodniku pokazujemy Ci, jak zmienił się krajobraz miasta po wojnie. Rzędy pięknych kamienic zastąpiło osiedle bloków wybudowanych w PRL.Gdy będziesz iść chodnikiem po trakcie Jana Pawła II w kierunku Bramy Mariackiej, wyobraź sobie, że idziesz właśnie centralnym traktem Starego Miasta, a po obu stronach mijasz eleganckie kamienice z podcieniami. Co prawda samo Stare Miasto nie było aż tak stare, jak mogłoby się wydawać, bo wcześniej oryginalną starówkę strawił pożar. Ale po wojnie miasto przeobraziło się nie do poznania. W przewodniku odkrywamy przed Tobą tę historię.


Podziwiaj budynki z czerwonej cegły i odpoczywaj w parku miejskim

Drugiego dnia proponujemy Ci bliższą znajomość z Malborkiem. Jeśli nie miałeś czasu, aby po zwiedzaniu zamku odwiedzić jego okolicę, to teraz nadarza się świetna okazja. Zaplanowaliśmy dla Ciebie i pokazaliśmy na mapie długi, bo aż 6-godzinny spacer po mieście, w trakcie którego odkryjesz większość atrakcji Malborka. Zobaczysz budynki pamiętające czasy Starego Miasta, a także XIX i XX-wieczne budowle z czerwonej cegły, nawiązujące do średniowiecza. Wejdziesz na wyremontowany dworzec kolejowy, który sam w sobie jest turystyczną atrakcją, oraz do wieży ciśnień, która jest świetnym punktem widokowym na okolicę.

Trasa spaceru prowadzi także przez ogromny park miejski, z siłownią pod chmurką, hotelami dla zapylaczy i tablicami z malborskimi legendami. Propozycję tej wycieczki i zadania do wykonania zaplanowaliśmy tak, żebyś dzięki nim dotarł do atrakcji rodzinnych, które być może zatrzymają Cię w Malborku na dłużej.  Tego dnia zachęcamy Cię do udziału w warsztatach i wizyty z dziećmi w parku ruchomych smoków i dinozaurów. Możecie też wybrać się na ścianki wspinaczkowe albo na rolki. Jest szansa, że stracicie poczucie czasu. Wtedy zaproponuję Ci przedłużyć pobyt w Malborku o jeszcze jeden dzień. Dlaczego? Żebyście zdążyli odpocząć na miejskiej plaży, w marinie albo na bulwarach Nogatu.Odkrywaj Żuławy Malborskie na 5 jednodniowych wycieczkach

Kolejne 5 dni zaplanowaliśmy dla Ciebie na Żuławach Malborskich. Specjalnie wybraliśmy takie propozycje, które zrealizujesz w zasadzie o każdej porze roku. Z gotowymi planami będziesz poznawać Żuławy przemierzając je samochodem, rowerem oraz pieszo. Ostatnia wycieczka będzie wymagała od Ciebie więcej wysiłku, bo czeka Cię prawie 7 godzin wędrówki wśród pól i po wale Wisły. To na tej wycieczce poczujesz Żuławy wszystkimi zmysłami i zechcesz wracać tu częściej.

Zacznij od Nowego Stawu i jego turystycznych atrakcji

Już pierwsza samochodowa wycieczka pozwoli Ci zrozumieć, co mam na myśli mówiąc, że Żuławy to raj dla koneserów. Zanim jednak zaczniesz poznawać ich tajemnicę, odwiedzisz Nowy Staw, w którym zobaczysz dwa rynki i nietypowe rondo, które tworzy dawny ewangelicki kościół - dziś kulturalna Galeria Żuławska. Mam nadzieję, że starczy Ci czasu, aby przejść Nowy Staw z questem, do którego link znajdziesz w przewodniku. To w tym mieście odpoczniesz na ławeczce w odnowionym centrum, zobaczysz pierwszy na trasie dom podcieniowy i zajrzysz do żuławskiej kolegiaty - największego kościoła na Żuławach. Poczuj żuławski krajobraz - pola, groble i wsie lokowane w średniowieczu

Potem ruszysz w dalszą drogę przemierzając połacie żuławskich pól. Żuławy od wieków były żyzną krainą, którą z dużymi trudnościami ludzie od setek lat wydzierali wodzie. To dlatego, że część Żuław dosłownie leży w depresji, czyli poniżej poziomu morza. Lecz to nie morze od wieków było zagrożeniem dla Żuław, ale rzeki, które występowały z brzegów i rozlewały się na pola. 

Już Krzyżacy w średniowieczu próbowali okiełznać ten teren. Gdy tylko pokonali mieszkające tu przed nimi plemiona pruskie i zaczęli budować swoje zamki, w tym zamek w Malborku, zagospodarowali cały teren - wyznaczyli trakty, lokowali wsie, a Żuławy stały się dla nich prawdziwym spichlerzem, bo ich żyzna ziemia przynosiła wysokie plony. 

Oglądaj domy podcieniowe i odwiedzaj ewangelickie cmentarze

W trakcie wycieczek po Żuławach Malborskich dostrzeżesz wszystkie symbole tego regionu. To przede wszystkim niesamowite domy podcieniowe, a także kościoły i stare ewangelicko-menonickie cmentarze. 

Przed drugą wojną światową na terenie Żuław mieszkali Niemcy, bo tak ułożyła się historia tych terenów. Przełomowy rok 1945, naznaczony wielką ewakuacją ludności niemieckiej i wtargnięciem na te tereny wojsk radzieckich spowodował niemal 100% wymianę ludności. Gdy tereny te przekazano Polsce, na Żuławy zaczęli ściągać osadnicy z południa i wschodu. Dziś na Żuławach mieszkają potomkowie przesiedleńców, tworząc niesamowitą etnograficzną mieszankę. Dlatego, gdy tylko będziesz miał okazję, warto podpytać ich, skąd przybyły tu ich rodziny.

Niemieckie kościoły oraz ewangelickie cmentarze były niszczone już w 1945 roku, a potem ulegały dalszemu szabrownictwu i dewastacji. Dziś wiele z tych miejsc to jedyne pamiątki po dawnych mieszkańcach. Zobaczysz je na przykład w Borętach, Gnojewie, Fiszewie. Po przedwojennych, bogatych, żuławskich gospodarzach pozostały olbrzymie domy podcieniowe, w których po wojnie lokowano po kilka rodzin. Ich rozmiary dochodziły do 700 m2 powierzchni użytkowej. Dziś większość z nich, z braku środków i upływu czasu, niszczeje. Ale są też wspaniałe przykłady, takie jak dom podcieniowy w Marynowach, do którego zwiedzenia szczególnie Cię zachęcamy. Wystarczy, że wcześniej zadzwonisz.


Zobacz zabytkowe mosty na Wiśle i dowiedz się, kim byli menonici

W trakcie tej wycieczki odkryjesz jeszcze zabytkowe mosty na Wiśle w Lisewie Malborskim, najstarszy na Żuławach drewniany kościół w Palczewie, ruiny wiatraka-holendra w Palczewie oraz cmentarz z menonickimi nagrobkami w Stogach Malborskich.

O menonitach także przeczytasz w przewodniku. Dowiesz się, że była to ludność protestancka, która z racji swojej wiary była prześladowana w ojczyźnie - Niderlandach i przybyła na Żuławy w XVI wieku. Menonici byli bardzo pracowitymi mieszkańcami i potrafili zagospodarowywać podmokłe tereny, na czym szybko się bogacili. Osią ich życia była rodzina i mała społeczność. Chrzcili tylko dorosłych i nie uznawali urzędów ani walki, przez co sprzeciwiali się wstępowaniu do wojska. To dlatego w państwie niemieckim zabrakło dla nich miejsca i ostatecznie większość z nich emigrowała na tereny dzisiejszej Ukrainy. Reszta się zasymilowała i podzieliła los niemieckich obywateli po 1945 roku. Dziś na stare menonickie cmentarze na Żuławach przyjeżdżają potomkowie menonitów i wspominają swoich przodków.

Żuławy to kraina, gdzie na każdym rogu czai się historia. Tymczasem nowe pokolenia budują na Żuławach współczesne domy, farmy wiatrowe, wygodne drogi rowerowe i miejsca rekreacji dla rodzin z dziećmi. Przewodnik "Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy" pomoże Ci w odkrywaniu tej niesamowitej żuławskiej mozaiki.Wykonuj zadania z przewodnika i baw się dobrze 

To tylko kilka przykładów żuławskich atrakcji, które odkryjesz podróżując z przewodnikiem „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”. Znajdziesz w nim klucz, który pomoże Ci otworzyć niedostrzegalne na pierwszy rzut oka drzwi. Do każdej wycieczki przygotowaliśmy zadania, które możesz „odhaczać” w miarę odkrywania kolejnych miejsc. 

Ostatnio w internecie modne są tzw. „challenge”, czyli wyzwania. Poczuj się więc jak bohater gry i zmierz się z zadaniami, które Ci wyznaczyliśmy w przewodniku. Ciekawe, czy uda Ci się zrealizować je wszystkie? Tak czy inaczej mamy nadzieję, że będziesz miał dużo zabawy, moc energii i pokłady optymizmu, które sprawią, że innymi oczami spojrzysz na Malbork i Żuławy.Jak zaplanować 7 dni na Żuławach i w Malborku?

Mamy nadzieję, że spodobały Ci się te propozycje, i że obudzimy w Tobie pasję do odkrywania Malborka i Żuław. Pobierz już dziś darmowy przewodnik "Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy":

Większość z proponowanych atrakcji znajdziesz także na turystycznej stronie internetowej Malborka. Zajrzyj też na na stronę Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - dbającej o turystykę na Pomorzu organizacji, m.in. dzięki której powstał ten artykuł. Znajdziesz tam propozycje turystycznych atrakcji, z których możesz skorzystać w całym województwie pomorskim. 
Pomorskie logo
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobaczyć nowe miejsca i poznać ciekawe historie, zajrzyj do żuławskich przewodników, które przez kilka ostatnich lat pojawiły się na naszym blogu Ruszaj w Drogę. Niech będą dla Ciebie dodatkową zachętą i motywacją, żeby najbliższy wypoczynek zaplanować w Malborku i na Żuławach:

Zachęć do wspólnego zwiedzania swoją rodzinę i znajomych. Podeślij im link do tego artykułu i pokaż im jak super jest na Żuławach. Zarażaj bliskich pasją do podróżowania. Malbork i Żuławy to dobry wybór na początek. 

Życzymy Ci cudownego czasu spędzonego w Malborku i w powiecie malborskim. Koniecznie daj nam znać, jak Ci się zwiedzało z nowym przewodnikiem „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy”.

Kasia i Maciej Marczewscy


Prześlij komentarz

Zostaw po sobie ślad. Daj znać co o tym myślisz :)

Nowsza Starsza

Pssst, zobacz też nasze książki z pomysłami na wycieczki po Polsce :)

Dziękujemy, że czytasz naszego bloga. Czy wiesz, że piszemy i wydajemy też przewodniki po Polsce? To niezwykłe książki do samodzielnego zwiedzania z gotowymi planami spacerów, szlaków i samochodowych wycieczek na 1 dzień. To gotowe przepisy na udaną majówkę i wakacje w Polsce. Są jak dobry przyjaciel, który poprowadzi Cię za rękę. E-booki wysyłamy natychmiast, do zestawów książek dajemy super gratisy, a zamówienia wysyłamy codziennie koło południa - nawet jutro mogą już być u Ciebie. I jeszcze darmowa dostawa dla każdego zamówienia od 120 zł!

Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodnik Ruszaj w Bieszczady - książka i e-book
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Przewodniki po Polsce od Ruszaj w Drogę! - praktyczne i przydatne
Formularz kontaktowy